
Окрема думка
в порядку ч. 3 ст. 34 КАС України
"24" липня 2018 р. Справа № 820/2705/18
З постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2018 року по справі № 820/2705/18, я частково незгодна, з огляду на те, що судами першої та апеляційної інстанцій не повно з'ясовані обставини, що мають значення для справи.
Частиною 1 ст. 44 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон № 1058-IV в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин між сторонами у справі) встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до п. 1.5 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин), - заява &l-; &?в;, про перерахунок пенсії, &?у; &gп;, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, &?д; &?в;.
Пунктом 4.1 розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку установлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Частиною 5 ст. 45 Закону 1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Судом установлено, що із заявою про перерахунок пенсії (додаток 2 до Порядку) позивач до пенсійного органу звернувся особисто 20.03.2018 року (а.с. 7).
В свою чергу пенсійний орган повідомляє суд про те, що заява позивача датована 22.03.2018 року (а.с. 8).
Звертає на себе увагу та обставина, що заява, яка мається на а.с. 7 може мати статус оригіналу, тобто того примірника, який позивач мав намір подати до пенсійного органу 20.03.201' 8 року, однак з яких-то причин не подав.
Судами не з'ясована і та обставина, чи дотримався позивач вимог п. 1.5 Порядку щодо подання заяви про перерахунок пенсії особисто або його законним представником.
Вважаю, що не з'ясування судом, виходячи з приписів ч. 4 ст. 9 КАС України, означених питань, позбавляє суд можливості визначитися, чи порушені права позивача у наслідок розгляду відповідачем його звернення не у спосіб, встановлений ч. 5 ст. 45 Закону 1058-IV, тобто з прийняттям відповідного рішення. Або встановити, що пенсійним органом право позивача не порушено, оскільки відповідь на звернення позивача обґрунтована надана згідно із положеннями Закону України «Про звернення громадян».
Що стосується змісту листа, а не рішення пенсійного органу, скерованого на адресу позивача 02.04.2018 року, то він повністю узгоджується із правовим висновком, викладеним Верховним Судом в ухвалах від 08 травня 2018 року по справі № 820/1148/18 (провадження Пз/9901/33/18), від 21 травня 2018 року по справі № 816/1159/18 (провадження № Пз/9901/37/18).
Суддя
Харківського апеляційного
адміністративного суду Мельнікова Л.В.