Рішення № 75484995, 20.07.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2018
Номер справи
818/1827/18
Номер документу
75484995
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 липня 2018 р. Справа № 818/1827/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 просить зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити перерахунок пенсії згідно з його заявою від 06.02.2018 № 97/Б.

Свої вимоги мотивує тим, що йому була призначена пенсія за віком як учаcнику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У зв’язку з тим, що розрахунок пенсії був здійснений без врахування інтересів позивача ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок розміру його пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Втім, листом відповідач відмовив ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку з підстав недоцільності такого перерахунку. Позивач вважає вказану відмову протиправною, оскільки вона суперечить приписам законодавства, а також порушує його право на отримання пенсії в належному розмірі.

Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у письмовому відзиві на позов (а.с. 19-20), та зазначив, що пільговий обрахунок заробітної плати проводиться лише для осіб, пенсія яких призначена відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тоді як пенсія позивача призначена та обрахована відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". У разі розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до норм, про які він зазначає в позовній заяві, розмір його пенсії складатиме 1 373 грн, в той час як на даний момент розмір його пенсії складає 1 373 грн. Таким чином, на переконання відповідача, проведення перерахунку розміру пенсії позивача за заявою від 06.02.2018 є невигідним для нього та не призведе до підвищення його пенсії.

Вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з таких підстав.

У судовому засіданні встановлено, що згідно з копією посвідчення від 28.08.2015 серія А № 226408 с (а.с. 8) ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та відноситься до категорії 2.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи (а.с. 21-84) з 10.12.2017 позивачу призначена пенсія за віком відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З метою перерахунку призначеної пенсії 06.02.2018 позивач подав до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області заяву (а.с. 9), в якій просив визначити розмір пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", а середньомісячний заробіток - згідно зі ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період роботи та територіях радіоактивного під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: за фактично відпрацьовані 30 календарних днів з 04.05.1987.

За результатам розгляду вказаної заяви Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області листом від 20.02.2018 № 97/Б (а.с. 10) повідомило позивача про те, що при обчисленні пенсії була врахована заробітна плата за період роботи з 01.01.1988 по 31.12.1992 та з 01.01.2004 по 19.03.2008, і страховий стаж 16 років 6 місяців 16 днів. При цьому, період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 27.04.1987 по 09.06.1987 зарахований в потрійному розмірі. Одночасно відповідач повідомив про недоцільність обчислення пенсії відповідно до ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" лише із заробітку за період роботи в зоні відчуження.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд не може погодитись з доводами відповідача про необґрунтованість позовних вимог.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, а також соціального захисту, визначається Законом України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Так, згідно зі ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У разі обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Частиною 2 ст. 27 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Зі змісту вказаних норм суд робить висновок, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та пропрацювали на територіях радіоактивного забруднення не менше 30 календарних днів у двох місяцях, при обчисленні пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", середньомісячний заробіток має бути визначений за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи.

У даному випадку, як вбачається з архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 30.10.2014 № 25.01-22/7041/06 (а.с. 15, 52), позивач пропрацював на територіях радіоактивного забруднення в період з 26.04.1987 по 11.06.1987, з них у квітні - 2 дні, у травні - 25 днів, у червні - 8 днів, тобто більше 30 календарних днів у двох місяцях.

Заробітна плата ОСОБА_1 у вказаний період визначена в довідці ПАТ "Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання" від 31.01.2018 № 16-45 (а.с. 76), яка надавалась відповідачу та міститься в матеріалах пенсійної справи.

Наведені обставини, на переконання суду, свідчать про те, що при обчисленні пенсії позивач має право на визначення середньомісячного заробітку за період роботи на території радіоактивного забруднення за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи, як встановлено ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На виконання приписів ст.ст. 73, 74, 75, 76 КАС України обставини, на які посилаються сторони, мають бути підтверджені належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами.

Проте, всупереч вказаних нормам відповідач, стверджуючи про необґрунтованість позовних вимог, не надав суду належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів на підтвердження обчислення пенсії ОСОБА_3 з урахуванням пільг, встановлених ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, визначення середньомісячного заробітку за період роботи на території радіоактивного забруднення згідно з довідкою про заробіток від 31.01.2018 № 16-45.

Частиною 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відмова Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням пільг, встановлених ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не відповідає критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України, у зв’язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 40383837) здійснити ОСОБА_1 (40031, м. Суми, вул. 40 років Жовтня, 63/14, код НОМЕР_1) перерахунок пенсії згідно з його заявою від 06.02.2018 № 97/Б.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 25.07.2018.

Суддя М.М. Шаповал