
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 липня 2018 р. № 814/1007/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, вул. Поперечна, 68, с. Воскресенське, Жовтневий район, Миколаївська область, 57210
до відповідача:Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області, вул. Хрещатик, 223, м. Черкаси, Черкаська область, 18000
про:визнання протиправними дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дії Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області (далі - відповідач) щодо визначення суми плати за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 374,07 євро згідно розрахунку № 9 від 07.02.2018 року, складеного на підставі Акту № 0019714 від 07.02.2018 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказав, що транспортним засобом, який був об’єктом перевірки, а саме DAF XF 95.430 д.н. НОМЕР_1 зареєстрований за ОСОБА_1, керував водій ОСОБА_2 Після проведення перервірки, водію не було повідомлено назву вагового комплексу, на якому здіснювався габаритно-ваговий контроль. Позивач зазначив, що висновки відповідача, зроблені в ході габаритно-вагового контролю - зважування сої (сипучий вантаж) здійснені з грубим порушенням вимог чинного законодавства.
Відповідач позов не визнав, про що виклав у запереченнях на адміністративний позов.
Відповідно до ч.6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З урахуванням цього, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу: серія СХМ № 324103 від 25.04.2017 року належить автомобіль марки DAF модель XF 95.430, д.н. НОМЕР_1.
07.02.2018 року зазначений автомобіль з напівпричепом марки ROSSART_GIFUT, модель № 33, д.н. НОМЕР_2 рухався по маршруту м. Хритинівка - м. Голованівськ 27 км згідно товарно-транспортної накладної № 12 від 06.02.2018р. з вантажем сої.
На 210 км + 450 м автодороги Київ-Одеса, працівниками управління Укртрансбезпеки в Черкаській області було проведено рейдову перевірку транспортного засобу DAF XF 95.430 д.н. НОМЕР_1 з напівпричіпом д.н. НОМЕР_2, під час якої здійснено габаритно-ваговий контроль та виявлено перевищення вагових параметрів.
Під час здійснення габаритно-вагового контролю, встановлено, що повна маса транспортного засобу дорівнює 55т 400 кг, навантаження на осі: 1) 7,60; 2) 15,65; 3) 10,60; 4) 10,20; 5) 11,35.
За наслідками проведеного габаритного вагового контролю, працівниками Укртрансбезпеки складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0019714 від 07.02.2018р., Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0000714 від 07.02.2018р. та Розрахунок №0019714 від 07.02.2018р. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на суму 374,07 євро.
Відповідно до ст.29 Закону України “Про дорожній рух” з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.33 Закону України “Про автомобільні дороги” рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1.10 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою КМУ від 10.10.01 №1306 габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.
Відповідно до п.22.5 Правил за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Відповідно до п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.01 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Відповідно до п.3 Правил транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Питання проведення габаритно-вагового контролю врегульоване Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, якій затверджений постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.07.
Відповідно до п.15 Порядку контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Відповідно до п.20 Порядку за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Водії під час перебування в зоні стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю повинні виконувати законні вимоги посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки, її територіальних органів та поліцейських.
Відповідно до п.п.21.-25 Порядку у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту.
Довідка про здійснення габаритно-вагового контролю та/або сертифікат зважування, або документ щодо внесення плати за проїзд є чинними протягом усього маршруту.
У разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.
Після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідно до вимог Законів України “Про дорожній рух”, “Про автомобільні дороги”, Правил дорожнього руху, Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні та Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, відповідач уповноважений та має право проводити дії щодо габаритно-вагового контролю великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.
З приводу посилання позивача на проведення габаритно-вагового контролю за відсутністю методики, затвердженої Мінекономрозвитку, суд звертає увагу, що така вимога дійсно була викладена у п.19 Порядку. Разом з тим, постановою КМУ № 671 від 30.08.2017 зазначений пункт було виключено.
Оскільки, заходи габаритно-вагового контролю стосовно транспортного засобу позивача здійснювалися вже у грудні 2017 року, вимоги про необхідність дотримання відповідної методики вже були не актуальні.
Щодо посилання позивача на відсутність у засобів вагового контролю відомостей про метрологічну атестацію, клеймування, повірку та ін., то ним з цього приводу жодних доказів не надано.
Позивачем до позовної заяви надано оригінал товарно-транспортної накладної від 07.02.2018р. за № 0702/1, яка суттєво відрізняється від копії товарно-транспортної накладної наданої відповідачем від 06.02.2018р. № 12. Розглянувши надані документи сторонами, суд приходить до висновку, що товарно-транспортна накладна надана позивачем є недостовірною, оскільки в ході проведення габаритно-вагового контролю був складенний Акт та Довідка від 07.02.2018 року, в яких і було зафіксоване порушення допустимого навантаження транспортного засобу. Крім того, у товарно-транспортній накладній № 12 від 06.02.2018р., яку при здійсненні вагового контролю надав водій ОСОБА_2, перевізником вказано ТОВ "Джем", але документа, що підтвердив би використання ним транспортного засобу на законних підставах не надано, про що в Акті зроблено відповідний запис. Також, в наданих сторонами накладних відрізняється запис щодо повної масси транспортного засобу (маса брутто) та запис про пункти навантаження та розвантаження вантажу. Отже, додану позивачем до позовної заяви товарно-транспортну накладну суд до уваги не приймає.
Взагалі позивачем не надано жодного доказу, що повна маса його транспортного засобу 07.12.2018р. була іншої, ніж зазначено у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 07.02.2018р.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведені перед судом їх переконливості.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідач, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судові витрати покласти на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (вул. Поперечна, 68, с. Воскресенське, Жовтневий район, Миколаївська область, 57210, ідентифікаційний код НОМЕР_3) до Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області (вул. Хрещатик, 223, м. Черкаси, Черкаська область, 18000, код ЄДРПОУ 39816845) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов