
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/5851/17 Суддя (судді) першої інстанції: Келеберда В.І.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Літвіної Н.М.
суддів Федотова І.В.
Сорочка Є.О.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 квітня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернулась до суду з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про: визнання протиправними дій щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям зі складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію, з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців з 01 грудня 2015 року за формою затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1; зобов'язання видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям зі складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію, з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців з 01 грудня 2015 року за формою затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 квітня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач - ОСОБА_3 звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити. Апеляційна скарга мотивована неповним з'ясуванням судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, неправильним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального права та здійсненими порушеннями норм процесуального права. Апелянт зазначає, що відповідно до вимог ст. 49 КЗпП України на відповідача, як роботодавця, покладено обов'язок видачі довідок про заробітну плату для призначення і перерахунку пенсій. При цьому, вказує, що відсутність механізму, інструкції чи порядку по заповненню довідки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року не є підставою для відмови у видачі довідки про складові заробітної плати для перерахунку пенсії, оскільки Закони України мають вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить суд апеляційної інстанції залишити оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін, посилаючись на те, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції та не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваного рішення судом першої інстанції було порушено норми матеріального чи процесуального права.
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до ч. 4 ст. 229, п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України.
У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 призначена пенсія 02 лютого 2010 року по другій групі інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» на підставі довідки про складові заробітної плати державного службовця від 01 лютого 2010 року № 2649/10/08-08-35.
Листом від 03 березня 2017 року (отримано відповідачем 07 березня 2017 року) позивач звернулась до відповідача щодо видачі довідки про заробітну плату в розрізі складових для перерахунку пенсії непрацюючому державному службовцю.
Листом від 21 березня 2017 року відповідач повідомив ОСОБА_3 про відсутність підстав для видачі запитуваної довідки, оскільки Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-ІІІ, який набрав чинності з 01 травня 2016 року не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_3 звернулась до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача відсутній обов'язок стосовно видачі позивачу довідки про заробітну плату за посадою, яку він обіймав до виходу на пенсію, у зв'язку з відсутністю затвердженої форми довідки про заробітну плату.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні адміністративного позову, однак вважає, що рішення суду першої інстанції підлягає зміні в мотивувальній частині з огляду на наступне.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII (в редакції, яка діяла до набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28 грудня 2014 року) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII, який набрав чинності 01 січня 2015 року, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, починаючи з 01 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в новій редакції ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.
Згідно з пунктом 5 Порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (в редакції до 01 грудня 2015 року) перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Тобто, положення пункту 5 Постанови № 865 (в редакції до 01 грудня 2015 року) передбачали форму довідки про заробітну плату як для призначення пенсії так і для перерахунку пенсії державного службовця.
Проте постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до постанови Кабінету Міністрів України № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року, а саме виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Отже, починаючи з 01 грудня 2015 року державні органи за останнім місцем роботи уповноважені видавати довідку лише для призначення пенсії, а не для її перерахунку.
Таким чином, на момент звернення позивача до відповідача, видача довідок для перерахунку пенсії не передбачалася.
Постанова Кабінету Міністрів України № 865 втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 622 від 14 вересня 2016 року «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян», в якій також передбачається лише затвердження однієї форми довідки - для призначення пенсії.
Отже, враховуючи відсутність правових підстав для видачі довідки саме для перерахунку пенсії, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 липня 2018 року по справі № 804/5077/16, від 10 липня 2018 року по справі № 361/3256/17 та від 10 липня 2018 року по справі № 577/484/17.
Зважаючи на те, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, але з помилковим застосуванням вимог матеріального права, колегія суддів вважає за необхідне змінити судове рішення в мотивувальній частині.
Неправильне застосування норм матеріального права у відповідності до вимог п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України є підставою для зміни судового рішення в мотивувальній частині.
Керуючись ч. 4 ст. 229, п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України, ст. ст. 134, 139, 243, 250, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 квітня 2018 року - змінити в мотивувальній частині.
В іншій частині рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 квітня 2018 року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст. 329 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Н.М. Літвіна
Судді І.В. Федотов
Є.О. Сорочко
Повний текст постанови виготовлено 24 липня 2018 року.