Постанова № 75483427, 24.07.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2018
Номер справи
369/12459/15-а
Номер документу
75483427
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 369/12459/15-а Суддя першої інстанції: Усатов Д.Д.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2018 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Пилипенко О.Є.

суддів - Глущенко Я.Б. та Кузьмишина О.М.,

при секретарі - Грабовській Т.О.,

за участі:

позивача: - ОСОБА_1,

представників відповідачів: - Глазунова А.Р.,

- Борисевича Є.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24 квітня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И Л А :

У листопаді 2015 року, позивач - ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому, з урахуванням заяв про уточнення позовних вимог від 08.12.2015 року, 22.01.2016 року та 01.02.2016 року, просив: визнати незаконними дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо невключення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 р.р. для нарахування йому пенсії доплат: за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст.ст.39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за роботу в нічний час, за роботу в захисних дихальних апаратах, а також матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати; зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області перерахувати одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту за весь період проходження служби з урахуванням доплат: за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст.ст.39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за роботу в нічний час, за роботу в захисних дихальних апаратах, а також матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які виплачувались йому у період з вересня 2013 по серпень 2015; зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області включити в грошовий атестат вищевказані доплати та надати у термін, передбачений п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, до органу Пенсійного Фонду України; зобов'язати Головне управління пенсійного Фонду України у Київській області провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням доплат: за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст.ст.39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за роботу в нічний час, за роботу в захисних дихальних апаратах, а також матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які виплачувались йому у період з вересня 2013 року по серпень 2015 року, з 23.09.2015 року.

Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17.03.2016 року адміністративний позов задоволено частково: визнано незаконною відмову Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо включення матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період з вересня 2013 р. по серпень 2015 р. у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 р.р. для нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років; зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України у Київській області провести перерахунок пенсії, починаючи з 23.09.2015 року, з урахуванням вказаних доплат, у відповідності до вимог ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; в решті позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2016 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково: постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17.03.2016 року скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог про зобов'язання перерахувати одноразову грошову допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати; ухвалено в цій частині нове рішення про задоволення позову; зобов'язано Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області перерахувати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту, виплачену на підставі наказу начальника Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області від 21.092015 р. №258 о/с, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати; в решті постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17.03.2016 року залишено без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 08 червня 2017 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково: постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 березня 2016 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2016 року скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо включення до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення доплати за роботу в зоні Чорнобильської атомної електростанції, доплати за службу в нічний час, надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах для здійснення перерахунку пенсії та одноразової грошової допомоги; в цій частині справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції; в решті рішення залишено без змін.

Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24 квітня 2018 року адміністративний позов задоволено частково.

Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач - Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У відповідності до ст.. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до Додатку №27 до постанови Кабінету Міністрів України №1294 передбачено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, як доплата за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу, а також надбавка за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах у розмірі 5-10 % відсотків посадового окладу за одну годину роботи, позивач дані доплати отримував, а тому у відповідача відсутні правові підстави для відмови останньому у включенні даних додаткових видів грошового забезпечення до грошового атестату та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013 - 2015 року для нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років. Крім того, відповідачем неправомірно не включено у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 для нарахування пенсії за вислугу років матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної платні за період з вересня 2013 по серпень 2015.

Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Як встановлено судом та вбачається з наявних матеріалів справи, ОСОБА_1 з 08.07.1996 року проходив службу у 2-му Державному пожежно-рятувальному загоні в м. Чорнобиль.

З 23 вересня 2015 року у позивача виникло право на призначення пенсії за вислугою років. Відповідно до витягу з наказу № 285 о/с від 21 вересня 2015 року ОСОБА_1 відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, нижченазваних осіб рядового і начальницького складу звільнений зі служби (з виключенням з кадрів ДСНС України) у відставку (із зняттям з військового обліку) за пунктами 12, 56, 173, 176 підпунктом « 3» (за станом здоров'я).

01 жовтня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Київській області із заявою про призначення пенсії.

З 23 вересня 2015 року на підставі пакету документів для призначення пенсії, що надійшли з ГУ ДСНС України у Київській області ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років у відповідності до вимог ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до грошового атестату № 29, виданого ГУ ДСНС України у Київській області ОСОБА_1 були встановлені наступні види грошового забезпечення: згідно посадового окладу 1200 грн.; відсоткові надбавки за вислугу років у розмірі 35 % - 465 грн. 50 коп.; надбавка ОВЗ 50 % - 897 грн. 75 коп.; надбавка за ризик 25 % - 332 грн. 50 коп.; премія 51,67 % - 620 грн. 04 коп.. Вислуга років станом на 22 вересня 2015 року відповідно до наказу ГУ ДСНС України в Київській області № 285 о/с від 21 вересня 2015 року становить 22 роки 00 місяців 24 дні.

Згідно довідки № 224 від 19 вересня 2015 року, виданої ГУ ДСНС України у Київській області на ім'я ОСОБА_1 вбачається, що додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки становили: за виконання особливо важливих завдань з вересня 2013 року по серпень 2015 року - 21 546 грн., за ризики - 7 980 грн., премії - 20 380 грн. 80 коп.. Сума надбавки для нарахування пенсії за виконання особливо важливих завдань за період з вересня 2013 року по серпень 2015 року становить 897 грн. 75 коп., за ризик в період з вересня 2013 року по серпень 2015 року - 332 грн. 50 коп., нараховані премії в період з вересня 2013 року по серпень 2015 року - 849 грн. 20 коп..

Згідно повідомлення ГУ ПФУ у Київській області про призначення пенсії вбачається, що у відповідності до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 23 вересня 2015 року ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років. При призначенні пенсії було враховано грошове забезпечення: посадовий оклад: 1200 грн., оклад за військове звання - 130 грн., процентна надбавка за вислугу років 35 % - 465 грн. 50 коп., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 2 079 грн. 45 коп. (що включає в себе НОУС, пов'язані з ризиком для життя або здоров'я 25 %, надбавка за особливо важливі завдання 50 % - премія 51,67 %), всього нараховано - 3 874 грн. 95 коп.; сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 3 874 грн. 95 коп.. Основний розмір пенсії: 70 % грошового забезпечення (вислуга років 31) у розмірі 2 712 грн. 47 коп., підсумок пенсії (з надбавками) - 2 712 грн. 47 коп..

18 вересня 2015 року ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою до ГУ ДСНС України в Київській області, в якій просив включити в грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачену ст. ст. 39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно листа ГУ ДСНС України в Київській області № 66/5/5694 від 29 вересня 2015 року ОСОБА_1 було відмовлено щодо включення до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки доплату за роботу в зоні відчуження.

Згідно заяви ОСОБА_1 від 26 жовтня 2015 року ГУ ПФУ в Київській області у своєму листі № 5483/21 від 04 листопада 2015 року відмовило йому у проведенні перерахунку пенсії. У вказаному листі також зазначено, що визначення складових частин грошового забезпечення для призначення пенсії виходять за межі компетенції органів Пенсійного фонду України.

Вважаючи вказані дії відповідачів протиправними, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Із резолютивної частини рішення суду першої інстанції вбачається, що останнім задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 щодо:

- визнання незаконною відмови Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, щодо не включення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 для нарахування пенсії за вислугу років матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної платні за період з вересня 2013 по серпень 2015;

- зобов'язання Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області:

- перерахування одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту за весь період служби з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної платні, що носили постійний характер і виплачувалися мені щомісяця;

- включення у грошовий атестат та у довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної платні, які виплачувались в період з вересня 2013 по серпень 2015.

Проте такий висновок суду, колегія суддів вважає помилковим, з огляду на наступне.

Так, відповідно до матеріалів справи, 17 березня 2016 року постановою Києво - Святошинського районного суду Київської області частково задоволено позов ОСОБА_1 визнано незаконною відмову Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо включення матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період з вересня 2013 р. по серпень 2015 р. у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 р.р. для нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років; зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України у Київській області провести перерахунок пенсії, починаючи з 23.09.2015 року, з урахуванням вказаних доплат, у відповідності до вимог ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; в решті позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2016 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково: постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17.03.2016 року скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог про зобов'язання перерахувати одноразову грошову допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати; ухвалено в цій частині нове рішення про задоволення позову; зобов'язано Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області перерахувати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту, виплачену на підставі наказу начальника Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області від 21.092015 р. №258 о/с, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати; в решті постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17.03.2016 року залишено без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 08 червня 2017 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково: постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 березня 2016 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2016 року скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо включення до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення доплати за роботу в зоні Чорнобильської атомної електростанції, доплати за службу в нічний час, надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах для здійснення перерахунку пенсії та одноразової грошової допомоги; в цій частині справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції; в решті рішення залишено без змін.

24 липня 2017 року Відділом примусового виконання рішень управління виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в м. Києві на підставі виконавчого листа № 369/12459/15 було відкрите виконавче провадження.

Головне управління на виконання постанови Києво-Святошинського районного суду Київської області від 16.06.2016 року по справі № 369/12459/15 та постанови про відкриття виконавчого провадження від 24.07.2017 року № ВП 54360884 здійснило перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.

До того ж, листом від 17.11.2016 року № 66/5/10813 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області був направлений грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки на ОСОБА_1, де було включено індексацію та матеріальну допомогу на оздоровлення за період роботи з вересня 2013 року по серпень 2015 року.

19 грудня 2017 року Київський апеляційний адміністративний суд при розгляді заяви ОСОБА_1 по справі № 369/12459/15 встановив, що судом вже вирішено питання щодо перерахунку ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції неправомірно задоволено позов в цій частині, адже вже є таке, що набрало законної сили рішення про задоволення позовних вимог в цій частині.

Відповідно до п.4 ч.1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, в тому числі, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Разом з тим, варто наголосити, що постанова суду першої інстанції, переглядається в тій частині, в якій вона була направлена на новий розгляд до суду першої інстанції, а саме в частині не включення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013- 2015 роки для нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років доплату за роботу в зоні Чорнобильської атомної електростанції, доплати за роботу в нічний час та доплату за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах за період з вересня 2013 по серпень 2015.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служи та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Частиною 1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, яка діяла на час проходження позивачем служби, передбачено, що громадянам, які працюють у зоні відчуження, а також у зоні безумовного (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів, за рішенням Адміністрації зони відчуження, встановлюється доплата згідно з положеннями, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.1 ст.40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» військовослужбовцям, які несуть службу на територіях радіоактивного забруднення, підвищення оплати праці провадиться шляхом нарахування на оклади грошового утримання надбавок, встановлених статтею 39 цього Закону.

Згідно п.п.1 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року №137 «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів» у період з 01 січня 2003 року до 01 січня 2006 року особам, які постійно працюють, а також особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовцям внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Прикордонних військ, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, проводиться доплата у 9-кратному розмірі доплати, встановленої для громадян, які працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення.

Пунктом 5 Постанови №137 передбачено, що особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, а також особам, відрядженим у цю зону, доплати і надбавки, передбачені законодавством, установлюються до тарифних ставок, посадових окладів, окладів грошового утримання з урахуванням доплати, передбаченої підпунктом 1 цього пункту.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2006 року №571 «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження» особам, які постійно працюють, а також особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, військовослужбовцям внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Державної прикордонної служби, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, проводиться доплата у 20-кратному розмірі доплати, встановленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для громадян, які працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення. Така доплата визначається пропорційно відпрацьованому часу, але не більше від зазначеного розміру.

Отже, доплати і надбавки, передбачені законодавством, мають бути установлені до окладів грошового забезпечення з урахуванням доплати за несення служби в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.

При цьому, відповідно до Додатку №27 до постанови Кабінету Міністрів України №1294 передбачено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, як доплата за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу, а також надбавка за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах у розмірі 5-10 % відсотків посадового окладу за одну годину роботи.

Так, з урахуванням висновків, викладених в постанові Вищого адміністративного суду України від 08 червня 2017 року, ухвалою Києво - Святошинського районного суду Київської області від 12.10.2017 року було зобов'язано Головне управління ДСНС України в Київській області надати належним чином завірені:

- копії графіків відповідальних;

- копії графіків чергування;

- копії наказів керівників органів управління (підрозділу) про залучення ОСОБА_1 до роботи в нічний час;

- копії табелів обліку фактичного робочого часу в нічний час та копії табелів обліку часу несення служби в захисних дихальних апаратах за період, відповідно до Табеля обліку робочого часу в апаратах РА-90 «Драгер» на свіжому повітрі та в теплодимокамері 2-ДПЗР в м.Чорнобиль з 01.09.2013 року по 22.09.2015 року.

Дослідивши надані відповідачем документи та інші документи, що містяться у матеріалах справи, колегія суддів приходить до висновку, що неврахування відповідачем доплати за службу в нічний час та надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах при призначенні пенсії позивачу є неправомірними, оскільки позивач отримував такі доплати щомісячно, отже вони мали постійний характер та підлягали врахуванню при призначенні пенсії за вислугу років.

Під час апеляційного розгляду справи відповідачем підтверджено, що ОСОБА_1 такі кошти отримував, проте дані надбавки не мають постійного характеру, проте таке твердження спростовується наявними в матеріалах справи доказами.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 30.09.2014 року (справа № 21-306а14), від 20.01.2015 року (справа № 21-418а14) тощо.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції в цій частині, викладені у оскаржуваній постанові.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області - задовольнити частково, рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24 квітня 2018 року - скасувати в частині та закрити провадження у справі в цій частині.

Керуючись ст..ст. 238, 241, 242, 308, 310, 317, 321, 322, 325, 329, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області - задовольнити частково.

Рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24 квітня 2018 року - скасувати в частині задоволених позовних вимог про визнання незаконною відмови Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, щодо не включення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 для нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної платні за період з вересня 2013 по серпень 2015; зобов'язання Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області:

- перерахувати одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту за весь період служби з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної платні, що носили постійний характер і виплачувалися ОСОБА_1 щомісяця;

- включити у грошовий атестат та у довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної платні, які виплачувались ОСОБА_1 в період з вересня 2013 по серпень 2015 - та закрити провадження у справі в цій частині.

В іншій частині рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24 квітня 2018 року - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя: О.Є.Пилипенко

Суддя: Я.Б.Глущенко

О.М.Кузьмишина

Повний текст виготовлено 24 липня 2018 року.