
Справа № 815/840/18
У Х В А Л А
23 липня 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Левчук О.А.
за участю секретаря Балабан М.К.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Одесі клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській до Обслуговуючого кооперативу "Жемчужина Французького бульвару" про стягнення сум штрафів.
Представником Обслуговуючого кооперативу "Жемчужина Французького бульвару" до суду надано клопотання про залишення позову без розгляду. В обґрунтування клопотання представника відповідача вказує, що позивач звернувся до суду з позовною заявою 26.02.2018 року - з пропуском не лише тримісячного строку звернення до суду, передбаченого чинною редакцією КАС України, а й шестимісячного строку, передбаченого КАС України в редакції від 01.07.2013 року, чинного на момент прийняття рішень про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу.
Представник позивача про задоволення клопотання заперечував, просив суд відмовити в його задоволенні.
Оцінивши наявні докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення учасників судового процесу, які з'явились, суд встановив наступні обставини та дійшов таких висновків.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України (в редакції, яка діяла на момент прийняття рішень, які слугували підставою звернення до суду) для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 5 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
Таким чином, з урахуванням місячного строку на оскарження рішень № 28, № 29, № 30, № 31 від 13.07.2017 року, які направлені відповідачу 25.07.2017 року, та повернулись на адресу управління з відміткою «за закінченням зберігання» 25.08.2017 року, а також рішення № 49, № 50, № 51, № 52 від 01.09.2017 року, які отримані відповідачем 18.09.2017 року, строк звернення до суду з даним позовом спливає 26.02.2018 року та 19.03.2018 року (з урахуванням вихідних днів) відповідно.
15.12.2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" №2147-VIII від 03.10.2017, яким КАС України викладено в новій редакції.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 123 КАС України к разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Разом з тим, суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо пропущення строку звернення до суду за ст.122 КАС України в редакції, яка набула чинності з 15.12.2017 року, оскільки закон не має зворотної дії в часі.
Так, у Рішенні від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) Конституційний Суд України зазначив, що "< за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце >".
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду. Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що позивачем не пропущено встановлений законом строк для звернення до адміністративного суду з даними позовними вимогами.
За таких підстав, суд дійшов до висновку, що клопотання представника відповідача про залишення без розгляду адміністративного позову по справі № 815/840/18 є необґрунтованим та задовленню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 240, 243, 248 КАС України, -
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення без розгляду адміністративного позову Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Обслуговуючого кооперативу "Жемчужина Французького бульвару" про стягнення сум штрафів.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї може бути включені до апеляційної скарги на рішення чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Повний текст ухвали складено та підписано 25 липня 2018 року.
Суддя О.А. Левчук