
Справа № 522/19263/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про стягнення грошової допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд стягнути з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на користь ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2017 рік відповідно до ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” на момент проведення виплат, з урахуванням раніше виплачених сум – 5360 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та має щорічно до 5 травня отримувати разову допомогу у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком. Він як учасник бойових дій повинен був отримати до 05 травня 2017 року щорічну разову грошову допомогу у розмірі 6560 грн., проте Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради сплачено лише 1200 грн. та неправомірно відмовлено у перерахунку та виплаті грошової допомоги у розмірі 6560 грн.
Представником Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що виплата разової грошової допомоги до 5 травня у 2017 р. ОСОБА_1 як учаснику бойових дій, була здійснена відповідно до Постанови КМУ від 05.04.2017 р. № 223 “Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги передбаченої Законами України “Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань” у розмірі 1200,00 грн. Відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, фінансування витрат, пов’язаних з його реалізацією, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Таким чином, в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити в повному обсязі.
Ухвалою Приморського районного суду міста Одеси від 20.10.2017 року відкрито провадження по справі № 522/19263/17.
Ухвалою Приморського районного суду міста Одеси від 25 травня 2018 року адміністративну справу № 522/19263/17 передано за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Одеського окружного адмінітсративного суду від 27 червня 2018 року прийнято до провадження справу № 522/19263/17 та призначено перше судове засідання на 19 липня 2018 року на 12:30 год.
Ухвалою суду від __ липня 2018 року залишено без розгляду адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправної бездіяльності, стягнення грошової допомоги, в частині визнання протиправною бездіяльності Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не нарахування та невиплати у повному обсязі щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Позивач та представник позивача до судового засідання не з’явились, про дату, час та місце засідання були повідомлені належним чином, в матеріалах справи наявне клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження без участі сторін (а.с. 9).
Представник відповідача до суду не з’явився, про дату, час та місце засідання був повідомлений належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
ОСОБА_1 є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни та інвалідів війни.
В травні 2017 року Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2017р. № 223 “Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та Законом України “Про жертви нацистських переслідувань” виплачено ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня у розмірі 1200,00 грн. (а.с. 82-84).
Відповідно до ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Згідно пункту 26 розділу VІ "Прикінцеві і перехідні положення" Бюджетного кодексу України (в редакції Закону України “Про внесення змін до Бюджетного кодексу щодо реформи міжбюджетних відносин” від 28.12.2014 року №79-VІІІ) норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15, 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 року № 223 “Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань” з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань” встановлено, що у 2017 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад, у таких розмірах: учасникам бойових дій - 1200 гривень.
Вказані положення Постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 року № 223 є чинними, та не визнані Конституційним судом України неконституційними.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26.12.2011року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України №1-11/2012 від 25.01.2012 року у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин 1, 2, 3 статті 95, частини 2 статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини 2 статті 124, частини 1 статті 129 Конституції України, пункту 5 частини 1 статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини 1 статті 9 КАС України, в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України, суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік, та інших законів України.
Європейський суд з прав людини у рішенні у справі “Великода проти України” висловив правову позицію, відповідно до якої зменшення розміру пенсійного забезпечення не є порушенням права власності у розумінні Протоколу №1, оскільки таке зменшення відбувається шляхом внесення законодавчих змін до акту, яким встановлено таке право власності. Суд зауважив, що першою і найважливішою вимогою статті 1 Протоколу № 1 є те, що будь-яке втручання з боку державних органів в мирне володіння майном, повинно бути законним і що воно повинно переслідувати законну мету в інтересах суспільства. Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним переслідуваній меті. Іншими словами, необхідно знайти справедливий баланс до вимог загальних інтересів спільноти та вимог захисту основних прав особистості. Необхідний баланс не буде знайдений, якщо особі або особам доводиться нести індивідуальний і надмірний тягар. При цьому Суд зазначив, що зменшення розміру пенсії очевидно було обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансових труднощів, з якими зіткнулася держава.
Отже, беручи до уваги вищевикладене, судом встановлено, що питання щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 року № 223 “Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, розміри виплати у якій встановлено в конкретному розмірі і є незмінними, а відтак, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, у спірних правовідносинах, діяв на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією, Закономи, та підзаконними нормативно-правовими актами України.
При цьому, суд приймає до уваги посилання позивача на положення Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, оскільки вказаний нормативно-правовий акт до спірних правовідносин застосовується з урахуванням приписів Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" № 79-VIII, який прийнятий пізніше.
У рішенні Конституційного суду України по справі №18/183-97 від 03 жовтня 1997 року зазначено, що загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується акт, який діяв у часі раніше.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 16 травня 2018 року по справі № 577/3721/17 (№К/9901/509/17) та в постанові від 03.04.2018 року по справі № 520/14823/16-а (№ К/9901/29440/18).
Таким чином, виплативши ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня у розмірі 1200,00 грн. Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради діяв на підставі, у межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством України, а тому у суду відсутні підстави для стягнення з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на користь ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2017 рік відповідно до ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” на момент проведення виплат, з урахуванням раніше виплачених сум – 5360 грн.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 90, ч. 9 ст. 205, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160, адреса місцезнаходження: вул. Л. Толстого, 7, м. Одеса, 65023) про стягнення з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на користь ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня як учасника бойових дій за 2017 рік, відповідно до ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” на момент проведення виплат, з урахуванням раніше виплачених сум – 5360 грн., - в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя О.А. Левчук
.