
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1624/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю.,
за участю:
секретаря судового засідання - Панькіної А.С.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Носенко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
17 травня 2018 року позивач ОСОБА_3 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про :
- визнання протиправною бездіяльність Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо не проведення нарахування та виплати недоотриманої з 01.07.2014 ОСОБА_4, померлою ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії;
- зобов'язання провести нарахування та виплату в належному розмірі ОСОБА_3, недоотриманої його померлою матір'ю ОСОБА_4, пенсії з 01.07.2014 по ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням фактично виплачених сум.
Обґрунтовуючи заявлений позов, позивач зазначає що він є сином померлої ОСОБА_4 Згідно інформації ГУ ПФУ в м. Луганськ у померлої матері позивача залишилась недоотримана пенсія за період з 01.06.2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 року. Позивач в шестимісячний строк з дня відкриття спадщини звернувся до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з метою оформлення документів та отримання належної спадкоємцю суми недоотриманої пенсії. Однак, відповідач, незважаючи на права ОСОБА_3, не дотримався чинного законодавства та не виплатив недоотриману пенсію померлої матері ОСОБА_4 Вважаючи таку бездіяльність протиправною, просить суд зобов'язати провести нарахування та виплату в належному розмірі ОСОБА_3, недоотриманої його померлою матір'ю ОСОБА_4, пенсії з 01.07.2014 по ІНФОРМАЦІЯ_1.
Ухвалою суду від 18.05.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
05.06.2018 року представником відповідача надано до суду відзив на позовну заяву, в якому він просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що управління діяло в межах повноважень та у спосіб встановлений законом, адже, позивачем не було надано повного пакету документів, а саме не надано свідоцтво про право на спадщину, що передбачено пунктом 2.26 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.
14.06.2018 позивач надав до суду відповідь на відзив на адміністративний позов, в якому вказав про безпідставність твердження відповідача, що для вчинення ним дій необхідно свідоцтво про право на спадщину, оскільки положеннями ст. 91 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від члена сім'ї померлого пенсіонера не вимагається оформлення свідоцтва про право на спадщину, дії з виплати недоотриманої пенсії відповідач має провести за заявою члена сім'ї, який звернувся в межах шестимісячного строку встановленого законодавством.
Представник позивача у судовому засіданні адміністративний позов підтримав та просив задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є сином ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року в АДРЕСА_2 (на тимчасово окупованій території), що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 15.12.2017 року та рішенням Ленінського районного суду м. Полтави від 14.12.2017 у справі №553/3336/17.
18.12.2017 позивач звернувся до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою щодо виплати недоодержаної пенсії ОСОБА_4
Листом від 10.01.2018 №4404/10-11 ГУ ПФУ в Житомирській області повідомлено представника позивача, що згідно електронної бази даних Кам'янобрідського району м. Луганська, яка знаходиться в ГУ ПФУ в Житомирській області, ОСОБА_4 перебувала на обліку за місцем реєстрації у АДРЕСА_2, та одержувала пенсію через підприємство поштового зв'язку по червень 2014 року включно.
Також зазначено, що 29.12.2017 електронну пенсійну справу ОСОБА_4 за запитом від 18.12.2017 №3704/04-11 направлено до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області. ОСОБА_3 необхідно звернутися до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з завою про виплату допомоги на поховання та недоотриманої пенсії за померлу матір ОСОБА_4
Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 15.01.2018 року №758/К-11, померла пенсіонерка ОСОБА_4 знаходилася на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська (тимчасово непідконтрольна українській владі територія). Останній місяць нарахування за даними Центральних баз одержувачів пенсій інформаційного центру персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України - липень 2014 року.
01.03.2018 позивач повторно звернувся до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою щодо виплати недоодержаної пенсії ОСОБА_4
Листом від 23.03.2018 №157/К-14/2 Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області повідомило, що відповідно до пункту 2.26 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки. Відсутність у пенсіонера реєстрації згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 №509, не позбавляє їх права на пенсії, однак, виплачуватись вона може лише при дотриманні певних умов. Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв'язку з відсутністю членів сім'ї або в разі не звернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини надається свідоцтво про право на спадщину.
Не погоджуючись з відповіддю відповідача, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно зі ст. 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Слід також зазначити, що відповідно до частини першої статті 91 Закону України "Про пенсійне забезпечення" суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Порядок виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера встановлений статтею 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.
У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Відповідно до пункту 2.26 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника.
Непрацездатними членами сім'ї, зазначеними у частині другій статті 36 Закону, подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера.
Члени сім'ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.
Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв'язку з відсутністю членів сім'ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.
Цивільний кодекс України не визначає строк, протягом якого члени сім'ї спадкодавця мають право на одержання соціальних платежів. Положення частин другої, третьої статті 52 Закону № 1058-IV теж не обмежують право на отримання сум пенсії, що належала пенсіонерові і не була ним отримана у зв'язку з його смертю, тільки визначають подію, умови, час, коло осіб і їх правове становище, предмет правовідносин, із настанням яких можлива виплата недоотриманої пенсії померлого пенсіонера. Приміром, недоотримана пенсія померлого пенсіонера виплачується як пенсія членам його сім'ї за умови, якщо саме ці суб'єкти правовідносин звернулися за її виплатою упродовж шести місяців з дня відкриття спадщини, а якщо у цей проміжок часу не звернулися, сума недоотриманої пенсії набирає іншої правової якості - переходить у спадщину, яку члени сім'ї та/або інші особи, але вже як спадкоємці, можуть отримати її як спадщину.
Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку про те, що суми соціальних виплат (у даному випадку пенсії) передаються членам сім'ї спадкодавця, до того ж незалежно від того, чи виступають вони одночасно спадкоємцями після його смерті. При цьому, сумами пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, слід вважати і суми пенсії, які не були отримані пенсіонером за життя, внаслідок неправомірних дій органу Пенсійного фонду України.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач своєчасно, в шестимісячний строк з дня відкриття спадщини, з відповідним пакетом документів, звернувся до відповідача щодо нарахування та виплати недоотриманої пенсії, яка залишилась після померлої матері ОСОБА_4, а тому суд вважає, що позивач має право на нарахування та виплату недоотриманої пенсії, яка залишилась після померлої матері ОСОБА_4 з липня 2014 року.
Відповідно до ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Системний аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що у ній містяться два строкових обмеження стосовно виплат пенсії за минулий час: три роки - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з власної вини; без обмеження строку - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з вини відповідного суб'єкта владних повноважень.
Разом з тим, право ОСОБА_4 на отримання пенсії було обмежено починаючи з липня 2014 року з незалежних від неї обставин.
Будь-яких доказів на підтвердження неотримання ОСОБА_4 нарахованої пенсії з безпосередньої вини пенсіонера відповідачем суду не надано.
При цьому, ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" будь-яких посилань на виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера не містить.
Згідно з частиною першої статті 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до ч.1 ст.6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Так, стаття 1 Першого протоколу до Конвенції визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які, на її думку, є необхідними для здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів. Отже, вищевказана норма гарантує захист права на мирне володіння майном особи, яка законним шляхом, добросовісно набула майно у власність, і в оцінці дотримання «справедливого балансу» в питаннях позбавлення майна мають значення обставини, за яких майно було набуте у власність, поведінка особи, з власності якої майно витребовується.
За таких підстав, доводи представника відповідача щодо того, що дії Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області є правомірними та повністю відповідають вимогам чинного законодавства, суд вважає необґрунтованими та такими, що спростовуються зібраними по справі доказами.
В адміністративному позові позивачем зазначено про його незгоду із бездіяльністю відповідача, що полягає у не проведенні нарахування та виплати недоотриманої з 01.07.2014 ОСОБА_4 пенсії, яку позивач просить визнати протиправною.
Суд зазначає, що дії суб'єкта владних повноважень - активна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб.
Бездіяльність суб'єкта владних повноважень - пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
Поряд з цим, бездіяльність суб'єкта владних повноважень може бути визнана протиправною адміністративним судом лише в тому випадку, якщо відповідач ухиляється від вчинення дій, які входять до кола його повноважень та за умови наявності правових підстав для вчинення таких дій.
Таким чином, бездіяльність це завжди пасивна поведінка, тобто відсутність з боку суб'єкта владних повноважень будь-яких дій.
Оскільки відповідачем не проведено нарахування та виплату позивачу недоотриманої з 01.07.2014 ОСОБА_4 пенсії, у суду наявні правові підстави вважати такі дії відповідача бездіяльністю.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, шляхом визнання протиправною бездіяльність Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_3 грошових коштів у вигляді недоотриманої з 1 липня 2014 року пенсії, яка залишилась після померлої ОСОБА_4 та зобов'язання відповідача виплатити ОСОБА_3 грошові кошти у вигляді недоотриманої пенсії, яка залишилась після померлої ОСОБА_4, з 1 липня 2014 року.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 36000, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040, код ЄДРПОУ 40383769) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_3 грошових коштів у вигляді недоотриманої з 1 липня 2014 року пенсії, яка залишилась після померлої ОСОБА_4.
Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області виплатити ОСОБА_3 грошові кошти у вигляді недоотриманої пенсії, яка залишилась після померлої ОСОБА_4, з 1 липня 2014 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 24 липня 2018 року.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва