
Справа № 752/13143/18
Провадження № 1-кс/752/5883/18
У Х В А Л А
про тимчасовий доступ до речей і документів
17.07.2018 року Голосіївський районний суд міста Києва
у складі слідчого судді - Шкірай М.І.
за участю секретаря - Савченко Д.Г.
розглянувши матеріали клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 1 Руденко І.Ю. про тимчасовий доступ до речей та документів подане в рамках кримінального провадження № 42018101010000123 від 15.06.2018, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364-1 КК України, слідчий суддя -
Встановив
В провадження слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва надійшло вказане клопотання, в якому прокурор просив надати тимчасовий доступ до предметів та документів.
В обґрунтування клопотання слідчий вказував, що слідчим відділом Голосіївського УП ГУНП Національної поліції в місті Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42018101010000123 від 15.06.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364-1 КК України.
Нагляд за додержанням законів при проведенні досудового розслідування вказаного кримінального правопорушення у формі процесуального керівництва здійснюється Київською місцевою прокуратурою № 1 міста Києва.
Досудовим розслідуванням встановлено, що Департаментом захисту економіки Національної поліції України за результатами виконання оперативно-розшукових заходів, встановлено ряд службових та посадових осіб СГД, причетних до протиправної діяльності, пов'язаної з процедурою імпорту мастил (оливи) різних технічних характеристик на територію України з порушенням діючого законодавства, з метою привласнення грошових коштів під виглядом митних платежів.
Так, посадові особи ТОВ «Лукойл лубрікантс Україна» (ЄДРПОУ 37177437, керівник ОСОБА_2) які здійснюють діяльність пов'язану з імпортом мастильних матеріалів на територію України, з метою проходження екологічного контролю та розмитнення ввезених на територію України мастил, подали в Державну екологічну інспекцію завідомо недостовірні договори на виконання робіт зі збирання, видалення, знешкодження та утилізації відпрацьованих мастил, укладені з підприємствами, які не мають відповідної ліцензії, потужностей, а також мають ознаки фіктивності та фактично вказаних робіт не здійснюють.
Разом з тим, встановлено, що для здійснення державного екологічного контролю, імпортер мастил (олив) надає державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища: копії договору про виконання робіт з організації збирання, видалення, знешкодження та утилізації відпрацьованих мастил (олив) з уповноваженим підприємством чи іншими спеціалізованими підприємствами, що мають ліцензію на право провадження діяльності у сфері поводження із зазначеними небезпечними відходами; копії документів про оплату послуг з організації збирання, видалення, знешкодження та утилізації відпрацьованих мастил (олив) з урахуванням затвердженої Кабінетом Міністрів України мінімальної ціни на послуги з організації збирання, видалення, знешкодження та утилізації відпрацьованих мастил (олив). У разі самостійного виконання зазначених робіт - копії підтвердних документів (ліцензії на право провадження діяльності у сфері поводження із зазначеними небезпечними відходами. Лише після перевірки договорів на відповідність товаросупровідним документам та проведення екологічного контролю мастил (олив) державний інспектор проставляє відповідний штамп, для подальшого розмитнення товару.
Упродовж 2016-2018 років ТОВ «Лукойл лубрікантс Україна» (ЄДРПОУ 37177437) уклало договори про виконання робіт з організації збирання, видалення, знешкодження та утилізації відпрацьованих мастил (олив), відповідно до вимог Постанови КМУ від 17.12.2012 року № 1221 «Про затвердження порядку збирання, видалення, знешкодження та утилізацію відпрацьованих мастил (олив)» з наступними суб'єктами господарювання: ТОВ «Безпечні технології утилізації» (ЄДРПОУ 38513633) - керівник ОСОБА_3; ТОВ «Еко-енергопром» (ЄДРПОУ 35998376) - керівник ОСОБА_4; ТОВ «Пріста рісайклінг - Україна» (ЄДРПОУ 37825753) - керівник ОСОБА_5; ПП «АВК - Еколайт» (ЄДРПОУ 37277355) - керівник ОСОБА_6.
Ставка податку за утилізацію встановлені в залежності від об'ємів імпорту. Мінімальна вартість послуг зазначена на рівні 0,8 грн за 1 літр сировини (без урахування податку на додану вартість).
У період часу з 2016 по 2018 рік ТОВ «Лукойл лубрікантс Україна» на виконання вищевказаних договорів сплатило вказаним суб'єктам господарської діяльності близько 158 млн. грн. утилізаційного збору.
Попередньою перевіркою встановлено, що в порушення вимог п.п.16-18 Порядку збирання, видалення, знешкодження та утилізації відпрацьованих мастил (олив), затвердженого постановою КМУ України від 17.12.2012 № 1221, п.п.2.3, 2.3.3 Положення про екологічний контроль у пунктах пропуску через державний кордон та в зоні діяльності регіональних митниць і митниць, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 08.09.1999 № 204, імпортована ТОВ «Лукойл лубрікантс Україна» олива у подальшому не перероблялась, а реалізовувалась підконтрольним підприємствам з метою подальшого повторного використання. При цьому зазначена сума утилізаційного збору сплачена за договорами, за попередньою домовленістю привласнювалась та розподілялась між учасниками протиправної схеми.
В підтвердження зазначеного, встановлено, що ТОВ «Лукойл лубрікантс Україна» сплатило 4 008 639 грн. у період з 30.09.2016 по 02.12.2016 підприємству - переробнику мастил ТОВ «Безпечні технології утилізації» у той період, коли Міністерством екології та природних ресурсів рішенням № 362 від 28.09.2016 анульовано ліцензію на здійснення діяльності з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив).
Таким чином, посадові особи ТОВ «Лукойл лубрікантс Україна» у змові з іншими особами з метою заволодіння грошових коштів, сплачених як утилізаційний збір, здійснювали «фіктивну» утилізацію за допомогою безтоварних операцій з такими підприємствами, як: ТОВ «Безпечні технології утилізації» (ЄДРПОУ 38513633); ТОВ «Еко-енергопром» (ЄДРПОУ 35998376); ТОВ «Пріста рісайклінг - Україна» (ЄДРПОУ 37825753); ПП «АВК - Еколайт» (ЄДРПОУ 37277355) у яких відсутня матеріальна база для здійснення господарської діяльності з виконання робіт зі збирання, видалення, знешкодження та утилізації відпрацьованих мастил та відповідний персонал, в результаті чого утилізація здійснюється лише на «папері» та фактично роботи не виконуються.
Разом з тим Кабінет міністрів України рішенням від 13 липня 2016 року № 446 встановив вимоги до суб'єктів господарювання, що мають намір провадити діяльність із поводження з небезпечними відходами. Вказане рішення спрямоване на встановлення вичерпного переліку документів, які додаються до заяви про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, а також визначення вичерпного переліку організаційних, кадрових, технологічних вимог, обов'язкових для виконання під час провадження зазначеної діяльності.
На даному етапі проведення досудового розслідування у слідства виникла необхідність у дослідженні документів що подавались ТОВ «Лукойл лубрікантс Україна» (ЄДРПОУ 37177437), ТОВ «Безпечні технології утилізації» (ЄДРПОУ 38513633), ТОВ «Еко-енергопром» (ЄДРПОУ 35998376), ТОВ «Пріста рісайклінг - Україна» (ЄДРПОУ 37825753), ПП «АВК- Еколайт» (ЄДРПОУ 37277355), ТОВ «НВП Агрінол» (ЄДРПОУ 32365441) та стали підставою для отримання (переоформлення) ліцензії на провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами.
Вищевказані документи мають значення для проведення досудового розслідування, так як вони можливо фактично використовувались в якості знаряддя вчинення кримінального правопорушення. Крім того, з вищевказаними документами буде проведено ряд експертиз, висновки яких, так як і самі документи, згідно вимог ст. 84 КПК України, будуть слугувати доказом у кримінальному провадженні. Також, дослідження вищевказаних документів та висновки експертиз дадуть можливість правильно кваліфікувати діяння учасників протиправної схеми відповідно до норм КК України.
Вищевказані документи перебувають у володінні Міністерства екології та природних ресурсів України (вул. Митрополита Василя Липківського, 35, Київ, 03035).
Прокурор в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд клопотання без його участі, в якому зазначив, що вимоги клопотання підтримує у повному обсязі.
Фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів на підставі ч. 4 ст. 107 КПК України не здійснювалась, оскільки сторони в судове засідання не з'явились.
Дослідивши матеріали клопотання судом встановлено наступне.
Слідчим відділом Голосіївського УП ГУНП Національної поліції в місті Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42018101010000123 від 15.06.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364-1 КК України.
Прокурор зазначив, що для повноти досудового розслідування існує обґрунтована потреба в отриманні зазначених документів, що мають доказове значення для розслідування даного кримінального провадження.
Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх.
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
За таких обставин, з урахуванням доводів слідчого викладених у клопотанні, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з того, що речі та документи, які необхідно вилучити, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Керуючись ст. ст. 160, 162-164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя -
Ухвалив
Клопотання задовольнити.
Надати тимчасовий доступ до документів прокурорам групи прокурорів Київської місцевої прокуратури № 1 міста Києва Руденку І.Ю., Михайлову М.В., Бондаренку М.В., Шапулі Є.О., Кошовому І.О., Панащуку А.Я. які здійснюють процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42018101010000123, слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 42018101010000123, старшому оперуповноваженому в ОВС департаменту захисту економіки Національної поліції України Пелипенко Д.С., а також іншим співробітникам Департаменту захисту економіки Національної поліції України за дорученням слідчого, прокурора у порядку ст. ст. 36, 40, 41 КПК України, які перебувають у володінні Міністерства екології та природних ресурсів України (вул. Митрополита Василя Липківського, 35, Київ, 03035), а саме: документів що подавались ТОВ «Лукойл лубрікантс Україна» (ЄДРПОУ 37177437), ТОВ «Безпечні технології утилізації» (ЄДРПОУ 38513633), ТОВ «Еко-енергопром» (ЄДРПОУ 35998376), ТОВ «Пріста рісайклінг - Україна» (ЄДРПОУ 37825753), ПП «АВК- Еколайт» (ЄДРПОУ 37277355), ТОВ «НВП Агрінол» (ЄДРПОУ 32365441) та стали підставою для отримання (переоформлення) ліцензії на провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами вказаними суб'єктами господарської діяльності, зокрема: заяви про отримання ліцензії згідно з додатком 1 Постанови КМУ від 13 липня 2016 року № 446; відомостей за підписом здобувача ліцензії про наявність матеріально-технічної бази, необхідної для провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами (за формою згідно з додатком 2), разом з копіями підтвердних документів, засвідченими печаткою (за наявності) та підписом керівника суб'єкта господарювання, що дають можливість її ідентифікувати, а також копіями документів, що підтверджують право власності або оренди на зазначену матеріально-технічну базу, засвідченими печаткою (за наявності) та підписом керівника суб'єкта господарювання; відомості про наявність декларації безпеки і плану локалізації та ліквідації аварії на об'єкті (у разі внесення об'єкта до Державного реєстру об'єктів підвищеної небезпеки) у довільній формі; відомості за підписом здобувача ліцензії про наявність власних або орендованих виробничих площ (приміщень), необхідних для провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, разом із копіями документів, що підтверджують право власності або оренди на виробничі площі (приміщення), за формою згідно з додатком 3 Постанови КМУ від 13 липня 2016 року № 446; відомості про наявність документів дозвільного характеру за формою згідно з додатком 6 Постанови КМУ від 13 липня 2016 року № 446; перелік небезпечних відходів, на поводження з якими отримується ліцензія; копії, засвідчені печаткою (за наявності) та підписом керівника суб'єкта господарювання: паспорта місця видалення відходів (у разі здійснення видалення чи захоронення небезпечних відходів); реєстрової карти об'єкта оброблення та утилізації відходів за формою, встановленою Мінприроди; технологічного регламенту; а також інших відомостей та документів, які подавались до органу ліцензування та стали підставою для отримання (переоформлення) ліцензії на провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами вказаними суб'єктами господарської діяльності.
В порядку п. 7 ст. 163 КПК України надати можливість вилучити прокурорам групи прокурорів Київської місцевої прокуратури № 1 міста Києва Руденку І.Ю., Михайлову М.В., Бондаренку М.В., Шапулі Є.О., Кошовому І.О., Панащуку А.Я. які здійснюють процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42018101010000123, слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 42018101010000123, старшому оперуповноваженому в ОВС департаменту захисту економіки Національної поліції України Пелипенко Д.С., а також іншим співробітникам департаменту захисту економіки Національної поліції України за дорученням слідчого, прокурора у порядку ст. ст. 36, 40, 41 КПК України, належним чином завірених світлокопій вищевказаних документів.
Визначити строк дії ухвали тривалістю один місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Виготовлено в 2-ох оригінальних примірниках.
Примірник № 1- зберігається у справі № 752/13143/18
Примірник № 2 та належним чином засвідчену копію ухвали - видано слідчому.
Слідчий суддя