
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
19 липня 2018 року справа № 804/580/18
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя: Ясенова Т.І.
судді: Суховаров А.В. Головко О.В.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2018 року (судя суду 1 інстанції Кальник В.В.) у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, відображене у протоколі № 42 від 19.12.2017 року про відмову у призначенні ОСОБА_2, пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язавши Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області призначити та виплатити ОСОБА_2 дострокову пенсію за віком, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», здійснивши нарахування з 11.12.2017 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2018 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області від 19 грудня 2017 року № 42 про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_2 дострокову пенсію за віком, починаючи з 11 грудня 2017 року.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що для призначення пенсії згідно зі статтею 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» законом передбачено дотримання таких вимог: вік 55 років, загальний стаж роботи не менше 25 років, а також участь військовослужбовця у бойових діях.
Статус учасника бойових дій може надаватись не тільки військовослужбовцям, але й особам вільнонайманого складу Збройних Сил колишнього Союзу РСР, які займали штатні посади у військових підрозділах.
Позивач в період з 12.05.1982 по 19.06.1984 проходив строкову військову службу у лавах Радянської Армії, а в період з 03.02.1988 по 19.12.1988 працював у військовій частині ПП51905 машиністом насосних установок водяних насосних станцій в Республіці Афганістан.
При цьому, згідно зі статтею 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на достроковий вихід на пенсію мають не особи зі статусом учасників бойових дій, а лише військовослужбовці - учасники бойових дій.
Оскільки позивач є службовцем по вільному найму та не може прирівнюватись до осіб, визначених Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», управління діяло правомірно відмовляючи у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач вказує на безпідставність та необґрунтованість доводів апеляційної скарги, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін, як законне та обґрунтоване.
У відповідності до вимог статті 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом встановлено, що після досягнення позивачем віку 55 років, 11 грудня 2017 року він звернувся до Криворізьким північним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 4 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 29.04.2002 року ОСОБА_2 має статус учасника бойових дій.
За результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії та доданих до неї документів, Криворізьким північним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 19.12.2017 року № 42, в обґрунтування якої вказано, що документи, які були надані позивачем до заяви про призначення пенсії, не містять доказів того, що позивач є військовослужбовцем, військовозобовязаним або особою з числа резервістів, він є службовцем по вільному найму та не може прирівнюватись до осіб, визначених Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Зі змісту абз. 6 п. 3 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вбачається, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Пунктом 19 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено, що до категорії учасників бойових дій належать в тому числі: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
З аналізу вищевказаної норми чинного законодавства вбачається, що для призначення пенсії позивачу за наявності відповідного стажу із зниженням пенсійного віку необхідно мати статус учасника бойових дій, який наданий відповідно до п. 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до матеріалів справи, позивач є ветераном війни-учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 29.04.2002 року, виданим Жовтневим районним військовим комісаріатом. (а.с. 12)
Згідно довідки Покровсько-Тернівського об'єднаного районного військового комісаріату від 14.12.2017 року № 1/1038 ОСОБА_2 проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій (в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, перебування в партизанських загонах і з'єднаннях) в Афганістані з 03.02.1988 року по 19.12.1988 року. (а.с. 12)
За матеріалами пенсійної справи та трудової книжки загальний стаж ОСОБА_2 складає 35 років 10 місяців 11 днів.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що надані позивачем документи підтверджують, що він, будучи військовозобов'язаним, беручи безпосередню участь у виконанні інтернаціонального обов'язку, за що йому надано статус учасника бойових дій, а отже, позивач є особою з числа військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій в розумінні пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Доводи апеляційної скарги не спростовують доказів на підтвердження вищевказаних обставин.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321,322, 327, 329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2018 року у справі №804/580/18 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з 19.07.2018 року, за приписами пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Т.І. Ясенова
Суддя: А.В. Суховаров
Суддя: О.В. Головко