
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05 липня 2018 року о/об 10 год. 45 хв.Справа № 808/972/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Дєткові Р.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Електроресурс" (69095, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 159 - А, прим. 2)
до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, вул. Львівська пл. 8, код ЄДРПОУ 39292197)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
за участі представників сторін
від позивача - Багмут Г.В.
(діє на підставі ордеру серії ЗП № 70957 від 05.07.2018 року)
від відповідача - Корольов О.О.
(діє на підставі довіреності № 99-99-11-17/08/26 від 11.06.2018 року)
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Електроресурс" (надалі - позивач) до Державної фіскальної служби України (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зупинення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних поданих позивачем податкових накладних № 32 від 23 червня 2017 року, № 30 від 25 липня 2017 року, № 33 від 26 липня 2017 року, № 37 від 23 червня 2017 року, №24 від 25 липня 2017 року, № 39 від 31 липня 2017 року, № 23 від 25 липня 2017 року, № 42 від 30 червня 2017 року, № 26 від 25 липня 2017 року, № 37 від 31 липня 2017 року, № 38 від 31 липня 2017 року № 41 від 26 червня 2017 року;
- зобов'язати відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну № 32 від 23 червня 2017 року, податкову накладну № 30 від 25 липня 2017 року, податкову накладну № 33 від 26 липня 2017 року, податкову накладну № 37 від 23 червня 2017 року, податкову накладну №24 від 25 липня 2017 року, податкову накладну № 39 від 31 липня 2017 року, податкову накладну № 23 від 25 липня 2017 року, податкову накладну № 42 від 30 червня 2017 року, податкову накладну № 26 від 25 липня 2017 року, податкову накладну № 37 від 31 липня 2017 року, податкову накладну № 38 від 31 липня 2017 року, податкову накладну № 41 від 26 червня 2017 року з дати подання їх на реєстрацію позивачем.
26 березня 2018 року ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду Татаринова Д.В. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче судове засідання на 25 квітня 2018 року.
Ухвалою суду від 25 квітня 2018 року за клопотаннями сторін адміністративної справи підготовче судове засідання закрито, а справу призначено до судового розгляду на 17 травня 2018 року.
17 травня 2018 року провадження у справі зупинено до 05 липня 2018 року для надання часу сторонам по справі для примирення.
05 липня 2018 року провадження у справі поновлено, про що постановлено відповідну ухвалу суду.
Відповідно до статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 05 липня 2018 року сторонам проголошено вступну та резолютивну частину рішення та оголошено про час виготовлення рішення у повному обсязі.
Адміністративний позов мотивовано тим, що зупинення реєстрації податкових накладних № 32 від 23 червня 2017 року, № 30 від 25 липня 2017 року, № 33 від 26 липня 2017 року, № 37 від 23 червня 2017 року, №24 від 25 липня 2017 року, № 39 від 31 липня 2017 року, № 23 від 25 липня 2017 року, № 42 від 30 червня 2017 року, № 26 від 25 липня 2017 року, № 37 від 31 липня 2017 року, № 38 від 31 липня 2017 року № 41 від 26 червня 2017 рокує протиправною та такою, що невмотивована, а також в супереч пункту 201.16.1 статті 201 ПК України не було визначено вичерпного переліку документів, надання якого дало б позивачеві можливості реєстрації податкових накладних.
В судовому засіданні представники Товариства з обмеженою відповідальністю "Електроресурс" позов підтримали та просили суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник Державної фіскальної служби України проти позову заперечив з підстав викладених у письмовому відзиві (вх. 12397 від 19 квітня 2018 року), відповідно до якого зазначає, що оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю "Електроресурс" не надало повідомлення на розблокування зазначених податкових накладних, правові підстави для їх реєстрації та задоволення адміністративного позову - відсутні.
В судовому засіданні представник Державної фіскальної служби України просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» є платником податку на додану вартість.
23 червня 2017 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» на адресу Приватного підприємства «Агро-Експрес-Сервіс» складено податкову накладну №32 на загальну суму 100 000,00 грн., з яких 16 666,67 грн. податку на додану вартість.
11 липня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» подало податкову накладну №32 від 23 червня 2017 року до органу ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Однак за результатами обробки податковим органом податкової накладнаї, прийнято рішення: «документ доставлено до ДФС України. Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:8537. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК».
23 лютого 2018 року позивачем до податкового органу подано повідомлення №26 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено у кількості 28-ми аркушах.
Разом з тим, у прийнятті повідомлення та доданих до нього документів відмовлено, що підтверджено квитанцією від 23 лютого 2018 року №1, в якій зазначено виявлені помилки: «Документ не може бути прийнятий у зв'язку з набранням чинності Закону України від 07 грудня 2017 року №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» Повідомлення не прийнято».
25 липня 2017 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» на адресу Приватного підприємства «Агро-Експрес-Сервіс» складено податкову накладну №30 на загальну суму 318 750,00 грн., з яких 53 125,00 грн., податку на додану вартість.
14 серпня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» подало податкову накладну №30 від 25 липня 2017 року до органу ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Однак за результатами обробки податковим органом податкової накладнаї, прийнято рішення: «документ доставлено до ДФС України. Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:8537. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК».
23 лютого 2018 року позивачем до податкового органу подано повідомлення №27 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено у кількості 28-ми аркушах.
Разом з тим, у прийнятті повідомлення та доданих до нього документів відмовлено, що підтверджено квитанцією від 23 лютого 2018 року №1, в якій зазначено виявлені помилки: «Документ не може бути прийнятий у зв'язку з набранням чинності Закону України від 07 грудня 2017 року №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» Повідомлення не прийнято».
26 липня 2017 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» на адресу Приватного підприємства «Агро-Експрес-Сервіс» складено податкову накладну №33 на загальну суму 500 000,00 грн., з яких 83 333,33 грн. податку на додану вартість.
14 серпня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» подало податкову накладну №33 від 26 липня 2017 року до органу ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Однак за результатами обробки податковим органом податкової накладнаї, прийнято рішення: «документ доставлено до ДФС України. Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:8537. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК».
23 лютого 2018 року позивачем до податкового органу подано повідомлення №26 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено у кількості 28-ми аркушах.
Разом з тим, у прийнятті повідомлення та доданих до нього документів відмовлено, що підтверджено квитанцією від 23 лютого 2018 року №1, в якій зазначено виявлені помилки: «Документ не може бути прийнятий у зв'язку з набранням чинності Закону України від 07 грудня 2017 року №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» Повідомлення не прийнято».
31 липня 2017 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» на адресу ТОВ «ДАБЛ-ДЕККЕР» складено податкову накладну №39 на загальну суму 11 400,00 грн., з яких 1 900,00 грн., податку на додану вартість.
14 серпня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» подало податкову накладну №39 від 31 липня 2017 року до органу ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Однак за результатами обробки податковим органом податкової накладнаї, прийнято рішення: «документ доставлено до ДФС України. Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:8537. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК».
20 лютого 2018 року позивачем до податкового органу подано повідомлення №27 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено у кількості 27-ми аркушах.
Разом з тим, у прийнятті повідомлення та доданих до нього документів відмовлено, що підтверджено квитанцією від 20 лютого 2018 року №1, в якій зазначено виявлені помилки: «Документ не може бути прийнятий у зв'язку з набранням чинності Закону України від 07 грудня 2017 року №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» Повідомлення не прийнято».
30 червня 2017 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» на адресу ТОВ «ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ» складено податкову накладну №42 на загальну суму 250 594,80 грн., з яких 41 765,80 грн., податку на додану вартість.
13 липня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» подало податкову накладну №42 від 30 червня 2017 року до органу ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Однак за результатами обробки податковим органом податкової накладнаї, прийнято рішення: «документ доставлено до ДФС України. Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:41:00. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК».
24 лютого 2018 року позивачем до податкового органу подано повідомлення №25 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено у кількості 25-ми аркушах.
Разом з тим, у прийнятті повідомлення та доданих до нього документів відмовлено, що підтверджено квитанцією від 24 лютого 2018 року №1, в якій зазначено виявлені помилки: «Документ не може бути прийнятий у зв'язку з набранням чинності Закону України від 07 грудня 2017 року №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» Повідомлення не прийнято».
25 липня 2017 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» на адресу ТОВ «ЛЮМІНОТЕХНІКА» складено податкову накладну №26 на загальну суму 13 313,64 грн., з яких 2 218, 94 грн., податку на додану вартість.
10 серпня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» подало податкову накладну №26 від 25 липня 2017 року до органу ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Однак за результатами обробки податковим органом податкової накладнаї, прийнято рішення: «документ доставлено до ДФС України. Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:8537. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК».
20 лютого 2018 року позивачем до податкового органу подано повідомлення №22 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено у кількості 27-ми аркушах.
Разом з тим, у прийнятті повідомлення та доданих до нього документів відмовлено, що підтверджено квитанцією від 20 лютого 2018 року №1, в якій зазначено виявлені помилки: «Документ не може бути прийнятий у зв'язку з набранням чинності Закону України від 07 грудня 2017 року №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» Повідомлення не прийнято».
31 липня 2017 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» на адресу ТОВ «СЕМЕНІВСЬКЕ» складено податкову накладну №37 на загальну суму 19 760,14 грн., з яких 3 293,36 грн., податку на додану вартість.
14 серпня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» подало податкову накладну №37 від 31 липня 2017 року до органу ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Однак за результатами обробки податковим органом податкової накладної, прийнято рішення: «документ доставлено до ДФС України. Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:8547. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК».
17 лютого 2018 року позивачем до податкового органу подано повідомлення №19 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено у кількості 34-х аркушах.
Разом з тим, у прийнятті повідомлення та доданих до нього документів відмовлено, що підтверджено квитанцією від 17 лютого 2018 року №1, в якій зазначено виявлені помилки: «Документ не може бути прийнятий у зв'язку з набранням чинності Закону України від 07 грудня 2017 року №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» Повідомлення не прийнято».
25 липня 2017 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» на адресу ПрАТ «Український графіт» складено податкову накладну №41 на загальну суму 220 284,85 грн., з яких 36 714,14 грн., податку на додану вартість.
13 липня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» подало податкову накладну №41 від 25 липня 2017 року до органу ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Однак за результатами обробки податковим органом податкової накладної, прийнято рішення: «документ доставлено до ДФС України. Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:8537. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК».
20 лютого 2018 року позивачем до податкового органу подано повідомлення №24 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено у кількості 20-ти аркушах.
Разом з тим, у прийнятті повідомлення та доданих до нього документів відмовлено, що підтверджено квитанцією від 20 лютого 2018 року №1, в якій зазначено виявлені помилки: «Документ не може бути прийнятий у зв'язку з набранням чинності Закону України від 07 грудня 2017 року №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» Повідомлення не прийнято».
31 липня 2017 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» на адресу ТОВ «СЕМЕНІВСЬКЕ» складено податкову накладну №38 на загальну суму 23 879,65 грн., з яких 3979,94 грн., податку на додану вартість.
14 серпня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» подало податкову накладну №38 від 31 липня 2017 року до органу ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Однак за результатами обробки податковим органом податкової накладнаї, прийнято рішення: «документ доставлено до ДФС України. Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:8544. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК».
17 лютого 2018 року позивачем до податкового органу подано повідомлення №20 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено у кількості 20-и аркушах.
Разом з тим, у прийнятті повідомлення та доданих до нього документів відмовлено, що підтверджено квитанцією від 17 лютого 2018 року №1, в якій зазначено виявлені помилки: «Документ не може бути прийнятий у зв'язку з набранням чинності Закону України від 07 грудня 2017 року №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» Повідомлення не прийнято».
23 червня 2017 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» на адресу ПрАТ «АВДІЇВСЬКИЙ КОКСОХІМІЧНИЙ ЗАВОД» складено податкову накладну №37 на загальну суму 13 377, 02 грн., з яких 2 229,50 грн., податку на додану вартість.
13 липня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» подало податкову накладну №37 від 23 червня 2017 року до органу ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Однак за результатами обробки податковим органом податкової накладнаї, прийнято рішення: «документ доставлено до ДФС України. Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Виявлені помилки: відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:41.00. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК».
24 лютого 2018 року позивачем до податкового органу подано повідомлення №29 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено у кількості 17-ти аркушах.
Разом з тим, у прийнятті повідомлення та доданих до нього документів відмовлено, що підтверджено квитанцією від 20 лютого 2018 року №1, в якій зазначено виявлені помилки: «Документ не може бути прийнятий у зв'язку з набранням чинності Закону України від 07 грудня 2017 року №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» Повідомлення не прийнято».
Вважаючи вищевказані дії Державної фіскальної служби України протиправними, Товариство з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» звернулося до суду з адміністративним позовом.
Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Такий Порядок був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (в редакції, чинній на час формування та надіслання податкових накладних на реєстрацію; далі - Порядок №1246).
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, щодо відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
Наведене положення відповідає пункту 74.2 статті 74 ПК, яким закріплено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатні для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з пунктом 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Таким чином, законодавчо закріплено, що після надсилання платником податків складеної ним податкової накладної (розрахунку коригування) до ДФС України в автоматизованому режимі (тобто без участі працівників контролюючого органу) проводиться, серед іншого, перевірка відповідності цієї податкової накладної (розрахунку коригування) критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення її реєстрації.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені Наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за №753/30621 (які були чинні на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Критерії).
Пунктом 6 Критеріїв, який був зазначений відповідачем в квитанціях в якості підстав для зупинення реєстрації податкових накладних № 32 від 23 червня 2017 року, № 30 від 25 липня 2017 року, № 33 від 26 липня 2017 року, № 37 від 23 червня 2017 року, №24 від 25 липня 2017 року, № 39 від 31 липня 2017 року, № 23 від 25 липня 2017 року, № 42 від 30 червня 2017 року, № 26 від 25 липня 2017 року, № 37 від 31 липня 2017 року, № 38 від 31 липня 2017 року № 41 від 26 червня 2017 року, передбачено визначення двох різних критеріїв.
Зокрема, вказано що моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: 1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); 2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI ПК України, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі; 3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної/розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
Отже, зі змісту квитанцій про прийняття податкових накладних № 32 від 23 червня 2017 року, № 30 від 25 липня 2017 року, № 33 від 26 липня 2017 року, № 37 від 23 червня 2017 року, №24 від 25 липня 2017 року, № 39 від 31 липня 2017 року, № 23 від 25 липня 2017 року, № 42 від 30 червня 2017 року, № 26 від 25 липня 2017 року, № 37 від 31 липня 2017 року, № 38 від 31 липня 2017 року № 41 від 26 червня 2017 року встановлено, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених Наказом №567.
Проте, суд вважає, що контролюючим органом порушено норми підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки ним не зазначено у квитанціях конкретного чіткого критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Зокрема, такий висновок суду базується на тому, що фіскальним органом у вказаних квитанціях зазначено лише загальне посилання на відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених Наказом №567. Натомість, підпункт 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України вимагає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію або критеріїв, якщо їх виявлено два.
Отже, у відповідності до вимог чинного законодавства, фіскальний орган був зобов'язаний у квитанціях чітко вказати на конкретний вид критерію, який встановлений пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків Наказу №567.
Суд зазначає, що визначення фіскальним органом у квитанціях конкретного критерію ризику прямо впливає на можливість надання в подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких затверджений також наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за №753/30621 «Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Перелік №567).
Так, відповідно до пункту 1 Переліку №567, вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567 (далі - Критерії): 1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством; 2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
З аналізу даних норм законодавства встановлено, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної/розрахунку коригування прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків у квитанції.
Також, зі змісту квитанцій про прийняття податкових накладних № 32 від 23 червня 2017 року, № 30 від 25 липня 2017 року, № 33 від 26 липня 2017 року, № 37 від 23 червня 2017 року, №24 від 25 липня 2017 року, № 39 від 31 липня 2017 року, № 23 від 25 липня 2017 року, № 42 від 30 червня 2017 року, № 26 від 25 липня 2017 року, № 37 від 31 липня 2017 року, № 38 від 31 липня 2017 року № 41 від 26 червня 2017 року встановлено, що фіскальним органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних відповідно до пункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено Наказом №567, та/або таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
Таким чином, у вказаних квитанціях фіскальним органом, в порушення підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, не вказано ані конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику (пункт 6 Критеріїв містить визначення двох різних критеріїв), ані конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений Наказом №567 (пункт 1 Вичерпного переліку документів містить два різні переліки, в залежності від визначеного ступеня ризику).
У відповідності до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно з підпунктом 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до абзацу першого постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" №190 від 29 березня 2017 року (яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин, далі - Постанова КМУ №190) встановлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Абзацом 2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Комісія ДФС не може відмовити платнику податків у розгляді додаткових письмових пояснень та/або копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, якщо такі пояснення та/або копії документів подано платником податку до органу Державної фіскальної служби за основним місцем обліку не пізніше строку, визначеного підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
Судом встановлено, що позивачем у строк, визначений підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України, надані до податкового органу пояснення №27 від 23 лютого 2018 року, №26 від 23 лютого 2018 року, №28 від 23 лютого 2018 року, №29 від 24 лютого 2018 року, №30 від 24 лютого 2018 року, №23 від 20 лютого 2018 року, №21 від 19 лютого 2018 року, 25 від 21 лютого 2018 року, №22 від 20 лютого 2018 року, № 19 від 17 лютого 2018 року, № 20 від 17 лютого 2018 року, №24 від 20 лютого 2018 року та копії первинних документів на підтвердження реальності здійснення операцій по податкових накладних № 32 від 23 червня 2017 року, № 30 від 25 липня 2017 року, № 33 від 26 липня 2017 року, № 37 від 23 червня 2017 року, №24 від 25 липня 2017 року, № 39 від 31 липня 2017 року, № 23 від 25 липня 2017 року, № 42 від 30 червня 2017 року, № 26 від 25 липня 2017 року, № 37 від 31 липня 2017 року, № 38 від 31 липня 2017 року № 41 від 26 червня 2017 року для прийняття відповідного рішення про: реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Натомість, відповідач відмовив платнику податків у прийняті та розгляді додаткових письмових пояснень та/або копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних № 32 від 23 червня 2017 року, № 30 від 25 липня 2017 року, № 33 від 26 липня 2017 року, № 37 від 23 червня 2017 року, №24 від 25 липня 2017 року, № 39 від 31 липня 2017 року, № 23 від 25 липня 2017 року, № 42 від 30 червня 2017 року, № 26 від 25 липня 2017 року, № 37 від 31 липня 2017 року, № 38 від 31 липня 2017 року № 41 від 26 червня 2017 року.
Так, у відповідних квитанціях зазначено: «Документ не може бути прийнятий у зв'язку з набранням чинності Закону України від 07 грудня 2017 року №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» Повідомлення не прийнято».
Суд зазначає, що 07 грудня 2017 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України №2245-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» (далі Закон №2245-VІІІ).
Законом №2245-VІІІ, розділ ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України доповнено пунктом 57-1, відповідно до якого податкові накладні/розрахунки коригування, реєстрацію яких у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу, реєструється з урахуванням вимог пунктів 200-1.3 та 200-1.9 статті 200-1 та пункту 201.10статті 201 цього Кодексу не пізніше 02 січня 2018 року крім: податкових накладних/розрахунків коригування, щодо яких станом на 01 грудня 2017 року не подані пояснення і копії документів відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу; податкових накладних/розрахунків коригування, щодо яких прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних по яким станом на 01 грудня 2017 року не розпочинали процедуру оскарження в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 13 Закону №2245-VIII виключено пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України.
Отже, усі податкові накладні, подані на реєстрацію після набрання чинності Законом України від 7 грудня 2017 року №2245-VІІІ (01 січня 2018 року), підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних без їх перевірки системою моніторингу оцінки ризиків (СМКОР), податкові накладні реєстрація яких була зупинена в період з 01 липня 2017 року по 01 грудня 2017 року, та по яким розпочата процедура адміністративного чи судового оскарження повинні бути зареєстровані 02 січня 2018 року. Натомість податкові накладні, подані на реєстрацію в період з 01 грудня 2017 року по 31 грудня 2017 року, під дію цього Закону не підпадають.
Відповідачем до суду не надано витяг з Єдиного реєстру податкових накладних щодо податкових накладних № 32 від 23 червня 2017 року, № 30 від 25 липня 2017 року, № 33 від 26 липня 2017 року, № 37 від 23 червня 2017 року, №24 від 25 липня 2017 року, № 39 від 31 липня 2017 року, № 23 від 25 липня 2017 року, № 42 від 30 червня 2017 року, № 26 від 25 липня 2017 року, № 37 від 31 липня 2017 року, № 38 від 31 липня 2017 року № 41 від 26 червня 2017 року станом на день розгляду справи.
Таким чином, виходячи з наведеного, дії Державної фіскальної служби України щодо відмови у прийнятті додаткових письмових пояснень та/або копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних № 32 від 23 червня 2017 року, № 30 від 25 липня 2017 року, № 33 від 26 липня 2017 року, № 37 від 23 червня 2017 року, №24 від 25 липня 2017 року, № 39 від 31 липня 2017 року, № 23 від 25 липня 2017 року, № 42 від 30 червня 2017 року, № 26 від 25 липня 2017 року, № 37 від 31 липня 2017 року, № 38 від 31 липня 2017 року № 41 від 26 червня 2017 року, є протиправними.
При цьому, аналізуючи вищевказані положення та наявні документи по справі, судом встановлено, що подання позивачем на реєстрацію податкових накладних № 32 від 23 червня 2017 року, № 30 від 25 липня 2017 року, № 33 від 26 липня 2017 року, № 37 від 23 червня 2017 року, №24 від 25 липня 2017 року, № 39 від 31 липня 2017 року, № 23 від 25 липня 2017 року, № 42 від 30 червня 2017 року, № 26 від 25 липня 2017 року, № 37 від 31 липня 2017 року, № 38 від 31 липня 2017 року № 41 від 26 червня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідає нормам податкового законодавства.
Натомість, в квитанціях про прийняття податкових накладних № 32 від 23 червня 2017 року, № 30 від 25 липня 2017 року, № 33 від 26 липня 2017 року, № 37 від 23 червня 2017 року, №24 від 25 липня 2017 року, № 39 від 31 липня 2017 року, № 23 від 25 липня 2017 року, № 42 від 30 червня 2017 року, № 26 від 25 липня 2017 року, № 37 від 31 липня 2017 року, № 38 від 31 липня 2017 року № 41 від 26 червня 2017 року, в порушення підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, не вказано ані конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику (пункт 6 Критеріїв містить визначення двох різних критеріїв), ані конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений Наказом №567 (пункт 1 Вичерпного переліку документів містить два різні переліки, в залежності від визначеного ступеня ризику).
Щодо вимоги про зобов'язання відповідача зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» № 32 від 23 червня 2017 року, № 30 від 25 липня 2017 року, № 33 від 26 липня 2017 року, № 37 від 23 червня 2017 року, №24 від 25 липня 2017 року, № 39 від 31 липня 2017 року, № 23 від 25 липня 2017 року, № 42 від 30 червня 2017 року, № 26 від 25 липня 2017 року, № 37 від 31 липня 2017 року, № 38 від 31 липня 2017 року № 41 від 26 червня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України, реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим, оскільки відповідні повноваження законодавчо покладені на комісію ДФС України.
Згідно із підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 ПК України, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Аналогічні положення закріплені й у пункті 19 Порядку №1246.
При цьому, пунктом 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому, датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДФС України.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. Основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є, зокрема, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За приписами статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем не доведена правомірність оскаржуваних рішень, у зв'язку із чим позовні вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку про необхідність визнання протиправними дії відповідача щодо зупинення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних поданих позивачем податкових накладних № 32 від 23 червня 2017 року, № 30 від 25 липня 2017 року, № 33 від 26 липня 2017 року, № 37 від 23 червня 2017 року, №24 від 25 липня 2017 року, № 39 від 31 липня 2017 року, № 23 від 25 липня 2017 року, № 42 від 30 червня 2017 року, № 26 від 25 липня 2017 року, № 37 від 31 липня 2017 року, № 38 від 31 липня 2017 року № 41 від 26 червня 2017 року та зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну № 32 від 23 червня 2017 року, податкову накладну № 30 від 25 липня 2017 року, податкову накладну № 33 від 26 липня 2017 року, податкову накладну № 37 від 23 червня 2017 року, податкову накладну №24 від 25 липня 2017 року, податкову накладну № 39 від 31 липня 2017 року, податкову накладну № 23 від 25 липня 2017 року, податкову накладну № 42 від 30 червня 2017 року, податкову накладну № 26 від 25 липня 2017 року, податкову накладну № 37 від 31 липня 2017 року, податкову накладну № 38 від 31 липня 2017 року, податкову накладну № 41 від 26 червня 2017 року з дати подання їх на реєстрацію позивачем.
Відповідно до статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 2, 77, 139, 241-245 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» (69095, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 159 - А, прим. 2) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, вул. Львівська пл. 8, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії відповідача щодо зупинення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних поданих позивачем податкових накладних № 32 від 23 червня 2017 року, № 30 від 25 липня 2017 року, № 33 від 26 липня 2017 року, № 37 від 23 червня 2017 року, №24 від 25 липня 2017 року, № 39 від 31 липня 2017 року, № 23 від 25 липня 2017 року, № 42 від 30 червня 2017 року, № 26 від 25 липня 2017 року, № 37 від 31 липня 2017 року, № 38 від 31 липня 2017 року № 41 від 26 червня 2017 року;
Зобов'язати відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну № 32 від 23 червня 2017 року, податкову накладну № 30 від 25 липня 2017 року, податкову накладну № 33 від 26 липня 2017 року, податкову накладну № 37 від 23 червня 2017 року, податкову накладну №24 від 25 липня 2017 року, податкову накладну № 39 від 31 липня 2017 року, податкову накладну № 23 від 25 липня 2017 року, податкову накладну № 42 від 30 червня 2017 року, податкову накладну № 26 від 25 липня 2017 року, податкову накладну № 37 від 31 липня 2017 року, податкову накладну № 38 від 31 липня 2017 року, податкову накладну № 41 від 26 червня 2017 року з дати подання їх на реєстрацію позивачем.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Електроресурс» (69095, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 159 - А, прим. 2) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, вул. Львівська пл. 8, код ЄДРПОУ 39292197) судові витрати, у вигляді судового збору у сумі 3 524 гривні 00 копійок.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення складено у повному обсязі 16 липня 2018 року.
Суддя Д.В. Татаринов