
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1105/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати перерахованої пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VIII, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області №1084 від 04.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VIII, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області №1084 від 04.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» йому призначена пенсія за вислугою років. Позивач вважає, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII) має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. При цьому, йому як пенсіонеру органів внутрішніх справ України повинна бути перерахована пенсія з 01.01.2016 року у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області 04.05.2017 року № 1084. 09.06.2018 року позивач отримав повідомлення від ГУ ПФУ у Волинській області про те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» йому буде виплачено суму перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року у сумі 62232,72 грн. поетапно, а саме: з 01.01.2019 року по 31.12.2019 щомісячно виплачується 50 відсотків місячного підвищення пенсії (складає - 1296,52 грн.); з 01.01.2020 року до забезпечення повної виплати розрахованої суми щомісячно виплачується 100 відсотків місячного розміру підвищеної пенсії (складає - 2593,03 грн.). На думку позивача, бездіяльність відповідача щодо нездійснення виплати його пенсії з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року є протиправною, а встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 порядок її виплати порушує його права.
Ухвалою суду від 20.06.2018 року прийнято дану адміністративну справу до провадження, відкрито провадження в справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно із частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнала, посилаючись на те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідач провів перерахунок пенсії позивачу з урахуванням грошового забезпечення 7315,20 грн., зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 21.03.2018 року № 1017, розмір пенсії 5120,64 грн. виплачується у повному розмірі з 01.01.2018 року, доплату за 2016-2017 роки у сумі 62232,72 грн. буде виплачено відповідно до пункту 3 вказаної постанови: з 01.01.2019 року буде виплачуватись щомісячно 1296,52 грн., з 01.01.2020 року до повної виплати буде виплачуватись щомісячно 2593,03 грн. Перерахунок зроблений у безспірному порядку на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, триває виплата перерахованої пенсії, тому, на думку представника відповідача, предмет спору у таких правовідносинах відсутній. Крім того, вказує на те, що набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VIII не передбачало безпосередню зміну будь-яких складових грошового забезпечення і після його прийняття будь-яких рішень Кабінетом Міністрів України про зміну грошового забезпечення поліцейським не приймалось. Підвищення грошового забезпечення відповідно до чинного законодавства відбулось відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, тому перерахунок позивачу був зроблений з 01.01.2016 року. Просила у задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що підтверджується копією пенсійного посвідчення (а.с. 10) та не заперечується відповідачем. Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області.
04.05.2017 року Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області сформовано та направлено до ГУ ПФУ у Волинській області довідку №1084 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, з якої слідує, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, за посадою начальник ІТТ Горохівського РВ УМВС /начальник ізолятора становить: посадовий оклад - 2800,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор - 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби (50%) - 2400,00 грн.; премія (3,31%) - 238,32 грн., всього - 7438,32 грн. (а.с. 9).
Листом від 14.12.2017 року № 962/Ю-01 ГУ ПФУ у Волинській області на звернення позивача щодо проведення перерахунку пенсії як колишньому працівнику міліції відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у відповідності до змін чинного законодавства повідомило, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 13).
В подальшому ГУ ПФУ у Волинській області направило позивачу лист, в якому повідомило, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» пенсію позивача перераховано з 01.01.2016 року на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2016 року, яке становить 7315,20 грн. Розмір перерахованої пенсії з 01.01.2018 року складає 5120,64 грн. В березні місці позивач отримав суму підвищення у розмірі 7779,09 грн. за період з січня по березень 2018 року. Сума перерахованої пенсії з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року становить 62232,72 грн., яка буде виплачуватись в такому порядку: з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року виплачується 50 відсотків місячного розміру підвищення пенсії (складає 1296,52 грн.); з 01.01.2020 року до забезпечення повної виплати розрахованої суми щомісячно виплачується 100 відсотків місячного розміру підвищення пенсії (складає 2593,03 грн.). (а.с. 14).
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо нездійснення виплати його пенсії з 01.01.2016 року протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29.12.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VIII. Цим Законом внесені доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Згідно з частиною шістнадцятою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постановою від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Постанова № 988 набрала чинності 02.12.2015 року.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988 згідно із Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Водночас пунктом 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1), встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Отже, підставою для проведення перерахунку раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Відповідно до частини другої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Таким чином, оскільки Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року №900-VIII, який набув чинності 29.12.2015 року, встановлено право колишніх працівників органів внутрішніх справ на перерахунок призначених пенсій з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених для поліцейських, тому перерахунок пенсії вказаним особам повинен проводитись з 01.01.2016 року, тобто з наступного місяця після виникнення такого права.
Водночас частиною третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Як вбачається із матеріалів справи, одержавши довідку Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 04.05.2017 року № 1084 (а.с.9) відповідач не здійснив перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.01.2016 року, посилаючись на відсутність коштів у Державному бюджеті України, що підтверджується листом від 14.12.2017 року № 962/Ю-01. При цьому у вказаному листі відповідач не заперечував право ОСОБА_1 на перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» та Постановою № 988 (а.с.13).
В подальшому ГУ ПФУ у Волинській області направило позивачу лист, в якому повідомило, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» пенсію позивача перераховано з 01.01.2016 року на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2016 року, яке становить 7315,20 грн. Розмір перерахованої пенсії з 01.01.2018 року складає 5120,64 грн. В березні місці позивач отримав суму підвищення у розмірі 7779,09 грн. за період з січня по березень 2018 року. Сума перерахованої пенсії з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року становить 62232,72 грн., яка буде виплачуватись в такому порядку: з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року виплачується 50 відсотків місячного розміру підвищення пенсії (складає 1296,52 грн.); з 01.01.2020 року до забезпечення повної виплати розрахованої суми щомісячно виплачується 100 відсотків місячного розміру підвищення пенсії (складає 2593,03 грн.). (а.с. 14).
Отже, судом встановлено, що на момент звернення позивача із вказаним позовом перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» проведений. Пенсію позивачу перераховано з 01.01.2016 року, що стверджується відповідним перерахунком (а.с.26). Вказаний перерахунок пенсії проведений з урахуванням грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, що становить 7315,20 грн., відповідно до нової довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 21.03.2018 року №1017. Основний розмір пенсії (70% грошового забезпечення) становить 5120,64 грн. У березні 2018 року позивач отримав суму підвищення у розмірі 7779,09 грн. за період з січня по березень 2018 року, вказана обставина не заперечується позивачем.
Разом з тим, доказів про виплату пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року з грошового забезпечення поліцейських відповідно до вказаних вище нормативно-правових актів відповідач суду не надав. При цьому представник відповідача у відзиві на позовну заяву посилається на те, що виплата пенсії буде проведена у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Однак суд звертає увагу на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 не може поширюватися на спірні правовідносини, так як відповідно до закону обов'язок перерахувати та виплачувати перераховану пенсію виник у відповідача до прийняття вказаної постанови. Крім того, в силу приписів статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, відтак вказана постанова не підлягає застосуванню до правовідносин, які виникли до її прийняття.
При цьому, з постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 вбачається, що обов'язок здійснення платежів на погашення утворених різниць в пенсії виникає у відповідача лише з 01.01.2019 року, проте не раніше від виділення коштів на їх фінансування.
Разом з тим, приписи даної постанови не узгоджуються з положеннями частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» так, як запроваджують інший порядок проведення розрахунку.
Водночас згідно з частиною третьою статті 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Відповідно до частини другої статті 55 вказаного Закону нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Вказане кореспондується з нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV, статтею 47 якого передбачено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця.
З аналізу вищенаведеного вбачається, що пенсія є щомісячним обов'язковим платежем, який не може бути обмежений у виплаті виділенням коштів з державного бюджету та з відтермінуванням на декілька років.
Таким чином, у даному випадку відповідач, застосовуючи норми постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, обмежує право позивача на отримання сум перерахованої пенсії за попередні періоди.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року №3477-IV суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16.12.1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16.09.1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат. Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 року №5-рп/2002, від 17.03.2004 року №7-рп/2004, від 01.12.2004 року №20-рп/2004, від 09.07.2007 року №6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.
Отже, відсутність бюджетних коштів на виплату пенсії не може бути підставою для обмеження реалізації позивачем законодавчо встановленого права на відповідні соціальні гарантії.
В силу вимог частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, судовому захисту підлягають лише ті права особи, які порушені суб'єктом владних повноважень.
Оскільки під час розгляду даної справи встановлено, що до моменту звернення позивача до суду з цим позовом відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року, а також її доплату, але лише з 01.01.2018 року, тому позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 року та визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати перерахованої пенсії з 01.01.2018 року до задоволення не підлягають.
З урахуванням встановлених обставин та з метою належного способу захисту прав позивача, суд дійшов висновку, що достатнім і ефективним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення виплати позивачу перерахованої пенсії з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року та зобов'язання відповідача (з урахуванням виплачених сум) провести виплату перерахованої пенсії з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови № 988, на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 21.03.2018 року № 1017.
При цьому суд враховує, що правомірним є проведення перерахунку пенсії позивача саме на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 21.03.2018 року № 1017, у яку включено розмір премії за січень 2016 року.
Так, відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується з урахуванням таких його видів: щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Таким чином, оскільки право на перерахунок пенсії у позивача виникло у січні 2016 року, відтак розмір премії повинен бути визначений із урахуванням середніх розмірів щомісячної премії, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а саме: за січень 2016 року.
Разом з тим, у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка видана позивачу Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області 04.05.2017 року за № 1084, включена премія за грудень 2015 року, що суперечить вимогам Порядку № 45.
Також не підлягає задоволенню вимога в частині виплати пенсії позивачу без обмеження граничного розміру, оскільки права позивача в частині обмеження виплати пенсії граничним розміром на час розгляду даної справи не порушені, так як виплата перерахованої пенсії не проведена.
Згідно із частиною першою, статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позов задоволено частково, то слід присудити на користь позивача здійснені ним та документально підтверджені судові витрати (судовий збір) у сумі 352,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 139, 243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області щодо непроведення виплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код 13358826) провести виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01 січня 2016 року до 31 грудня 2017 року відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 21.03.2018 року № 1017.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 352,40 грн. (триста п'ятдесят дві грн. 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя О. О. Андрусенко