Постанова № 75423316, 18.07.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
805/3921/17-а
Номер документу
75423316
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2018 року справа №805/3921/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі суддів: Арабей Т.Г., Сіваченка І.В., Казначеєва Е.Г., за участю секретаря судового засідання - Святодух О.Б., представника позивача - адвоката - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2, діючого за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2018 року у справі № 805/3921/17-а (головуючий суддя І інстанції Лазарєв В.В.), складене в повному обсязі 02 лютого 2018 року в м. Слов'янськ Донецької області за позовом Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» до Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправними та скасування рішень № 0007124607 від 04 серпня 2017 року та № 0009414607 від 04 жовтня 2017 року, -

ВСТАНОВИВ:

03 листопада 2017 року Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправними та скасування рішень № 0007124607 від 04 серпня 2017 року та № 0009414607 від 04 жовтня 2017 року (а.с. 3-5 т. 1).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2018 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення № 0007124607 від 04 серпня 2017 року про застосування до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 505 278,79 грн., прийняте Дніпропетровським управлінням Офісу великих платників податків ДФС. Визнано протиправним та скасовано рішення №0009414607 від 04 жовтня 2017 року про застосування до приватного акціонерного товариства "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 38,48 грн., прийняте Дніпропетровським управлінням Офісу великих платників податків ДФС (а.с. 85-88 т.3).

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Офіс великих платників податків ДФС подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просив скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідачем зазначено наступне.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок , нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

Зазначає що Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» щодо лібералізації системи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності не були передбачені зміни до Податкового кодексу України, а відтак носять декларативний характер.

Зазначив, що наявність у позивача Сертифікатів Торгівельно-промислової палати не дає підстав для не виконання платником податків своїх зобов'язань (а.с. 91-5 т.3).

Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, надав пояснення аналогічні викладеним в ній, просив суд її задовольнити та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення апеляційної скарги, зазначила, що рішення суду першої інстанції прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційних скаргах залишити без задоволення, рішення суду першої інстанції - залишити без змін, з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" є юридичною особою, яке зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом 05508186, місцезнаходження юридичної особи: вул. Київська, 1, м. Добропілля, Донецька область, про що свідчать відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

До вересня 2016 року позивач перебував на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби України, розташованою за адресою: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд.59.

З вересня 2016 року позивача переведено на обслуговування до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіональне головного управління ДФС України з метою реалізації постанови КМ України від 30 березня 2016 року № 247 "Деякі питання територіальних органів ДФС", відповідно до п. 10.23. Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року № 1588 та на виконання розпорядження офісу великих платників податків ДФС від 08 вересня 2016 року № 47-р "Щодо переведення платників податків".

04 вересня 2017 року Дніпропетровським управлінням Офісу великих платників податків ДФС прийнято рішення № 0007124607 про застосування до приватного акціонерного товариства "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а саме: штраф у розмірі 428 188,20 грн. та нарахована пеня за період з 31 січня 2017 року по 20 липня 2017 року у розмірі 77 090,59 грн., на загальну суму 505 278,79 грн. (а.с. 6 т. 1).

04 жовтня 2017 року Дніпропетровським управлінням Офісу великих платників податків ДФС прийнято рішення № 0009414607 про застосування до приватного акціонерного товариства "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а саме: штраф у розмірі 18,52 грн. та нарахована пеня за період з 29 жовтня 2016 року по 26 липня 2017 року у розмірі 19,96 грн., на загальну суму 38,48 грн. (а.с. 8 т.1).

Позивачем оскаржено рішення № 0007124607 у досудовому порядку. Рішенням Державної фіскальної служби України від 10 жовтня 2017 року 22708/6/99-99-11-02-02-75, скаргу ПАТ "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" залишено без задоволення, а рішення без змін (а.с. 10-12 т. 1).

Прийняття податковим органом вищевказаних рішень є спірним питанням даної справи.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а рішення скасуванню положення, оскільки передбачені п. 9-4 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо звільнення від відповідальності за невиконання обов'язків, визначених статтею 6 цього Закону, поширюються на позивача як платника єдиного внеску.

Дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, спірні суми штрафних та фінансових санкцій, застосовані до позивача за невиконання обов'язків визначених частиною 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за січень 2017 року, а саме по Звіту про нарахування єдиного внеску № 9264907919 від 13 січня 2017 року терміном сплати 30 січня 2017 року.

При цьому, позивачем фактично сплачено єдиний внесок, однак з простроченням терміну сплати відповідно до платіжних доручень № 2116812344 від 07 березня 2017 року на суму 6 914 729,02 грн., № 216812370 від 07 березня 2017 року на суму 77 088,00 грн., № 2116812396 від 07 березня 2017 року на суму 88 712,90 грн. (затримка сплати 36 календарних дні) та № 13105101 від 20 липня 2017 року на суму 123,8 грн. (затримка сплати 171 календарних дні).

Вищевказане не є спірним у даній справі, спірним питанням є правомірність дії податкового органу нараховувати штрафні санкції та пеню за несвоєчасну сплату єдиного внеску товариству, яке знаходить на території проведення антитерористичної операції.

Відповідно до ч. 10 та ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, а за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, Верховною Радою України прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 №1669-VII, яким, крім іншого, внесені зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та доповнено його розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" п. 9-3, який передбачає, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ст. 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року №405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

При цьому, слід зазначити, що з набранням чинності Закону України "Про внесення змін до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці" від 02 березня 2015 року № 219-VIII п. 9-3 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено вважати п. 9-4.

З аналізу зазначених норм чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства вбачається, що підставою для звільнення платників єдиного внеску від відповідальності за невиконання вимог законодавства щодо його (внеску) вчасної сплати, є факт перебування такого платника на території населених пунктів, де проводиться антитерористичної операція.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Донецьк та м. Маріуполь Донецької області.

Дію вказаного Розпорядження зупинено Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р від 05 листопада 2014 року

Разом з тим, 02 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України".

Відповідно до пунктів 1, 3 вказаного Розпорядження, затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком та визнано такими, що втратили чинність: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція"; Розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053".

Згідно з додатком до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р, м. Маріуполь, а також і м. Добропілля віднесено до населених пунктів де здійснювалася антитерористична операція, та у якому зареєстрований позивач.

Отже, на час виникнення спірних правовідносин, позивач знаходився на території проведення антитерористичної операції.

Сертифікат Торгово-промислової палати України не є обов'язковою підставою для звільнення платників від відповідальності за невиконання вимог законодавства щодо вчасної сплати єдиного внеску, в даному випадку достатньо факту перебування платника податку на території проведення АТО, а відтак, довід апелянта в цій частині не приймається.

При цьому, відповідальність у вигляді застосування штрафних (фінансових) санкцій за невиконання обов'язку щодо своєчасного перерахування єдиного внеску в повному обсязі не застосовується до платників єдиного внеску за умови, якщо вони перебувають на обліку в податкових органах на території, де здійснювалася антитерористична операція (далі АТО). Факт знаходження підприємства-позивача на території здійснення АТО не є спірним.

Отже, враховуючи вищезазначені норми права та встановлені обставини справи, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що положення, передбачені п. 9-4 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо звільнення від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій за невиконання обов'язків, визначених вказаним законом, поширюються на позивача як платника єдиного внеску, що знаходиться на території проведення антитерористичної операції, а тому застосування до Товариства штрафу та пені, згідно оскаржуваного рішення є безпідставним.

Ті є ж думки отримується в рішеннях Верховний суд по справам № 805/2138/16-а, № 805/2369/16-а, № 805/4331/16-а та інших.

Суд апеляційної інстанції не приймає довід апелянта, щодо не внесення Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» щодо лібералізації системи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» змін до Податкового кодексу України, оскільки спірні правовідносини регулюються Законом України. "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції вірно встановив обставини по справі, вважає, що спірне рішення прийнято з додержанням вимог процесуального та матеріального права.

Відповідно до положень ч.1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, оскільки суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись статтями 250, 272, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2018 року у справі № 805/3921/17-а - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 18 липня 2018 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку встановленому ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 20 липня 2018 року.

Судді Т.Г.Арабей

І.В. Сіваченко

Е.Г. Казначеєв