Рішення № 75422142, 17.07.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2018
Номер справи
815/2209/18
Номер документу
75422142
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/2209/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Танцюри К.О.,

за участю секретаря Потурнак А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до Державного навчального закладу "Лиманський професійний аграрний ліцей" про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція в Одеській області звернулась до суду з адміністративним позовом до Державного навчального закладу "Лиманський професійний аграрний ліцей" про застосування заходів реагування до Державного навчального закладу "Лиманський професійний аграрний ліцей", а саме призупинення використання опалювального обладнання (котли марки "Рівнотерм-96" -2 одиниці, "Рівнотерм-80"-2 одиниці, "Прометей -80ГС-03"-1 одиниця), використання заточного, слюсарського та теслярського обладнання до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державною екологічною інспекцією в Одеській області проведено планову перевірку Державного навчального закладу "Лиманський професійний аграрний ліцей" в ході якої встановлено факт провадження господарської діяльності без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Позивач, керуючись ст.16 Конституції України, ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та ч.5. ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та зазначивши, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник позивача, посилаючись на обґрунтування викладені у позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 14.05.2018р. відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.

02.07.2018р. до суду надійшов відзив на адміністративний позов, згідно якого відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що ДНЗ "Лиманський професійний аграрний ліцей" знаходиться на стадії отримання дозвільних документів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що підтверджується договорами від 25.05.2018р. та від 11.06.2018р., укладеними між ліцеєм та ТОВ «Екопрайм Плюс». Також, відповідач зазначає що на даний час через закінчення опалювального сезону зазначені обладнання не використовуються, тому не вбачається потреби застосовувати заходи реагування. Також, на думку відповідача, звернення до адміністративного суду з позовом щодо застосування заході реагування у відповідності до вимог ст. 68,70 Кодексу цивільного захисту України є передчасним, оскільки припис №28 від 27.04.2018р. містить термін виконання, а саме до 01.08.2018 р.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши докази по справі, судом встановлено наступне.

Як вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до видів діяльності Державного навчального закладу "Лиманський професійний аграрний ліцей" відносяться: Код КВЕД 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур;

Код КВЕД 10.71 Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання;

Код КВЕД 85.31 Загальна середня освіта;Код КВЕД 85.32 Професійно-технічна освіта (основний).

У період з 24.04.2018р. по 27.04.2018р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області Кожухар Сергієм Анатолійовичем була проведена планова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища Державним навчальним закладом "Лиманський професійний аграрний ліцей", за результатами якої складено акт перевірки №30/10(а.с.12-22).

Під час проведення перевірки державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області Кожухар Сергієм Анатолійовичем встановлено порушення Державним навчальним закладом «Лиманський професійний аграрний ліцей»:

- ч.5, 6 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», а саме викиди забруднюючих речовин в атмосферу стаціонарними джерелами здійснюються при відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу;

- абзац 6 ч.1 ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», а саме спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру не розроблені;

-п.6 ч.1 ст.44, п.6 ч.3 ст.110 Водного кодексу України, п.4 Правового режиму зон санітарної охорони водних об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №2024, а саме зони санітарної охорони свердловин на воду №1790, №8849 огорожею в натурі не виділені, що являється порушенням умов дозволу та правил спеціального водокористування;

-ч.3 ст.105 Водного кодексу України, а саме свердловини на воду №1790, №8849 не використовуються, не передаються іншим користувачам, не затамповані;

- п. «в» ч.1 ст.17 Закону України «Про відходи», а саме склад і властивості відходів, що утворюються від діяльності установи-не визначені, відсутні матеріали інвентаризації та паспортизації відходів, що не дає можливості визначити значення Пзув.;

- п.7 ч.1 ст.17 Закону України «Про відходи», на основі матеріально-сировинних балансів виробництва не виявляється і не ведеться первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються. Відсутня документація первинного обліку утворення відходів форми 1-ВТ;

- п. «є» ч.1 ст.17, ч.2 ст.35-1 Закону України «Про відходи», а саме відсутні договори, акти виконаних робіт по передачі відходів І-ІІ класів небезпеки;

- ч.2 ст.17 Закону України «Про відходи», порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №118, а саме декларація про відходи за формою та в порядку не подається.

Атмосферне повітря є одним з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища.

Закон України «Про охорону атмосферного повітря» 16 жовтня 1992 року

N 2707-XI спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище.

Так, ч. 5,6 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» визначено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Статтею 12 «Про охорону атмосферного повітря» передбачено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Відповідно до положень ч.6,7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» 05.04.2007р. № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт. На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Разом з тим, Державна екологічна інспекція України та її територіальні органи, зокрема Державна екологічна інспекція в Одеській області є повноважним органом щодо реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

При цьому, відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відповідно до акту перевірки №30/10 при наявності джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря використання опалювального обладнання (котли марки «Рівнотерм-96» - 2 одиниці, «Рівнотерм-80» - 2 одиниці, «Прометей-80ГС-03» - 1 одиниця), під час зварювальних робіт, використання заточного, слюсарського та теслярського обладнання в установі відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атсмосферне повітря - офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, що є порушенням частин п'ятої, шостої статті 11 Закону України №2707. Установа здійснює провадження господарчої діяльності при відсутності зазначеного дозволу, що є порушенням пункту 30 Закону України 3392-VІ від 19.05.2011р. На час перевірки установою опалювальне обладнання котельної яке супроводжується викидами забруднюючих речовин, в атмосферне повітря, не використовувалось через відсутність у сезонній потребі. Відповідно до наданої довідки від 27.04.2018р. №143 установа здійснила використання природного газу в об'ємі 26253 м? у період з 01.01.2018р. по 10.04.2018р. Інвентаризація джерел викидів установою не проведеня, обгрунтовуючі матеріали - відсутні, що в свою чергу не дає можливість визначити до якої групи відноситься установа, як об'єкт викидів забруднюючих речовин в атмосферу.

Зазначений акт перевірки №30/10 підписаний директором ДНЗ «Лиманський ПАЛ» ОСОБА_2

У розділі 8 вказаного акту перевірки №30/10 зазначено пояснення представника навчального закладу, що «нами направлено лист до Департаменту освіти і науки на виділення коштів для оплати виготовлення нормативно-дозвільної документації від 24.04.2018р. Скважена яка розташована в с.Степове буде передана з балансу міста до села Степове громаді, де буде створюватись містечко для переселенців із зони АТО». Зауважень щодо встановлених порушень у тому числі і відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу не зазначено.

У ході офіційного з'ясування обставин справи відповідачем не спростовано відсутність у Державного навчального закладу «Лиманський професійний аграрний ліцей» дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу.

Також, судом встановлено, що Державною екологічною інспекцією в Одеській області було складено протокол про адміністративне правопорушення №001285 від 25.04.2018р., яким встановлено, що ОСОБА_2 находячись на посаді керівника установи, допустив викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря у 2017 році(а.с.28-29). Постановою Державної екологічної інспекції в Одеській області №001285 від 26.04.2018р. визнано винним ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення та накладено штраф у розмірі 136,00грн.(а.с.30-31)

Щодо посилання представника відповідача в обґрунтування підстав для відмови у задоволенні позовних вимог на те, що відповідач знаходиться на стадії отримання дозвільних документів, судом встановлено наступне.

25.05.2018р. між Державним навчальним закладом «Лиманський професійний аграрний ліцей» та ТОВ «Екопрайм Плюс» укладено договір №71/ЕКО -2018, відповідно до п.п. 1.1. якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе організацію комплексних робіт зі збору та оформленню документації для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами(а.с.67-69).

11.06.2018р. між Державним навчальним закладом «Лиманський професійний аграрний ліцей» та ТОВ «Екопрайм Плюс» укладено договір №70/ЕКО-2018р, відповідно до п.1.1. якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе організацію комплексних робіт зі збору та розроблення документації для отримання декларації про утворення відходів: організацію комплексних робіт по проведенню інвентаризації відходів та розробці технічних паспортів по кожному виду відходів та розробці технічних паспортів по кожному виду відходів.(а.с.71-79).

В підтвердження сплати коштів за заявлені у договорі послуги до суду надано платіжні доручення №63 від 01.06.2018р.(а.с.70), №69 від 15.06.2018р.(а.с.74).

При цьому, укладення договору щодо організації комплексних робіт зі збору та оформленню документації для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами не спростовують встановлені під час перевірки порушення не свідчить про отримання навчальним закладом дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та не звільняють суб'єкта господарювання від обов'язку отримання відповідного дозволу.

Враховуючи викладене та те, що Державним навчальним закладом «Лиманський професійний аграрний ліцей», всупереч вимогам ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» використовується опалювальне обладнання (котли марки "Рівнотерм-96" -2 одиниці, "Рівнотерм-80"-2 одиниці, "Прометей -80ГС-03"-1 одиниця), використання заточного, слюсарського та теслярського обладнання без отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, суд вважає позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Одеській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Докази отримання Державним навчальним закладом «Лиманський професійний аграрний ліцей» дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, до суду надано не було.

Частиною 1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Державної екологічної інспекції в Одеській області підлагає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції в Одеській області -задовольнити.

Зупинити використання Державним навчальним закладом "Лиманський професійний аграрний ліцей" ( код ЄДРПОУ 02546387, Одеська область, Роздільнянський район, смт. Лиманське, вул. Чкалова 1) опалювального обладнання (котли марки "Рівнотерм-96" -2 одиниці, "Рівнотерм-80"-2 одиниці, "Прометей -80ГС-03"-1 одиниця), використання заточного, слюсарського та теслярського обладнання до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено 17.07.2018р.

Суддя К.О. Танцюра

.