Рішення № 75420470, 20.07.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2018
Номер справи
803/1011/18
Номер документу
75420470
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1011/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Ковельське об'єднане управління ПФУ, Управління) про визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно зі Списком №1; зобов'язання призначити та виплатити таку пенсію з часу звернення, а саме з 03 жовтня 2017 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 03 жовтня 2017 року звернувся до Ковельського об'єднаного управління ПФУ із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах згідно зі Списком №1 на підставі абзацу двадцять четвертого пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом зменшення пенсійного віку на 1 рік за кожний повний рік роботи, що дає право на пільгову пенсію. Листом від 11 січня 2018 року №425/02-21-21 відповідач відмовив позивачу у призначенні такої пенсії у зв'язку із ненаданням підтверджуючих документів щодо фактичної тривалості пільгового стажу відповідно до Списку №1. При цьому відповідач не взяв до уваги документи на підтвердження пільгового стажу роботи позивача у Тунельному загоні №20 управління будівництва «Горметрострой» з 02 липня 1981 року по 27 червня 1984 року, отримані від Державного архіву Нижегородської області документів по особовому складу (Російська Федерація), оскільки у вказаних документах зазначена неправильна дата народження ОСОБА_1 Однак приналежність йому документів про підтвердження роботи на вказаному підприємстві підтверджено рішенням Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 07 березня 2018 року про встановлення юридичного факту, що має юридичне значення.

Позивач вважає відмову у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах згідно зі Списком №1 протиправною, оскільки він надав усі необхідні та наявні у нього документи для зарахування періоду роботи у Тунельному загоні №20 управління будівництва «Горметрострой» (Російська Федерація) з 02 липня 1981 року по 27 червня 1984 року до пільгового стажу. На даний час витребувати та отримати будь-які інші документи у нього немає можливості, оскільки на неодноразові запити Управління, які направлялися в Російську Федерацію, відповіді не надходять.

З наведених підстав позивач просив задовольнити позов.

У відзиві на позов від 25 червня 2018 року № 5330/06-21 (а.с.66-68) відповідач його вимог не визнав. Свої заперечення обґрунтував тим, що при зверненні за пенсією ОСОБА_1 не надав у повному обсязі документів, необхідних для підтвердження стажу роботи на пільгових умовах за Списком №1. Позивача письмово було повідомлено про необхідність надання додаткових документів на підтвердження стажу. Підтверджений стаж роботи позивача на посадах, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1, становить 2 місяці 18 днів. Водночас, для підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення Ковельське об'єднане управління ПФУ витребовувало документи за період роботи ОСОБА_1 у Тунельному загоні №20 управління будівництва «Горметрострой» з 02 липня 1981 року по 27 червня 1984 року. Первинні документи знаходяться на зберіганні в Державному архіві Нижегородської області документів по особовому складу (Російська Федерація). ВАТ «Горметрострой», правонаступник управління будівництва «Горметрострой», ліквідоване. До органів Пенсійного Фонду Російської Федерації надіслано запит щодо витребування офіційної інформації про ліквідацію підприємства, однак відповіді на момент прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії не було отримано. Управління не володіло підтверджуючими документами про пільговий стаж заявника.

Оскільки у позивача не підтверджено необхідний стаж роботи на пільгових умовах за Списком №1 тривалістю не менше 5 років, то 02 січня 2018 року Управлінням прийнято рішення про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно зі Списком №1 в порядку абзацу двадцять четвертого пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Керуючись викладеним, відповідач просив відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою від 11 червня 2018 року відкрито провадження в даній адміністративній справі та на підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами (а.с.1).

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, 03 жовтня 2017 року звернувся із заявою до Ковельського об'єднаного управління ПФУ про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 на підставі абзацу двадцять четвертого пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.76). При цьому подав пакет документів, зокрема: копію трудової книжки НОМЕР_2 (а.с.46-49); копію диплома серії ВТ-І № 383572 від 04 травня 1981 року Київського будівельного технікуму транспортного будівництва про закінчення в 1981 році повного курсу «Будівництво тунелів та метрополітенів», присвоєння кваліфікації «Технік-будівельник з правом відповідального ведення гірничих та вибухових робіт» (а.с.86-87); копію паспорта громадянина України НОМЕР_3 (а.с.43-45); копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера від 31 липня 1997 року (а.с.12); копію військового квитка НОМЕР_4 (а.с.88-89).

Листом від 11 січня 2018 року № 425/02-21-21 Ковельське об'єднане управління ПФУ повідомило ОСОБА_1 про відмову у призначенні йому пенсії за віком на підставі абзацу двадцять четвертого пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зменшенням пенсійного віку у зв'язку із непідтвердженням необхідного стажу роботи на пільгових умовах за Списком №1 (а.с.122-124).

Ковельське об'єднане управління ПФУ вказаним листом також повідомило, що наданими позивачем і витребуваними Управлінням документами та даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, підтверджено страховий стаж ОСОБА_1, який становить 23 роки 4 місяці 14 днів. Стаж роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1, становить 2 місяці 18 днів. Водночас, в трудовій книжці відсутні відомості, які визначають право позивача на пільгове пенсійне забезпечення з можливістю врахування до пільгового стажу за Списком №1 період роботи у Тунельному загоні №20 управління будівництва «Горметрострой» з 02 липня 1981 року по 27 червня 1984 року.

Для підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення Управлінням були витребувані документи за період роботи в Тунельному загоні №20 управління будівництва «Горметрострой» з 02 липня 1981 року по 27 червня 1984 року у Державному архіві Нижегородської області документів по особовому складу (Російська Федерація). Однак в підтверджуючих документах ОСОБА_1 на пільгове пенсійне забезпечення, отриманих від запитуваної сторони, не співпадає дата народження останнього (замість 04 липня 1959 року вказано 04 травня 1959 року).

За таких обставин Управління дійшло висновку про непідтвердження позивачем періоду роботи з 02 липня 1981 року по 27 червня 1984 року для зарахування до стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1.

Відмова у призначенні пенсії ОСОБА_1 стала причиною звернення його з даним позовом.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов'язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Дії (рішення) відповідача як суб'єкта владних повноважень, що є предметом даного позову, підлягають оцінці судом на відповідність критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України. Так у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV тут і надалі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника (стаття 9 Закону № 1058-IV).

Статтею 114 Закону № 1058-IV визначено право для окремих категорій працівників на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону (частина перша статті 114 Закону № 1058-IV).

Як визначено пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Таке право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи визначено і статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII). Зокрема, згідно із пунктом «а» статті 13 Закону 1788-ХІІ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до абзацу 24 пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема, чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків (абзаци чотирнадцять, сімнадцять пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV).

Отже, позивачу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 на підставі абзацу двадцять четвертого пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зменшенням пенсійного віку на 1 рік за кожний повний рік роботи, що дає право на пільгову пенсію, необхідно підтвердити 21 рік 6 місяців страхового стажу та щонайменше 5 років стажу на роботах, визначених Списком №1.

Розділом І «Гірничі роботи» Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №461 від 24 червня 2016 року, передбачені роботи, зокрема - будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд.

Згідно зі статтею 62 Закону № 1788-ХІІ та частини першої статті 48 Кодексу законів про працю України основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Як визначено підпунктом 2 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок №22-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.

У пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637) вказано, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідно до частин першої, третьої статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Крім того, відповідно до пункту 1.7 Порядку №22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

З розписки-повідомлення про прийняту 03 жовтня 2017 року заяву ОСОБА_1 вбачається, що ним була подана трудова книжка НОМЕР_2 (а.с.77).

Судом встановлено, що у трудовій книжці позивача містяться записи про те, що 12 серпня 1980 року по 29 жовтня 1980 року ОСОБА_1 працював повний робочий день в Тунельному загоні № 14 «Київметробуд» на посаді кріпильника 3 розряду на підземних роботах (а.с.80). Вказана інформація підтверджена довідкою Публічного акціонерного товариства «Київметробуд» № 46 від 05 липня 2017 року (а.с.91), наказами Тунельного загону №14 «Київметробуд» від 15 серпня 1980 року №464 о/с, від 05 грудня 1980 року №640 о/с (а.с.94-96). Таким чином, пільговий стаж, отриманий на вказаному підприємстві становить 2 місяці 14 днів. Щодо цього періоду спір між сторонами відсутній. Однак такого стажу недостатньо для призначення позивачу пенсії на пільгових умовах відповідно до його заяви від 03 жовтня 2017 року.

У трудовій книжці ОСОБА_1 також наявний запис про те, що він з 02 липня 1981 року по 27 червня 1984 року працював у Тунельному загоні №20 управління будівництва «Горметрострой» (Російська Федерація) на посаді прохідника підземних робіт з повним робочим днем (четвертого, п'ятого розряду) - а.с.81.

За приписами пунктів 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

З метою підтвердження відомостей, що визначають право позивача на пенсію на пільгових умовах за період роботи з 02 липня 1981 року по 27 червня 1984 року, Управління зверталось із відповідними запитами до органів Пенсійного фонду по Нижегородській області Російської Федерації (а.с.52), до Державного архіву Нижегородської області Російської Федерації (а.с.97). Доказів припинення (ліквідації) вказаного підприємства відповідач не отримав.

Водночас, в отриманих від Державного архіву Нижегородської області документів по особовому складу архівних довідках від 03 серпня 2017 року № 6107/06-20, № 6108/06-20, № 6460/06-20 (а.с.97-98, 100, 103) вказано, що ОСОБА_1 на підставі наказу № 175к від 01 липня 1981 року прийнятий на посаду прохідника 4 розряду сітки підземних робіт з 02 липня 1981 року; на підставі наказу № 13к від 19 січня 1983 року йому присвоєно 5 розряд прохідника сітки підземних робіт дільниці №3 з 03 січня 1983 року; на підставі наказу №165-к від 06 липня 1983 року переведений тимчасово на посаду виконуючого обов'язки гірського майстра підземної сітки дільниці №3 з 04 липня 1983 року; на підставі наказу №313к від 15 грудня 1983 року переведений тимчасово на посаду гірського майстра дільниці №3 підземної сітки дільниці №3 з 05 грудня 1983 року по 02 січня 1984 року; на підставі наказу №327/к від 26 грудня 1983 року переведений тимчасово на посаду гірського майстра дільниці №3 дільниці №3 з 06 січня 1984 року; на підставі наказу №210-к від 24 травня 1984 року звільнений з посади прохідника 5 розряду підземної сітки дільниці №3 з 27 червня 1984 року; зазначено кількість відпрацьованого часу в місяцях та днях.

В історичній довідці Державного архіву Нижегородської області від 03 серпня 2017 року зазначено про наявні відомості щодо перейменування підприємства: станом на 02 липня 1981 року і до 23 січня 1992 року - Тунельний загін №20 Управління будівництва «Горметрострой» Міністерства транспортного будівництва СССР «Главтоннельметрострой»; з 23 січня 1992 року і до 04 грудня 1992 року - Тунельний загін №20 Управління будівництва «Горметрострой» Міністерства архітектури, будівництва і житлово-комунального господарства РФ; з 04 грудня 1992 року - Тунельний загін №20 АТ «Горметрострой».

При цьому у вказаних довідках, особовій картці (а.с.101) датою народження ОСОБА_1 вказано - 04 травня 1959 року.

Рішенням Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 07 березня 2018 року в справі №159/1013/18 за заявою ОСОБА_1 встановлено юридичний факт, а саме: архівні довідки, видані Державним архівом Нижегородської області документів по особовому складу (Російська Федерація) за №6107/06-20, №6108/06-20, №6460/06-20 від 03 серпня 2017 року, викладені російською мовою, про роботу ОСОБА_1 з 02 липня 1981 року по 27 червня 1984 року в Тунельному загоні №20 управління будівництва «Горметрстрой», належать ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю с. Личини Камінь-Каширського району Волинської області. Вказане судове рішення набрало законної сили 10 квітня 2018 року (а.с.28, зворот). Таке рішення позивач Управлінню не надавав, оскільки воно було прийняте 07 березня 2018 року, а відповідач повідомив ОСОБА_1 про відмову у призначенні пенсії за заявою від 03 жовтня 2017 року 11 січня 2018 року. Разом з тим, відповідач рекомендував ОСОБА_1 у такий спосіб усунути вказану розбіжність у документах.

Інші документи у позивача відсутні. Можливості їх здобути у нього немає, оскільки і на запит Управління інші документи компетентними органами Російської Федерації не були надані. Водночас, це не повинно бути перешкодою для реалізації права ОСОБА_1 на пенсію, яке гарантоване статтею 46 Конституції України.

Однак, таке право настає за умов, які визначені спеціальним законом (у даному випадку - Законом №1058-IV) і виконання цих умов щодо віку, страхового стажу, спеціального пільгового стажу на певних роботах та професіях є обов'язковим.

За приписами частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

З наведеної норми слідує, що способом реалізації повноважень органу Пенсійного фонду за результатами розгляду документів про призначення пенсії є рішення. Суду не надано доказів про прийняття відповідачем рішення. Тому суд вважає, що відповідач діяв не у спосіб, встановлений законом.

У листі Управління від 11 січня 2018 року №425/02-21-21 та повідомленні, що додавалося до нього (а.с.40-41), не вказано, чи виконуються інші умови для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до його заяви від 03 жовтня 2017 року. Відтак є незрозумілим, чи виключно у зв'язку із неврахуванням періоду роботи з 02 липня 1981 року по 27 червня 1984 року в Тунельному загоні №20 управління будівництва «Горметрстрой» ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах, чи існують й інші підстави для такої відмови.

Однак з урахуванням наведених норм чинного законодавства України та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що записами у трудовій книжці, архівними довідками, іншими наявними у справі письмовими доказами у їх сукупності підтверджується стаж роботи позивача у вказаний період.

Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно із пунктом 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

З огляду на встановлені обставини у справі суд дійшов висновку, що хоч відповідач і вживав заходів на виконання визначених повноважень при розгляді заяви ОСОБА_1 від 03 жовтня 2017 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, однак він не забезпечив повного дотримання вимог зазначених вище приписів Закону №1058-IV, Закону №1788-ХІІ та Порядку №22-1. При цьому відповідач дійшов передчасного висновку про відсутність у позивача права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки не прийняв мотивованого рішення щодо виконання усіх умов для призначення ОСОБА_1 такої пенсії.

Пунктом 4 частини другої статті 245 КАС України визначено право суду у разі задоволення позову прийняти рішення про зобов'язання вчинити дії. Але у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Однак, зважаючи на те, що визначення періоду пільгового стажу та інших умов, що визначають право на призначення пільгової пенсії, відноситься до виключних повноважень Управління, які є дискреційними, то суд з урахуванням вимог частини другої статті 9, частини другої статті 245 КАС України у даному випадку дійшов висновку про задоволення позову частково шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах згідно зі Списком №1 та зобов'язання повторно розглянути заяву від 03 жовтня 2017 року з урахуванням висновків суду. З наведених вище підстав у задоволенні позовних вимог про зобов'язання призначити та виплатити пенсію за віком на пільгових умовах необхідно відмовити.

Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Отже, оскільки позовні вимоги задоволені частково, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір, сплачений квитанцією від 30 травня 2018 року №24 в сумі 704,80 грн. (а.с.2), пропорційно до задоволених вимог в розмірі 352,40 грн.

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (45000, Волинська область, місто Ковель, вулиця Незалежності, 101, ідентифікаційний код юридичної особи 37788984) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах згідно зі Списком №1.

Зобов'язати Ковельське об'єднане управління Пенсійного фонду України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03 жовтня 2017 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Списку №1.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 352,40 грн. (триста п'ятдесят дві грн. 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя Ж.В. Каленюк