Рішення № 75420301, 19.07.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2018
Номер справи
803/1013/18
Номер документу
75420301
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1013/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Волдінера Ф.А.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1, позивач) звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про зобов'язання провести нарахування та виплату перерахованої пенсії відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», виходячи з довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №1751 від 10.05.2017 року, з урахуванням різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016 року.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 19.06.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугу років з вересня 2011 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». В квітні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2016 року, виходячи з довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №1751 від 10.05.2017 року.

Листом від 27.04.2018 року №621/0-01 відповідач повідомив, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова №103) перерахунок пенсії позивача проведено з 01.01.2016 року, проте виплата перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року в сумі 39 276,70 грн. буде проводитись у порядку, визначеному Постановою №103, частинами. Додатковою відомістю від 26.03.2018 року відповідачем проведено доплату пенсії за період з 01.01.2018 року в сумі 4 408,74 грн., надалі розмір пенсії становитиме 4 675,79 грн. Позивач вважає таке рішення ГУ ПФУ у Волинській області неправомірним та просить задовільнити позов.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №103, відповідно до якої виплату перерахованої пенсії позивачу буде здійснено у наступному порядку:

- з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої позивачем пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року;

- з 01.01.2020 року щомісяця окремою сумою у розмірі 10% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої позивачем пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Представник відповідача також вважає, що позов в частині перерахунку з 01.01.2016 року є безпідставним, оскільки позивачем пропущено строк звернення до суду.

Сторони скористались своїм правом на подання до суду заяв по суті справи, в яких письмово виклали свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення частково з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, з 2011 року йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується копією пенсійного посвідчення НОМЕР_2 від 07.12.2011 року (а. с. 16). Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області.

10.05.2017 року Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області сформовано та направлено до ГУ ПФУ у Волинській області довідку №1751 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, з якої слідує, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, за посадою помічник начальника відділу-оперативний черговий чергової частини Іваничівського РВ УМВС / старший інспектор становить: посадовий оклад - 2 500,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 2 200,00 грн.; надбавка за стаж служби (35%) - 1 645,00 грн., премія 2,73% - 173,22 грн., всього - 6 518,22 грн. (а. с. 11).

На звернення позивача листом від 27.04.2018 року №621/0-01 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило про те, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок пенсії позивача проведено з 01.01.2016 року, проте виплата перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року в сумі 39 276,70 грн. буде проводитись у порядку, визначеному Постановою №103. Додатковою відомістю від 26.03.2018 року також проведено доплату пенсії за період з 01.01.2018 року в сумі 4 408,74 грн., надалі розмір пенсії становитиме 4 675,79 грн. (а. с. 12).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 року (надалі - Закон №2262-XII) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно із пунктом «б» статті 1-2 Закону № 2262-XII право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону № 2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-XII (у редакції Закону №900-VIII) у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтю 63 цього Закону доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року №900-VIII, який набрав чинності 29.12.2015 року.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету міністрів України №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом другим пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Проаналізувавши вищенаведене, суд приходить до висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Отже, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача згідно вищезазначених норм.

Відповідно до частин другої, третьої статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Також згідно з частиною другою статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Отже після одержання від державного органу, з якого особа була звільнена із служби, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в органу, що призначив пенсію, виник обов'язок щодо проведення перерахунку пенсії колишньому працівнику міліції на момент виникнення такого права та у строки, що визначені частинами другою, третьою статті 51 Закону №2262-XII.

Таким чином, згідно зі статтею 51 Закону №2262-ХІІ ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки постанова №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015, тому ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, з 01.01.2016 року.

Як встановлено судом, такий перерахунок пенсії проведений. З листа ГУ ПФУ у Волинській області від 27.04.2018 року вбачається, що додатковою відомістю від 26.03.2018 року позивачу (а. с. 12) проведено доплату пенсії за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року в сумі 4 408,74 грн., а виплата перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року буде проводитись відповідно до Постанови №103.

З постанови Кабінету Міністрів України №103 вбачається, що обов'язок здійснення платежів на погашення утворених різниць в пенсії виникає у відповідача лише з 01.01.2019 року, проте не раніше від виділення коштів на їх фінансування.

Однак суд вважає, що відповідно до Закону України №2262-XII (з урахуванням змін, внесених Законом №900-VIII) обов'язок перерахувати та виплачувати перераховану пенсію виник у відповідача до прийняття вказаної постанови. Приписи постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 не узгоджуються з положеннями Закону №2262-XII, що визначають порядок нарахування і виплати пенсії, оскільки запроваджують інший порядок проведення розрахунку.

Згідно з частиною третьою статті 52 Закону №2262-XII виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія. Як визначено частиною другою статті 55 вказаного Закону, нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Отже, пенсія є щомісячним обов'язковим платежем, який не може бути обмежений у виплаті виділенням коштів з державного бюджету та з відтермінуванням на декілька років.

Таким чином, у даному випадку відповідач, застосовуючи норми постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, обмежує право позивача на отримання сум перерахованої пенсії за попередні періоди.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 року у справі №21-399во10, від 07.12.2012 року у справі №21-977во10, від 03.12.2010 року у справі №21- 44а10). Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 року №5-рп/2002, від 17.03.2004 року №7-рп/2004, від 01.12.2004 року №20-рп/2004, від 09.07.2007 року №6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо, в залежність від видатків бюджету.

Зважаючи на ту обставину, що відповідач розмір належної позивачу пенсії з 01.01.2016 року визначив згідно із Законом №2262-XII, постановою №988, на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій від 10.05.2017 року №1751, а за січень-квітень 2018 року донарахував і виплатив належну ОСОБА_1 суму пенсії, то суд вважає, що достатнім і ефективним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії позивачу з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року. Отже, позов з наведених підстав підлягає частковому задоволенню.

Крім того, суд не бере до уваги твердження відповідача щодо пропущення позивачем шестимісячного строку звернення до суду, передбаченого частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки такий строк застосовується з дня, коли особа дізналася про порушення своїх прав. Суд вважає, що державні органи, зокрема органи Пенсійного фонду України зобов'язані були діяти у межах Конституції та прийнятих Законів, та самостійно провести нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1, тому право позивача щодо нарахування та виплати пенсії з 01.01.2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, судовий збір у розмірі 626 (шістсот двадцять шість) гривень 50 копійок (пропорційно задоволених вимог) слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача, сплачений згідно квитанції №100 від 24 травня 2018 року.

Керуючись статтями 139, 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести нарахування та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій від 10.05.2017 року №1751.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) на користь ОСОБА_1 (45401, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 626 (шістсот двадцять шість) гривень 50 копійок.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255, 295 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ф. А. Волдінер