
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: Крикливий В.В.
17 липня 2018 р. Справа № 534/1310/17
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів - Донець Л.О. , Бенедик А.П.
за участю секретаря судового засідання - Багмет А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Комсомольського районного Полтавської області від 27 лютого 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії, -
В с т а н о в и л а:
16.08.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким просить:
- визнати протиправними дії Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (подалі - Кременчуцьке ОУПФУ, пенсійний орган, відповідач) щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії протиправними, зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 24.11.2016 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників відповідно до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що починаючи з 2010 року він перебуває на обліку у Кременчуцькому ОУПФУ, як отримувач пенсії за вислугу років, згідно з Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від середнього заробітку з посади прокурора міста Комсомольська. Звернувшись 10.04.2017 року до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі ст.501 зазначеного Закону, у редакції, що діяла на момент призначення пенсії, і подальше перерахування пенсії, відповідно до довідки прокуратури від 29.11.2016 року, йому було відмовлено. Вважає відмову Кременчуцького ОУПФУ у здійсненні перерахунку пенсійних виплат необґрунтованою, незаконною та такою, що грубо порушує конституційні його права позивача на соціальний захист і пенсійне забезпечення.
Заперечуючи проти позову, відповідач Кременчуцьке ОУПФУ зазначає, що нормами чинного законодавства України наразі не передбачено здійснення перерахунку пенсії колишнім працівникам прокуратури.
Вказує, що постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.07.2017 року по справі 534/1556/16-а вже відмовлено у здійсненні означеного перерахунку.
Крім цього, пенсійний орган зазначає про пропуск позивачем строку звернення до суду із позовною заявою, як то передбачено нормами Кодексу адміністративного судочинства (подалі - КАС України).
Рішенням Комсомольського районного Полтавської області від 27.02.2018 року (рішення виготовлено 27.02.2018 року) у задоволенні вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Висновок суду першої інстанції вмотивований відсутністю нормативно-правового акту, яким визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Не погоджуючись із судовим рішенням, в апеляційній скарзі позивач, посилаючи на незаконність та необґрунтованість судового рішення, просить його скасувати в частині, якою судом відмовлено в задоволені його вимоги про зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 24.11.2016 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників відповідно до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум, та прийняте нове, яким задовольнити цю позовну вимогу у повному обсязі.
Скаржник зазначає, що нова редакція ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» суттєво звужує і обмежує зміст та обсяги прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими змінами, що зазначено у правовій позиції, викладеній Верховним Судом України у рішенні від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13.
Заперечуючи проти доводів і вимог апеляційної скарги, відповідач Кременчуцьке ОУПФУ зазначає аналогічні пояснення, що викладені у запереченнях проти позову ОСОБА_1, та просить залишити його апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
За приписами статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (частина перша статті 308).
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язкової підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (частина друга статті 308).
Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_1 задоволенню не підлягає, а судове рішення слід залишити без змін, з наступних підстав.
Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у Кременчуцькому ОУПФУ з 01.02.2010 року, йому призначено пенсію за вислугу років на умовах ст. 50 1 ЗУ «Про прокуратуру» /а.с.11, 12/.
10.04.2017 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії за вислугою років на підставі довідки від 29.11.2016 року щодо складових заробітної плати прокурора м. Комсомольська станом на 01.12.2015 року, відповідно до якої, заробітна плата прокурора м. Комсомольська складалась з: посадового окладу - 2888,00 грн.; класного чину (старший радник юстиції) - 135,00 грн.; вислуги років - 906,90 грн.; та передбачених чинним законодавством доплат: надбавки за особливо важливу роботу (70%) - 2750,93 грн.; щомісячної премії (140%) - 9353,16 грн.; матеріальної допомоги на оздоровлення (1/12) - 556,74 грн.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (1/12) - 556,74 грн., а всього - 17147,47 грн. /а.с. 10/.
Рішенням Кременчуцького ОУПФУ № 104 від 11.04.2017 року у здійсненні означеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 відмовлено з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 02.03.2015 року /а.с.9/.
Погоджуючись із висновком суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15.07.2015 року визначалися Законом від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру». Відповідно до статті 501 цього Закону позивачу призначено пенсію.
Частина вісімнадцята статті 501 цього Закону у редакції, чинній до 01.01.2015 року передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (подалі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 501 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, колегія суддів зазначає, що законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01.01.2015 року делегував Уряду.
Урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.
15.07.2015 року набрав чинності Закон України від 14.10.2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру», згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано такими, що втратив чинність Закон України від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру», крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої , шостої та одинадцятої статті 501, частини третьої статті 502, статті 53 щодо класних чинів.
Отже, на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії положення статті 501 Закону України від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру», що регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.
За частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (подалі - постанова КМУ № 1013), якою підвищено розміри заробітку працівникам прокуратури та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015 року не містить положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.
На час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначено не було.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачеві на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність.
Положення Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII, якими частину вісімнадцяту статті 501 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII та частину 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII викладено у новій редакції, не були визнані неконституційними Конституційним Судом України, який до того ж у рішенні від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Враховуючи наведені положення джерел права, з 01.12.2015 року - початку застосування постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом України «Про прокуратуру» № 1697-VII, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням працівників прокуратури, колегія суддів зазначає, що пенсії, призначені за статтею 501 Закону України № 1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.
Наведене узгоджується із правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 27.03.2018 року у справі № 127/11766/16-а, що прийнята за результатами розгляду заяв про перегляд судових рішень у разі неоднакового застосування судами касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що спричинили ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.
За наведених обставин, колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 щодо необхідності застосування судом апеляційної інстанції висновків Верховного Суду України, викладених у рішенні від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13.
Приписами частини 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Відповідно до частини першої статті 36 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.
Колегія суддів не вбачає підстав для застосування положень п. 3 ч. 1 ст. 315 КАС України та закриття провадження у справі у зв'язку з тим, що постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.07.2017 року у справі № 534/1556/16-а позивачу ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників згідно ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 15.04.2016 року.
Частиною 1 ст. 44 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон № 1058-IV в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин між сторонами у справі) встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до п. 4.1 розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Частиною 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Колегія суддів зазначає, що незважаючи на формулювання вимог, викладене позивачем ОСОБА_1 в своїй позовній заяві, суттю його звернення до суду є факт незгоди з правомірністю прийнятого пенсійним органом 11.04.2017 року рішення за № 104 про відмову в перерахунку пенсії за його заявою про проведення такого перерахунку пенсії від 10.04.2017 року.
Означене рішення відповідача не було предметом спору у справі № 534/1556/16-а.
З урахуванням зазначеного вище, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, та залишає рішення суду першої інстанції без змін.
Аргументи, наведені в апеляційній скарзі позивачем ОСОБА_1, висновків колегії суддів не спростовують.
Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення &l/; &g
Оскільки колегія суддів залишає в силі рішення суду першої інстанції, то судові витрати відповідно до статті 139 КАС України не підлягають новому розподілу.
Фіксування судового засідання технічними засобами не відбувалось згідно положень ч. 4 ст. 229 КАС України.
На підставі наведеного, керуючись ч. 4 ст. 229, 292, 293, 308, 310, 313, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а на рішення Комсомольського районного Полтавської області від 27 лютого 2018 року, - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)Л.В. МельніковаСудді(підпис) (підпис) Л.О. Донець А.П. Бенедик Постанова складена і підписана 17 липня 2018 року.