Постанова № 75382533, 12.07.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2018
Номер справи
826/7110/16
Номер документу
75382533
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/7110/16 Суддя (судді) першої інстанції: Бояринцева М.А.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Земляної Г.В., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 квітня 2018 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Міністерства юстиції України про скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом у якому просив зобов'язати Міністерство юстиції України скасувати наказ від 18.01.2016 р. про відмову у реєстрації політичної партії «Рух до Європи» та прийняти рішення про її реєстрацію.

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що 03.12.2015 р., після завершення збору необхідної кількості підписів, до Міністерства юстиції України були подані документи для реєстрації політичної партії, однак відповідач безпідставно відмовив у реєстрації.

На думку позивача, зауваження, висловлені у правовому висновку, про те що статут не містить порядку здійснення витрат партії, спростовуються пунктами 2.1, 10.4 статуту політичної партії «Рух до Європи».

ОСОБА_2 також стверджував, що зауваження щодо підписів, зібраних на підтримку рішення створення політичної партії, суперечать положенням Закону України «Про політичні партії в Україні» та фактичним обставинам.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 квітня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове про задоволення позову з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві.

Скаржник також звертає увагу, що суд безпідставно поклав нього обов'язок доказування, оскільки це суперечить положенням ст.77 КАС України.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Установчим з'їздом, оформленим протоколом від 25.03.2015 р., вирішено створити політичну партію «Рух до Європи» та обрати головою партії ОСОБА_2

За результатами розгляду документів, поданих для реєстрації партії, Міністерством юстиції України було складено правовий висновок від 22.12.2015 р.

Згідно цьому висновку правовою експертизою встановлено, що установчі документи партії не відповідають вимогам Закону України «Про політичні партії в Україні» від 5 квітня 2001 р. № 2365-III (надалі за текстом - «Закон № 2365-III»).

Так, в порушення вимог статті 8 цього Закону статут не містить порядку здійснення витрат партії.

Відповідно до підпункту 133.4.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.

Крім того, партією не виконано вимоги статті 10 Закону № 2365-III щодо підтримки рішення про створення політичної партії підписами не менше 10 тисяч громадян України, які відповідно до Конституції України мають право голосу на виборах, зібраними не менш як у двох третинах районів не менш як двох третин областей України, міст Києва і Севастополя та не менш як у двох третинах районів Автономної Республіки Крим.

Зокрема, у м. Севастополь зібрано голоси менш ніж у двох третинах районів.

Також, на підтримку рішення про створення партії зібрано підписи у 10 603 громадян, при цьому з них зараховано лише 7 380 підписів.

Наказом Міністерства юстиції України № 113/5 від 18.01.2016 р. відмовлено в реєстрації політичної партії «Рух до Європи».

Відповідно до статті 2 Закону № 2365-III політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.

Статтею 8 Закону № 2365-III установлено, що політичні партії повинні мати статут. Статут політичної партії має містити такі відомості: найменування політичної партії; перелік статутних органів політичної партії, порядок їх утворення, їхні повноваження і термін цих повноважень; порядок вступу до політичної партії, зупинення та припинення членства в ній; права та обов'язки членів політичної партії, підстави припинення чи зупинення членства в політичній партії; порядок створення, загальну структуру та повноваження обласних, міських, районних організацій політичної партії та її первинних осередків; порядок внесення змін та доповнень до статуту і програми політичної партії; порядок скликання та проведення партійних з'їздів, конференцій, зборів та інших представницьких органів політичної партії; джерела матеріальної та фінансової підтримки політичної партії, її місцевих організацій, порядок здійснення витрат політичної партії; порядок здійснення внутрішньопартійного фінансового контролю (аудиту) за надходженнями і витратами політичної партії, її місцевих організацій, а також порядок утворення (призначення на посаду та звільнення з посади), повноваження і термін повноважень органів чи посадових осіб, відповідальних за здійснення такого контролю (аудиту); порядок залучення аудиторської фірми для проведення зовнішнього незалежного фінансового аудиту звітності про доходи, майно, витрати і фінансові зобов'язання політичної партії, її місцевих організацій; порядок ліквідації (саморозпуску), реорганізації політичної партії, використання її коштів та іншого майна, що залишилися після її ліквідації (саморозпуску); розмір квот, що визначає мінімальний рівень представництва жінок і чоловіків у виборчому списку кандидатів у народні депутати України від партії у загальнодержавному окрузі, кандидатів у депутати місцевих рад в багатомандатних виборчих округах і має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку.

Згідно частини 1 статті 10 Закону № 2365-III рішення про створення політичної партії приймається на її установчому з'їзді (конференції, зборах). Це рішення має бути підтримано підписами не менше 10 тисяч громадян України, які відповідно до Конституції України мають право голосу на виборах, зібраними не менш як у двох третинах районів не менш як двох третин областей України, міст Києва і Севастополя та не менш як у двох третинах районів Автономної Республіки Крим.

За приписами частини 1 статті 11 Закону № 2365-III реєстрація політичних партій, їхніх обласних, міських і районних організацій, первинних осередків або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», після перевірки поданих матеріалів.

У період виникнення спірних правовідносин був чинним Порядок підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань, затверджений Наказ Міністерства юстиції України № 1828/5 від 08.07.2011 р. та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13 липня 2011 р. за № 855/19593 (надалі за текстом - «Порядок»).

Пунктом 4 Порядку передбачалось, що легалізація (реєстрація) громадських формувань полягає у проведенні правової експертизи установчих документів на їх відповідність Конституції та іншим актам законодавства України, а у випадках, передбачених законодавством, також статуту (положенню) громадського формування, прийнятті рішення про легалізацію (реєстрацію) громадського формування, занесенні відомостей до відповідного реєстру та присвоєнні реєстраційного номера, видачі свідоцтва (крім громадських формувань, яким законодавством не передбачено видачу свідоцтва) або довідки.

Пунктом 7 Порядку проведення правової експертизи у Міністерстві юстиції України покладено на Управління реєстрації громадських формувань, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств Департаменту державної реєстрації.

За змістом пункту 8 Порядку Міністерство юстиції України зобов'язане у строк, визначений законами України та іншими актами законодавства України, прийняти одне з рішень: про легалізацію (реєстрацію) громадського формування; про відмову в легалізації (реєстрації) громадського формування.

Відповідно до пункту 13 Порядку рішення легалізуючого органу оформлюється у вигляді наказу, який підписує Міністр юстиції/керівник відповідного територіального управління юстиції. Невід'ємною частиною наказу є правовий висновок.

Відповідно до пункту 2.1 статті 2 Статуту політичної партії «Рух до Європи» метою діяльності партії є сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, участь у виборах та інших політичних заходах. Метою партії не є та не може бути одержання і розподіл прибутку серед членів Партії, членів органу управління, інших пов'язаних з ними осіб, а також серед працівників Партії.

Згідно пункту 10.4 статті 10 Статуту політичної партії «Рух до Європи» кошти партії її організацій використовуються на виконання статутних завдань і на оплату праці штатних працівників партії.

Наведені положення Статуту не містять порядку здійснення витрат партії.

Мета діяльності партії та напрями використання коштів, не є порядком здійснення витрат в розумінні статті 8 Закону № 2365-III.

Так само, названі положення Статуту не містять прямої заборони розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність спірного наказу з наведених вище підстав.

Разом з тим, ухвалюючи рішення у справі окружний адміністративний суд помилково послався на те, що було порушено порядок збирання підписів на підтримку рішення про створення політичної партії.

Відповідно до пункту 22 Порядку у разі якщо є підстави для відмови у легалізації (реєстрації) громадського формування, у реєстрації (державній реєстрації, погодженні або взятті до відома) змін до статутних документів, у державній реєстрації змін до положень, регламентів, списків третейських суддів постійно діючих третейських судів, у взятті до відома інформації про зміни у складі керівних органів, у видачі дубліката свідоцтва та/або статуту (положення) громадського формування, у взятті до відома рішення про припинення громадського формування, у скасуванні запису про легалізацію (реєстрацію) громадського формування, готуються правовий висновок про відмову з викладенням підстав відмови - конкретних положень законодавства України, яким суперечать (з якими не узгоджуються) статутні документи та/або норми статуту (положення), які порушені при прийнятті громадським формуванням відповідних рішень, та проект наказу.

Правовий висновок не містить жодних доказів того, що у м. Севастополь було зібрано голоси менш ніж у двох третинах районів.

Таких доказів не було надано і під час розгляду та вирішення справи у суді.

Крім того, у правовому висновку не зазначено, з яких підстав було зараховано лише 7 380 підписів із зібраних 10 603 підписів громадян.

Судова колегія погоджується з твердженням позивача про те, що суд попередньої інстанції необґрунтовано послався на те, що позивачем не надано доказів на підтвердження факту отримання підписів у 3-х районах м. Севастополь, оскільки відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Разом з тим, оскільки помилкові висновки суд першої інстанції не призвели до неправильного вирішення справи по суті, колегія суддів не знаходить підстав для скасування судового рішення з мотивів, наведених в апеляційній скарзі.

Керуючись статтями 312, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 квітня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Постанова складена в повному обсязі 17 липня 2018 р.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя В.П.Мельничук

суддя Г.В.Земляна