
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2018 року справа №805/368/18-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Геращенка І.В., суддів Арабей Т.Г., Казначеєва Е.Г.,
секретар судового засідання - Токарева А.Г.,
за участю: позивача - не з'явився,
представника позивача - ОСОБА_1, ордер серії АА № 066433,
представника відповідача - Філоник В.В., діє за довіреністю,
представника третьої особи - Філоник В.В., діє за довіреністю,
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2018 року у справі № 805/368/18-а (суддя І інстанції - Кочанова П.В., повний текст складено 25 травня 2018 року у м. Слов'янську Донецької області) за позовом ОСОБА_4 до Виконавчого комітету Краматорської міської ради, третя особа Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення № 2 від 12 липня 2017 року, яким скасовано статус учасника війни,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 (далі - позивач, заявник) 12 січня 2018 року звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Краматорської міської ради, в особі Краматорської міської комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - відповідач, виконавчий комітет) про визнання незаконним та скасування рішення Комісії Краматорської міської ради для розгляду питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановленням статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 2 від 12 липня 2017 року, яким скасовано встановлений ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 12 серпня 2016 року (а.с.4-7).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2018 року залучено до участі по справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі - третя особа, управління) (а.с. 55).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2018 року у справі № 805/368/18-а адміністративний позов задоволено. Визнано незаконним та скасовано рішення комісії Краматорської міської ради для розгляду питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 2 від 12 липня 2017 року, яким скасовано встановлений статус учасника війни ОСОБА_4 відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 12 серпня 2016 року. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат (а.с. 105-107).
Не погодившись з таким рішенням, Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради подало апеляційну скаргу, в якій зазначає, що рішення місцевого суду є необґрунтованим, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, та просило скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що на даний час законодавством не врегульовано скасування рішення про встановлення статусу учасника війни. Тому, міська комісія для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена загиблого (померлого) ветерана війни управління за власною ініціативою скасувало рішення про встановлення статусу учасника війни ОСОБА_4 на підставі роз'яснень Міністерства соціальної політики України та відповідей на запити управління (а.с. 110-112).
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
В судовому засіданні представник відповідача та третьої особи підтримав доводи апеляційної скарги, наполягав на її задоволенні, проти чого заперечував представник позивача вважаючи рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та відзиву на апеляційну скаргу, наявними у матеріалах справи письмовими доказами, заслухавши пояснення сторін, надавши їм оцінку, суд дійшов висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
Рішенням Виконавчого комітету Краматорської міської ради від 19 вересня 2012 року № 648 «Про створення комісії для розгляду питань, питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» було створено зазначену комісії та затверджено положення (а.с. 68).
Рішенням Комісії виконавчого комітету Краматорської міської ради для розгляду питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 12 серпня 2016 року № 1/1, встановлено ОСОБА_4 статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (а.с. 15).
Рішенням Комісії Краматорської міської ради для розгляду питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 2 від 12 липня 2017 року, скасовано встановлений вищезазначеним рішенням статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (а.с. 70).
Як вбачається з матеріалів справи, для з'ясування щодо перебування позивача у зоні АТО та залучення його до виконання завдань антитерористичної операції відповідачем до Міністерства соціальної політики України від 07 квітня 2017 року № 01-40/1776 направлено лист щодо правомірності встановлення статусу учасника війни за наданими заявником документами (а.с. 33).
На запит від 07 квітня 2017 року № 01-40/1776 було надано роз'яснення Міністерства соціальної політики України від 10 травня 2017 року № 264/0/166-17/401 (вх. № 3978/01-40 від 19 травня 2017 року) що витяг з наказу АТЦ при СБУ про прибуття у службове відрядження ОСОБА_4 не містить факт залучення до виконання завдань антитерористичної операції (а.с. 33).
Разом із позивачем у службовому відрядженні у зоні антитерористичної операції, як члени ВМА «Добра новина», та яким було встановлено статус учасника війни перебували ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с. 17).
Стосовно зазначених осіб відповідачем було зроблено запит до Штабу АТО щодо перебування їх у зоні АТО та залучення до виконання завдань антитерористичної операції від 26 травня 2017 року № 01-08/4044 (а.с. 36).
Згідно листа Штабу АТО від 03 липня 2017 року № 5999 ато (вх. № 4948/01-15 від 10 липня 2017 року) здійснення душпастирської опіки, концерти не відносяться до комплексу скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення терористичної діяльності, звільнення заручників, забезпечення безпеки населення, знешкодження терористів, що визначають зміст АТО (а.с. 36).
На підставі протоколу № 2 на засіданні міської комісії для розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» вирішено, беручи до уваги роз'яснення Штабу АТО та Міністерства соціальної політики скасувати статус учасника війни, окрім інших, ОСОБА_4 (а.с. 30-31).
Порядком надання статусу особі, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 740, визначено вичерпний перелік умов, на підставі яких орган праці та соціального захисту населення позбавляє статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до пункту 6 Порядку надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» деяким категоріям осіб структурний підрозділ місцевої держадміністрації з питань соціального захисту населення позбавляє статусу особи, на яку поширюється чинність Закону, у разі: наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції; виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення або надання недостовірних даних про особу; подання особою заяви про позбавлення її статусу особи, на яку поширюється чинність Закону. Рішення структурного підрозділу місцевої держадміністрації з питань соціального захисту населення може бути оскаржене в судовому порядку.
Відповідачем не надано підтвердження будь-яких відомостей щодо наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення позивачем умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції; виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення або надання недостовірних даних про особу; подання особою заяви про позбавлення її статусу особи, на яку поширюється чинність Закону.
Відповідно до пункту 6 Положення про міську комісію для розгляду питань, питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» затвердженого Рішенням виконавчого комітету Краматорської міської ради № 648 від 19 вересня 2012 року «Про створення комісії для розгляду питань, питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (надалі - Положення) комісія зобов'язана уважно вивчити документи, заслухати пояснення громадян, які їх подали, свідків, представників державних органів і громадських організацій, рад ветеранів, дослідити інші докази.
Як було встановлено відповідач не тільки не забезпечив реалізацію зазначеної норми, а взагалі не повідомив позивача про час та місце розгляду питання про скасування йому раніше встановленого статусу.
Суд вважає, що у спірному рішенні відповідача відсутнє будь-яке обґрунтування підстав та аргументів скасування позивачу статусу учасника війни, встановленого йому відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 12 серпня 2016 року.
Як встановлено судом питання щодо залишення чи скасування позивачеві статусу учасника війни не передавалося відповідачем до комісії вищого рівня.
Відповідно до пункту 10 Положення у разі виникнення спірних питань що встановлення статусу учасника війни, комісія зобов'язана подати матеріали зі своїми пропозиціями і рекомендаціями для розгляду обласної комісії вищого рівня у 10-денний термін з дня прийняття рішення.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, відповідно до пункту 9 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
На підставі викладеного суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Статтею 316 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 310, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2018 року у справі № 805/368/18-а - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2018 року у справі № 805/368/18-а за позовом ОСОБА_4 до Виконавчого комітету Краматорської міської ради, третя особа Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення № 2 від 12 липня 2017 року, яким скасовано статус учасника війни - залишити без змін.
Повне судове рішення виготовлено 18 липня 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: І.В. Геращенко
Судді: Т.Г. Арабей
Е.Г. Казначеєв