Рішення № 75379658, 11.07.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2018
Номер справи
820/2990/18
Номер документу
75379658
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 липня 2018 р. № 820/2990/18 Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Заічко О.В.,

при секретареві судового засідання - Мараєвій О.В.,

за участі: представника позивачів - ОСОБА_1,

представника відповідача та третьої особи ( Харківської міської ради) - ОСОБА_2,

представника третьої особи (ГУ Держгеокадастру у Харківській області) - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради, треті особи: Харківська міська рада, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачі звернулись до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просять суд:

- визнати протиправною відмову відповідача в розрахунку орендної плати за користуванням земельною ділянкою по вул. Якутській, 1 у м. Харкові, що була оформлена листом від 27.02.2018 року за вих. .№ П-2-189/0/223-18.02-16;

- зобов'язати відповідача провести розрахунок орендної плати за користування земельною ділянкою площею 0,0730 га по вул. Якутській, 1 у м. Харкові на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку цієї земельної ділянки від 27.03.2017 року за № 97-20.08-3-788/32-17 .

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що відмова відповідача в розрахунку орендної плати за користуванням земельною ділянкою є протиправною, скільки відповідач не наділений повноваженнями з проведення перевірки узгодженості цільового призначення земельної ділянки з метою упорядкування технічних характеристик об'єкту, у свою чергу, позивачі разом з відповідною заявою, надали необхідний пакет документів, необхідних для розрахунку орендної плати. Позивачі вказували, що, виходячи з цільового призначення земельної ділянки "03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови", розрахунок нормативної грошової оцінки землі зроблено вірно, а тому, відповідач обтяжений обов'язком позитивного реагування на їх заяву та проведення розрахунку орендної плати за користування земельною ділянкою площею 0,0730 га по вул. Якутській, 1 у м. Харкові на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку цієї земельної ділянки від 27.03.2017 року за № 97-20.08-3-788/32-17.

У судовому засіданні представник позивачів підтримав позов, просив його задовольнити, посилаючись на обставини, які у ньому викладені.

Представник відповідача та третьої особи - Харківської міської ради проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити з огляду на доводи наданого суду відзиву на позов в контексті того, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі зроблено невірно - невірно визначено коефіцієнт цільового призначення земельної ділянки, що виключає можливість проведення розрахунку орендної плати за землю.

Представник третьої особи - Головного управління Держгеокадастру у Харківській області в судовому засіданні надав пояснення по справі, в яких зазначив, що Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області при формуванні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:07:012:0002 було застосовано коефіцієнт функціонального призначення - 0,7, даний позов просив суд розглянути з урахуванням вказаних пояснень та винести рішення на розсуд суду.

Заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що рішенням Харківської міської ради від 06.07.2016 року за №270/16 (пункт 14 додатку 1 до вказаного рішення) позивачам було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0750 га для обслуговування нежитлових будівель літ. «А-2» (магазин), літ «В-2» (господарчого призначення), літ. «Б-1» (топочна) по вул. Якутській, 1 у місті Харкові.

На підставі вказаного рішення на замовлення позивачів НВП "Навігаційно - геодезичний центр" було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0730 га для обслуговування нежитлових будівель літ. «А-2» (магазин), літ «В-2» (господарчого призначення), літ. «Б-1» (топочна) по вул.. Якутській,1 у місті Харкові.

Вказаний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки було погоджено Департаментом містобудування та архітектури Харківської міської ради та Управлінням Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області.

Після розробки та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачі звернулись до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з приводу проведення державної реєстрації земельної ділянки площею 0,0730 га для обслуговування нежитлових будівель літ. «А-2» (магазин), літ «В-2» (господарчого призначення), літ. «Б-1 (топочна) по вул. Якутській,1 у місті Харкові.

21.02.2017 року позивачі отримали від державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Харківській області витяг з Державного земельного кадастру на підтвердження державної реєстрації земельної ділянки від 21.02.2017 року, в якому було зазначено, що цільове призначення земельної ділянки - 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.

Надалі позивачі звернулись до Управління Держгеокадастру у місті Харкові Харківської області для отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку цієї земельної ділянки.

27.03.2017 року позивачі отримали супровідним листом за № 97-20.08-3- 788/32-17 витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до якого земельна ділянка має цільове призначення 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.

Як вбачається з матеріалів справи, 15.02.2018 року позивач - ОСОБА_4 звернулась до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради з проханням виконання розрахунку орендної плати для підготовки проекту рішення Харківської міської ради про надання земельної ділянки в користування ( оренду) за адресою: вул. Якутська,1 у місті Харкові 0,0730 га для обслуговування нежитлових будівель, на яку отримала відповідь від 27.02.2018 року про неможливість вчинення вказаних дій через невідповідність цільового призначення земельної ділянки "03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови" виду використання "обслуговування нежитлових будівель літ. «А-2» (магазин), літ «В-2» (господарчого призначення), літ. «Б-1» (топочна)".

Крім того, було роз'яснено, що для виконання розрахунку розміру орендної плати за використання земельної ділянки по вул. Якутській, 1 позивачам необхідно вчинити відповідні дії, згідно ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України, щодо зміни цільового призначення земельної ділянки на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за № 1011/18306, внести відповідні зміни до Державного земельного кадастру та надати до Департаменту земельних відносин витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку в яких будевизначено цільове використання - « 03.07 - Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі».

Позивачі, не погодившись з зазначеним, звернулись до суду за захистом своїх прав.

По суті позовних вимог суд зазначає наступне.

Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою і спрямований на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування визначено ЗУ "Про землеустрій".

Згідно ст. 1 зазначеного Закону, землеустрій - сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних одиниць, суб’єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил; заходи із землеустрою - передбачені документацією із землеустрою роботи щодо раціонального використання та охорони земель, формування та організації території об’єкта землеустрою з урахуванням їх цільового призначення, обмежень у використанні та обмежень (обтяжень) правами інших осіб (земельних сервітутів), збереження і підвищення родючості ґрунтів; документація із землеустрою (землевпорядна документація) - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо; проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; технічна документація із землеустрою - сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування; цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Згідно ст. 22 ЗУ "Про землеустрій" , землеустрій здійснюється на підставі: а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; в) судових рішень.

За змістом ст. 21 ЗУ "Про Державний земельний кадастр", відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру, зокрема, на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру: а) щодо категорії земель, зокрема, на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються; б) щодо виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель, зокрема, на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються; відомості про нормативну грошову оцінку земель вносяться до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації з такої оцінки.

Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку ( п. 107 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМ України від 17.10.2012 року № 1051).

Згідно п. 74 вказаного Порядку, державний кадастровий реєстратор протягом строку, встановленого пунктом 73 цього Порядку, перевіряє електронний документ на відповідність: даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним кадастрових карт (планів); вимогам до змісту, структури і технічних характеристик такого документа згідно з додатком 1; даним документації із землеустрою та оцінки земель.

На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки ( ч.8 ст. 24 ЗУ "Про Державний земельний кадастр").

Відповідно до п.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 за № 1647/29777), коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), встановлюється на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №548, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1011/18306.

Відповідно до вказаної Класифікації у Секції 03 «Землі громадської забудови» передбачено вид цільового призначення земель « 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі».

Розглядаючи вказану справу суд погоджується з позицією відповідача, виходячи з наступного.

Департаментом земельних відносин було здійснено перевірку узгодженості цільового призначення земельної ділянки « 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови», визначеного у проекті землеустрою та зареєстрованого у Державному земельному кадастрі, із фактичним видом використання, для якого надавалась земельна ділянка - «для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель літ. «А-2» (магазин), літ. «В-2» (господарчого призначення), літ. «Б-1» (топочна)», та встановлено невідповідність цільового призначення земельної ділянки за проектом землеустрою фактичним умовам її використання .

Суд зазначає, що визначення та встановлення цільового призначення земельної ділянки згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель (КВЦПЗ) має суттєве значення для подальшого оформлення орендних відносин, оскільки, виходячи із положень Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 за № 1647/29777, розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки прямо пропорційно залежить від її цільового призначення (коду КВЦПЗ), відповідно до якого визначається коефіцієнт її функціонального використання (Кф).

Так, для земель з цільовим призначенням по КВЦПЗ 03.15 (для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) розмір Кф має значення 0,7. Для земельних ділянок за цільовим призначенням по КВЦПЗ 03.07 (для будівництва та обслуговування будівель торгівлі) розмір Кф має значення 2,5.

При цьому, суд зауважує, що, не дивлячись на те, що земельні ділянки з цільовим призначенням по КВЦПЗ 03.07 та 03.15 відносяться до земель громадської забудови і їх розміщення не суперечить містобудівній документації, правильність визначення у землевпорядній документації коду КВЦПЗ в подальшому впливає на розмір орендної плати (у зазначеному випадку розмір орендної плати за земельні ділянку з цільовим призначенням «для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови» (код КВЦПЗ 03.15) значно менший, ніж за земельну ділянку з кодом КВЦПЗ 03.07).

В ході розгляду справи встановлено, що на земельній ділянці по вул. Якутській, 1 у м. Харкові розміщено магазин (літ. «А-2» - основний об'єкт) і допоміжні будівлі: господарчого призначення (літ. «В-2») та топочна (літ. «Б-1»), відтак, цільовим призначенням цієї земельної ділянки є «для будівництва та обслуговування будівель торгівлі» (КВЦПЗ 03.07), що відповідає її фактичному використанню.

Отже, проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачів на земельну ділянку із земель територіальної громади м. Харкова площею, орієнтовно, 0,0750 га для обслуговування нежитлових будівель літ. «А-2» (магазин), літ. «В-2» (господарчого призначення), літ. «Б-1» (топочна) по вул. Якутській, 1 було неправильно визначено цільове призначення земельної ділянки та віднесено земельну ділянку до земель «для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови» (код КВЦПЗ 03.15), що не відповідає її умовам використання.

Харківська міська рада, як власник земельної ділянки, заперечуючи, що земельна ділянка з кадастровим номером 6310137500:07:012:0002 має цільове призначення « 3.15 - Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови», звернулась до Департаменту містобудування, архітектури та генерального плату з приводу анулювання висновку до проекту землеустрою щодо відведення позивачам земельної ділянки, проте, наразі вказане питання не вирішено по суті.

Відповідно до п. 4.1.21. Положення про Департамент земельних відносин, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 20.1.12015 р. № 07/15, Департамент земельних відносин вчиняє дії щодо запобігання порушень земельного та іншого законодавства при використанні землі в межах міста Харкова.

Згідно з п. 4.1.11. Положення Департамент земельних відносин готує матеріали та внесення пропозицій щодо плати за землю, виконання розрахунку орендної плати для оформлення договорів оренди землі .

З огляду на вищезазначене, Департамент земельних відносин повідомив заявників, що використання земельної ділянки не за цільовим призначенням згідно з земельним законодавством тягне припинення користування з усіма негативними наслідками для орендаря, водночас розрахунок орендної плати Департаментом земельних відносин здійснюється лише на етапі оформлення договорів оренди землі.

Департамент земельних відносин не має обов'язку здійснювати розрахунок орендної плати за зверненням громадян без прийнятого Харківською міською радою рішення про надання земельної ділянки в оренду та нерозпочатою процедурою оформлення договору оренди землі, яка передбачає подання заявником пакету документів.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

За приписами ч. 1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За приписами ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

При розгляді вказаної справи судом було враховано позицію ВАС України, викладену в постанові від 15.10.2015 у справі К/800/63711/14, стосовно того, що адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для задоволення позову адміністративний суд повинен установити, що у зв'язку з прийняттям рішенням чи вчиненням дій (допущення бездіяльності) суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача. З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особі, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (чи є така особа належним позивачем у справі - наявність права на позов у матеріальному розумінні), а також встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення). Тобто, встановлення факту наявності порушення права, свободи чи інтересу особи, яка звертається до суду за їх захистом, є обов'язковим під час судового розгляду.

Розглядом справи доведено, що відмова відповідача, яку оскаржують позивачі, жодним чином не впливає на їх права як користувачів земельної ділянки, оскільки такі відповідним статусом не володіють, доказів протилежного суду не надано, представник позивача з приводу того, які саме права та інтереси позивачів були порушені, не надав жодних вмотивованих пояснень.

Крім того, суд відхиляє доводи позивачів, як підстави для задоволення позову, в контексті відсутності у відповідача повноважень з проведення перевірки узгодженості цільового призначення земельної ділянки з метою упорядкування технічних характеристик об'єкту, оскільки позивачами відповідні дії у судовому порядку не оскаржувались, доказів протилежного суду не надано.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 (АДРЕСА_1,61168), , ОСОБА_5 (АДРЕСА_2,61168), до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради (вул. Квітки-Основ'яненка, б. 7,м. Харків,61003, код ЄДРПОУ26488996) , треті особи: Харківська міська рада ( м-н Конституції,7, м. Харків, 61003), Головне управління Держгеокадастру у Харківській області ( м-н Свободи, 5, Держпром, 1 під., 6-7 пов., м.Харків, 61022) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, як передбачено п.15 Перехідних положень КАС України; після початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи - безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 19 липня 2018 року.

Суддя Заічко О.В.