Рішення № 75378633, 18.07.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
811/1676/18
Номер документу
75378633
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2018 року м. Кропивницький Справа № 811/1676/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо здійснення йому перерахунку та виплати пенсії, з 01.01.2016, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015;

- зобов’язати відповідача здійснити такий перерахунок та виплату йому пенсії, на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, із врахуванням грошового забезпечення поліцейських, наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Кіровоградській області супровідним листом від 13.11.2017 №256/05/37-2017, починаючи з 01.01.2016, без обмеження граничного розміру.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідно до пенсійного посвідчення серія ААЗ №595783 виданого 23.10.2013 року йому довічно призначено пенсію за вислугу років, як пенсіонеру органів внутрішніх справ України. Посилається на те, що Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” від 23.12.2015 року №900-VІІІ статтю 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських”. Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку, на думку позивача, призначеної йому пенсії, як колишньому працівнику міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988. Повідомленнями від 03 лютого 2017 року № 1461/05/22-2017 та від 22 березня 2017 року №4019/02/22-2017, МВС України неодноразово повідомляло Пенсійний фонд України про підстави для перерахування пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції). Він звернувся із запитом про надання публічної інформації до Ліквідаційної комісії управління МВС України в Кіровоградській області, згідно з яким просив надати йому довідку для перерахунку пенсії, відповідно до ч.3 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, постанови КМУ від 15 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260 (про розмір грошового забезпечення за нормами чинними, на 01 січня 2016 року за посадою головного спеціаліста УМЗ УМВС України в Кіровоградській області, яку він обіймав на день звільнення зі служби/прирівняною посадою), а також, просив повідомити чи направлялась ліквідаційною комісією УМВС України в Кіровоградській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії йому - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 Листом від 13.11.2017 року №Н-65зі/05/37-2017 управлінням МВС України в Кіровоградській області повідомлено йому, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, пенсійні матеріали, в тому числі грошовий атестат (в оригіналі), були направлені за належністю до Головного управління Пенсійного Фонду України, супровідним листом від 12.08.2014 року №12/1181. Довідка на його ім'я передана до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області супровідним листом від 13.11.2017 року №256/05/37-2017. В подальшому, він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на яку, 01.12.2017 року, відповідач надав відповідь, суть якої зводилась до того, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії йому буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Крім того, відповідач повернув довідку про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку раніше призначеної йому пенсії до ліквідаційної комісії Управління МВС України у Кіровоградській. Позивач зазначає, що відповідач, за наявності правових підстав та необхідних документів для перерахунку пенсії, не вчинив жодних дій щодо перерахунку та виплати йому перерахованої пенсії. Вказану бездіяльність відповідача щодо не перерахунку та невиплати йому перерахованої пенсії вважає протиправною.

Згідно наданого суду відзиву на позов (а.с.28-29), відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зважаючи на необґрунтованість позовних вимог. Так, на думку відповідача, головним управлінням, у межах визначеної законодавством компетенції, вчинено всі дії, передбачені нормами чинного законодавства, для здійснення перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ України (міліції), відповідно до грошового забезпечення, установленого для поліцейських, в тому числі і позивача. Зокрема, відповідач посилався на вчинення ним дії, передбачених п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме, направлення до ліквідаційної комісії Управління МВС України в Кіровоградській області, списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Також, зазначав про те, що до головного управління надійшла довідка від ліквідаційної комісії управління МВС України в Кіровоградській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії на гр. ОСОБА_1 від 13.11.2017 року № 10490. Листом МВС України від 28.02.2018 року за вих. №2900/05/22-2018 Пенсійний фонд України проінформовано про неможливість проведення перерахунку пенсій з використанням вищезазначених довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премій за грудень 2015 року, оскільки дана інформація відповідала законодавству, згідно якого здійснювалась їх підготовка. На виконання п.3 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” Національна поліція України визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року. При цьому в листі зазначено, що нові довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків наданих органами ПФУ будуть містити розмір премії за січень 2016 року та нові оклади за спеціальними званнями. З огляду на зазначене, відповідач вказує, що на даний час, при проведенні перерахунку пенсій даній категорії громадян, відсутні правові підстави для використання довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційною комісією УМВС України в Кіровоградській області у 2017 році. Відповідач наголошує на тому, що 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова 103). На виконання Постанови 103 до головного управління надійшла довідка від Ліквідаційної комісії управління МВС в Кіровоградській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій на гр. ОСОБА_1 від 21.03.2018 №10490*. Відповідно до наданої довідки головним управлінням було проведено перерахунок пенсії гр. ОСОБА_1 Доплату за період з 01.01.2018 року по 30.04.2018 року позивач отримав в квітні місяці 2018 року. Доплату за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року позивач отримає на умовах та в порядку, визначеному Постановою №103.

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.ст.257, 263 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотань позивача та представника відповідача про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.

Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, який з жовтня 2013 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

22.11.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою/запитом про перерахунок пенсії/на отримання інформації у зв'язку із зміною грошового забезпечення (а.с.17-20).

Листом від 01.12.2017 за №9947/03-10 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило позивача, що перерахунок та виплата пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Також зазначено, що при складанні довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій ліквідаційна комісія УМВС України в Кіровоградській області врахувала премію в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції. Враховуючи те, що право на перерахунок пенсії у осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) виникло з 01.01.2016 року, розмір премії відповідно до пункту 5 Порядку, повинен зазначатися в середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2016 року. Враховуючи викладене та з метою приведення у відповідність до норм чинного законодавства розміру премії довідка позивача про розмір грошового забезпечення повернута до ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області на доопрацювання (а.с.22-23).

Позивач, не погодившись з такими діями відповідача, звернувся до суду для захисту своїх прав та інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно ч.ч.1, 3 ст.63 Закону №2262-ХІІ (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VIII від 23.12.2015, яка діє з 29.12.2015) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-XII (в редакції, чинній на час звернення позивача із заявою про перерахунок) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), яка набрала чинності 02.12.2015 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Встановлені нові розміри грошового забезпечення, значно перевищують посадові оклади і оплату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Згідно із ст.102 Закону України "Про Національну поліцію" №580-VIII від 02.07.2015 (далі Закон №580-VIII) пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Отже, з огляду на викладене, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення встановлених законодавством для поліцейських.

Суд звертає увагу, що відповідачем у листі від 01.12.2017 р. за №9947/03-10 не заперечувалося право позивача щодо перерахунку та виплати пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393" (далі - Порядок №45).

Відповідно до пункту 1 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1)

Пунктом 24 даного Порядку № 3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Також, згідно пунктів 2, 3 Порядку № 45, згідно з яким Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Судом встановлено та підтверджено відповідачем, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 22.03.2017 №4019102/22-2017, який отримано Пенсійним фондом України 28.03.2017, надав необхідну інформацію для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).

28.03.2017 листом за вих.№9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив свої територіальні органи (головні управління ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів Міністерства внутрішніх справ України, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій.

Ліквідаційна комісія Міністерства внутрішніх справ України розглянула лист Пенсійного фонду України від 31.03.2017 №1519/03 щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, та за результатами розгляду розробила співвідношення посад і звань працівників міліції та поліції. Крім того, було надано показники середніх розмірів грошового забезпечення поліцейських, визначені з урахуванням поділу за спеціальними званнями, передбаченими ст.80 Закону України "Про Національну поліцію". У подальшому на адресу Головного управління МВС України у Кіровоградській області надіслано списки осіб для видачі довідок.

На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Кіровоградській області підготувала та відправила до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії, зокрема і позивача від 13.11.2017 р. №10490 станом на 01.01.2016 (а.с.34).

Згідно з даною довідкою, виданою ОСОБА_1, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою головний спеціаліст з охорони праці управління матеріального забезпечення УМВС України в Кіровоградській області, яку позивач займав на день звільнення зі служби, становить 6745,15 грн.

Відповідач отримавши довідку від 13.11.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, всупереч п.4 Порядку №45 не здійснив перерахунок пенсії позивача.

Отже, право позивача на перерахунок його пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45 для перерахунку пенсії, позивач має законні підстави на перерахунок його пенсії. Оскільки перерахунок пенсії позивача не проведено з вини відповідача, який є державним органом, його право на такий перерахунок з 01.01.2016 є абсолютним та не може бути обмеженим будь-яким строком в силу вимог частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Аналогічна правова позиція висловлена у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17, а згідно з вимогами частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем не проведено вчасного перерахунку пенсії, що свідчить по протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, а тому вимоги позивача у цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Разом з тим, 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова 103).

Листом МВС України від 28.02.2018 року за вих.№ 2900/05/22-2018 Пенсійний фонд України проінформовано про неможливість проведення перерахунку пенсій з використанням вищезазначених довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премій за грудень 2015 року, оскільки дана інформація відповідала законодавству, згідно якого здійснювалась їх підготовка. На виконання п.3 постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” Національна поліція України визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року.

При цьому в листі зазначено, що нові довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків наданих органами ПФУ будуть містити розмір премії за січень 2016 року та нові оклади за спеціальними званнями, передбаченими постановою КМУ від 30.08.2017 року за №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Відповідно до п.3 Постанови 103, передбачено порядок нарахування та виплату коштів, вказано, перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

- з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

- з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Згідно з п.4 Постанови 103, у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 5 Постанови 103 встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Судом встановлено, що на виконання Постанови 103 до Головного управління надійшла довідка від Ліквідаційної комісії управління МВС в Кіровоградській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з 01.01.2016 на гр. ОСОБА_1 №10490* від 21.03.2018 року (а.с.35).

Згідно з даною довідкою, виданою ОСОБА_1, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою головний спеціаліст з охорони праці управління матеріального забезпечення УМВС України в Кіровоградській області, яку позивач займав на день звільнення зі служби, становить 6674,09 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, що відповідно до наданої довідки від 21.03.2018, головним управлінням було проведено перерахунок пенсії гр. ОСОБА_1 (а.с.30-31). Доплату за період з 01.01.2018 року по 30.04.2018 року позивач отримав в квітні місяці 2018 року (а.с.32-33). Доплату за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року позивач отримає на умовах та в порядку, визначеному Постановою № 103.

За таких обставин, позовна вимога щодо зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії є безпідставною та не підлягає задоволенню.

Крім того, не підлягає задоволенню і вимога щодо зобов’язання здійснити виплату пенсії, оскільки Постановою №103 визначено обов’язок відповідача проводити виплату перерахованих з 01.01.2016 пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01.01.2018. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку визначеному Постановою № 103 з 01.01.2019.

Також, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27 лютого 2014 р. № 794-VII, Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

Постанова №103 прийнята на виконання частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

У рішенні №3-рп/2012 від 25.01.2012 року Конституційний суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов’язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Конституційний Суд України визнав конституційним регулювання Кабінетом Міністрів України розмір соціальний виплат та допомог, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

До того ж, суд зазначає, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України. Порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, регулюється Кабінетом Міністрів України відповідно до Конституції та законів України.

При цьому, докази того, що на час розгляду справи зазначена постанова №103 скасована в судовому в порядку, як така, що суперечить Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Конституції України – відсутні.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Виходячи з підстав та предмету спору, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом подання звіту, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, суд першої інстанції може під час прийняття рішення у справі. Тобто, питання щодо зобов'язання відповідача подати такий звіт вирішується судом під час постановлення судового рішення.

Разом з тим, відповідно до ч.1 ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Водночас, встановлення строку на подачу звіту про виконання судового рішення є правом суду, який ухвалив судове рішення, а не його обов'язком. До того ж, дане рішення не містить зобов’язального характеру для суб’єкта владних повноважень.

Таким чином, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням зазначеного рішення.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З урахуванням розміру задоволених позовних вимог, суд дійшов висновку, що підлягають стягненню на користь позивача витрати на оплату судового збору в сумі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (19114, Черкаська область, Монастирищинський район, смт.Цибулів, вул.Чапаєва, 28, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) здійснені ним судові витрати на оплату судового збору в сумі 704,80 грн. (триста двадцять гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду ОСОБА_2