
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 липня 2018 року м. Кропивницький Справа № 811/1430/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку спрощеного (письмового) провадження справу за позовом ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі – відповідач) про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить суд визнати незаконними дії та зобов'язати відповідача здійснити обчислення та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2008 року, виходячи з 83% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, що відображені в довідці Кіровоградської ОДПІ від 06.02.2018 року №10/05.
Позивач - ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, зокрема, щодо перерахунку пенсії державного службовця. В обґрунтування позову вказує, що відповідачем призначено їй пенсію згідно із Законом України «Про державну службу», однак при обчисленні розміру пенсії відповідач не взяв до розрахунку складові частини заробітної плати – премія та інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення для вирішення соціально-побутових питань. З цього приводу позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, але 23.02.2018 року у перерахунку пенсії відповідачем було відмовлено. Просив суд визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови йому у перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових частин заробітної плати, та зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок пенсії з 01.02.2008 року з урахуванням зазначених складових частин заробітної плати та інших виплат.
З поданого до суду відзиву на позовну заяву представник відповідача посилався на те, що під час перерахунку пенсії з 01.02.2008 року управлінням до розрахунку було взято довідку про заробітну плату для обчислення пенсії №38/05 від 19.03.2008 року видану Державною податковою інспекцією м.Кіровограда, згідно з якої заробітна плата позивача складає 3513,22 грн., в тому числі: посадовий оклад – 1117,00 грн., надбавка за ранг – 100,00 грн., надбавка за вислугу років – 365,10 грн., надбавка за високі досягнення у праці – 771,27 грн., премія – 1159,85 грн., та вказано, що інші виплати в довідці про заробітну плату не зазначені. У зв’язку із цим вважає, адміністративний позов необґрунтованим та наголошує на відмові в його задоволенні (а.с.25-26).
Згідно до ст.ст. 262, 263 КАС України, дану справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши наявні в справі матеріали суд дійшов наступних висновків.
З матеріалів справи встановлено, що громадянкі ОСОБА_1 з 17.12.2004 року було призначено пенсію по інвалідності ІІ група внаслідок загального захворювання за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Згідно із заявою ОСОБА_1 переведено на пенсію по інвалідності ІІ група за нормами Закону України «Про Державну службу» №3723-ХІІ в розмірі 83% від сум заробітної плати за посадою головного державного податкового інспектора ДПІ у м. Кіровограді з якої призначено пенсію. Загальний страховий стаж становить 37 років, 4 дня, з них 13 років 6 місяців 16 днів на посаді державного службовця.
Я вбачається з відзиву на позовну заяву поданого управлінням, під час перерахунку пенсії з 01.02.2008 року управлінням до розрахунку було взято довідку про заробітну плату для обчислення пенсії №38/05 від 19.03.2008 року видану Державною податковою інспекцією м. Кіровограда, згідно з якою заробітна плата позивача складає 3513,22 грн. в тому числі: посадовий оклад – 1117,00 грн., надбавка за ранг – 100,00 грн., надбавка за вислугу років – 365,10 грн., надбавка за високі досягнення у праці – 771,27 грн., премія – 1159,85 грн. Інші виплати у довідці про заробітну плату не зазначені (а.с.25).
Разом з тим, до заробітної плати позивача, періоду що передував її виходу на пенсію, входили також: посадовий оклад 1117,00 грн., надбавка за ранг – 100,00 грн., надбавка за вислугу років (30%) – 365,10 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (48,75%) – 771,27 грн., премія (150,63%) – 1159,85 грн., інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) – 585,54 грн.. Дана обставина підтверджується довідкою №10/05 від 06.02.2018 року, з якої також вбачається, що з усіх складових заробітної плати сплачено внески на обов’язкове пенсійне страхування (а.с.10).
08.02.2017 року ОСОБА_1 звернулася з заявою до відповідача про перерахунок пенсії із врахуванням всіх видів виплат, однак відповідним листом від 23.02.2018 року №94/Т-11 у проведенні такого перерахунку позивачу відмовлено (а.с.11).
Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Проаналізувавши зміст зазначеного листа відповідача суд дійшов висновку, що за своєю правовою природою та суттю лист фактично є рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, яким позивачу було відмовлено у перерахунок пенсії із врахуванням всіх видів виплат, що були включені до складу заробітної плати.
За змістом ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII(з наступними змінами), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Пенсія державним службовцям призначається у відсотках від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року №108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" 05.11.1991 № 1788-XII, врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Зі змісту наведених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд приходить до висновку, що неврахування складових заробітної плати, на підставі яких встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, а саме Закону України "Про Державну службу", постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".
Таким чином встановлені судом обставини справи і наведені норми чинного законодавства свідчать, що відповідачем, при прийнятті спірного рішення, не дотримано зазначених принципів, зокрема, останнім було відмовлено позивачу без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття правомірного рішення.
Отже, підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про повне задоволення позову.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов – задовольнити повністю.
Визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо неврахування всіх сум складових заробітної плати державного службовця за посадою головного державного податкового інспектора та зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити обчислення та виплати пенсії ОСОБА_1. з 01.02.2008 року, виходячи з 83% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, що відображені в довідці Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 06.02.2018 року №10/05.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст.ст.255, 295 КАС України та може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії. Згідно до пп.15.5 п.1 Розділу VII “Перехідні положення” КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_2