
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2018 рокуЛьвів№ 876/4604/18
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Довгої О.І., Гулида Р.М.
при секретарі судового засідання: Дутка І.С.
за участю представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: Корожевич У.Ф.
третя особа: ОСОБА_3
представники третіх осіб: ОСОБА_4, ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_6 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.05.2018 року (рішення ухвалене о 12:15 хв. у м. Львові судом у складі головуючого судді Коморного О.І., повний текст судового рішення виготовлено 01.06.2018 року) у справі за позовом ОСОБА_6 до Львівської міської ради за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_7, ОСОБА_3 про визнання протиправними та скасування ухвал Львівської міської ради,-
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Львівської міської ради за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_7, ОСОБА_3 про визнання протиправними та скасування ухвали № 3006 від 25.01.2018 року та ухвали № 3005 від 25.01.2018 року Львівської міської ради.
Позивач позовні вимоги мотивував тим, що Львівською міською радою 09 лютого 2017 року на засіданні 6-ї сесії 7 скликання Львівської міської ради прийнято ухвалу №1545 «Про надання гр. ОСОБА_6 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1». Пунктом 1 цієї ухвали позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0208 га на АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку. Вказана земельна ділянка, на яку позивач розпочала виготовлення проекту землеустрою включає в себе земельну ділянку площею 0,0026 га по АДРЕСА_2 (згідно оскаржуваної ухвали № 3006 від 25.01.2018 року надано дозвіл на розробку проекту землеустрою ОСОБА_7.) та земельну ділянку площею 0,0075 га по АДРЕСА_2 (згідно оскаржуваної ухвали № 3005 від 25.01.2018 року надано дозвіл на розробку проекту землеустрою ОСОБА_3.). Таким чином, вважає, що надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою ОСОБА_7 та ОСОБА_3 є незаконним, при підготовці проекту ухвал № 3005 та № 3006 допущено ряд порушень, зокрема, не враховано ухвалу № 1545 «Про надання гр. ОСОБА_6 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1». Просив позов задоволити.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.05.2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції оскаржив ОСОБА_6. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задоволити.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що 25.01.2018 року на засіданні 12-ї сесії 7 скликання Львівської міської ради прийнято ухвалу № 3005 «Про надання ОСОБА_3 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_2
Пунктом 1 ухвали № 3005 від 25.01.2018 року, ОСОБА_3 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0075 га для обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_2.
25.01.2018 року на засіданні 12-ї сесії 7 скликання Львівської міської ради прийнято ухвалу № 3006 «Про надання ОСОБА_7 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_2 (а.с. 12).
Пунктом 1 ухвали № 3006 від 25.01.2018 року, ОСОБА_7 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0026 га для обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_2.
Львівською міською радою 09 лютого 2017 року на засіданні 6-ї сесії 7 скликання Львівської міської ради прийнято ухвалу №1545 «Про надання гр. ОСОБА_6 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1», де пунктом 1 цієї ухвали позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0208 га на АДРЕСА_1, оскільки дана обставина не врахована відповідачем при прийнятті оскаржуваних ухвал, позивач звернувся до суду для захисту своїх прав та інтересів.
Статтею 7 Закону України «Про розмежування земель державної та комунальної власності» передбачено, що до земель комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст належать усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної власності та земель, віднесених до державної власності.
Згідно ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень місцевих рад відноситься розпорядження землями територіальних громад передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього кодексу.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Частиною 1 ст. 123 Земельного кодексу України встановлено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;
формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Згідно ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Судовою колегією апеляційного суду встановлено, що 09.02.2017 року Львівською міською радою на засіданні 6-ї сесії 7 скликання Львівської міської ради прийнято ухвалу №1545 «Про надання гр. ОСОБА_6 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1», де пунктом 1 цієї ухвали позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0208 га на АДРЕСА_1.
Зазначену ухвалу ОСОБА_7 та ОСОБА_3 оскаржили до Галицького районного суду м. Львова.
Постановою Галицького районного суду м. Львова від 04.07.2017 року у справі №461/2132/17 в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_7 та ОСОБА_3 задоволено, постанову Галицького районного суду м. Львова від 04.07.2017 року у справі №461/2132/17 скасовано та прийнято нову, якою визнано незаконною та скасовано ухвалу Львівської міської ради від 09 лютого 2017 року №1545 «Про надання гр. ОСОБА_6 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1».
13.12.2017 року юридичний департамент Львівської міської ради надав відповідь (а.с.176) на лист від 16.11.2017 року в.о. начальника управління ОСОБА_8 (а.с.177) щодо повторного розгляду проектів ухвал про надання ОСОБА_7 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_2 та про надання ОСОБА_3 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_2 Згідно змісту вказаної відповіді рекомендується управлінню земельних ресурсів з врахуванням судових рішень діяти відповідно наданих повноважень.
Так, на пленарному засіданні 12 сесії Львівської міської ради 25.01.2018 року повторно розглянуто проекти ухвал щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою та прийнято ухвалу № 3005 «Про надання ОСОБА_3 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_2» та ухвалу № 3006 «Про надання ОСОБА_7 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_2.
Постановою Верховного Суду від 25.04.2018 року у справі № 461/2132/17 касаційну скаргу ОСОБА_6 залишено без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2017 року у справі № 461/2132/17 залишено без змін.
Висновком Верховного Суду у даній справі є те, що орган місцевого самоврядування, реалізуючи принципи «належного урядування» повинен враховувати законні інтереси усіх осіб, про яких йому було відомо на час прийняття рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою. Суд звертає увагу, що дозвіл і проект землеустрою, розроблений на його підставі, є стадіями єдиного процесу надання земельної ділянки у власність чи користування. Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не гарантує особі прийняття відповідним органом рішення про надання земельної ділянки у власність чи користування. Однак надання дозволу дає особі правомірні, небезпідставні сподівання та очікування, що після розробки проекту землеустрою земельну ділянку їй може бути надано, якщо для цього не буде законних перешкод.
Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для відмови у задоволені адміністративного позову.
Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 243 ч. 3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.05.2018 року у справі №813/769/18 - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття.
На Постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В. З. Улицький судді О. І. Довга Р. М. Гулид Повне судове рішення складено 18.07.2018 року