
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
18 липня 2018 рокусправа № 808/4176/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Баранник Н.П.
судді: Малиш Н.І. Щербак А.А.
за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року у справі № 808/4176/17 (дата складання повного тексту 28.02.2018р., суддя Лазаренко М.С.) за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Український Рітейл" про стягнення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (далі позивач) звернулося до суду з позовом, в якому просило стягнути з ТОВ "Український Рітейл" штраф у розмірі двадцяти трьох мінімальних заробітних плат у сумі 73600,00 грн. за виробництво, зберігання харчових продуктів на потужності, не зареєстрованій відповідно до вимог Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів".
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що фрешмаркетом "Брусничка" Товариства з обмеженою відповідальністю "Український Рітейл", який проводить свою діяльність з обігу харчових продуктів за адресою: вул. Шевченка, 75 у м. Полтава, не проведена обов'язкова державна реєстрація потужностей відповідно до вимог Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів". Розмір штрафу за виробництво, зберігання харчових продуктів на потужностях, які незареєстровані відповідно до вимог цього Закону, у розмірі двадцяти трьох мінімальних заробітних плат складає 73 600,00 грн.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу. В скарзі, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове про задоволення позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач вказує на те, що Закон України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" визначає обов'язкову державну реєстрацію потужностей з виробництва та/або обігу харчових продуктів. З набранням чинності цього Закону відповідач був зобов'язаний вчинити дії щодо реєстрації потужностей. Позивач стверджує, що на час здійснення заходу державного контролю було встановлено не виконання відповідачем такого обов'язку, що відповідно до ст..64 Закону є підставою для застосування до підприємства штрафних санкцій.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач стверджує, що погоджується з висновками суду першої інстанції, рішення, прийняте судом у даній справі, вважає законним і обґрунтованим. Просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, а скаргу позивача без задоволення.
Представник позивача подав письмову заяву про розгляд справи у його відсутність, в заяві зазначив, що підтримує вимоги апеляційної скарги.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, з матеріалів справи встановлено, що у період з 11 грудня 2017 року до 12 грудня 2017 року уповноваженими посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області було проведено планову перевірку потужності ТОВ "Український рітейл" - фрешмаркету "Брусничка".
В ході перевірки встановлено, що фрешмаркетом "Брусничка", який веде свою діяльність з обігу харчових продуктів за адресою: вул. Шевченка, 75, м. Полтава, не проведена обов'язкова державна реєстрація потужностей відповідно до вимог Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", чим порушені пункти 1, 3 статті 25 зазначеного Закону.
Виявлені факти відображені в акті, складеному за результатами проведення планового заходу державного контролю стосовно додержання операторами ринку гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами №14 від 11-12.12.2017.
12 грудня 2017 року був складений протокол про правопорушення у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів. Примірник протоколу відповідач отримав 12 грудня 2017 року, що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача - керуючої магазином ОСОБА_1.
Згідно пп.2 ч.1 ст.64 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», оператори ринку в разі порушення вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів несуть відповідальність в межах діяльності, яку вони здійснюють за виробництво, зберігання харчових продуктів на потужностях, які незареєстровані відповідно до вимог цього Закону, - штраф на юридичних осіб - у розмірі від двадцяти трьох до тридцяти мінімальних заробітних плат.
З 1 січня 2017 року розмір мінімальної заробітної плати становить 3200,00 грн, що визначено ст.8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік».
Таким чином, розмір штрафу за виробництво, зберігання харчових продуктів на потужностях, які незареєстровані відповідно до вимог цього Закону у розмірі двадцяти трьох мінімальних заробітних плат складає 73600,00 грн..
Позивач просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 73600,00 грн. за виробництво, зберігання харчових продуктів на потужності, незареєстрованій відповідно до вимог Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів".
Приймаючи до уваги, що на день проведення перевірки відповідна заява про державну реєстрацію потужності вже знаходилася у ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, яка подана відповідачем 30 листопада 2017 року, а також, що діючим законодавством не зазначено порядок дій операторів ринку щодо реєстрації (перереєстрації) торгових об'єктів відповідно до Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", які почали своє функціонування до введення в дію Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб'єктам, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10.02.2016 №39, не визначеності конкретних строків щодо реєстрації потужностей у законодавстві, суд першої інстанції дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.
Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Так, суд першої інстанції встановив, що 30.11.2017 р. ТОВ "Український Рітейл" було подано до ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області заяву про державну реєстрацію потужності оператора ринку - магазину "Фрешмаркет "Брусничка", що розташований по вул. Шевченка,75 у м. Полтава (а.с. 91).
19.12.2017 р. проведена державна реєстрація потужностей, що належать ТОВ "Український Рітейл", зокрема, магазину "Фрешмаркет "Брусничка", розташованого по вул. Шевченка, 75 у м. Полтава, що підтверджено листом ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області (а.с. 77-78).
Відповідач має експлуатаційний дозвіл № 36000/19/4 від 11.02.2014р., виданий Полтавським міськрайонним Управлінням Головного управління Держсанепідслужби у Полтавській області (а.с.54).
До обов'язків операторів ринку, до яких належить ТОВ "Український Рітейл", відповідно до статті 20 Закону № 771 належить, зокрема, реєстрація потужності у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону № 771 оператори ринку відповідають за виконання вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів у межах діяльності, яку вони здійснюють.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 23 Закону № 771 експлуатаційний дозвіл отримують оператори ринку, що провадять діяльність, пов'язану з виробництвом та/або зберіганням харчових продуктів тваринного походження.
Особи, зазначені у частині першій цієї статті, зобов'язані отримати експлуатаційний дозвіл на кожну окрему потужність до початку її експлуатації. Експлуатаційний дозвіл видається на потужності, що розташовані за однією адресою (з деталізацією на рівні виробничої лінії та/або харчових продуктів залежно від виду діяльності оператора ринку) і визначені оператором ринку.
Як зазначено вище, відповідачем отримано експлуатаційний дозвіл № 36000/19/4 від 11.02.2014р., виданий Полтавським міськрайонним Управлінням Головного управління Держсанепідслужби у Полтавській області.
Частинами 1-3, 5 статті 25 Закону № 771 в редакції, чинній на час проведення перевірки, встановлено, що державній реєстрації підлягають потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу.
Дійсно, нова редакція Закону, яка передбачає обов'язок операторів ринку зареєструвати потужності, які використовуються на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів, набула чинності 20.09.2015р..
В той же час, Законом не була визначена процедура здійснення державної реєстрації таких потужностей.
Така процедура була визначена Порядком проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб'єктам, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10.02.2016 №39 та зареєстрованого Мінюстом 12.03.2016р. за №382/28512.
Вказаний Порядок набрав чинності з 08.04.2016р..
Таким чином, з дати набуття чинності нової редакції Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" (з 20.09.2015р.) та до дати набрання чинності Порядком №39 (з 08.04.2016р.) не існувало процедури здійснення державної реєстрації потужностей, які використовуються на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів.
Отже, доводи позивача про те, що реєстрацію потужностей відповідач був зобов'язаний провести починаючи з 21.09.2015р., є безпідставними.
Щодо обов'язку відповідача зареєструвати потужності у зв'язку з набранням чинності Порядком №39, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч.3 ст.25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» для внесення потужностей, які підлягають державній реєстрації, до реєстру потужностей операторів ринку (державний реєстр потужностей) оператори ринку подають заяву встановленої форми компетентному органу за місцем знаходженням потужностей не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку роботи потужностей. У заяві зазначаються: найменування оператора ринку, адреса потужностей, телефон, електронна адреса та вид діяльності, що планується здійснювати на цих потужностях, керівництво та його контактні дані. Заява засвідчується підписом оператора ринку або уповноваженої ним особи і може подаватися в електронному або паперовому вигляді та реєструється в день її надходження.
Отже, вказаною нормою визначено, що заява операторами ринку про реєстрацію потужностей подається не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку роботи потужностей.
Аналогічне передбачено і п.2.5 Порядку №39.
Тобто, за вимогами зазначених норм, реєстрація потужностей мала бути здійснена до початку їх роботи.
В той же час, зміни, які були внесені до законодавства, не визначали порядок дій та строків щодо реєстрації потужностей, які використовувалися операторами ринку до набрання чинності такими змінами.
Так, хоча п.1.5 Порядку №39 і було передбачено те, що оператор ринку, який станом на дату набрання чинності Законом використовує потужність, на яку не отримано експлуатаційного дозволу, зобов'язаний подати заяву про державну реєстрацію такої потужності до територіального органу компетентного органу, але вказаний Порядок не визначав у який строк така заява повинна була бути подана оператором ринку.
Таким чином, з аналізу положень Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» та Порядку №39, вбачається, що ані законодавцем, ані органом виконавчої влади не було вирішено питання щодо порядку та строку реєстрації потужностей, які використовувалися оператором ринку до набрання чинності вказаним Законом та Порядком №39.
Отже, вказана прогалина у законодавстві не дозволяє стверджувати про те, що відповідачем порушено вимоги законодавства щодо реєстрації потужностей, які використовуються на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів.
При цьому, суд апеляційної інстанції враховує, що відповідачем 30.11.2017р. було подано до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області заяву про державну реєстрацію потужностей і вказаний факт не заперечувався позивачем, а відповідно до даних Державного реєстру операторів ринку, потужності відповідача були зареєстровані 19.12.2017р..
Таким чином, враховуючи те, що чинним законодавством не визначено поряду та строків державної реєстрації потужностей, які використовувалися операторами ринку до набрання чинності змін у зазначеному вище законодавстві, а також приймаючи до уваги, що на час проведення перевірки відповідачем вже була подана заява про реєстрацію таких потужностей і про вказаний факт був обізнаний позивач, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність правових підстав для застосування до відповідача штрафних санкцій, які передбачені ст.64 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року у справі № 808/4176/17 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції в строк, передбачений ст. 329 КАС України.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 18.07.2018р..
Повний текст постанови виготовлено 18.07.2018р..
Головуючий суддя: Н.П. Баранник
Суддя: Н.І. Малиш
Суддя: А.А. Щербак