
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОСОБА_1
________________________
Справа № 520/5442/18
Провадження № 2/520/4622/18
УХВАЛА
10.07.2018 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого – судді Петренка В.С.
за участю секретаря – Шевчук В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Одесі клопотання представника Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про закриття провадження, поданого по цивільній справі за позовом
ОСОБА_2
до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради
про усунення перешкод в користуванні та розпорядженні майном шляхом зняття осіб з реєстраційного обліку місця проживання,
ВСТАНОВИВ:
08.05.2018року ОСОБА_2 звернулася до Київського районного суду м. Одеси з позовною заявою в порядку цивільного судочинства до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, в якій просить суд усунути їй - ОСОБА_2 перешкоди в користуванні та розпорядженні її майном, а саме: квартирою №92 в житловому будинку №22 по вулиці Академіка Корольова в місті Одесі, шляхом зняття з реєстраційного обліку місця проживання за даною адресою фізичних осіб – ОСОБА_3, 1940року народження, яка померла 31.07.2016року, та ОСОБА_4, 1966року народження, який помер у жовтні 2017року.
Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено судді Київського районного суду м. Одеси Петренку В.С.
Ухвалою судді Київського районного суду м. Одеси Петренка В.С. від 17.05.2018року було прийняти позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по цивільній справі за позовною заявоюОСОБА_2 до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про усунення перешкод в користуванні та розпорядженні майном шляхом зняття осіб з реєстраційного обліку місця проживання. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні.
04.07.2018року від представника Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради до канцелярії суду надійшло клопотання про закриття провадження у справі, на підставі ч.1 ст. 255 ЦПК України, оскільки, на його думку, вказана справа повинна бути розглянути в порядку адміністративного судочинства.
У судовому засіданні 10.07.2018року представник позивача заперечував проти закриття провадження у справі, вказував на те, що згідно правової позиції Верховного Суду України та Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, зазначена справа розглядається в порядку цивільного судочинства.
У судовому засіданні 10.07.2018року представник відповідача надане клопотання підтримав у повному обсязі, просив суд його задовольнити.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, вважає за необхідне клопотання представника Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської радипро закриття провадження у справі задовольнити, виходячи з такого.
Відповідно до частини 1 статті 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, з вернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 1 статті 19 ЦПК визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно з частиною 1 статті 391 Цивільного кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Підставою для звернення ОСОБА_2 до суду з відповідним позовом стало отримання нею відмови у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 та ОСОБА_4, що, на думку позивача, є вчиненням перешкод у здійсненні нею права користування та розпорядження своїм майном.
Разом з цим, статтею 55 Конституції України зазначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Ч. 1 ст. 19 КАС України визначає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином, суд зазначає, що відмова Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 та ОСОБА_4, за адресою: АДРЕСА_1, пов’язана зі здійсненням суб’єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а саме: зі здійсненням Департаментом повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Положенням про Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 08.11.2017р. № 2583-VІІ, встановлено, що Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для виконання повноважень, віднесених до відання виконавчих органів Одеської міської ради щодо надання адміністративних послуг.
Відповідно до рішення Одеської міської ради від 16 березня 2016року №421-VII, повноваження органу реєстрації, передбачені Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», на території міста ОСОБА_1 здійснює Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради.
Таким чином, суд зазначає, що позовна вимога ОСОБА_2 про зняття з реєстрації місця проживання повинна розглядатись в порядку адміністративного судочинства.
Суд приймає до уваги, що згідно правових позицій Верховного Суду України та Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ зняття з реєстрації місця проживання може бути здійснено на підставі рішення суду виключно про: позбавлення права власності на житлове приміщення; позбавлення права користування житловим приміщенням; визнання особи безвісно відсутньою; оголошення фізичної особи померлою. Отже, у разі будь-яких обмежень у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном, власник має право вимагати усунення відповідних перешкод, зокрема, шляхом зняття особи з реєстрації місця проживання, пред’явивши одну із таких вимог: про позбавлення права власності на житлове приміщення; про позбавлення права користування житловим приміщенням; про визнання особи безвісно відсутньою; про оголошення фізичної особи померлою.
Усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном, зокрема, жилим приміщенням, шляхом зняття особи з реєстраційного обліку, залежить від вирішення питання про право користування такої особи жилим приміщенням відповідно до норм житлового та цивільного законодавства (наприклад, ст. 71, 72, 116, 156 ЖК УРСР; ст. 405 ЦК України), а саме від вирішення однієї із таких вимог: про позбавлення права власності на жиле приміщення; про позбавлення права користування жилим приміщенням; про визнання особи безвісно відсутньою; про оголошення фізичної особи померлою.
Таким чином, суд вказує, що у порядку цивільного судочинства розглядаються спори щодо права особи на житло, зокрема, спори про зняття з реєстраційного обліку місця проживання за наявності спору, що вимога про зняття з реєстрації місця проживання у цивільному судочинстві має бути пред’явлена в межах спору щодо права особи на житло, разом з вимогою про виселення або про позбавлення права на проживання у житлі, а не в якості окремої позовної вимоги до органу реєстрації.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо , зокрема, справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства;
З урахуванням викладеного, вказана справа повинна бути розглянута у порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1, ч. 2, ч. 3 ст. 255, ст.ст. 274-279 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Клопотання представника Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про закриття провадження, поданого по цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про усунення перешкод в користуванні та розпорядженні майном шляхом зняття осіб з реєстраційного обліку місця проживання – задовольнити.
Провадження у справі №520/5442/18 за позовом ОСОБА_2 до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про усунення перешкод в користуванні та розпорядженні майном шляхом зняття осіб з реєстраційного обліку місця проживання – закрити.
Роз’яснити позивачу її право на звернення до суду з даним позовом в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, апеляційна скарга подається протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали суду.
Повний текст ухвали суду складено 16.07.2018року.
Суддя Петренко В. С.