
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2018 р. № 820/4372/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Панова М.М.,
за участю секретаря судового засідання - Кравчені Т.І.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Харківській області до Приватного підприємства "ЗОРЯ 2005" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державна екологічна інспекція у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ПП «ЗОРЯ 2005» у вигляді повного зупинення роботи джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме: сепаратору САД, ємності для зберігання дизельного палива обладнаного насосом до отримання ПП «ЗОРЯ 2005» відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на зазначені джерела шляхом опломбування (опечатування) вказаного Державною екологічною інспекцією у Харківській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача є протиправними та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що відповідач діяв в межах чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року №275, Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляд) (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 11.08.2017 №312, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 вересня 2017 року за №1080/30948 Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується.
На підставі п. 2 розділу 2 Положенню, Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.
У відповідності до абз. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Враховуючи вищевикладене, Держекоінспекцією на підставі ст. 202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 4,5,7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу від 05 травня 2018 року за №352/01-04, в термін з 07 по 21 травня 2018 року проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності ПП «ЗОРЯ 2005».
За насідками перевірки ПП «ЗОРЯ 2005», Держекоінспекцією складено акт проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів №352/01-94/02-09 від 21.05.2018, який підписано директором підприємства без зауважень.
Основним видом діяльності ПП «ЗОРЯ 2005» є вирощування зернових та технічних культур.
Актом перевірки зафіксовано, що ПП «ЗОРЯ 2005» при здійсненні власної виробничої діяльності використовує ділянку господарчого двору за адресою: Харківська область, Шевченківський район, с. Волоська Балаклія та прилеглу до неї територію площею 0,10 га, на якій здійснюється зберігання техніки, а також поточний ремонт.
Перевіркою встановлено, що підприємство здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від наступних джерел утворення викидів, а саме: сепаратору САД, ємності для зберігання дизельного палива обладнаного насосом, які розташовані на зазначеній вище території у складському приміщенні.
Викиди здійснюються за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст.ст. 10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Вказане обладнання в силу положень ст. 1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» є джерелами утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або суміші таких речовин, оскільки: від сепаратору САД до атмосферного повітря надходять такі забруднюючи речовини, як пил зерновий; від ємності для зберігання дизельного палива до атмосферного повітря надходить така забруднююча речовина, як керосин.
Постанова Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 року № 1598 «Про затвердження переліку найбільш поширених і небезпечних речовин в атмосферне повітря які підлягають регулювання» містить в собі перелік речовин найбільш поширених і небезпечних речовин в атмосферне повітря, які підлягають регулювання визначено перелік забруднюючих речовин та які входять до суспендованих твердих частинок (мікрочастинки та волокна).
Відповідності до наказу Міністерства екології та природних ресурсів У країни №104 від 14.03.2002 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 квітня 2002 року за №322/6610 «Про затвердження Переліку речовин, які входять до «твердих речовин» та «вуглеводнів» і за викиди яких справляється збір» до вказаного переліку входить пил зерновий, який має відповідний номер 519 та код 10417 і керосин, який також має відповідний номер 434 та код 2732 у.
Протягом ведення господарської діяльності ПП «ЗОРЯ 2005» із використанням обладнання зазначеного в акті перевірки та у прохальній частині позову не отримувало дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів, яким безпосередньо встановлюються відповідні нормативи граничнодопустимих викидів та вимоги до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин.
На підставі викладеного та враховуючи, що ПП «ЗОРЯ 2005» у продовж тривалого часу не вживало будь-які заходи щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів (вимоги ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря») вбачається, що від об’єктів, які підлягають зупинення надходять до атмосферного повітря забруднюючі речовини, які негативно впливають як на стан здоров’я людини так і на стан довкілля.
Відповідно до положень ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів.
Згідно положень ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Відповідно до положень ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Згідно ст. 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», екологічна безпека є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров'я людей.
Екологічна безпека гарантується громадянам України здійсненням широкого комплексу взаємопов'язаних політичних, економічних, технічних, організаційних, державно-правових та інших заходів.
Діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди навколишньому природному середовищу, може бути припинена за рішенням суду.
Також, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Харківської області складено протокол про адміністративне правопорушення від 11 травня 2018 року №000484 відносно директора ПП «ЗОРЯ 2005» ОСОБА_3 за порушення ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. 17 Закону України «Про відходи» та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 21 травня 2018 року №02-22-402, якою директора ПП «ЗОРЯ 2005» ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст.ст. 82, 82і, ч. 1 ст. 78 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн.
Щодо часового впливу вказаних речовин суд зазначає наступне.
На час розгляду справи наявна реальна загроза як для життя людини та і для довкілля, оскільки ПП «ЗОРЯ 2005» як власником вказаного обладнання, не надано допустимих і належних доказів не використання вказаного обладнання у господарській діяльності.
Таким чином та в порядку ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» ПП «ЗОРЯ 2005» зобов’язано отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
На підставі викладеного вбачається, що позовні вимоги Інспекції у вигляді повного зупинення роботи джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря відповідають заходам передбаченим Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» і принципам екологічної безпеки; вжиття вказаних заходів є способом реагування на протиправні дії відповідача щодо здійснення господарської діяльності без дотримання вимог природоохоронного законодавства із недопустимості здійснення господарської діяльності з порушенням вимог закону.
Також, відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Згідно зі статтею 16 Основного Закону забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Статтею 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» передбачено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Пунктом 5 розділу II Положення, визначено що до функцій Держекоінспекцїї належить звернення до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об’єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
На підставі викладеного вбачається, що чинним законодавством передбачено право Держекоінспекції на звернення до суду із позовом про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду (контролю), а саме: щодо повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Харківській області підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Харківській області (майдан Свободи, 5, Держпром, 1 під., 2 пов., Харків, 61022, ЄДРПОУ 37999518) до Приватного підприємства "ЗОРЯ 2005" (с. Волоська Балаклія, Шевченківський район, Харківська область, 63660, ЄДРПОУ 33133820) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ПП «ЗОРЯ 2005» у вигляді повного зупинення роботи джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме: сепаратору САД, ємності для зберігання дизельного палива обладнаного насосом до отримання ПП «ЗОРЯ 2005» відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на зазначені джерела шляхом опломбування (опечатування) вказаного Державною екологічною інспекцією у Харківській області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 17 липня 2018 року.
Суддя М.М.Панов