
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа №813/1759/18
17 липня 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Василько А.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, позивач) до Головного управління Національної поліції у Львівській області (далі - ГУ НП у Львівській області, відповідач) про визнання протиправною відмови, зобов'язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2, в якій позивач просить суд:
-визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції у Львівській області у призначенні та виплаті ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського відповідно до п.4 ч.1 ст.97 Закону України «Про національну поліцію»;
-зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області призначити та виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського відповідно до п.4 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач відмовляючи у призначенні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги у листі від 09.02.2018 року №Оп-20/05/17-2018 не зазначив жодної з підстав передбачених ст.101 Закону України «Про Національну поліцію», за умови наявності яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється.
Ухвалою від 27.04.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Ухвалою від 29.05.2018 року замінено судове засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
14.06.2018 року протокольною ухвалою суду закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві.
Відповідач у судове засідання явку уповноважених представників не забезпечив (про дату, час та місце повідомлені належним чином). Відзиву на позовну заяву чи клопотань від відповідача до суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.
ОСОБА_2 проходив службу в органах Національної поліції України, 15.09.2016 року наказом Головного управління Національної поліції у Львівській області №266 о/с звільнений зі служби в поліції за п.7 ст.77 Закону України «Про Національна поліцію» (за власним бажанням).
В періоди з 10.01.2015 року по 23.02.2015 року, з 01.06.2015 року по 15.07.2015 року та з 10.11.2015 року позивач брав участь в антитерористичній операції на території Луганської та Донецької областей, що підтверджується довідкою ГУ МВС України у Луганській області від 14.07.2015 року №ВДЗ/7476/А, довідкою ГУ МВС України Львівській області від 20.03.2015 року №23/212 та витягом з наказу №321 від 17.11.2015 року.
Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії 12ААА № 383785 від 13.11.2015 року позивачу встановлено IIІ групу інвалідності, причина інвалідності - травма одержана під час проходження служби в результаті нещасного випадку не пов'язаного з виконанням службових обов'язків.
Ступінь втрати професійної працездатності було визначено на рівні 50 відсотків згідно довідки серії 12 ААА № 002682 про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках.
Постановою Медичної (Військово-Лікарської) комісії ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» №75 від 09.10.2017 року встановлено, що травма отримана 13.11.2015 року в смт.Біловодськ Луганської області, одержана під час проходження служби в результаті нещасного випадку не пов'язана з виконання службових обов'язків.
15.01.2018 року позивач звернувся із заявою до ГУ Національної поліції у Львівській області про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням третьої групи інвалідності внаслідок травми пов'язаної з проходженням служби в полівції.
09.02.2018 року листом за №ОП-20/05/17-2018 ГУ Національної поліції у Львівській області відмовило позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги. Вказана відмова обґрунтована тим, що позивач звільнений зі служби в поліції відповідно до п.7 ч.1 ст.77 (через хворобу) 15.09.2016 року , а через 13 місяців 15 днів після звільнення визнаний інвалідом третьої групи інвалідності, травма під час проходження служби в результаті нещасного випадку не пов'язаного з виконання службових обов'язків, що не відповідає вимогам п.4 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію».
Не погоджуючись з вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З 07.11.2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію», який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Відповідно до ч.1 ст. ст.97 Закону України "Про Національну поліцію", одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті
Згідно з ч.2 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Відповідно до ст.101 Закону України «Про Національної поліції», призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком: а)учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням; б)учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; в)навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом); г)подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.
З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97 - 101 Закону України "Про Національну поліцію", наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, (далі - Порядок № 4), який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
Згідно із п.1 р.ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Пунктом 3 Розділу ІІІ Порядку № 4 визначено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.
Відповідно до пункту 5 розділу III Порядку № 4 для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу:
1)заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
За пунктом 1 Розділу IV Порядку № 4 фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2. Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.
Рішення про призначення виплати ОГД приймає керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції), у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови (п.2 Розділу IV Порядку № 4).
Положенням Порядку №4 передбачено, що одноразова грошова допомога у разі встановлення інвалідності проводиться за останнім місцем служби. Таким чином, заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності має бути подана працівником за останнім місцем служби.
Крім того, наказом Міністерства внутрішніх справ України №916 від 12.09.2016 року «Про внесення зміни до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського» стосовно випадків, за яких призначається ОГД, пункт 5 розділу I доповнено підпунктом 4 змісту щодо пов'язаності інвалідності поліцейського з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що є обставиною, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Таким чином, Держава реалізує політику щодо соціального захисту працівників Національної поліції, шляхом виплати їм одноразової грошової допомоги у розмірах, визначених законом, в разі визначення їм інвалідності через захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ чи поліції.
Згідно матеріалів справи, позивач проходив службу в органах Національної поліції України.
Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії 12ААА № 383785 від 13.11.2015 року позивачу встановлено IIІ групу інвалідності, причина інвалідності - травма одержана під час проходження служби в результаті нещасного випадку не пов'язаного з виконанням службових обов'язків., вказане також підтверджується постановою Медичної (Військово-Лікарської) комісії ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» №75 від 09.10.2017 року.
Вичерпний перелік випадків, в яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється визначений ст.101 Закону України «Про Національної поліції»
Судом встановлено, що оскаржувана відмова відповідача не містить жодної з передбачених законом підстав, в яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється.
З огляду на вищенаведена, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського відповідно до п.4 ч.1 ст.97 Закону Україну «Про національну поліцію».
Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховний суд від 27.02.2018 року у справі №695/102/17.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Національної поліції у Львівській області призначити та виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського відповідно до п.4 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» суд вважає, що дане питання відноситься до дискреційних повноважень ГУ НП у Львівській області.
Таким чином, оскільки суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції відповідача, суд вважає, що для належного захисту порушеного права позивача в наведеній частині слід зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_2 про виплату одноразові грошової допомоги відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерством внутрішніх справ України від 11.01.2016 року №4
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4)безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6)розсудливо; 7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір з сторін не належить стягувати.
Керуючись ст.ст.14, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції у Львівській області у призначенні виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського відповідно до п.4 ч.1 ст.97 Закону Україну «Про національну поліцію».
Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_2 про виплату одноразові грошової допомоги відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерством внутрішніх справ України від 11.01.2016 року №4.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 18 липня 2018 року.
Суддя Крутько О.В.