
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/2035/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Шавель М.М.
за участю:
представника відповідача - Стець Н.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова про зобов'язання до вчинення дій, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова (м. Львів, вул. Дж. Дудаєва,19) про зобов'язання до вчинення дій.
Ухвалою від 04 червня 2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі з повідомленням сторін.
Суд допустив заміну відповідача -Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова правонаступника - Головне управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач 20.03.2018 року вперше придбав нерухоме майно, а саме квартиру за адресою: м. Львів, вул. Замарстинівська, буд. № 233а, кв.№ 104, за договором купівлі - продажу, та при його нотаріальному посвідченні сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна в розмірі 1 % від його вартості в сумі 10 459, 96 грн., що підтверджується квитанцією № ПН 181506 від 20.03.2018 року про оплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна. Відповідно до п.9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» №400/97-ВР від 26.06.1997 платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Позивач вважає, що він має право на повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості вказаної квартири у сумі 10 459, 96 грн. Тому, звернувся до управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова з заявою про повернення безпідставно сплачених коштів з тих підстав, що квартиру придбано ним вперше. Проте, відповідач, на думку позивача, безпідставно відмовив у поверненні безпідставно сплаченого збору на обов»язкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна. У зв'язку із чим позивач просить суд зобов»язати відповідача сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова Львівської області подання про повернення позивачу помилково сплаченого збору на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості у розмірі 10 459, 96 грн.
Позивач в судове засідання не прибув, на адресу суду представником позивача подано заяву про розгляд справи без участі представника, позовні вимоги підтримують повністю.
Відповідач проти позову в судовому засіданні заперечувала, надала до суду письмовий відзив, у якому просила у задоволені позову відмовити. Відзив, обґрунтований тим, що відповідач не володіє інформацією щодо права власності на нерухоме майно. Крім того, громадяни, які вперше придбають житло звільняються від сплати збору на обов»язкове державне пенсійне страхування на підставі норм Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», а не за рішенням Пенсійного фонду України. Тому, питання про звільнення від сплати збори повинне з»ясовуватись при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу, а не під час звернення до органів Пенсійного фонду.
Третя особа в судове засідання не з'явилася, пояснень щодо позовних вимог не надала.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення відповідача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Суд встановив, що згідно з договором купівлі-продажу квартири від 20.03.2018, посвідченим приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Тертичною Е.В., та зареєстрованим у реєстрі за № 908, ТзОВ «Автомобіліст плюс» продало, а ОСОБА_2 купив належну ТзОВ «Автомобіліст плюс» квартиру АДРЕСА_2 (а.с.7-8).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 119815308 від 05.04.2018 та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності власником квартири АДРЕСА_2 за адресою: АДРЕСА_2, є ОСОБА_2.
Згідно з квитанцією №ПН 181506 від 20.03.2018 ОСОБА_2, сплатив 10 459, 96грн. збору на обовязкове державне пенсійне страхування на рахунок УДК у Галицькому районі м.Львова (а.с.6).
Позивач вважаючи, що безпідставно (помилково) сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від вартості придбаного ним майна, звернувся до УПФ України у Галицькому районі м.Львова із заявою від 12.04.2018, в яких просив повернути безпідставно сплачений ним збір у розмірі 1% від вартості квартири (а.с.13).
Згідно з відповіддю Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 26.04.2018 року за № 8039/05-78, позивачу відмовлено у задоволенні його заяви про повернення помилково сплачених коштів з тих підстав, що з доданих до заяви матеріалів не вбачається, що позивач вперше придбав житло чи перебував у черзі на одержанні житла (а.с. 14).
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відповідно до п.9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ, організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно з вимогами пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб'єктів речових прав, технічні характеристики об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об'єктів нерухомого майна.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 119815308 від 05.04.2018 та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності власником квартири АДРЕСА_2 за адресою: АДРЕСА_2, є ОСОБА_2.
У Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об»єктів нерухомого майна відомості щодо придбання іншого нерухомого майна позивачем відсутні.
З огляду на вказане, суд вважає, що позивач 20.03.2018 вперше придбав нерухоме майно (квартиру АДРЕСА_2) за договором купівлі-продажу, і при його нотаріальному посвідченні безпідставно сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 10 459, 96 грн.
Таким чином, відповідач безпідставно відмовив позивачеві у поверненні безпідставно сплаченого збору на обов»язкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 10 459, 96 грн., сплаченого при придбані житла вперше на підставі договору купівлі-продажу від 20.03.2018.
Відповідно до 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Відповідно до пункту 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, яким установлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
Статтею 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що платники збору, визначені п.п. 5 - 7, 9 та 10 ст. 1 вказаного Закону України, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Згідно з п.п.7 п.4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №460/2011, Казначейство України здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Таким чином, суд вважає за необхідне зобов»язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова подання про повернення ОСОБА_2, помилково сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості в розмірі 10 459, 96 грн.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішувалось, так як позивач на підставі ст. 5 ч. 1, п.9 та п. 12 Закону України "Про судовий збір" звільнений від його сплати. Доказів понесення судових витрат відповідач суду не подав.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова про зобов'язання до вчинення дій, задовольнити повністю.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ код ЄДРПОУ 13814885) сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова (місцезнаходження: м. Львів, вул. Дж. Дудаєва,19, код ЄДРПОУ 38007573) подання про повернення ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 10 459 (десять тисяч чотириста п'ятдесят дев'ять) гривень 96 коп., сплаченого згідно квитанції № ПН 181506 від 20.03.2018 року.
Судові витрати не стягуються.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Львівського апеляційної адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 17 липня 2018 року.
Суддя Кухар Н.А.