
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" липня 2018 р. справа № 809/905/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чуприни О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання неправомірною відмови у зарахуванні до суми, з якої обчислюється розмір пенсії, виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, інших виплат та індексації, з яких сплачувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також зобов'язання перерахувати з 01.04.2018 та виплачувати пенсію із врахуванням таких виплат відповідно до довідки про складові заробітної плати №14-27/61 від 25.04.2018 в розмірі 80 відсотків від заробітку та з фіксованою сумою індексації пенсії в розмірі 147,10 гривень, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1.) 25.05.2018 звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області (надалі, також - відповідач, УПФУ в м. Івано-Франківську) про визнання неправомірною відмови у зарахуванні до суми, з якої обчислюється розмір пенсії, виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, інших виплат та індексації, з яких сплачувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також зобов'язання перерахувати з 01.04.2018 та виплачувати пенсію із врахуванням таких виплат відповідно до довідки про складові заробітної плати №14-27/61 від 25.04.2018 в розмірі 80 відсотків від заробітку та з фіксованою сумою індексації пенсії в розмірі 147,10 гривень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно, в порушення статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", частини 1 статті 1, статті 2 Закону України "Про оплату праці", частини 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції Закону №3723-XII від 16.12.1993), статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відмовлено у перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, інших виплат (премія за підсумками року, премія за добросовісне виконання обов'язків, премія до дня Матері, компенсація за невикористану відпустку), та індексації заробітної плати, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки про складові заробітної плати №14-27/61 від 25.04.2018, починаючи з 01 квітня 2018 року. Такі дії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області позивач вважає неправомірними, що порушують її право на належний розмір пенсійного забезпечення. Просила позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 30.05.2018 вказану позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, у зв'язку з невідповідністю адміністративного позову вимогам, встановлених пунктами 4, 5, 8, 9 частини 5 статті 160, частиною 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с. 18-20).
На виконання даної ухвали, позивачем 04.06.2018 усунуто недоліки адміністративного позову, в тому числі подано заяву-звернення до відповідача про здійснення перерахунку від 26.04.2018, розпорядження про призначення пенсії у розмірі 90% від заробітку та розпорядження про перерахунок пенсії у розмірі 80% (а.с. 23-24, 25, 26, 27).
На підставі статей 260-261 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.06.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін (а.с. 1-3).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву із відповідними письмовими доказами, які надійшли на адресу суду 22.06.2018 (а.с. 32-33, 35-55). В даному відзиві відповідач не погоджується з доводами позивача, викладеними у позовній заяві, оскільки згідно статті 33 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на момент призначення та перерахунку пенсії позивачу) заробітна палата державного службовця складалася із посадового окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Матеріальна допомога на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, інші виплати та індексація заробітної плати може надаватись державним службовцям в межах затвердженого фонду оплати праці, однак такі виплати носять разовий характер, не належать до структури заробітної плати та не відносяться до інших надбавок, а тому врахувати їх в суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України "Про державну службу" немає підстав. З урахуванням наведеного, відповідач, посилається на відсутність підстав для проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 із включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, інших виплат та індексації, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відзив на позовну заяву, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Встановлено, що ОСОБА_1 з 11.02.2010 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (в редакції від 16.12.1993 за №3723-XII), про що свідчать заява про призначення пенсії від 11.02.2010 та розпорядження №804942 від 01.03.2010, наявні в матеріалах адміністративної справи (а.с. 37, 38).
Згідно заяви, поданої позивачем до УПФУ в м. Івано-Франківську, відповідачем 31.03.2014 проведено перерахунок пенсії із застосуванням 80% від заробітної плати (а.с. 45, 46).
26.04.2018 позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, а також премій за підсумками року, до дня Матері та компенсації за невикористані відпустки, з яких сплачено соціальний внесок на загальнообов'язкове державне страхування з розрахунку 90% від заробітку із збереженням індексації пенсії відповідно до довідки від 31.03.2014 та №14-27/61 від 25.04.2018 (а.с. 25).
Відповідач, листом від 04.05.2018 за №194/С-15 повідомив позивача про те, що заробітна плата державного службовця складалась із посадового окладу, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок і премій. Матеріальна допомога та індексація не входить до складових заробітної плати державного службовця, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії. Крім того зазначив, що новим законом "Про державну службу" від 10.12.2015 за №889-VІІІ, який набрав чинності з 01.05.2016, не передбачено проведення перерахунку пенсій, в тому числі призначених згідно із Законом №3723-XII від 16.12.1993 (а.с. 16-17).
Не погоджуючись із відмовою Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області у проведенні перерахунку пенсії позивач звернулась до суду, з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в редакції, чинній на момент врегулювання спірних правовідносин.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 2 статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року за № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі, також - Закон №3723-ХІІ), чинного на час призначення пенсії позивачу, передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частинами 2, 6 статті 33 Закону №3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина 7 статті 33 Закону №3723-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 за №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів" керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці, зокрема, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Відповідно до частини 6 статті 95 Кодексу законів про працю України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" за №1282-ХІІ від 03.07.1991 передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, інші виплати (премія за підсумками року, премія до дня Матері, премія за добросовісне виконання обов'язків, компенсація за невикористану відпустку), а також індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, входила до системи оплати праці державного службовця.
Згідно вимог статей 83, 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії проводиться на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду.
Відповідно частини 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області із заявою про перерахунок пенсії 26.04.2018 (а.с. 25).
Частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року за №1788-XII визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція зазначена у постановах Верховного Суду від 10.04.2018 у справі №520/5009/15-а, від 05.06.2018 у справі №442/4529/17 та від 05.07.2018 у справі №522/25569/16-а.
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Дослідивши довідку про складові заробітної плати від 25.04.2018 за №14-27/61, подану позивачем для перерахунку пенсії, судом встановлено, що з усіх виплат, які до неї включено, нараховано страхові внески, а з 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому відповідні виплати мають враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця (а.с. 10-14).
Суд відхиляє доводи позивача з приводу того, що з 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" в новій редакції від 10.12.2015 за №889-VІІІ, відповідно до якого призначені пенсії державного службовця не перераховуються, оскільки в даних спірних правовідносинах відповідачем протиправно не включено до обрахунку при призначенні пенсії у відповідності до вимог Закону №3723-ХІІ всіх складових оплати праці, з яких утримано внесок на держане соціальне страхування, на які позивач мала право до набрання чинності Законом №889- VІІІ.
Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 10.04.2018 у справі №695/3489/16-а.
Враховуючи положення вимог Закону України "Про державну службу", Закону України "Про оплату праці", Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд дійшов висновку про протиправне невключення відповідачем до розрахунку пенсії позивача при її призначенні суми усіх складових заробітної плати, з яких сплачені страхові внески.
А отже, відмова відповідача перерахувати пенсію ОСОБА_1 як державному службовцю відповідно до Закону України "Про державну службу" з врахуванням вказаних в довідці виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 25.04.2018 № 14-27/61 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" сум виплат з матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, інших виплат та індексації заробітної плати, є протиправною.
Щодо вимоги позивача про здійснення перерахунку в розмірі 80 відсотків від заробітку суд зазначає, що вона в повній мірі відповідає положенням частини 2 статті 37 Закону України "Про державну службу" в редакції від 16 грудня 1993 року за № 3723-ХІІ, чинного на час призначення пенсії ОСОБА_1
З приводу вимоги про перерахунок пенсії із фіксованою сумою індексації в розмірі 147,10 гривень, то відповідач не надав суду жодних заперечень про їх безпідставність чи необґрунтованість. До того ж право позивача на таку індексацію не заперечується відповідачем, а обставина щодо такої індексації ї її розміру станом на час вирішення спору підтверджується листом УПФУ в м. Івано-Франківську від 04.05.2018 за №1984/С-5 (а.с. 16-17).
Вирішуючи вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії з 1 квітня 2018 року суд з урахуванням коментованих вище положень частини 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та зважаючи на дату подання і реєстрації заяви ОСОБА_1 (26.04.2018) зазначає, що така вимога підлягає задоволенню саме з 1 травня 2018 року.
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання неправомірною відмови у зарахуванні до суми, з якої обчислюється розмір пенсії, виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, інших виплат та індексації, з яких сплачувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також зобов'язання перерахувати з 01.05.2018 та виплачувати пенсію із врахуванням таких виплат відповідно до довідки про складові заробітної плати №14-27/61 від 25.04.2018 в розмірі 80 відсотків від заробітку та з фіксованою сумою індексації пенсії в розмірі 147,10 гривень, підлягають до задоволення частково.
Суд зазначає, що позивач звільнена від сплати судового збору за подання до суду адміністративного позову на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір".
На підставі частини 1, абзацу 2 частини 5 статті 139 КАС України суд дійшов переконання, що в даному випадку стягнення судового збору із суб'єкта владних повноважень процесуальними нормами не передбачено.
Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесені ними судові витрати при розгляду даної справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу таких витрат.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області у зарахуванні ОСОБА_1 до суми, з якої обчислюється розмір її пенсії, виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, інших виплат та індексації, з яких сплачений збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно заяви від 26.04.2018.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області провести ОСОБА_1 перерахунок з 01.05.2018 та виплату пенсії із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, інших виплат та індексації відповідно до довідки Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про складові заробітної плати №14-27/61 від 25.04.2018 в розмірі 80 відсотків від заробітку та з фіксованою сумою індексації пенсії в розмірі 147,10 гривень.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1, адреса: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області, адреса: вул. Незалежності, буд. 44, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018, ідентифікаційний код юридичної особи 20550895.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.