
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 липня 2018 р. № 820/5003/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бідонька А.В.
при секретарі судового засідання - Мурадли А.І.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державного підприємства "ДОРОГИ ХАРКІВЩИНИ" до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державне підприємство "ДОРОГИ ХАРКІВЩИНИ", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд:
- визнати противоправними та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Харківської області № 1820304600088 від 12.06.2018 р. про відмову у включенні Державного підприємства «ДОРОГИ ХАРКІВЩИНИ» до Реєстру неприбуткових установ та організацій;
- зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Харківської області включити Державне підприємство «ДОРОГИ ХАРКІВЩИНИ» до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 р. №440.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач протиправно відмовив позивачу у включенні його до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Представник відповідача у відзиві на позов зазначив, що посилання позивача на те, що ДП створене для некомерційної господарської діяльності є необґрунтованим та не відповідає організаційно-правовій формі підприємства. Отже, для підтвердження неприбуткового статусу установи та організації повинні привести свої документи у відповідність до вимог п.133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, чого позивачем не зроблено.
Представник позивача у судове засідання прибув, підтримав доводи, викладені у позовній заяві та просив задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що Державне підприємство «ДОРОГИ ХАРКІВЩИНИ» є юридичною особою публічного права, що створено відповідно до розпорядження першого заступника голови Харківської обласної державної адміністрації від 28.03.2018 року № 211 "Про створення державного підприємства «ДОРОГИ ХАРКІВЩИНИ» (п. 1.1. Статуту ДП "Дороги Харківщини").
Відповідно до п. 1.2 Статуту Державне підприємство «ДОРОГИ ХАРКІВЩИНИ» є неприбутковим підприємством.
01.06.2018 року Державним підприємством «ДОРОГИ ХАРКІВЩИНИ» було подано реєстраційну заяву форми 1-РН та копії установчих документів для включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до п.133.4 ст. 133 ПК України.
У відповідності до рішення № 1820304600088 від 12.06.2018 року відповідач відмовив у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Листом ГУ ДФС у Харківській області № 24762/10/20-40-12-04-13 від 13.06.2018 року повідомило позивачу, що наявність у Реєстрі неприбуткових установ а організацій державних підприємств може бути лише внаслідок порушення чинного законодавства, в тому числі статей 205-1, 212, 364 та 367 Кримінального кодексу України в частині невідповідності установчих документ цих підприємств законодавству через викривлення інформації у статутних документах цих підприємств, а також свідчити про неналежне виконання та/або зловживання органами управління, керівниками підприємств, державними реєстраторами та службовими особами органів доходів і зборів при підготовці та винесенні рішення о реєстрацію таких установчих документів та включення таких підприємства до реєстру.
Так, згідно із пп. 14.1.121 п. 14.1 ст. 14 ПК України неприбуткові підприємства, установи та організації - це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п. 133.4 ст. 133 ПК України.
Підпунктом 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 ПК України встановлено, що неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам: - утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; - установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу; - установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення); - внесена контролюючим органом до Реєстру.
Згідно з п.п. 6,7 Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою КМУ від 13.07.2016 р. №440, контролюючий орган здійснює включення неприбуткової організації до Реєстру на підставі поданих документів в разі, коли організація відповідає вимогам, встановленим пп.133.4.1 п.133.4 ст.133 ПК.
Відповідно до п. 8 Порядку за результатами розгляду реєстраційної заяви та документів, що додаються до неї, протягом 14 календарних днів з дня їх отримання контролюючим органом приймається рішення про: включення, повторне включення, відмову у включенні (повторному включенні) неприбуткової організації до Реєстру; виключення неприбуткової організації з Реєстру; зміну ознаки неприбутковості.
Рішення за формою згідно з додатком 2 готується у двох примірниках - перший надається неприбутковій установі або організації, а другий залишається в органі державної податкової служби.
Підставою для прийняття відповідачем спірного рішення стала невідповідність організаційно-правової форми позивача - державне підприємство, а також п.4.1 ст.4 Статуту, який передбачає, що майно позивача є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання. А тому, на думку відповідача, статут позивача не відповідає вимогам пп.133.4.1 п.133.4 ст. 133 ПК України.
Як вже встановлено судом під час розгляду даної справи, Державне підприємство «ДОРОГИ ХАРКІВЩИНИ» є юридичною особою публічного права, що створено відповідно до розпорядження першого заступника голови Харківської обласної державної адміністрації від 28.03.2018 року № 211 "Про створення державного підприємства «ДОРОГИ ХАРКІВЩИНИ» (п. 1.1. Статуту ДП "Дороги Харківщини"). Відповідно до п. 1.2 Статуту Державне підприємство «ДОРОГИ ХАРКІВЩИНИ» є неприбутковим підприємством.
Частина 1 ст. 62 ГК України визначає підприємство як самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.
При цьому, підприємства можуть створюватись як для здійснення підприємництва, так і для некомерційної господарської діяльності (ч. 2 ст. 62 ГК України).
Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 73 ГК України державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.
Підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту або модельного статуту (ч. 3 ст. 62 ГК України), тобто установчими документами визначаються основи правового статусу підприємства.
Як вбачається із статуту державного підприємства «Дороги Харківщини», підприємство є юридичною особою, суб'єктом господарювання зі статусом неприбуткової організації. У відповідності до п. 2.1., п. 4.10., п. 4.11., п.4.12 та п. 12.5. статуту метою діяльності підприємства позивача є забезпечення розвитку автомобільних доріг загального користування місцевого значення в Харківській області, а також удосконалення дорожнього господарства Харківської області, підвищення ефективності використання матеральних, фінансових та інших ресурсів; підприємству забороняється здійснювати розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб; доходи (прибутки) підприємства використовуються виключно для фінансування видатків на його утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямків діяльності, визначених цим Статутом; у разі припинення підприємства (у результаті його ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) активи підприємства передаються одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зараховуються до доходу бюджету.
Слід зазначити, що Податковий Кодекс України, зокрема пп. 133.4.2 п.133.4 ст.133 не містить заборони саме державним підприємствам отримати ознаку неприбутковості. Тобто, організаційно - правова форма юридичної особи не є тією вимогою при наявності якої відповідна юридична особа є неприбутковою.
Відтак, посилання відповідача у листі № 24762/10/20-40-12-04-13 від 13.06.2018 р. на те, що державне підприємство не може бути неприбутковим підприємством є безпідставним та суперечить вимогам як Податкового Кодексу України так і Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 року № 440.
Слід також узяти до уваги той факт, що використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2. ст. 133 ПКУ згідно підпунктом 133.4.4. ст. 133 ПКУ є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм цього Кодексу. Податкові зобов’язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення.
Крім того, посилання представника відповідача у відзиві на позов про те, що у п. 2.2. Статуту позивача вказано, що предметом діяльності позивача є, зокрема, здійснення іншої діяльності, не забороненої законодавством, є безпідставними та необґрунтованими, оскільки вказаний предмет діяльності підприємства не суперечить вимогам пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПК України та не свідчить, що використання отриманих доходів підприємством буде проведено в порушення вимог вказаної норми.
З огляду на викладене, законодавство України не містить застережень щодо організаційно-правової форми та видів діяльності, які може здійснювати неприбуткова організація як критерій отримання статусу неприбутковості, а тому позивач у організаційно-правовій формі «державне підприємство», при дотриманні вимог щодо змісту установчих документів, має право на отримання відповідного податкового статусу.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів наявність правових підстав для відмови позивачу у включенні його до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій, а відтак, такі дії податкового органу вчинені останнім всупереч норм законодавства, що регулює дані правовідносини.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги Державного підприємства "ДОРОГИ ХАРКІВЩИНИ" до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Державного підприємства "ДОРОГИ ХАРКІВЩИНИ" до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати противоправними та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Харківської області № 1820304600088 від 12.06.2018 року про відмову у включенні Державного підприємства «ДОРОГИ ХАРКІВЩИНИ» до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Харківської області включити Державне підприємство «ДОРОГИ ХАРКІВЩИНИ» до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 р. №440.
Стягнути на користь Державного підприємства "ДОРОГИ ХАРКІВЩИНИ" (код ЄДРПОУ 42166406, адреса: вул. Асхарова, 2, м. Харків, 61202) сплачену суму судового збору в розмірі 3524,00 грн. три тисячі п'ятсот двадцять чотири гривні 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області (код ЄДРПОУ 39599198, адреса: 61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 17 липня 2018 року.
Суддя Бідонько А.В.