
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №461/570/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 липня 2018 року
зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_3 звернувся до Галицького районного суду м.Львова з позовом до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача, які полягають у відмові в призначенні йому пенсії відповідно до п.1 ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
- зобов’язати відповідача призначити пенсію позивачу зі зменшенням пенсійного віку.
Ухвалою Галицького районного суду м.Львова від 30.01.2018 справу передано на розгляд до Сихівського районного суду мЛьвова.
Ухвалою Сихівського районного суду м.Львова від 22.02.2018 справу передано на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду.
Ухвалою від 03.04.2018 суддя Гулик А.Г. залишив позовну заяву без руху та надав позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. У встановлений судом строк позивач недоліки позовної заяви усунув.
Ухвалою від 19.04.2018 суддя відкрив провадження у справі.
Ухвалою від 30.05.2018 суд допустив заміну відповідача у справі його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач виконував службові завдання по ліквідації наслідків аварії у 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС, з огляду на це, вважає рішення відповідача у відмові призначення пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку протиправним та таким, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що позивач не надав підтверджуючих архівних документів про безпосередню участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до чинного законодавства, а тому відсутні підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково, виходячи з наступних підстав.
ОСОБА_3 з 04.05.1985 по 22.05.1987 проходив строкову військову службу у військовій частині 28684.
У період з 12.05.1986 по 22.05.1986 та з 21.08.1986 по 10.09.1986 позивач виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 30-ти кілометровій зоні та у м.Іванково.
Позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова із заявою про призначення пенсії за віком відповідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням від 09.03.2017 №3961/03-08 відповідач повідомив позивача про відмову у призначенні пенсії, з тих підстав, що заявник не подав первинних документів про періоди участі у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у складі військової частини 28684 у 1986 році.
Окрім цього, повідомлено позивача, що у разі надходження відповідей на скеровані запити до Пенсійного фонду РФ по м.Москва і Московській області та в залежності від їх змісту, райуправлінням Фонду буде повторно розглянуто питання щодо можливості призначення ОСОБА_3 пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Не погоджуючись з рішенням відповідача про відмову в перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Згідно із ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон України №796-XII) особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Статтею 10 Закону України №796-XII передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Відповідно до ст. 55 Закону України №796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Так, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07. 1986 по 31.12.1986 - не менше 5 календарних днів, мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - на 8 років, а учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 01.07.1986 по 31.12.1986 від 1 до 5 календарних днів мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 5 років.
Згідно із ст. 65 Закону України №796-XII документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №51), яким визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.
Зокрема, відповідно до п.5 Порядку №51, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 01.07.1986 до 31.12.1986 від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році видаються відповідні посвідчення.
Згідно із ч.1 ст. 15 Закону України №796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. В свою чергу, довідки про період проживання, роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1) (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846), передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122.
Відповідно до пп.«ґ» п.7 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Відповідач при прийнятті оскарженого рішення виходив з того, що документи подані позивачем містять недоліки, а саме: військова частина 28684 не включена до переліку частин, особовий склад яких брав участь в роботах по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи; довідка військової частини 28684, маршрутний лист не містять підстави видачі та не є первинними документами.
З приводу цього суд зазначає наступне.
Суд встановив, що ОСОБА_3 з 04.05.1985 по 22.05.1987 проходив строкову військову службу у військовій частині 28684.
Згідно з довідкою військової частини 28684 від 16.07.1992 №172/1 позивач з 12.05.1986 по 22.05.1986 і з 21.08.1986 по 10.09.1986 виконував службові обов’язки по ліквідації наслідків аварії в 3-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС. В довідці зазначена доза опромінення. Також зазначено, що вказаний період служби підлягає зарахуванню до вислуги років на пенсію на пільгових умовах.
В маршрутному листі військової частини 28684 від 16.07.1992 №172/2 вказано, що позивач перебував в Чорнобилі з 12.05.1986 по 22.05.1986, в м. Іванково з 21.08.1986 по 10.09.1986.
У військовому квитку позивача серії НК №5141865 зазначено, що позивач виконував службові обов’язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в м.Чорнобилі з 12.05.1986 по 22.05.1986, в м. Іванкове з 21.08.1986 по 10.09.1986. Доза опромінювання становить 9 рн. Запис внесений командиром військової частини 28684 16.07.1992.
Вказані документи підписані командиром військової частини 28684 та скріплені печаткою.
Суд звертає увагу на те, що відповідач при прийнятті оскарженого рішення залишив поза увагою вказані відомості у військовому квитку.
Крім цього, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серії А №378291.
Таким чином, відповідач при прийнятті оскарженого рішення не надав належної правової оцінки всім відомостям, які містяться в поданих позивачем документах та, в свою чергу, не надав доказів, які б спростовували відомості, зазначені в документах чи їх фальшивості.
При цьому, скерування відповідачем запитів до відповідних архівів не звільняє його від обов’язку оцінювати в сукупності всі документи, подані позивачем.
Суд також зазначає, що останній запит до архівної установи скерований 06.02.2017, а рішення прийняте 09.03.2017 без наявності будь-якої відповіді.
Щодо аргументів відповідача про те, що відповідно до переліку військових частин, закладів, підприємств та організацій Збройних сил СРСР і КДБ СРСР, особовий склад яких брав участь в роботах (виконував службові обов’язки) з ліквідації наслідків аварії Чорнобильської катастрофи, військова частина 28684 не зазначена, суд такі відхиляє, оскільки це не може бути безумовною підставою для відмови позивачу в призначенні пенсій на пільгових умовах, при наявності інших доказів, які підтверджують участь такої військової частини в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З врахуванням викладеного, суд вважає, що відповідач прийняв рішення передчасно, а тому таке є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання відповідача призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку, то така підлягає задоволенню частково.
Суд зазначає, що він не вправі втручатися в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень та давати йому вказівки щодо прийняття конкретного рішення у справі. Таким чином, суд вважає за необхідне зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про призначення пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Щодо строків звернення до суду, суд зазначає, що такі позивач не пропустив, оскільки оскаржене рішення отримав 15.11.2017, а до суду звернувся 26.01.2018, тобто в межах 6-ти місячного строку, встановленого ст. 122 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Позивач звільнений від сплати судового збору, тому підстави для його стягнення відсутні.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м. Львова від 09.03.2017 №3961/03-08.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про призначення пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 16.07.2018.
Суддя А.Г. Гулик