Рішення № 75322856, 05.07.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2018
Номер справи
808/1916/18
Номер документу
75322856
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

05 липня 2018 року 09 год 20 хв.Справа № 808/1916/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом за позовом ОСОБА_1 (85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Білоруська, 31/4) до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (70600, Запорізька область, м. Пологи, вул. Магістральна, 245) про зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

зобов’язати відповідача виплатити ОСОБА_1, або ОСОБА_3, яка уповноважена діяти від імені ОСОБА_1 по нотаріально засвідченій довіреності, недоотриману пенсію, які залишилась після померлого батька ОСОБА_4;

зобов’язати відповідача виплатити ОСОБА_1, або ОСОБА_3, яка уповноважена діяти від імені ОСОБА_1 по нотаріально засвідченій довіреності, грошову допомогу на поховання ОСОБА_4.

Обґрунтовуючи заявлений позов, позивач зазначає що ОСОБА_1 є сином померлого ОСОБА_4 Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина, до якої ввійшла також недоотримана пенсія, яка обліковується на рахунках Пенсійного фонду України. Повірена особа, ОСОБА_3 звернулась до Оріхівського відділу обслуговування громадян з метою оформлення документів та отримання належної спадкоємцю суми недоотриманої пенсії та виплати допомоги на поховання. Однак, спеціалістами Оріхівського відділу обслуговування громадян було відмовлено у прийнятті заяв про виплату, з посиланням на те, що отримати допомогу на поховання та недоотриману пенсію померлої особи, яка не перебувала на обліку в органах Пенсійного фонду України на контрольованій українською владою території як внутрішньо переміщена особа можливо за місцем реєстрації осіб, які здійснили поховання або за місцем їх перебування як внутрішньо переміщеної особи. Вважаючи такі дії неправомірними, просить суд зобов’язати виплатити позивачу або його повіреній особі недоотриману пенсію, які залишилась після померлого ОСОБА_4, грошову допомогу на поховання ОСОБА_4.

Ухвалою суду від 29.05.2018 позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою суду від 05.06.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №808/1916/18. Призначено судове засідання на 05 липня 2018 року.

Представник відповідача позов не визнав, надавши свій письмовий відзив від 25.06.2018. Зокрема, вказав, що на підставі ст. 52, 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», 5.1 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо померлий пенсіонер на час смерті не перебував на обліку в управлінні Пенсійного фонду України на підконтрольній території, виплату допомоги на поховання та недоотриманої пенсії померлого здійснює управління Пенсійного фонду України на території, контрольованій українською владою, до якого звернулися особи, які мають право на отримання таких виплат відповідно до законодавства. Зазначає, що файл вигрузки пенсійної справи ОСОБА_4 надійшов до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, проте на облік пенсійна справа не взята, як помилково запрошена. Крім того, у зв’язку з тим, що ОСОБА_3, яка звернулась із заявою про виплату допомоги на поховання ОСОБА_4 не надала всі необхідна документи, порушивши вимоги постанови Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016, файл вигрузки електронної пенсійної справи ОСОБА_4 повернутий до УПФУ в м. Дружківці Донецької області як помилково запрошений. На підставі зазначеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

03.06.2017 ОСОБА_4 (який перебував на обліку в УПФУ в Калінінському районі м. Донецька) помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії ІІ-НО № 00577, виданим Торецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області.

ОСОБА_1 є сином ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1.

До ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області звернулась представник ОСОБА_1 із заявою про виплату допомоги на поховання ОСОБА_4.

Листом від 15.01.2018 Пологівське об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило представника ОСОБА_3 про те, що оскільки ОСОБА_4 не знаходився на обліку в органах Пенсійного фонду на контрольованій території заявникам необхідно звертатись за запитами електронних пенсійних справ для виплати допомоги на поховання та недоодержаної пенсії за місцем проживання, реєстрації або якщо вони є внутрішньо переміщеними особами з довідками про взяття її на облік як внутрішньо переміщеної особи із зазначенням проживання на території Оріхівського району.

Листом від 11.04.2018 Управлінням Пенсійного фондуУкраїни в м. Дзержинську Донецької області повідомлено Начальника Оріхівського відділу обслуговування громадян ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про те, що електронна пенсійна справа померлого ОСОБА_4 була 20.10.2017 вивантажена до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Листом від 21.06.2018 № 5437/04 файл вигрузки пенсійної справи ОСОБА_4 повернено на адресу УПФУ в м. Дружківці Донецької області.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Порядок виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера встановлений статтею 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Як передбачено положеннями ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну. У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Як визначено ст. 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем не заперечується право позивача на отримання пенсії померлого та допомоги на його поховання.

Також, як передбачено п. 1.5. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який затверджено Постановою від 25.11.2005 року № 22-1, особа, заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається особою до органу, що призначає пенсію, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.

Як встановлено п. 5.1. Порядку № 22-1, особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання та довідку про смерть пенсіонера або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382). У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Таким чином, згідно зазначених вище положень законодавства, заява щодо отримання допомоги на поховання та заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера повинна надаватися до органу, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер.

Відповідно до довідки УСЗН Марїнської райдержадміністратиції від 02.02.2016 № НОМЕР_1, ОСОБА_4 (спадкодавець) перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа. за фактичним місцем проживання ІНФОРМАЦІЯ_1.

Зазначена адреса перебуває в обслуговуванні Управління пенсійного фонду в Марїнському районі Донецької області. Втім доказів звернення позивача із заявами про виплату допомоги на поховання та про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до пенсійного фонду в Марїнському районі Донецької області не надано.

Також суд зазначає, що доказів перебування ОСОБА_4 на обліку в ОСОБА_2 об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області матеріали справи не містять.

Крім того, матеріалами справи підтверджується, що у ОСОБА_2 об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області пенсійна справа ОСОБА_4 також відсутня, оскільки 21.06.2018 файл вигрузки електронної пенсійної справи повернено до УПФУ в м. Дружківці Донецької області.

Тож наразі безпосередньо у відповідача відсутні підстави для нарахування та виплати позивачу або повіреній особі грошової допомоги на поховання ОСОБА_4.

Більше того, суд також наголошує, що матеріали справи взагалі не містять доказів звернення позивача або уповноваженої особи до відповідача щодо нарахування та виплати недоотриманої пенсії, яка залишилась після померлого батька ОСОБА_4.

З огляду на таке, у ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відсутні підстави для нарахування та виплати недоотриманої пенсії ОСОБА_4.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Згідно з нормами ст.139 КАС України, у зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову судові витрати позивачу не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Білоруська, 31/4, РНОКПП НОМЕР_2) до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (70600, Запорізька область, м. Пологи, вул. Магістральна, 245, код ЄДРПОУ 40386712) про зобов’язання вчинити дії,- відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 10.07.2018.

Суддя М.С. Лазаренко