Рішення № 75322620, 16.07.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2018
Номер справи
805/2672/18-а
Номер документу
75322620
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 липня 2018 р. Справа№805/2672/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мозгової Н.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання неправомірною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

17 квітня 2018 року позивач, ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1), звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 25953617, місцезнаходження: 84300, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, 23), про визнання неправомірною бездіяльність щодо припинення виплати державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю ОСОБА_2 з липня 2015 року, зобов'язання відновити нарахування та виплату невиплаченої державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю з липня 2015 року.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначила, що нею було здійснено звернення до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, оскільки з липня 2015 року не отримує державну соціальну допомогу на доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, як на інваліда з дитинства. Зазначає, що разом з донькою перебувають на обліку, як переміщені особи з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення. З письмової відповіді відповідача №01-14/1526 від 26.02.2018 року позивачу стало відомо, що їй були припинені виплати державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю у зв'язку із закінченням терміну дії довідки про облік ВПО. Вважає, що відповідач таким чином порушує її право на отримання державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю.

11 червня 2018 року через відділ діловодства та архівної роботи суду відповідачем поданий відзив на адміністративний позов, мотивуючи його тим, що позивачу була припинена державна соціальна допомога на дитину з інвалідністю з 01 липня 2015 року у зв'язку із закриттям довідки про взяття на облік ВПО від 15.01.2015 року №1426/29463. Рішення управління від 01.07.2016 року про зняття справи з обліку №1544 від 01.07.2016 року надіслано на адресу проживання позивача у м.Краматорськ. Зазначає, що позивачем на звернення до управління надано нові довідки про взяття на облік ВПО, які дійсні по теперішній час, та з питання відновлення виплати державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю після її призупинення на підставі отримання нових довідок про взяття на облік ВПО позивач до управління не зверталась.

Ухвалою суду від 23.04.2018 року залишено без руху адміністративний позов та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

11 травня 2018 року через відділ документообігу та архівної роботи суду позивач надав документи на виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху та ухвалою суду від 16.05.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено підготовче засідання на 14.06.2018 року.

14.06.2018 року судове засідання відкладено до 26.06.2018 року у зв'язку з заявою представника відповідача.

Ухвалою суду від 26.06.2018 року витребувано з відповідача рішення №283 від 08.06.2015 року про призупинення виплати державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю, у позивача довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 - №1426/78648 від 20.09.2016 року, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 - №1426/78649. Судове засідання відкладено до 11.07.2018 року у зв'язку з заявою представника відповідача і витребуванням нових доказів по справі.

Позивач у судове засідання, призначене на 11.07.2018 року не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, через відділ діловодства та архівної роботи надав заяву про витребування довідок про взяття на облік ВПО у відповідача.

11.07.2018 від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Ухвалою суду від 11.07.2018 року суд призначив розгляд справи в порядку письмового провадження.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що перешкод для розгляду справи, передбачених статтею 205 КАС України не має, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_2, виданого Пролетарським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області 10.07.1998 року. В розділі місце проживання зазначено: АДРЕСА_2. (а.с. 28-31)

Відповідно до копії посвідчення, виданого Пролетарським УПСЗН м. Донецька, серія ААБ № 201374 від 11.06.2009 року вбачається, що ОСОБА_1 отримує державну соціальну допомогу ІД до 18 років на дитину з інвалідністю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3. (а.с. 33).

ОСОБА_1 з 15 січня 2015 року відповідно до довідки від 15.01.2015 року №1426/29463, виданою Управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, взята на облік, як особа, яка переміщена з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення, разом з донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, в якій зазначене фактичне місце перебування:АДРЕСА_1. (а.с.35).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 15 січня 2015 року звернулась до УПСЗН м. Краматорська з метою отримання допомоги на дитину з інвалідністю у зв'язку з переміщенням з району, розташованого на лінії зіткнення до міста Краматорська Донецької області. (а.с. 42-44).

Рішенням Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради від 11 лютого 2015 року ОСОБА_1 призначена державна соціальна допомога на дитину з інвалідністю за період з 01.11.2014 року по 15.03.2019 року у щомісячному розмірі 949,00 грн. (а.с. 45). Виплата державної допомоги на дитину з інвалідністю здійснена з 01.11.2014 року по 30.06.2015 року.

Для з'ясування обставин, у зв'язку із закінченням терміну дії довідки, 29.05.2015 року позивачу було направлено запрошення звернутись до УПСЗН міста Краматорська для з'ясування обставин проживання у м. Краматорську. В запрошенні позивача було попереджено, що за умови не відвідування УПСЗН міста Краматорська щодо нарахування виплати соціальної допомоги, виплата допомоги буде призупинена. Оскільки протягом 10 днів позивач не відреагував на запрошення, рішенням Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 08.06.2015 року №283 призупинено виплату державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю з 01.07.2015 року.(а.с.46-49).

На письмове звернення позивача до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про надання інформації щодо причин припинення виплати державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю, надання копії рішень, якими припинено її виплату та відновлення виплат, відповідачем рішенням від 26.02.2018 року №01-14/1526 повідомлено, що поновити виплату допомоги на підставі письмового звернення від 13.02.2018 року підстави відсутні та для відновлення виплати державної допомоги відповідно до чинного законодавства необхідно звернутись до управління та надати заяву затвердженого зразка.

Спірним питанням цієї справи є правомірність дій Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо призупинення виплати державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю у зв'язку із закінченням терміну дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров'я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов'язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

Згідно статті 8 Закону України "Про охорону дитинства", кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" від 16.11.2000 № 2109-III право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства і діти з інвалідністю віком до 18 років.

Статтею 10 Закону України № 2109-III державна соціальна допомога виплачується державними підприємствами і об'єднаннями зв'язку за місцем проживання особи з інвалідністю з дитинства або батьків, усиновителів, яким призначена допомога на дітей з інвалідністю. Опікуну або піклувальнику державна соціальна допомога виплачується за місцем їх проживання. Виплата державної соціальної допомоги провадиться щомісячно за поточний місяць у встановлені місцевою державною адміністрацією строки. Призначена державна соціальна допомога виплачується особі з інвалідністю з дитинства незалежно від одержуваного нею заробітку, стипендії, аліментів або інших доходів. Державна соціальна допомога, яка призначена на дитину з інвалідністю віком до 18 років, виплачується незалежно від одержання на неї інших видів допомоги.

Згідно статті 12 Закону України № 2109-III суми державної соціальної допомоги, призначені, але не витребувані своєчасно одержувачем без поважних причин, виплачуються за минулий час не більш, як за 12 місяців перед зверненням за її одержанням. Суми державної соціальної допомоги, не одержані своєчасно з вини органу, який призначає або виплачує державну соціальну допомогу, або через неможливість отримання цих сум особою з інвалідністю чи її офіційним представником з поважних причин (поважною причиною є перебування особи з інвалідністю на лікуванні, інші причини, які фізично унеможливлювали своєчасне витребування призначених сум державної соціальної допомоги, або інші об'єктивні обставини, коли особа з інвалідністю чи її батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники не могли звернутися за їх отриманням), виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. При цьому, виплата державної соціальної допомоги за минулий час здійснюється виходячи із прожиткового мінімуму, затвердженого на момент її виплати, з компенсацією за несвоєчасну її виплату.

Підстави припинення і відновлення виплати державної соціальної допомоги, передбачені статтею 14 вказаного закону, а саме: виплата у повному розмірі державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства в разі влаштування їх до відповідної установи (закладу) на повне державне утримання або зняття з повного державного утримання відповідно припиняється або відновлюється з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому виникли ці обставини; при зміні одержувачем державної соціальної допомоги місця проживання виплата цієї допомоги продовжується відповідною місцевою державною адміністрацією за новим місцем проживання. Виплата державної соціальної допомоги продовжується з того часу, з якого вона була припинена за попереднім місцем проживання. Невиплату або відмову у виплаті державної соціальної допомоги за минулий час може бути оскаржено у судовому порядку відповідно до закону.

Як вбачається із відзиву на адміністративний позов підставою для призупинення виплат ОСОБА_1 є те, що термін дії її довідки від 15 січня 2015 року №1426/29463 був обмежений шістьма місяцями з дня її видачі посилаючись на пункт 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 636 від 26 серпня 2015 року "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509". На звернення позивача до управління з питання видачі довідки про облік ВПО ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надано нові довідки.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706 (далі - Закон № 1706) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до частини 3 статті 7 Закону України № 1706, громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Згідно пункту 8 статті 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" № 1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Термін дії такої довідки становить шість місяців з моменту її видачі. У випадку продовження дії обставин, що визначені у статті 1 цього Закону, термін дії такої довідки може бути продовжено на наступні шість місяців, для чого внутрішньо переміщена особа має повторно звернутися за фактичним місцем свого проживання до відповідного структурного підрозділу відповідної місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення.

Відповідно до статті 4 Закону України № 1706 (зі змінами від 13 січня 2016 року), факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Частиною 1 статті 12 Закону № 1706 надає вичерпний перелік підстав для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб і такими є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: подала заяву про відмову від довідки; скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;повернулася до покинутого місця постійного проживання;виїхала на постійне місце проживання за кордон; подала завідомо недостовірні відомості.

З аналізу наведеної норми вказаний перелік є вичерпним.

Обставини, визначені статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", судом при розгляді справи не встановлені.

Згідно абзацу 5 пункту 6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 352) довідка, видана до 15 січня 2015 року, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії їх здійснення та основні обов'язки повинні визначатися виключно законом, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон лише виключно законом, а не шляхом прийняття підзаконного правового акту.

Закон України № 1706 (зі змінами від 13.01.2016 року) встановлює, що довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції діє безстроково, а тому відповідачем помилково встановлено, що строк дії довідки від 15 січня 2015 року №1426/29463 ОСОБА_1 сплинув і вона є недійсною.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем призупинення виплат державної соціальної допомоги з 01 липня 2015 року позивачеві відбулось безпідставно.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, право особи на отримання соціальної допомоги, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

З огляду на викладене, з метою поновлення порушеного права позивача на отримання державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 про визнання неправомірною бездіяльність щодо припинення виплати державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю ОСОБА_2 з липня 2015 року, зобов'язання відновити нарахування та виплату невиплаченої державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю з липня 2015 року.

Частиною 2 статті 9 КАС України суду надане право вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п.2 ч.2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень. Заявлені позовні вимоги про визнання неправомірною бездіяльність щодо припинення виплати державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю не містять вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради №01-14/1526 від 26.02.2018 року.

Зважаючи на висновки суду про задоволення позовних вимог, положення ст. 245 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради №01-14/1526 від 26.02.2018 року.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 25953617, місцезнаходження: 84300, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, 23), про визнання неправомірною бездіяльність щодо припинення виплати державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю ОСОБА_2 з липня 2015 року, зобов'язання відновити нарахування та виплату невиплаченої державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю з липня 2015 року - задовольнити.

Визнати неправомірною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо припинення виплати державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю ОСОБА_2 з липня 2015 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради №01-14/1526 від 26.02.2018 року.

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 25953617, місцезнаходження: 84300, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, 23) відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місцезнаходження: АДРЕСА_2) державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю за період з 01 липня 2015 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Мозговая Н.А.