Рішення № 75322390, 16.07.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2018
Номер справи
803/875/18
Номер документу
75322390
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2018 року ЛуцькСправа № 803/875/18

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сорока Ю.Ю.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача – ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат про зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся з позовом до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача – ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат про зобов’язання відповідача розглянути питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, як інваліду третьої групи, яка настала внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням ним військової служби, відповідно до статті 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975”.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в квітні 2018 року позивач звертався до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату та Рожищенського районного військового комісаріату із заявами та пакетом документів щодо призначення та виплати йому одноразової грошової допомоги у зв’язку з інвалідністю, що сталася внаслідок виконання обов’язків військової служби.

Проте, як обласний військовий комісар, так і Рожищенський районний комісар, відмовили позивачу у прийнятті заяви, мотивуючи це тим, що відповідно до п.11 Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги, необхідно подати документ, що підтверджує причинний зв’язок поранення, зокрема те, що воно не пов’язане із вчиненням кримінального (адміністративного) правопорушення або не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, токсичного, наркотичного сп’яніння або навмисного собі спричинення тілесних ушкоджень, тобто, з надуманих на думку позивача підстав, виходячи з наступного.

Позивач є учасником бойових дій, інвалідом ІІІ-ї групи, а тому вважає, що має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку з інвалідністю, відповідно до ст.16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) чи спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою КМУ №975 від 25.12.2013.

Враховуючи вищенаведене, просив суд зобов’язати Міністерство оборони України розглянути питання щодо призначення та виплати йому одноразової грошової допомоги у зв’язку з отриманим каліцтвом, пов’язаним з виконанням обов’язків військової служби.

Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 18.05.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі, відповідно до ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).

У відзиві на позов від 05.06.2018 представник Міністерства оборони України проти задоволення позовних вимог позивача заперечує. Зазначає, що комісія Міністерства оборони України документи про призначення і виплату громадянину ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги відповідно до ст.16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” не розглядала, рішення з даного приводу не приймала. У зв’язку з чим, Міністр оборони України, як головний розпорядник коштів рішення про призначення та виплату коштів позивачу не приймав. А тому, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача повністю.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 обласного військового комісаріату у поясненнях щодо позовної заяви ОСОБА_2 від 14.06.2018 зазначає, що обласний військовий комісаріат, як повноважений орган, відповідно до Порядку №975 від 25.12.2013, оформляє та надсилає документи для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги до комісії з питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва, або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, яка знаходиться в Департаменті фінансів Міністерства оборони України.

Так, 22.01.2016 заява громадянина ОСОБА_2, разом з із підтверджуючими документами, ОСОБА_1 обласним та підпорядкованим Рожищенським районним військовим комісаріатом була спрямована на розгляд комісії Департаменту фінансів Міністерства оборони України для прийняття рішення щодо можливості виплати заявнику одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ-ої групи та розглянута останньою, що підтверджується протокольним рішенням №34 від 13.05.2016, яким позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, з підстав не відповідності документів п.11 Порядку, про що позивача було повідомлено засобами поштового зв’язку.

У квітні 2018 року позивач повторно подав заяву про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ-ої групи, при цьому не усунувши недоліки, які стали причиною повернення на доопрацювання його заяви в 2016 році, зокрема не надано документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема те, що воно не пов’язане із вчиненням кримінального (адміністративного) правопорушення або не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, токсичного, наркотичного сп’яніння або навмисного собі спричинення тілесних ушкоджень.

ОСОБА_1 обласного військового комісаріату за вих. №468 від 02.05.2018 позивач був повідомлений про відсутність правових підстав для повторного надсилання документів на розгляд комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

А відтак, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог позивача повністю.

Відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити, з таких мотивів та підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 є учасником бойових дій в республіці Афганістан, інвалідом війни ІІІ-ої групи, що підтверджується копією посвідчення серії Б №333609 від 03.04.2014, а також копією висновку спеціаліста у галузі судового-медичної експертизи від 18.12.2013 №2306/ж, копією витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв’язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця №3266 від 23.12.2013, копією довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією Серії 12ААА №744957 від 09.03.2017 та копією довідки Рожищенського районного військового комісаріату від 21.12.2015 №2840.(а.с.8, 11-14)

Судом встановлено, що на початку 2016 року ОСОБА_2 звертався до ОСОБА_1 обласного та Рожищенського районного військового комісаріату із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, у зв’язку із встановленням ІІІ-ої групи інвалідності, відповідно до ст.16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

22.01.2016 заява громадянина ОСОБА_2, разом з із підтверджуючими документами, ОСОБА_1 обласним та підпорядкованим Рожищенським районним військовим комісаріатом була спрямована на розгляд комісії Департаменту фінансів Міністерства оборони України для прийняття рішення щодо можливості виплати заявнику одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ-ої групи, що підтверджується наявним в матеріалах справи листом ОСОБА_1 обласного військового комісаріату №ВСЗ/106 від 22.01.2016. (а.с.36)

За результатами розгляду поданих ОСОБА_2 документів, комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі(смерті), каліцтва, або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, протокольним рішенням №34 від 13.05.2016, відмовила позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги, з підстав не відповідності документів п.11 Порядку, зокрема не надано документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема те, що воно не пов’язане із вчиненням кримінального (адміністративного) правопорушення або не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, токсичного, наркотичного сп’яніння або навмисного собі спричинення тілесних ушкоджень, про що позивача було повідомлено засобами поштового зв’язку. (а.с.37-39)

У квітні 2018 року позивач повторно звернувся до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату та Рожищенського районного військового комісаріату із заявами та пакетом документів про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, відповідно до ст.16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. (а.с.35)

ОСОБА_1 обласного військового комісаріату за вих. №468 від 02.05.2018 та листом Рожищенського районного військового комісаріату за вих. №860 від 10.05.2018 позивачу було повідомлено про відсутність правових підстав для повторного надсилання документів на розгляд комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, у зв’язку з відсутністю документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема те, що воно не пов’язане із вчиненням кримінального (адміністративного) правопорушення або не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, токсичного, наркотичного сп’яніння або навмисного собі спричинення тілесних ушкоджень. (а.с.16-17)

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 статті 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі – Закон) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується, зокрема, у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті (підпункт 4 пункту 2 статті 16 Закону).

Відповідно до пункту 6 статті 16-3 Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 25.12.2013 року №975 (далі – Порядок), визначено механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Підпунктом 1 пункту 3 Порядку передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.

Відповідно до пунктів 12, 13 Порядку призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Разом з тим, пунктами 4.7, 4.8 Розділу ІV Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року №530, встановлено, що документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.

Висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги подається відповідними органами в 15-денний строк з дня реєстрації документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України.

Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.

Таким чином, законодавство чітко визначено, що органом, який має право приймати рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги або відмову в призначенні такої допомоги, у даному випадку є виключно Міністерство оборони України.

В свою чергу, обласний військовий комісаріат в даному випадку виконує функцію щодо прийняття зазначених документів, їх оформлення та направлення, з висновком щодо можливості призначення та виплати одноразової допомоги, для прийняття рішення до Міністерства оборони України.

Як встановлено судом, заяви ОСОБА_2 з пакетом документів щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, подані позивачем в квітні 2018 року, на розгляд комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі(смерті), каліцтва, або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, не надходили, оскільки були повернуті ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом та Рожищенським районним військовим комісаріатом на доопрацювання.

Зважаючи на те, відповідний висновок із документами, необхідними для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, до головного розпорядника коштів - Міністерства оборони України не надходив, відповідно, і рішення про виплату чи відмову у виплаті Міністерством оборони України не приймалось.

У зв’язку з чим, позовні вимоги ОСОБА_2 про зобов’язання Міністерство оборони України розглянути питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, як інваліду третьої групи, яка настала внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням ним військової служби, відповідно до статті 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975” є передчасними та задоволенню не підлягають.

Згідно ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного вище, суд дійшов висновку, що Міністерством оборони України доведено правомірність своїх дій, а відтак у задоволенні позовних вимог позивача слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295, підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача – ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат про зобов’язання вчинити дії, відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач - ОСОБА_2 (45107, Волинська область, Рожищенський район, с. Єлізаветин)

Відповідач - Міністерство оборони України (03168, м. Київ, Повітрофлотський проспект, 6)

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача – ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат (43008, Волинська область, м. Луцьк, вул. Теремнівська, 85 А)

Суддя Ю.Ю. Сорока