Рішення № 75318611, 12.07.2018, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.07.2018
Номер справи
754/7914/17
Номер документу
75318611
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Номер провадження 2-а/754/140/18

Справа №754/7914/17

РІШЕННЯ

Іменем України

12 липня 2018 року Деснянський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді - Панченко О.М.

при секретарі - Табачука Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Богданівської сільської ради Броварського району Київської області про скасування пункту першого рішення Богданівської сільської ради Броварського району Київської області від 27 квітня 2017 року № 576-15-VII,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Богданівської сільської ради Броварського району Київської області, який в ході розгляду справи було уточнено та просила суд скасувати п.1 рішення Богданівської сільської ради Броварського району Київської області від 27 квітня 2017 року № 576-15-VII, судові витрати стягнути з відповідача.

Вимоги позову позивач обґрунтувала тим, що 15 травня 2015 року позивач направила рекомендованим листом до відповідача заяву в порядку п. 6 ст. 118 Земельного кодексу України з проханням надати (виділити) земельні ділянки: для ведення особистого селянського господарства - 2,0 гектара; для ведення садівництва розміром 0,12 гектара; для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) розміром 0,25 гектара; для індивідуального дачного будівництва 0,10 гектара; для будівництва індивідуального гаражу 0,01 гектара. В межах земельної ділянки, що знаходиться в межах Богданівської сільської ради та межує з Садівничим товариством «Заліське». Земельна ділянка, в межах, якої позивач просила виділити її відповідні земельні ділянки є саме тою земельною ділянкою з кадастровим номером НОМЕР_2, виділення якої та приватизацію визнав недійсним Апеляційний суд Київської області рішенням від 14 травня 2015 р. в справі №361/6116/14-ц. Богданівська сільська рада не розглянула заяви позивача від 15 травня 2015 року і позивач подала до Деснянського районного суду м. Києва адміністративну позовну заяву з вимогами про визнання протиправною бездіяльність Богданівської сільської ради Броварського району Київської області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 15 травня 2015 року; зобов'язати Богданівську сільську раду Броварського району Київської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 15 травня 2015 року. Постановою суду від 15.10.2015 р. позовну заяву було задоволено. 27 квітня 2017 року відповідач розглянув заяву позивача від 15.05.2015 р. та прийняв рішення №576-15-VII, яким відмовила в наданні земельних ділянок позивачу для ведення особистого селянського господарства площею - 2,0000 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд площею - 0,2500 га, для індивідуального дачного будівництва площею - 0,1000 га, для індивідуального гаражу площею - 0,001 га, так, як в межах Богданівської сільської ради земельних ділянок місце знаходження яких вказує ОСОБА_1 вільних немає. Відмовлено і в наданні земельної ділянки для ведення садівництва розміром 0,12000 га, так, як гр. ОСОБА_1 використано право на отримання безоплатної приватизації земельної ділянки згідно ст. 116, 118 Земельного кодексу України. Таким чином, позивач вважає рішення відповідача від 27 квітня 2017 р. немотивованим, незаконним та просила суд винести рішення яким скасувати п.1 даного рішення та стягнути з відповідача судові витрати.

Ухвалою Деснянського районного суду м.Києва від 27 червня 2017 року позов прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, визначено проводити розгляд справи у відкритому судовому засіданні.

Позивач в судове засідання не з'явилась, подала суду заяву з проханням проводити судове засідання у її відсутність, уточнені позовні вимоги підтримала, та просила суд про їх задоволення.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву з проханням проводити судове засідання у відсутність представника Богданівської сільської ради Броварського району Київської області, а також просив прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства. Крім того, матеріали справи містять заперечення Богданівської сільської ради Броварського району Київської області на позов (а.с. 39-42) в яких відповідач зазначає, що за місцезнаходженням, що є бажаним розташуванням земельних ділянок за заявою позивача, вільні земельні ділянки відсутні, а також, що право на отримання безоплатно земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд позивачем вже було використано. Також відповідач зазначив, що цільовим призначенням земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 є ведення особистого селянського господарства, однак за цільовим призначенням ця земельна ділянка використаною бути не може, так як значну частину земельної ділянки займає озеро. Крім того, відповідач посилається на судове рішення суду апеляційної інстанції, яким було, фактично, скасовано право власності на земельну ділянку з вказаним кадастровим номером, а тому представник відповідача просив відмовити в задоволені позову.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення на позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Статтею 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Стаття 14 Конституції України, визначає, що право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Судом встановлено, що 15 травня 2015 року ОСОБА_1 направила рекомендованим листом до Богданівської сільської ради Броварського району Київської області, заяву в порядку п. 6 ст. 118 Земельного кодексу України з проханням надати (виділити) їй земельні ділянки: для ведення особистого селянського господарства - 2,0 гектара; для ведення садівництва розміром 0,12 гектара; для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) розміром 0,25 гектара; для індивідуального дачного будівництва 0,10 гектара; для будівництва індивідуального гаражу 0,01 гектара. В межах земельної ділянки, що знаходиться в межах Богданівської сільської ради та межує з Садівничим товариством «Заліське». Земельна ділянка, в межах, якої позивач просила виділити її відповідні земельні ділянки є саме тою земельною ділянкою з кадастровим номером НОМЕР_2, виділення якої та приватизацію визнав недійсним Апеляційний суд Київської області рішенням від 14 травня 2015 р. в справі №361/6116/14-ц.

Вказана заява була отримана відповідачем 20.05.2015 року, однак її розгляд здійснений не був.

Позивач звернулась до Деснянського районного суду м. Києва з адміністративним позовом про визнання бездіяльності Богданівської сільської ради незаконною та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Деснянського районного суду м. Києва від 15.10.2015 р. адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправною бездіяльність Богданівської сільської ради Броварського району Київської області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 15 травня 2015 року, зобов'язано Богданівську сільську раду Броварського району Київської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 15 травня 2015 року.

27 квітня 2017 року Богданівська сільська рада Броварського району Київської області розглянула заяву ОСОБА_1 від 15.05.2015 р. та прийняла рішення №576-15-VII, яким відмовила в наданні земельних ділянок ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства площею - 2,0000 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд площею - 0,2500 га, для індивідуального дачного будівництва площею - 0,1000 га, для індивідуального гаражу площею - 0,001 га, так, як в межах Богданівської сільської ради земельних ділянок місце знаходження яких вказує ОСОБА_1 - вільних немає. Відмовлено і в наданні земельної ділянки для ведення садівництва розміром 0,12000 га, так, як гр. ОСОБА_1 використано право на отримання безоплатної приватизації земельної ділянки згідно ст. 116, 118 Земельного кодексу України.

Позивач в обґрунтування позовних вимог, посилається на рішення Апеляційного суду Київської області від 14.05.2015 року, як на доказ, підтверджуючий її правову позицію, відповідно до якого апеляційну скаргу прокурора Київської області задоволено, а рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 14.02.2015 року скасовано та ухвалено нове, яким позов Броварського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Богданівської сільської ради Броварського району Київської області задоволено, визнано недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3, виданий 06 вересня 2011 року на ім'я ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 1,8001 га, що розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства. Визнано недійсним свідоцтво про право власності на земельну ділянку індексний номер 11763675, видане 29 жовтня 2013 року на ім'я ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 1,8001 га, кадастровий номер НОМЕР_2, цільове призначення - для індивідуального садівництва, що розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області; визнано недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно, індексний номер 12492240, видане 08 листопада 2013 року на ім'я ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 1,6201 га, кадастровий номер НОМЕР_4, цільове призначення - для індивідуального садівництва, що розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області. Визнано недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно, індексний номер 12494236, видане 08 листопада 2013 року на ім'я ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,18 га, кадастровий номер НОМЕР_5, цільове призначення - для індивідуального садівництва, що розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області.

Отже, враховуючи рішення Апеляційного суду Київської області від 14.05.2015 року, позивач вважає рішення відповідача від 27.04.2017 року № 576-15-VII безпідставним та неправомірним, оскільки земельна ділянка, в межах якої позивач просила виділити їй земельні ділянки, є саме тією земельною ділянкою з кадастровим номером НОМЕР_2, виділення та приватизацію якої Апеляційний суд Київської області визнав недійсним.

Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Згідно ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району; для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара; для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара; для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара; для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара; для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

У відповідності до ч. 4 ст. 116 Земельного кодексу України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Пунктом 7 ст. 118 Земельного кодексу України передбачена гарантія від зловживання правом відмови органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у вигляді вичерпного переліку підстав для такої відмови.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах законності.

Судом встановлено, що Акт обстеження земельної ділянки земельною комісією, від 24.10.2012 р. (а.с.82) затвердженого сільською головою Дуженко Г.М., не може вважатися доказом, що підтверджує факт невідповідності місця розташування об'єкта вимогам законів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, оскільки відповідачем не доведено, що стан земельної ділянки призвів до зміни її цільового призначення, а також актуальність даної інформації станом на дату винесення оскаржуваного позивачем рішення.

Також в даному Акті зазначено, що вказана земельна ділянка розташована на території садівничого товариства «Заліське», однак такі доводи не приймаються судом, так як у відповідності до ч. 2 ст. 74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Обставини використання спірної земельної ділянки іншими особами мають бути підтверджені правовстановлюючими документами. Акт обстеження земельної ділянки в розумінні чинного законодавства таким документом вважатися не може.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку що пункт 1 рішення Богданівської сільської ради Броварського району Київської області від 27 квітня 2017 р. №576-15-VII підлягає скасування, як такий, що прийнятий необґрунтовано та безпідставно.

Відповідно до ст. 139 КАС України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір у розмірі 640,00 грн..

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, про задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 5, 9, 10, 11, 19, 72-79, 139, 229, 241 -246, 250-251 Кодексу адміністративного судочинства України, Земельним Кодексом України, Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Богданівської сільської ради Броварського району Київської області про скасування пункту першого рішення Богданівської сільської ради Броварського району Київської області від 27 квітня 2017 року № 576-15-VII - задовольнити.

Скасувати пункт перший рішення Богданівської сільської ради Броварського району Київської області «Про виконання виконавчого листа згідно постанови Деснянського районного суду м. Києва від 15.10.2015 року провадження № 2-а-348/2015 щодо примусового розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.05.2015 року» від 27 квітня 2017 року № 576-15-VII.

Стягнути з Богданівської сільської ради Броварського району Київської області (ЄДРПОУ 04358676, адреса місцезнаходження: 07433, Київська область, Броварський район, село Богданівка, вулиця Богдана Хмельницького, 219) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 640 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя