Рішення № 75299301, 09.07.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2018
Номер справи
809/734/18
Номер документу
75299301
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" липня 2018 р. справа № 809/734/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Могили А.Б.

за участі:

секретаря судового засідання Перхулин І.В.,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідачів Гриньківа І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Регіонального сервісного центру МВС в Івано-Франківській області, Територіального сервісного центру №2641 (на правах відділу), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_7, ОСОБА_8 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся в суд із позовом до Регіонального сервісного центру МВС в Івано-Франківській області, Територіального сервісного центру №2641 (на правах відділу), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_7 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 29.12.2017 позивачем до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області подано позовну заяву про стягнення з ОСОБА_7 заборгованості в сумі 7 297 480 грн. Ухвалою Івано-Франківського міського суду від 10.01.2018 в даній справі накладено арешт на майно, з поміж якого автомобіль Chevrolet Volt, 2013 року випуску, об'єм двигуна 1398 куб.см., який належить ОСОБА_7 Заборонено ОСОБА_9 вчиняти будь-які юридично значимі дії, наслідком яких може бути відчуження вказаного майна.

В той же час, територіальним сервісним центром №2641 (м.Івано-Франківськ) на виконання постанов про відкриття виконавчого провадження (ВП№55553397) і накладення арешту на майно боржника громадянина ОСОБА_7, накладено обтяження на проведення реєстраційних операцій з автомобілем Peugeot 406, номерний знак НОМЕР_1. На автомобіль Chevrolet Volt, номерний знак НОМЕР_7, арешт не накладено у зв'язку із його перереєстрацією 16.01.2018 на іншу особу.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача вказав, що перереєстрація транспортного засобу автомобіля Chevrolet Volt, номерний знак НОМЕР_7, на який накладено арешт є протиправним, а тому рішення про перереєстрацію підлягає скасуванню.

Відповідач Регіональний сервісний центр МВС в Івано-Франківській області скористався правом на подання відзиву на позовну заяву (14.05.2018), відповідно до якого Територіальним сервісним центром №2641 операцію « 315 - перереєстрація транспортного засобу на нового власника по договору укладеному в ТСЦ» за заявою №133713122 від 16.01.2018, було проведено 16.01.2018 в період з 13:01 по 15:07год. При перереєстрації автомобіля Chevrolet Volt, номерний знак НОМЕР_7, за результатами перевірки, за Єдиним державним реєстром МВС, не було встановлено жодних обмежень, автомобіль не перебував в розшуку. Згідно витягу з Єдиного реєстру обтяжень рухомого майна, під час проведення перереєстрації, даний автомобіль в обтяженні не перебував. Висновок експертного дослідження від 16.01.2018 №09/2641/375 показав, що номер кузова НОМЕР_2, номер двигуна НОМЕР_3 автомобіля Chevrolet, номерний знак НОМЕР_7 не змінювалися. Бланк наданого на дослідження документа «Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу» серія НОМЕР_8 відповідає бланкам, які знаходяться в офіційному обігу.

З витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, слідує, що відомості про заборону відчуження автомобіля Chevrolet, Івано-Франківським МВ ДВС ГТУЮ в Івано-Франківській області було зареєстровано 16.01.2018 (№16670129) о 18:19год. Відповідно працівниками Територіального сервісного центру №2641 при перереєстрації автомобіля дотримано процедур, визначених Законом України "Про виконавче провадження", Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388, Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої наказом МВС від 11.08.2010 №379, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2011 №123/18861, оскільки на момент проведення реєстраційних дій відносно автомобіля, не було відомо про ухвалу суду щодо забезпечення позову, постанову про відкриття виконавчого провадження та про арешт майна боржника. Підстав для відмови громадянину ОСОБА_7 у перереєстрації автомобіля не було, отже і позовна вимога щодо визнання протиправним та скасування рішення задоволенню не підлягає.

Щодо вимоги позивача про утримання від вчинення дій щодо перереєстрації автомобіля Chevrolet, зазначено, що така не підлягає задоволенню, оскільки ОСОБА_8 є добросовісним набувачем вказаного автомобіля, оскільки не доведено протилежне.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_7 скористалася правом надати пояснення щодо позову (12.06.2018), згідно яких 16.01.2018 він звернувся до Територіального сервісного центру №2641 для перереєстрації автомобіля Chevrolet. Територіальним сервісним центром №2641 було проведено перевірку у Єдиному державному реєстрі МВС, за результатами якої не було виявлено обмежень, автомобіль у розшуку не перебував. На момент перереєстрації автомобіля, ОСОБА_9 не було відомо про ухвалу суду про забезпечення позову. А тому власник мав право вільно розпоряджатися своїм майном.

Відповідач Територіальний сервісний центр №2641 (на правах відділу), третя особа, які не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_8 правом на подання відзиву на позовну заяву та пояснень щодо позову відповідно не скористалися.

Ухвалою суду від 27.04.2018 в задоволенні заяви позивача про забезпечення позову відмовлено.

Ухвалою суду від 21.05.2018 залучено ОСОБА_8 в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору в даній справі.

Суд, у відповідності до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши усні пояснення представника позивача, представника відповідачів, дослідивши письмові докази, письмові пояснення викладені у заявах по суті справи, зазначає наступне.

Ухвалою Івано-Франківського міського суду від 10.01.2018 відкрито провадження у справі №344/209/18 за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_7 про стягнення 200 000,00 дол. США, що згідно курсу НАБ становить 5 571 187 грн. заборгованості за договором позики (розпискою) від 18.12.2014 року; 418 211,09 грн. - 3% річних від суми заборгованості; 1 308 082,53 грн. пені за період з 22.12.2016 року по 22.12.2017 року; стягнення 8 000,00 грн. витрат по оплаті судового збору (а.с.18-19).

Також, ухвалою Івано-Франківського міського суду від 10.01.2018 в справі №344/209/18 забезпечено позов - накладено арешт на майно, в тому числі на автомобіль Chevrolet Volt, 2013 року випуску, об'єм двигуна 1398 куб.см., який належить ОСОБА_7. Заборонено ОСОБА_9 вчиняти будь-які юридично значимі дії, наслідком яких може бути відчуження вказаного майна.

Заборонено усім особам, які виконують повноваження суб'єктів державної реєстрації згідно з Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", в тому числі будь-яким державним реєстраторам, державним та приватним нотаріусам, а також іншим акредитованим суб'єктам, вчиняти реєстраційні дії щодо відчуження належного ОСОБА_7 майна, в тому числі автомобіля Chevrolet Volt, 2013 року випуску, об'єм двигуна 1398 куб.см.(а.с.21-24).

Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії (ч.1 ст.18 Закону).

Згідно ч.4 ст.56 Закону копії постанов, якими накладено арешт на майно (кошти) боржника, виконавець надсилає банкам чи іншим фінансовим установам, органам, що здійснюють реєстрацію майна, реєстрацію обтяжень рухомого майна, в день їх винесення.

Старшим державним виконавцем Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області 16.01.2018 відрито виконавче провадження №55553397 з виконання ухвали Івано-Франківського міського суду від 10.01.2018 про накладення арешту на майно ОСОБА_7 та заборону усім особам, вказаним в ухвалі вчиняти реєстраційні дії щодо відчуження належного ОСОБА_7 майна та майнових прав.

Окрім того, постановою від 16.01.2018 державним виконавцем накладено арешт на майно, що належить боржнику ОСОБА_7, зокрема на автомобіль Chevrolet Volt, 2013 року випуску, об'єм двигуна 1398 куб.см. (а.с.30).

Вказане підтверджується також інформацією про виконавче провадження №55553397 (26-30).

Листом Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 04.04.2018 №02-19/В-20 повідомлено представника ОСОБА_4 про відкриття 16.01.2018 виконавчого провадження №55553397 згідно ухвали Івано-Франківського міського суду від 10.01.2018 в справі №344/209/18 про накладення арешту на майно боржника та оголошення заборони на його відчуження. До даного листа надано витяг з рухомого і нерухомого майна, що підтверджують вказане (а.с.31-34).

Згідно інформації Регіонального сервісного центру МВС в Івано-Франківській області від 29.03.2018 №31/9/1-16-з вбачається, що згідно бази даних Єдиного державного реєстру МВС України Територіальний сервісний центр №2641 (м.Івано-Франківськ) накладено обмеження на проведення реєстраційних операцій з автомобілем Peugeot 406, номерний знак НОМЕР_1. На автомобіль Chevrolet Volt, номерний знак НОМЕР_7, арешт не накладено у зв'язку із його перереєстрацією 16.01.2018 на іншу особу (а.с.35-36).

Передувало цьому, звернення ОСОБА_8 до Територіального сервісного центру №2641 із заявою від 16.01.2018 про проведення операції « 315-Перерерєстрація ТЗ на нового власника по договору укладеному в ТСЦ» щодо транспортного засобу Chevrolet Volt, номерний знак НОМЕР_7 (а.с.92).

За результатами перевірки за Єдиним державним реєстром МВС не було встановлено жодних обмежень, даний автомобіль у розшуку не перебував. Згідно витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, під час проведення перереєстрації, автомобіль Chevrolet Volt в обтяженні не перебував (а.с.93-102).

Згідно висновку експертного дослідження від 16.01.2018 №09/2641/375, наданого Івано-Франківським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром, номер кузова НОМЕР_2, номер двигуна НОМЕР_3, наданого на дослідження транспортного засобу Chevrolet, номерний знак НОМЕР_4, не змінювалися (а.с.103).

За умовами договору купівлі-продажу транспортного засобу №2641/2018/788716 від 16.01.2018 ОСОБА_7 (Продавець), на правах власника згідно свідоцтва від 11.04.2017 (а.с.106), передав у власність ОСОБА_8 (Покупцеві), транспортний засіб Chevrolet Volt, номерний знак НОМЕР_7 (а.с.104). Також, сторонами договору 16.01.2018 підписано акт прийому передачі транспортного засобу (а.с.105).

Правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров'я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища визначає Закон України "Про дорожній рух".

Частинами 1, 2, 4 статті 34 Закону визначено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.

Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.

Постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 затверджено Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, яким встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень (п.2 Порядку).

Державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій (п.3 Порядку).

Згідно п.8 Порядку державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків реєстрації нових транспортних засобів, перереєстрації транспортних засобів у зв'язку із зміною найменування та адреси юридичних осіб, прізвища, імені чи по батькові, місця проживання фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, вибракування їх у цілому) підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними в поданих власником для реєстрації документах. За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, робиться відповідна відмітка або складається акт огляду. Експертне дослідження транспортного засобу і реєстраційних документів на транспортний засіб (інших документів, які є підставою для реєстрації транспортного засобу) проводиться за заявою власника з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів. Експертне дослідження проводиться фахівцями експертної служби МВС або судовими експертами державних спеціалізованих установ, які мають присвоєну в установленому Законом України "Про судову експертизу" (4038-12) порядку кваліфікацію судового експерта з правом проведення досліджень за відповідними експертними спеціальностями. За результатами дослідження складається висновок експертного дослідження, який додається до документів, що подаються для державної реєстрації. Установлення відповідності конструкції, перевірка за Єдиним державним реєстром МВС, автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, банком даних Генерального секретаріату Інтерполу, перевірка відомостей про обмеження відчуження за Державним реєстром обтяжень рухомого майна та відомостей про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а також про реєстрацію місця проживання за Єдиним державним демографічним реєстром проводяться уповноваженими особами сервісного центру МВС.

Після проведення перевірок на заяві власника транспортного засобу робиться запис щодо наявності або відсутності відомостей про розшук, арешт, заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію, відомостей про обмеження відчуження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, що засвідчується підписом уповноваженої особи сервісного центру МВС із зазначенням прізвища, імені, по батькові і дати.

У разі наявності відомостей про арешт або розшук транспортного засобу його реєстрація не проводиться. Реєстрація транспортного засобу, щодо якого в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна є відомості про обмеження відчуження, проводиться за наявності письмової згоди обтяжувача (заставодержателя), крім випадків переходу права власності на транспортний засіб у порядку спадкування, правонаступництва або виділення частки в спільному майні(п. 15 Порядку).

Забороняється зняття з обліку та/або перереєстрація на нового власника транспортних засобів, які перебувають в розшуку або щодо яких у Єдиному державному реєстрі МВС є відомості про накладення арешту або заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію на підставі судового рішення чи постанови державного виконавця (п. 41 Порядку).

Аналіз змісту наведених норм дає підстави для висновку, що підставами для перереєстрації транспортного засобу є заява власника, подана разом із документами, визначеними п.8 Порядку, а також відсутність арешту або заборони на зняття з обліку та/або перереєстрацію транспортного засобу.

Судом встановлено, що ОСОБА_8, подано усі необхідні документи для перереєстрації належного йому транспортного засобу, визначені Порядком.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем, на виконання п. 15 Порядку, вживалися заходи щодо перевірки транспортного засобу, в ході яких не встановлено жодних обмежень щодо перереєстрації автомобіля Chevrolet Volt, номерний знак НОМЕР_7, автомобіль у розшуку не перебував. Таким чином, законні підстави для відмови в перереєстрації даного транспортного засобу були відсутні.

Територіальним сервісним центром №2641 операцію « 315-Перереєстрація ТЗ на нового власника по договору укладеному в ТСЦ» щодо транспортного засобу Chevrolet Volt, номерний знак НОМЕР_7 на нового власника, як встановлено судом, проведено 16.01.2018, в період часу з 13:01 по 15:07 год. (а.с.92).

Згідно витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна слідує, що відомості про арешт рухомого майна - автомобіля Chevrolet Volt, номерний знак НОМЕР_7, Івано-Франківським МВ ДВС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області було зареєстровано 16.01.2018 о 18:19год. (а.с.60).

Таким чином, перереєстрація 16.01.2018 транспортного засобу Chevrolet Volt, номерний знак НОМЕР_7 на нового власника була здійснена в період з 13:01 по 15:07 год., тобто до внесення в Державний реєстр обтяжень рухомого майна відомостей про заборону відчуження даного автомобіля згідно судового рішення. За таких обставин, рішення Регіонального сервісного центру МВС в Івано-Франківській області щодо перереєстрації транспортного засобу, що належав ОСОБА_7 на нового власника ОСОБА_8 не може бути визнано судом протиправним і відповідно скасованим.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Внаслідок перевірки спірного рішення відповідача, як суб'єкта владних повноважень, суд встановив, що таке рішення відповідачем прийняте на підставі, у межах та у спосіб, що визначені конституцією України та законами України.

Підсумовуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_4 є такими, які не підлягають до задоволення.

У зв'язку з відмовою в задоволенні позову судові витрати, понесені позивачем, відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не відшкодовуються.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_5, АДРЕСА_2) до Регіонального сервісного центру МВС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 40112212, вул.Юності,23. м.Івано-Франківськ), Територіального сервісного центру №2641 (на правах відділу) (вул.Є.Коновальця,433, м.Івано-Франківськ), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_7 (ідентифікаційний номер НОМЕР_6, АДРЕСА_1), ОСОБА_8 (ідентифікаційний номер НОМЕР_9, АДРЕСА_1) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною 2 статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.

Рішення складене в повному обсязі 16 липня 2018 р.