
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМУКРАЇНИ
12 липня 2018 року
м. Харків
справа № 610/3253/17
провадження № 22-ц/790/3340/18
Апеляційний суд Харківської області в складі:
головуючого Кругової С.С.,
суддів Маміної О.В.,
ОСОБА_1
Учасники справи :
позивач – Публічне акціонерне товариство «Харківгаз»
відповідач - ОСОБА_2
розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами в приміщенні суду в м. Харкові цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Харківгаз» до ОСОБА_2 про стягнення вартості не облікованого об’єму природного газу, за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Харківгаз» на рішення Балаклійського районного суду Харківської області від 2 квітня 2018 року ухваленого під головуванням судді Усенко С.І.,-
в с т а н о в и в :
У листопаді 2017 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з відповідача вартість необлікованого об’єму природного газу за період з 07.03.2017 по 06.07.2017 в сумі 47 251,95грн. та судові витрати.
Позов мотивований тим, що ОСОБА_2 01.04.2016 підписано заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача), персональний ЕІС-код 56ХМ33F98234257Z. 6 липня 2017 року виявлено порушення, а саме пошкодження мастичної пломби ознак порушення зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра, про що складено Акт про порушення №342Б від 06.07.2017. Вказаний лічильник газу демонтовано з показаннями 7226,92м.куб., запаковано в пакет, який опломбовано пломбою R 19805263 та направлено на експертизу. Замість демонтованого лічильника газу встановлено інший лічильник з обмінного фонду. Акт про порушення складено в присутності Споживача та ним підписано, один екземпляр акту надано Споживачеві.
Рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 2 квітня 2018 року у задоволенні позову відмовлено.
Рішення мотивовано тим, що надані всі документи позивачем в обґрунтування позовних вимог є недопустимими, як такі що одержані в порушення порядку встановленого ч. 1 ст. 78 ЦПК України. Крім того, позивачем під час проведення всіх дій проігноровано право відповідача на захист.
Не погоджуючись з рішенням ПАТ «Харківгаз» звернулося з апеляційною скаргою і просить рішення скасувати і ухвалити нове про задоволення позовних вимог у повному обсязі та стягнути з відповідача судові витрати.
Апеляційна скарга мотивована тим, що рішення суду є незаконним, судом неповно без всебічного та об’єктивного дослідження з’ясовано обставин справи, що мають значення для вирішення справи, неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права.
Суд залишив поза увагою, що відповідач втрутився в роботу лічильника, що спричинило до нарахування не облікованого об’єму природного газу, дане порушення виявлено позивачем про що було складено відповідні акти, а також ухвалюючи рішення судом не враховано, що відповідача про проведення комісії було повідомлено письмово.
Відповідно до ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Пунктом 3 розділу 2 глави X Кодексу закріплено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать:3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Пункт 4 глави 1 розділу І Кодексу вживає термін «несанкціоноване втручання в роботуЗВТ/лічильника газу» - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Відповідно до п.5 глави 5 розділу X Кодексу власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.
Пунктом чотири глави 2 розділу І Кодексу закріплено, що оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання своїх функцій та обов'язків, передбачених законодавством.
Відповідно до п.1, 2, розділу 10 глави Х Кодексу ГРМ, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави. Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), в присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: 1) поштову адресу місця проведення експертизи; 2) дату та орієнтовний час проведення експертизи; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця проведення експертизи); 4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу. Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу. Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби, визначається за домовленістю сторін (в іншому разі Оператором ГРМ). Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу, персонально відповідає за цілісність пломби, встановленої на пакеті (тарі). У разі відмови споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) від поставлення підпису в протоколі про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу про це в протоколі робиться відповідний запис, а його другий екземпляр надсилається поштою.
Відповідно до п.9-10 розділу 10 глави Х Кодексу ГРМ, результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи. У разі відмови від підпису будь-кого з членів комісії або споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис. Акт експертизи реєструється у журналі реєстрації актів експертизи Оператора ГРМ. Журнал повинен бути прошитий, скріплений печаткою (за наявності) Оператора ГРМ. Відповідно до висновків комісії, зазначених в акті експертизи, проводяться відповідні подальші заходи, передбачені цим Кодексом.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов’язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
На дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.
Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками Оператора ГРМ обов’язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об’єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:
1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;
2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;
3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.
За вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку.
Споживач (несанкціонований споживач) зобовязаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
Уразі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об’єму та обсягу природного газу і його вартості.
Вартість необлікованого (донарахованого) об’єму природного газу, яка пред’являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Судовим розглядом встановлено, що 01.04.2016 ОСОБА_2 підписала заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача), персональний ЕІС-код 56ХМ33F98234257Z (а.с.7).
Відповідно складеного акту №342Б від 06.07.2017 працівниками ПАТ «Харківгаз» у домоволодінні за місцем проживання ОСОБА_2 за адресою: м. Балаклія Харківської області вул.Північна б.24а, було виявлено пошкодження мастичної пломби ознак порушення зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра, який підписано представниками ПАТ "Харківгаз" ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с. 8). Цього ж дня працівниками ПАТ «Харківгаз» складено протокол про виявлення порушення (а.с.9).
Згідно протоколу засідання комісії по розгляду актів про порушення від 10.08.2017 обсяг природного газу, спожитий ОСОБА_2 у зв’язку з несанкціонованим втручанням в газовий лічильник, становить 5512,44 куб. м за період з 07.03.2017 по 06.07.2017 на загальну суму 47 251,95 грн (а.с. 15-16).
Згідно акту експертизи лічильника газу № 544 від 14 липня 2017 року типу Візар G-6 № 0257561, який знято відповідно акта від 06.07.2017 комісія дійшла висновку, що мало місце несанкціоноване втручання в газовий лічильник.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до підпункту 3 п. 1 Загальних положень «Правил постачання природного газу», затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2496 від 30.09.2015 року постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил.
Постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року затверджений «Кодекс газорозподільних систем».
Матеріали справи не містять доказів, які спростовують факт несанкціонованого втручання в газовий лічильник. Зазначені судом підстави для відмови у задоволенні позову, а саме допущені позивачем порушення при оформленні документації не можуть звільняти відповідача від відповідальності.
Отже, з урахуванням зазначених норм права, враховуючи обставини справи, беручи до уваги норми чинного законодавства, колегія суддів Апеляційного суду Харківської області приходить до висновку, що висновки суду не відповідають обставинам справи їм дана неправильна юридична оцінка з порушенням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги є обґрунтованими та такими, що спростовують висновки суду, а тому за результатами розгляду справи рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового про задоволення позовних вимог.
Частиною першою статті 376 ЦПК України передбачено, що неповне з’ясування обставин, що мають значення для справи, а також неправильне застосування норм матеріального права є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення.
Матеріали справи свідчать, що позивачем до суду першої інстанції за подачу позову було сплачено судовий збір в сумі 1600 грн (а.с.1), до апеляційного суду за подачу апеляційної скарги в сумі 2643 грн, тоді як підлягало сплаті 2400 грн (а.с.155).
На підставі п.10 ст.141 ЦПК стягненню з відповідача на користь позивача підлягає судовий збір у розмірі 4000 грн (1600+2400).
Керуючись ст. ст. 141, 367, 368, 374, 376, 381, 382, 383, 384, 390, 391 ЦПК України суд,
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу – Публічного акціонерного товариства «Харківгаз» - задовольнити.
Рішення Балаклійського районного суду Харківської області від 2 квітня 2018 року – скасувати і ухвалити нове.
Позов Публічного акціонерного товариства «Харківгаз» до ОСОБА_2 про стягнення вартості не облікованого об’єму природного газу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, рнокпп НОМЕР_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Харківгаз» (код ЄДРПОУ 24276712, п/р. № НОМЕР_2, МФО № 300647, код 24276712) вартість не облікованого об’єму природного газу за період з 07.03.2017 по 06.07.2017 у розмірі 47251 (сорок сім тисяч двісті п’ятдесят одна) грн 95 коп.
Стягнути з ОСОБА_2, місце проживання за адресою: 64250, Харківська область, м.Балаклія, вул.Північна, б.24а, рнокпп НОМЕР_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Харківгаз» (код ЄДРПОУ 24276712, п/р. № НОМЕР_2, МФО № 300647, код 24276712) судовий збір у розмірі 4000 (чотири тисячі) грн.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття. В силу ст.389 ЦПК України оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий С.С. Кругова
Судді О.В. Маміна
ОСОБА_1
Повний текст постанови
складено 12 липня 2018 року