Постанова № 75284054, 12.07.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2018
Номер справи
820/1105/18
Номер документу
75284054
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/1105/18Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Сіренко О.І.

суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.

представника відповідача: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.05.2018, суддя Мар'єнко Л.М., вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004, повний текст складено 31.05.18 по справі № 820/1105/18

за позовом Головного управління ДФС у Харківській області

до Комунального підприємства "Вода" Валківської районної ради

про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Головне управління ДФС у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "Вода" Валківської районної ради, в якому просив суд стягнути до бюджету кошти у розмірі 570363,77 грн. в рахунок погашення податкового боргу з розрахункових рахунків Комунального підприємства “Вода”, код 34473807, податкова адреса вул. Жовтнева, буд. З, м. Валки, Валківський район, Харківська область, 63002.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач перебуває на податковому обліку як платник податків. Має податковий борг, який виник за податковими зобов’язаннями та штрафними санкціями з ПДВ, податку на прибуток, рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення та пені в загальному розмірі 570363,77 грн.

Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - ОСОБА_2 через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки вважає, що сума заборгованості визначена неправомірно, у зв'язку з тим, що нарахована пеня на податкове зобов'язання з податку на прибуток заявлена позивачем до стягнення з порушенням ст. 102 ПК України, тобто понад 1095 днів.

24.05.2018 року рішенням Харківського окружного адміністративного суду позов Головного управління ДФС у Харківській області до Комунального підприємства "Вода" Валківської районної ради про стягнення податкового боргу задоволений частково.

Стягнуто з Комунального підприємства "Вода" Валківської районної ради (код ЄДРПОУ 34473807, податковий індекс 63002, Харківська область, Ватківський район, м. Валки, вул. Стадіонна, буд. 3), з рахунків у банках, які його обслуговують, на користь Державного бюджету України податковий борг з податку на додану вартість, з податку на прибуток підприємств та організацій, що належать до комунальної власності, з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення та пені у загальному розмірі 552863,25 грн. (п'ятсот п'ятдесят дві тисячі вісімсот шістдесят три гривні 25 копійок).

В частині позовних вимог про стягнення пені з податку на прибуток підприємств та організацій, що належать до комунальної власності в розмірі 17500,52 грн. (сімнадцять тисяч п'ятсот гривень 52 копійки) - відмовлено.

Головне управління ДФС у Харківській області подало апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову про стягнення пені з податку на прибуток підприємств та організацій, що належать до комунальної власності в розмірі 17500,52 грн. В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник вказує, що суд першої інстанції, при вирішенні спору, невірно застосував приписи пп.14.1.162 п. 14.1 ст. 14, пп.95.3 ст. 95, п.102.1 ст. 102, п.129.1 ст. 129 Податкового кодексу України

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін. Зокрема зазначає, що податковий борг з податку на прибуток, який виник 12.03.2014 р. набув статусу безнадійного, а нарахування пені на безнадійний борг не здійснюється.

Колегія суддів вислухавши суддю доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши відзив на апеляційну скаргу, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, дослідивши письмові докази по справі, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що комунальне підприємство "Вода" Валківської районної ради (далі - КП "Вода" Валківської районної ради) зареєстроване як юридична особа та перебуває на податковому обліку в Південній ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області як платник податків, є платником ПДВ.

Відповідач самостійно визначив податкові зобов'язання по податку на додану вартість, подавши до Південної ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області податкові декларації від 22.05.2017, від 20.06.2017, від 20.07.2017, від 18.08.2017, від 11.09.2017, від 12.10.2017, від 13.11.2017, а також уточнюючі розрахунки від 15.08.2017, від 12.10.2017 (т.1 а.с.21-31).

На час звернення до суду, платник податків має несплачені у встановлений строк сплати узгоджені податкові зобов’язання на суму 570 363,77грн., які складаються із податкового боргу, зокрема: податку на додану вартість у сумі 265 500,99 грн.(складається з самостійно визначених грошових зобов’язань за податковою декларацією, штрафних санкції за актами перевірок та пені); податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності у сумі 17500,52 (складається з нарахованої пені та борг); рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у сумі 287362,26 грн. (складається з самостійно визначених грошових зобов’язань, штрафних санкції за актами перевірок та пені).

У зв’язку з тим, що відповідач в самостійному порядку у встановлений законодавством строк не сплатив узгоджені податкові зобов’язання у загальній сумі 570 363,77 грн., податковий орган звернувся до суду з даним позовом, зокрема щодо стягнення з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції зазначив про обґрунтованість заявлених позовних вимог та необхідність стягнення з відповідача зазначеної суми заборгованості в частині стягнення податкового боргу з податку на додану вартість, з податку на прибуток підприємств та організацій, що належать до комунальної власності, з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення та пені у загальному розмірі 552863,25 грн.

В цій частині сторони рішення суду першої інстанції не оскаржили.

Судом першої інстанції відмовлено в задоволенні позовних вимог в частині стягнення пені з податку на прибуток підприємств та організацій, що належать до комунальної власності в розмірі 17500,52 грн., у зв’язку з пропуском ГУ ДФС в Харківській області строку звернення до суду.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Частиною 1 ст. 308 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. 46.1 ст. 46 ПУ України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов’язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Пунктом 54.1 статті 54 ПК України встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою

Згідно з п. 56.1, 56.2, 56.3 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

У відповідності до вимог п. 56.11 ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Відповідно до статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання;

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення- рішення

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (п. 59.5 ст. 59 ПК України).

Відповідно до пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 1 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки;

Пеня та штрафні санкції, нараховані на суму грошового зобов'язання (її частку), скасовану за результатами адміністративного чи судового оскарження, також підлягають скасуванню, а якщо такі пеня та санкції були сплачені, вони підлягають зарахуванню в рахунок погашення податкового боргу, грошових зобов'язань або поверненню в порядку, встановленому статтею 43 цього Кодексу (пункт 57.4 статті 57 ПК України).

Підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України встановлено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

ГУ ДФС у Харківській області було пред’явлено позов до стягнення суму коштів з розрахункових рахунків податкового боргу у розмірі 570 363,77 грн. в тому числі пеня з податку на прибуток в розмірі 17 500,52 грн.

Зазначена пеня нарахована за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань по податковій декларації з податку на прибуток підприємств № НОМЕР_1 від 07.02.2014 р. терміном сплати 11.03.2014 року. Податкові зобов’язання по вказаній декларації платником сплачено до бюджету 10.11.2017 року в сумі 15886,11 грн., 21.12.2017 р. - в сумі 10 000 грн. та 22.12.2017 р. - в сумі 3177,22 грн.

Відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України, в редакції чинній на момент початку нарахування пені, визначено : нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом. Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

Таким чином, нарахування пені за вказаний звітний період відбулося починаючи з 10.11.2017, 21.12.2017р., 22.12.2017 року, про що свідчать дані з інтегрованих карток платника у програмі ІС «Податковий блок».

За приписами п.87.9 статті 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов’язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до ст. 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов’язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Порядок сплати пені, нарахованої за невиконання податкового зобов’язання визначений статтею 131 Податкового кодексу України, якою передбачено, що нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.

При погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов’язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені (п. 131.2 ст. 131).

Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі ( чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом. Суми пені зараховуються до бюджетів або державних цільових фондів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки.

З огляду на вищезазначене, колегія суддів вважає, що жодного порушення загального строку звернення до суду з матеріалів справи не вбачається.

Відповідно до статті 101 Податкового кодексу України, списанню підлягає безнадійний борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг. Порядок списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує виконання формування та реалізує державну фінансову політику.

Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року № 577 затверджений порядок списання безнадійного боргу платника податку, яким встановлено, що безнадійним податковим боргом вважається податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 глави 9 розділу II Кодексу.

Відповідно до приписів п. 102.4 ст. 102 Податкового кодексу України, у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.

В даному випадку податковий борг з податку на прибуток , який виник на підставі декларації № НОМЕР_1 від 07.02.2014р. (терміном сплати 11.03.2014 р.) був заявлений до стягнення відповідачем в судовому порядку у 2014 році ( справа № 820/5870/14).

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2014 року у справі № 820/5870/14 позов Нововодолазької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Харківській області до КП «Вода» Валківської районної ради про стягнення заборгованості задоволено у повному обсязі. Стягнуто з розрахункових рахунків КП «Вода» заборгованість з податку на прибуток підприємств у розмірі 130343,00 грн., який виник на підставі поданої до контролюючого органу декларації з податку на прибуток підприємств № НОМЕР_1 від 07.02.2014 року. Вказана постанова в апеляційному порядку не оскаржувалась.

Таким чином, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем при заявлені суми до стягнення по пені з податку на прибуток в розмірі 17500,52 грн. був пропущений строк звернення до суду.

Відповідно до п.4 ч. 1 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Харківській області задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.05.2018 по справі № 820/1105/18 скасувати в частині про стягнення пені з податку на прибуток підприємств та організацій, що належать до комунальної власності в розмірі 17500,52 грн. (сімнадцять тисяч п'ятсот гривень 52 копійки) і в цій частині ухвалити нове рішення, яким стягнути з комунального підприємства «Вода», код 34473807, податкова адреса вулиця Жовтнева, будинок 3, м. Валки, Валківський район, Харківська область, 63002 до бюджету пеню в розмірі 17 500,52 грн.

В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.05.2018 по справі № 820/1105/18 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя ОСОБА_3Судді ОСОБА_4 ОСОБА_5