
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/22798/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Загороднюк В.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді – Шеметенко Л.П.
судді – Димерлія О.О.
судді – Єщенка О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 21 лютого 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
В грудні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії із розрахунку 90% від грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01.06.2017 року на підставі Довідки №2.2.1-39-352 від 01.11.2017 року, виданої на підставі наказу Украероруху від 30.06.2017 року №228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру пенсії та стягнути заборговану суму.
Обґрунтовуючи вимоги позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У 2017 році у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв’язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Однак всупереч вимогам чинного законодавства відповідач перерахунок пенсії не здійснює, у зв’язку із чим позивач вимушений звернутись до суду з позовом за захистом своїх прав на належне пенсійне забезпечення.
Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 21 лютого 2018 року адміністративний позов задоволено.
Зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 90% від грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01.06.2017 року на підставі Довідки №2.2.1-39-352 від 01.11.2017 року, виданої на підставі наказу Украероруху від 30.06.2017 року №228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру пенсії та стягнуто на користь позивача заборговану суму.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права та просить ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову у повному обсязі.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено наступні обставини справи.
Наказом Міністра оборони України від 08.12.1999 року №704 майора ОСОБА_1, начальника центру управління повітряним рухом, відряджено у розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (а.с. 7).
Наказом Одеського регіонального структурного підрозділу ДП обслуговування повітряного руху України від 20.11.2008 року №93/к на підставі наказу заступника Міністра оборони України від 02.10.2008 року №797 та наказу генерального директора від 06.11.2008 року №523/о підполковника ОСОБА_1, заступника директора регіонального підрозділу з використання повітряного руху Одеського РСП Украероруху, звільнено з посади та виключено із списків особового складу підприємства з 21.11.2008 року, направлено для зарахування на військовий облік до Малиновського РВК м. Одеси (а.с. 8, 9).
З 2008 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з 90% від грошового забезпечення.
Наказом ДП «Украерорух» від 30.06.2017 року №20 з 01.06.2017 року підвищено посадові оклади військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, в тому числі за посадою, яку обіймав позивач.
На підставі зазначеного наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України позивачу видано довідку від 01.11.2017 року №2.2.1-39-352 про розмір грошового забезпечення за посадою заступника директора РСП з використання повітряного простору, згідно якої з 01.06.2017 року розмір грошового забезпечення за вказаною посадою становить 36 684 грн. (а.с. 11), для подальшого перерахунку призначеної пенсії.
Однак, ГУ ПФУ в Одеській області відмовляє позивачу у проведенні перерахунку пенсії у зв’язку із збільшенням грошового забезпечення, посилаючись на відсутність відповідного рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу у зв’язку із збільшенням грошового забезпечення згідно наказу ДП «Украерорух», у зв’язку із чим вбачав всі підстави для задоволення позову у повному обсязі.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позову, однак вважає, щодо вони не у повній мірі відповідають вимогам норм матеріального та процесуального права, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З аналізу наведених норм закону вбачається, що фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців є підставою для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії відповідного військовослужбовця на умовах, у порядку та розмірах, передбачених центральним органом виконавчої влади.
Так, відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
За правилами п.п. 3, 4 Порядку від 13.02.2008 року №45 особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно із п. 5 Порядку від 13.02.2008 року №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, таких його видів: оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі.
Слід зазначити, що п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх тримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Колегія суддів враховує, що Постановою від 07.11.2007 року №1294 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) не передбачені схеми посадових окладів військовослужбовців, відряджених до органів виконавчої вади та інших цивільних установ, зокрема, до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.
За таких обставин, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що установлення керівником Державного підприємства обслуговування повітряного руху України посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, відбулось із повним дотриманням п. 5 Постанови від 07.11.2007 року №1294 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) та в межах делегованих Кабінетом Міністрів України повноважень на встановлення відповідного грошового забезпечення.
Отже, підвищення з 01.06.2017 року посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, в тому числі за посадою, яку обіймав позивач, згідно Наказу ДП «Украерорух» від 30.06.2017 року №228 є підставою для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії вказаних осіб, а тому колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що вимоги позивача про перерахунок пенсії у повній мірі відповідають чинному законодавству.
Разом з цим, вірно встановивши наявність у позивача права на перерахунок пенсії, суд першої інстанції помилково не врахував положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII, згідно яких максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Колегія суддів звертає увагу на те, що зміни у положення вказаної норми Закону внесені на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року №1774-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017 року, і вказані зміни до Закону у встановленому порядку неконституційними не визнавались.
Отже, висновок суду першої інстанції про зобов’язання органу пенсійного фонду провести спірний перерахунок пенсії без обмеження відповідним розміром не ґрунтується на нормах Закону, які є чинними на момент виникнення у позивача цього права.
Також, помилковим є висновок суду першої інстанції про наявність підстав для стягнення з відповідача заборгованості згідно проведеного перерахунку пенсії.
При цьому колегія суддів зазначає, що установивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні відносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії протиправними і зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.
Враховуючи викладене, оскільки вимоги позивача в частині наявності у нього права на проведення перерахунку пенсії у зв’язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців ґрунтуються на Законі, проте орган пенсійного фонду заявлений перерахунок пенсії не здійснює, колегія суддів вбачає всі підстави для зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити ці дії в судовому порядку.
Судові витрати підлягають розподілу за правилами ч. 1 ст. 139 КАС України, згідно яких при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції відповідно до ст. 317 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 139, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області – задовольнити частково.
Рішення Приморського районного суду м. Одеси від 21 лютого 2018 року – скасувати.
Ухвалити нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі Довідки від 01.11.2017 року №2.2.1-39-352, виданої ДП Обслуговування повітряного руху України.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі Довідки від 01.11.2017 року №2.2.1-39-352, виданої ДП Обслуговування повітряного руху України, виходячи з 90% грошового забезпечення, починаючи з 01.06.2017 року.
У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 640 (шістсот сорок) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Судове рішення складено у повному обсязі 12.07.2018 р.
Головуючий, суддя: Л.П. Шеметенко
Суддя: О.О. Димерлій
Суддя: О.В. Єщенко