Постанова № 75281341, 12.07.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2018
Номер справи
826/17241/14
Номер документу
75281341
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/17241/14 Суддя (судді) першої інстанції: Огурцов О.П.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Парінова А.Б.,

суддів: Беспалова О.О., Губської О.А.,

при секретарі судового засідання Гужві К.М.,

за участю представників учасників справи:

від позивача Куприянський Б.О.,

від відповідача Власенко І.І.,

від третьої особи - Міністерства культури України Юрченко Ю.В.,

від третьої особи - КП виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство» Жук А.М.,

від третьої особи - товариства з обмеженою відповідальністю «РТЛ ІНВЕСТМЕНТ КОМПАНІ» Власенко Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 лютого 2018 року (дата виготовлення повного тексту рішення невідома) у справі за позовом Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв до Київської міської ради, треті особи: Міністерство культури і туризму України, комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство», товариство з обмеженою відповідальністю «РТЛ ІНВЕСТМЕНТ КОМПАНІ» про визнання незаконним рішення та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Київської міської ради (далі - відповідач, орган місцевого самоврядування), в якому просила суд:

- визнати незаконним та скасувати рішення Київської міської ради від 13.11.2013 № 530/10018 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальному підприємству виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство» на вул. Ярославській, 3/1 (літ. «А») у Подільському районі м. Києва для будівництва офісно-адміністративного комплексу»;

- зобов'язати відповідача прийняти рішення про надання Академії дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Ярославській, 1, літ. «А» та літ. 1/3 «Б» у Подільському районі м. Києва (кадастровий номер 800000000:85:321:010) в постійне користування.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 лютого 2018 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач оскаржив його в апеляційному порядку.

В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на порушення судом при вирішенні справи норм матеріального права, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 05.04.2013 комунальним підприємством виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство» подано до Київської міської ради клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки щодо відведення земельної ділянки на земельну ділянку за адресою м. Київ, Подільський р-н, вул. Ярославська, 3/1 орієнтовним розміром 1490 м.кв.

За наслідками розгляду вказаного клопотання 13.11.2013 року Київською міською радою прийнято рішення «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальному підприємству виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство» на вул. Ярославській, 3/1 (літ. А) у Подільському районі м. Києва для будівництва офісно-адміністративного комплексу» (далі - спірне, оскаржуване рішення).

Згідно з п. 1 вказаного рішення вирішено надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальному підприємству виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство» на вул. Ярославській, 3/1 (літ. А) у Подільському районі м. Києва орієнтовною площею 0,12 га (земельна ділянка комунальної власності територіальної громади міста Києва) в постійне користування для будівництва офісно-адміністративного комплексу згідно з планом-схемою (додаток до рішення) (К-20833).

Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Київською міською радою двічі було безпідставно повернуто клопотання Національної академії керівних кадрів культури і мистецтва про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування адміністративних будівель на вул. Ярославській, 1А та вул. Ярославській, 1/3Б у Подільському районі м. Києва в постійне користування (орієнтовною площею 0,28 га).

Позивач вказував, що починаючи з 2005 року академія намагається реалізувати своє право на оформлення у постійне користування вищевказаної земельної у постійне користування для обслуговування будівель гуртожитків за адресою: м. Київ, вул. Ярославська, 1А та вул. Ярославська, 1/3 Б.

У 2006 році за дорученням Київської міської ради від 09.12.2005 № 225-ПК14-2690 на замовлення позивача землевпорядною організацією ТОВ «Транспроект -1» було розроблено документацію із землеустрою щодо оформлення права користування земельною ділянкою площею 0,28 га для експлуатації та обслуговування будівель гуртожитків, що по вул. Ярославській, 1А та вул. Ярославській, 1/3Б у Подільському районі м. Києва. Проте, вказаний проект затверджений не був.

У зв'язку з цим Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв звернулась до Київської міської ради із заявою від 26.03.2012 № 01005-000016871-014 та клопотанням № К-19779 стосовно надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування адміністративних будівель на вул. Ярославській, 1 літ. «А» та 1/3 літ. «Б» у Подільському районі Києва.

Листом від 17.04.2012 № 03-459/9803 Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомило Національну академію керівних кадрів культури і мистецтв про те, що за результатами опрацювання зазначених заяви та клопотання встановлено, що додані до них документи не відповідають вимогам пункту 2 статті 5 Порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 №457/1867 (із змінами і доповненнями), тому не дають можливості розглянути порушене питання по суті, а саме відсутні документи, що підтверджують виникнення або перехід права власності на все нерухоме майно, зареєстровані у випадках та у порядку, встановленому законом, і надані у засвідченій нотаріально копії (на актуалізованому топографічному плані в масштабі 1:500 нанесено залишки зруйнованого будинку (фундамент), який згідно рішення Київської міської ради від 29.10.2009 №536/2605 передано у власність благодійному фонду «Рятівник України») з огляду на що відповідно до керуючись пунктом 4 статті 5 Порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 № 457/1867 додані до заяви дозвільного характеру від 26.03.2012 № 01005-000016871-014 документи повертаються.

05.12.2014 Національною академією керівних кадрів культури і мистецтв знову було подано до Київської міської ради заяву № 01013-000159589-014 щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку розміром 0,28 га за адресою м. Київ, вул. Ярославська, 1 літ. А, вул. Ярославська, 1/3, літ. Б та клопотання про надання дозволу на розроблення документації зі землеустрою з додатками.

Листом від 24.12.2014 № 057027-14784 Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомив, що за результатами опрацювання поданих Національною академією керівних кадрів культури і мистецтв заяви від 05.12.2012 № 01013-000159589-014 та клопотання встановлено, що додані до клопотання документи не відповідають вимогам пункту 2 статті 5 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.02.2013 №63/9120, тому не дають можливості розглянути порушене питання по суті, оскільки відсутні: витяг з містобудівного кадастру; нотаріально посвідченні копії документів, що посвідчують перехід права власності на все нерухоме майно, розташоване на ділянці, з огляду на що відповідно до пункту 6 статті 5 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.02.2013 №63/9120 подані документи підлягають поверненню.

Крім того, позивач вказував, що спірна земельна ділянка відноситься до земель історико-культурного призначення та не може бути відведена під забудову.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача були відсутні правові підстави для відмови у задоволенні заяви КП виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство» про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у постійне користування.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. «в» ст. 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо регулювання земельних відносин.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування врегульовано ст. 123 Земельного кодексу України.

Частиною 1 цієї статті (тут і надалі в редакції на час існування спірних правовідносин) передбачено, що надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті «а» частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.

Пунктом «а» ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України встановлено, що права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Підприємство «Київське інвестиційне агентство» є комунальним та відноситься до підвідомчості виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Також в матеріалах справи містяться відомості про те, що на спірній земельній ділянці знаходяться залишки нерухомого майна, які закріплені на праві господарського відання за КП «Київське інвестиційне агентство».

За ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, КП «Київське інвестиційне агентство» було подано до Київської міської ради клопотання про відведення земельної ділянки разом з графічними матеріалами.

Частиною 3 ст. 123 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави колегії суддів дійти до висновку, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 123 Земельного кодексу України, в тому числі відмовляти у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без наявності підстав, визначених цією статтею.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27 лютого 2018 року в справі № 545/808/17.

Як вбачається з матеріалів справи, КП «Київське інвестиційне агентство» було подано клопотання з відповідними графічними матеріалами, невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку за наслідками розгляду такого клопотання не встановлено, а тому у відповідача не було правових підстав для відмови у задоволенні такого клопотання.

Колегія суддів акцентує увагу, що подання позивачем до Київської міської ради заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення частини цієї ж земельної ділянки не є законною підставою для відмови у наданні такого дозволу іншій особі. Більш того, законодавством не визначено такого стану земельної ділянки як її перебування у стані «відведення», а отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 13 грудня 2016 року в справі № 815/5987/14 та Верховного Суду від 27 лютого 2018 року в справі № 545/808/17.

З огляду на це, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для визнання оскаржуваного рішення відповідача неправомірним та його скасування, а також про недоведеність порушення прав позивача вказаним рішенням.

Якщо порушення права й мало місце, враховуючи на посилання апелянта на те, що на земельній ділянці, яку останній має намір отримати у власність та частина, якої накладається на земельну ділянку, відведену третій особі, розташовані гуртожитки, що перебувають на балансі цієї юридичної особи, то позивач обрав неналежний спосіб його захисту, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, Академія не оскаржувала рішення, дії чи бездіяльність Київської міської ради щодо відмови у наданні їй дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що позивач обрав неналежний спосіб захисту порушених прав. Належним способом захисту прав може бути оскарження рішень, дій чи бездіяльності Київської міської ради, яким позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

У зв'язку з цим в суду відсутні правові підстави і для задоволення вимог позивача про зобов'язання відповідача прийняти рішення про надання Академії дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Ярославській, 1, літ. «А» та літ. 1/3 «Б» у Подільському районі м. Києва (кадастровий номер 800000000:85:321:010) в постійне користування.

З огляду на викладене, висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову є законним та обґрунтованим.

Доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують.

Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуване рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.

Керуючись статтями ст.ст. 312, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -

постановив:

Апеляційну скаргу Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 лютого 2018 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді О.О. Беспалов О.А. Губська

Повний текст постанови виготовлено 12.07.2018