
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2018 р. № 820/2083/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мороко А.С.,
за участю секретаря судового засідання - Кікояна Г.О.,
позивача - ОСОБА_1,
розглянувши в порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу № 820/2083/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Харківській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням уточнення до позовної заяви, просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Харківській області № 729 о/с від 26.12.2017 в частині звільнення підполковника поліції ОСОБА_1, начальника сектору превенції патрульної поліції Слобідського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо: встановлення стажу служби в поліції на день звільнення для встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, встановлення стажу служби у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, відсутності часу навчання у наказі про звільнення, вставлення стажу служби у пільговому обчисленні та для призначення пенсії;
- зобов’язати Головне управління Національної поліції в Харківській області зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1, начальнику сектору превенції патрульної поліції Слобідського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області, періоди навчання у Корсунь- Шевченківському педагогічному училищі ім. Т.Г. Шевченка з 01.09.1987 по 28.06.1991 та у Первомайському машинобудівному коледжі з 01.09.1992 по 30.10.1994 із розрахунку - один рік за шість місяців: до стажу в поліції на день звільнення для встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, до вислуги років у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, до стажу служби у пільговому обчисленні та для призначення пенсії;
- зобов’язати Головне управління Національної поліції в Харківській області підполковнику поліції ОСОБА_1, начальнику сектору превенції патрульної поліції Слобідського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області, врахувати у наказі Головного управління Національної поліції в Харківській області № 729 о/с від 26.12.2017 час періоди навчання у Корсунь- Шевченківському педагогічному училищі ім. Т.Г. Шевченка з 01.09.1987 по 28.06.1991 та у Первомайському машинобудівному коледжі з 01.09.1992 по 30.10.1994 із розрахунку - один рік за шість місяців.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірний наказ Головного управління Національної поліції в Харківській області № 729 о/с від 26.12.2017 в частині звільнення підполковника поліції ОСОБА_1 винесений з порушеннями норм чинного законодавства України, а тому, підлягає скасуванню в зазначеній частині.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, у відзиві на позовну заяву зазначив, що оскільки після закінчення цивільного вищого навчального закладу позивачу не було присвоєно офіцерське (спеціальне) звання, таке навчання не може бути зараховано до вислуги років для призначення пенсії. Просив у позові відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
У період з 01 вересня 1987 року по 15 серпня 1991 року ОСОБА_1 навчалась в Корсунь- Шевченківському педагогічному училищі ім. Т.Г. Шевченка за денною формою, що підтверджується довідкою вказаного навчального закладу № 396 від 27.09.2016.
Як вбачається з копії трудової книжки позивача серії БТ –І № 5940492 ОСОБА_1 в період з 22 липня 1991 року по 31 жовтня 1994 року працювала в Первомайському районному відділі внутрішніх справ Миколаївської області на посаді реєстратора паспортного столу.
01 вересня 1992 року позивач вступила на навчання до Первомайського машинобудівного коледжу, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою навчального закладу № 264 від 18.04.2017. Також, у зазначеній довідці вказано, що за період навчання ОСОБА_1 навчальний заклад мав статус вищого навчального закладу (згідно ст. 43 Закону України "Про освіту" № 10060-ХІІ від 23.05.1991.
З послужного списку ОСОБА_1 судом встановлено, що 09 листопада 1994 року позивача вперше призначено на посаду в органи внутрішніх справ.
06 січня 1995 року ОСОБА_1 присвоєно звання молодшого лейтенанта міліції наказом МВС України № 10 від 06.01.1995 .
09 липня 1995 року наказом № 109-у позивача відраховано з Первомайського машинобудівного коледжу у зв'язку із закінченням повного курсу теоретичного та практичного навчання та отримання диплома молодшого спеціаліста за спеціальністю "правознавство" серії ІО № 002328.
Таким чином, ОСОБА_1 з 1994 року поєднувала навчання у Первомайському машинобудівному коледжі зі службою в органах внутрішніх справ.
Тобто, станом на час закінчення вищого навчального закладу, а саме на 1995 рік, позивач вже мав спеціальне звання.
Судом встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції в Харківській області № 729 о/с від 26.12.2017 звільнено згідно Закону України "Про Національну поліцію" № 580-V-ІІІ від 02.07.2015 за п. 2 ч. 1 ст. 77 (через хворобу) підполковника поліції ОСОБА_1, начальника сектору превенції патрульної поліції Слобідського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області з 29.12.2017, з виплатою компенсації за невикористану частину щорічної основної відпустки за період з 01.01.2017 по 29.12.2017 у кількості 11 діб. Також, у зазначеному наказі вказано, що стаж служби в поліції на день звільнення для встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки складає - 23 роки 01 місяць 28 днів, у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні складає – 23 роки 01 місяць 28 днів, час навчання – немає, у пільговому обчисленні складає – 24 роки 04 місяці 10 днів, загальний трудовий стаж та для призначення пенсії – 30 років 03 місяці 04 дня.
У зв'язку з тим, що до розрахунку вислуги років відповідачем не враховано період навчання позивача у Первомайському машинобудівному коледжі з 01.09.1992 по 09.07.1995, 04.01.2018 ОСОБА_1 звернулась із заявою до начальника УКЗ ГУ НП в Харківській області, в якій просила зарахувати вказаний період навчання у вищому навчальному закладі до вислуги років.
Проте, листом № Ш-16/119-12/02-2018 від 17.01.2017 Головне управління Національної поліції в Харківській області повідомило позивачу, що оскільки після закінчення цивільного вищого навчального закладу ОСОБА_1 не було присвоєно офіцерське (спеціальне) звання до вступу на службу в ОВС, підстави для зарахування до вислуги років періоду навчання із розрахунку один рік навчання за шість місяців, яка дає право виходу на пенсію за вислугу років відсутні.
Правовідносини з приводу обчислення стажу служби в поліції врегульовані Законом України "Про Національну поліцію", Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядком обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393.
У відповідності до ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Так, у відповідності до ч. 2 наведеної вище статті, до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у ОСОБА_2 України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;
6) дійсна військова служба в ОСОБА_3 та ОСОБА_4, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п’яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), передбачено, що до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони та інших військових формувань, створених Верховною ОСОБА_2 України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
Станом на час прийняття позивача на службу в органи внутрішніх справ обчислення вислуги років здійснювалось на підставі цієї ж постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393.
Відповідно до п. 2 постанови КМУ № 393, в редакції чинній на дату призначення позивача на посаду до органів внутрішніх справ, до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Прикордонних військ, Національної гвардії, Управління державної охорони, Цивільної оборони України та інших військових формувань, створених Верховною РадоюУкраїни, Служби безпеки України, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
Таким чином, аналізуючи вищенаведені норми, суд зазначає, що як на час прийняття позивача на службу в органи внутрішніх справ, так і на час винесення спірного рішення до вислуги років поліцейського зараховується час навчання у цивільних вищих навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
Оскільки на час закінчення навчання у Первомайському машинобудівному коледжі ОСОБА_1 вже мала спеціальне звання та вступила на службу, суд вважає, що до розрахунку вислуги років позивача згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" має бути врахований період навчання у цьому вищому навчальному закладі в період з 01.09.1992 по 09.07.1995 із розрахунку - один рік за шість місяців.
Щодо позиції відповідача про відсутність підстав включення періоду навчання до вислуги років у зв'язку з тим, що спеціальне звання позивачу присвоєно не після закінчення навчання, а до закінчення, суд зазначає, що такий підхід є формальним, оскільки суть статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" полягає в тому, що особа, яка навчається в подальшому буде отримувати звання та проходити службу у відповідних органах. Сам факт того, що позивач вступила на службу та отримала спеціальне звання до закінчення навчання, не позбавляє її права на включення до вислуги років період її навчання у відповідному закладі, в який вона поступила з метою отримання певної освіти та можливості вступити на службу до органів внутрішніх справ.
Таким чином, суд приходить до висновку, що спірний наказ винесений відповідачем з порушеннями норм чинного законодавства України, а тому, позовні вимоги про скасування наказу Головного управління Національної поліції в Харківській області № 729 о/с від 26.12.2017 в частині звільнення підполковника поліції ОСОБА_1, начальника сектору превенції патрульної поліції Слобідського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо: встановлення стажу служби в поліції на день звільнення для встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, встановлення стажу служби у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, відсутності часу навчання у наказі про звільнення, вставлення стажу служби у пільговому обчисленні та для призначення пенсії підлягають задоволенню.
Враховуючи те, що судом встановлено період навчання позивача в Первомайському машинобудівному коледжі з 01.09.1992 по 09.07.1995, суд вважає за необхідне з метою захисту прав позивача вийти за межі позовних вимог та зобов’язати Головне управління Національної поліції в Харківській області зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1, начальнику сектору превенції патрульної поліції Слобідського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області, період навчання у Первомайському машинобудівному коледжі з 01.09.1992 по 09.07.1995 із розрахунку - один рік за шість місяців: до стажу в поліції на день звільнення для встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, до вислуги років у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, до стажу служби у пільговому обчисленні та для призначення пенсії.
Враховуючи те, що присвоєння офіцерського звання ОСОБА_1 пов'язане з навчанням саме у Первомайському машинобудівному коледжі, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог в частині, що стосується навчання позивача у Корсунь- Шевченківському педагогічному училищі ім. Т.Г. Шевченка з 01.09.1987 по 28.06.1991, а тому, позовні вимоги у зазначеній частині задоволенню не підлягають.
Оскільки судом скасовано спірний наказ та зобов’язано Головне управління Національної поліції в Харківській області зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1, начальнику сектору превенції патрульної поліції Слобідського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області, період навчання у Первомайському машинобудівному коледжі з 01.09.1992 по 09.07.1995 із розрахунку - один рік за шість місяців, суд вважає, що зобов’язувати Головне управління Національної поліції в Харківській області підполковнику поліції ОСОБА_1, начальнику сектору превенції патрульної поліції Слобідського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області повторно врахувати у наказі Головного управління Національної поліції в Харківській області № 729 о/с від 26.12.2017 період навчання у Первомайському машинобудівному коледжі з 01.09.1992 по 30.10.1994 із розрахунку - один рік за шість місяців є недоречним, а тому, позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до стаття 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 61170, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (місцезнаходження: вул. Жон Мироносиць, буд. 5, м. Харків, 61002, ідентифікаційний код: 40108599) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Харківській області № 729 о/с від 26.12.2017 в частині звільнення підполковника поліції ОСОБА_1, начальника сектору превенції патрульної поліції Слобідського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо: встановлення стажу служби в поліції на день звільнення для встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, встановлення стажу служби у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, відсутності часу навчання у наказі про звільнення, вставлення стажу служби у пільговому обчисленні та для призначення пенсії.
Зобов’язати Головне управління Національної поліції в Харківській області зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1, начальнику сектору превенції патрульної поліції Слобідського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області, період навчання у Первомайському машинобудівному коледжі з 01.09.1992 по 09.07.1995 із розрахунку - один рік за шість місяців: до стажу в поліції на день звільнення для встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, до вислуги років у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, до стажу служби у пільговому обчисленні та для призначення пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Харківській області (ідентифікаційний код: 40108599) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 13 липня 2018 року.
Суддя А.С. Мороко