
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 липня 2018 р. Справа№805/2609/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Голошивця І.О., розглянув у порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Маріупольського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтуванні позовних вимог зазначено, що рішенням Центрального об’єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області № 30 від 01.02.2018 про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі, згідно Закону України «Про державну службу». Позивач вважає зазначене рішення щодо відмови в перерахунку пенсії по заробітній платі протиправним та таким, що підлягають скасуванню. Просила визнати дії відповідача протиправними та зобов’язати відповідача перерахувати ОСОБА_1 пенсію на підставі наданих нею довідок про складові заробітної плати, з 13.07.2017 з урахуванням виплачених сум.
Представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що форми довідок, наданих позивачем до заяви на перерахунок пенсії по заробітку, не відповідають вимогам чинного законодавства та за таких обставин, рішенням відповідача № 30 від 01.02.2018 було відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по заробітній пліті згідно Закону України «Про державну службу». Просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Позивач та представник відповідача до судового засідання не з’явились. Представником відповідача надано до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Враховуючи вищевикладене та з урахуванням вимог частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи у письмовому провадженні.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.05.2018 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 22.05.2018.
22.05.2018 розгляд справи відкладено до 11.06.2018 для надання додаткових доказів
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.06.2018 закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті на 09.07.2018.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09.07.2018 замінено відповідача – Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя на його правонаступника – Маріупольське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач – ОСОБА_1 є громадянкою України, ІНФОРМАЦІЯ_1, про що свідчить копія паспорту. (а.с. 5).
ОСОБА_1 є пенсіонером про, що свідчить копія пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 08.11.2017. (а.с. 10)
Як встановлено матеріалами справи, 31.05.2017 ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування», а з 06.06.2017 переведено на пенсію за віком, призначену відповідно до п. 10 та п. 12 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу" № 889-VII від 10.12.2015.
13.09.2017 ОСОБА_1 звернулась до Центрального об’єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області із заявою № 6116 на перерахунок пенсії по заробітку, долучивши при цьому довідки № 130 від 30.08.2017 та № 129 від 30.08.2017 про складові заробітної плати, видані ОСОБА_2 управлінням статистики у Донецькій області. (а.с. 23, 24, 25)
Рішенням відповідача № 30 від 01.02.2018 було відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по заробітній пліті згідно Закону України «Про державну службу», у зв’язку з тим, що форми вищезазначених довідки № 129 від 30.08.2017 не відповідає вимогам Постанови Правління ПФУ від 17.01.2017 № 1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 08.02.2017 № 180/30048 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсій державним службовцям». (а.с.22)
26.02.2018 ОСОБА_1 звернулась із заявою № 1475 з виправленою довідкою № 129 від 30.08.2017 про складові заробітної плати, видану ОСОБА_2 управлінням статистики у Донецькій області. (а.с. 29, 30, 31)
Розмір пенсії ОСОБА_1 після перерахунку по заробітку, станом на 01.03.2018 став складати 5634, 87 грн.
Не погодившись з діями відповідача, ОСОБА_1 звернулась до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із скаргою від 26.02.2018, в якій просила скасувати рішення № 30 від 01.02.2018 та перерахувати пенсію позивачу з 13.09.2017.
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 13.03.2018 № 854-П-01, позивачу надано відповідь на скаргу від 26.02.2018, у якій зазначено, що у довідці № 129 від 30.08.2017, яка була додана до заяви від 13.09.2017, було не розшифровано суми кожної виплати окремо та період, за який нарахована виплата, що є порушенням вимог Додатку 2 Постанови № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсій державним службовцям). За таких обставин, Центральним об’єднаним Управлінням Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області прийнято рішення № 30 від 01.02.2018 про відмову у перерахунку пенсії по заробітній платі. Також зазначено, що Центральним об’єднаним Управлінням Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області порушено термін розгляду документів та до посадових осіб, які причетні до порушення термінів розгляду заяви про перерахунок пенсії застосовано заходи адміністративного впливу. 26.02.2018 ОСОБА_1 надана заява № 1475 з виправленою довідкою № 129 від 30.08.2017 про складові заробітної плати, розмір пенсії після перерахунку з 01.03.2018 складає 5634, 87 грн.
Позивач оскаржує рішення відповідача від 01.02.2018 № 30, як таке, що прийнято з порушенням норм чинного законодавства та порушує її конституційні права та вважає, що перерахунок пенсії повинен бути проведений з дня звернення за перерахунком пенсії, з 13.09.2017, а не після подачі уточнюючої (виправленої) довідки, як це зробив відповідач.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 року, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі – Закон № 1058- ІV).
Відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” 16 грудня 1993 року, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Питання переведення з одного виду пенсії на іншу врегульовано ч. 3 ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, згідно якої переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.
Відповідно до п. 1.5 Порядку № 22-1, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв’язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім’ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.
Пунктом 1.7 Порядку № 22-1 встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Відповідно до п. 4.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Відповідно до п. 4.2 Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Згідно з частиною 3 статті 44 Закону № 1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Крім того, відповідно до ст. 101 Закону України “Про пенсійне забезпечення” органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається великий обсяг прав та обов’язків органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.
Відповідно до приписів п. 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об’єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Тобто, законодавець визначає право особи на пенсію після всебічного, повного і об’єктивного розгляду всіх поданих документів.
Таким чином, відмова в переведенні на пенсію державного службовця через невідповідність довідки № 129 від 30.08.2017 вимогам Постанови Правління ПФУ від 17.01.2017 № 1-3, повністю суперечить нормам чинного законодавства України, в тому числі приписам статті 19 Конституції України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Окрім визначеного, суд звертає увагу на наступне.
У відповідності до частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Згідно із статтею 21 Конституції України усі люди є вільними у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.
Виходячи із зазначеного принципу та гарантування Конституцією судового захисту конституційних прав і свобод, судова діяльність має бути спрямована на захист цих прав і свобод від будь-яких посягань шляхом забезпечення своєчасного та якісного розгляду конкретних справ.
Враховуючи викладене, суд вважає, що Пенсійний орган повинен використовувати всі передбачені законом повноваження за для повного та об’єктивного розгляду заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, виходячи з тих обставин, що склалися.
З урахуванням наявних доказів в матеріалах справи, повного та всебічного їх розгляду, враховуючи те, що всі незалежні від позивача обставини у своїй сукупності спричинили спірні правовідносини та як наслідок вплинули на право позивача на призначення відповідної пенсії та те, що позивач звернулась до відповідача із заявою на перерахунок пенсії по заробітку 13.09.2017, суд дійшов висновку, що Маріупольського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області слід зобов’язати перерахувати ОСОБА_1 пенсію на підставі наданих нею довідок про складові заробітної плати, саме з 13.07.2017 з урахуванням виплачених сум.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що рішення Центрального об’єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області № 30 від 01.02.2018, прийнято всупереч Конституції та законів України, а отже підлягає скасуванню.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, та підтверджується квитанцією № 0.0.102810453.1 від 04.05.2018, позивач за подання адміністративного позову сплатила 704,80 грн. (а.с.18)
Отже, суд повертає позивачу судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області у розмірі 704,80 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Маріупольського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Маріупольського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в перерахунку заробітку ОСОБА_1, з 13.07.2017.
Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об’єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області № 30 від 01.02.2018 про відмову в перерахунку заробітку.
Зобов’язати Маріупольське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію на підставі наданих нею довідок про складові заробітної плати, з 13.07.2017 з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Маріупольського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а. код ЄДРПОУ 42171861) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Повний текст рішення складається відповідно до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Голошивець І.О.