
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 липня 2018 р. Справа№805/2444/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мозгової Н.А.,
при секретарі Синиці М.І.
за участю сторін:
представника позивача: не з'явився,
представника відповідача : не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Державної служби геології та надр України до Державного підприємства "Торезантрацит" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3169 від 18 вересня 2003 року,-
ВСТАНОВИВ:
05 квітня 2018 року позивач, Державна служба геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031, місце реєстрації: 03057, Київська область, м. Київ, вул. Антона Цедіка, буд. 16) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства "Торезантрацит" (код ЄДРПОУ 32366906, місце реєстрації: 86600, Донецька область, м. Торез, вул. Енгельса, буд. 88) про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3169 від 18 вересня 2003 року, наданого Державному підприємству "Торезантрацит".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з моменту отримання спеціального дозволу у відповідача, як у надрокористувача виникли права та обов'язки, встановлені Кодексом України про надра та Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 та відповідач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності як підтвердження експлуатації корисних копалин. Оскільки не подання звітності за 2014 -2015 роки передбаченою Угодою, є порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом, позивач просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3169 від 18 вересня 2003 року, виданого Державному підприємству "Торезантрацит".
Відповідно до ч. 4 ст. 230 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи наведене вище, суд вважає за можливе провести судове засідання без здійснення фіксування звукозаписувальним технічним засобом.
Ухвалою суду від 10.04.2018 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 02.05.2018 року.
02.05.2018 року розгляд підготовчого засідання відкладено до 16.05.2018 року у зв'язку з відпусткою судді.
Ухвалою суду від 16.05.2018 року продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів. Підготовче засідання відкладено до 14.06.2018 року.
Ухвалою суду від 14.06.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 10.07.2018 року.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, через відділ діловодства та документообігу надав заяву про розгляд справи без участі представника.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений засобом надсилання електронної повістки через офіційний веб портал Судової влади України.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.
Позивач, Державна служба геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031, місце реєстрації: 03057, Київська область, м. Київ, вул. Антона Цедіка, буд. 16) є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1174.
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Таким чином, позивач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Відповідач, Державне підприємство "Торезантрацит" (ДП "Торезантрацит") перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України код ЄДРПОУ 32366906, зареєстроване за юридичною адресою: 86600, Донецька область, м. Торез, вул. Енгельса, б. 88.
Державному підприємству "Торезантрацит" наданий спеціальний дозвіл на користування надрами № 3169 від 18 вересня 2003 року переоформлений замість ліцензії №2481 від 13 червня 2003 року. (а.с.10).
Відповідно до листа Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" від 07.04.2015 року № 02/302-0972, ДП "Торезантрацит" не надало до ДНВП "Геоінформ України" звіт щодо руху запасів за 2014 рік (а.с.11).
Згідно наказу № 122 від 19 травня 2015 року, Державна служба геології та надр України зупинило дію спеціальних дозволів на користування надрами, згідно з переліком. ДП "Торезантрацит" надано 30 календарних днів для усунення порушень законодавства про надра у зв'язку з порушенням пункту 3 статті 53 Кодексу України "Про надра". (а.с.14-15).
Як вбачається з листа ДНВП "Державний інформаційний геологічний фонд України" від 26.04.2016 року № 02/302-1493, інформація щодо руху запасів ДП "Торезантрацит" за формою ф. 5-гр за 2015 рік до ДНВП "Геоінформ України" не надходила (а.с.17-19).
Державною фіскальною службою України 15.07.2016 року поданий Перелік суб'єктів господарювання, в яких зазначено, що ДП "Торезантрацит" не вносило суми податковим зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин протягом шести місяців станом на 01.06.2016 року (уточнений).
16.08.2016 Державна служба геології та надр України, у зв'язку з невиконанням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме, щорічного звітування перед ДНВП "Геоінформ України" щодо руху запасів за формами № 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік та враховуючи пропозиції Комісії з питань надрокористування, встановила ДП "Торезантрацит" термін для усунення порушень законодавства про надра на користування надрами та встановила строк для усунення порушень законодавства про надра - 10 календарних днів з моменту опублікування оголошення в офіційному виданні "Урядовий кур'єр", про що прийнятий наказ № 257 (а.с.20).
Наказом Державної служби геології та надр України від 25 жовтня 2016 року № 378, внесені зміни до наказу Держгеонадр від 19 травня 2015 року № 122, в якому відповідно до Переліку, ДП "Торезантрацит" встановлений термін для усунення порушень в частині своєчасної сплати обов'язкових платежів до Державного бюджету до 01 грудня 2016 року (а.с.25-26).
Наказом Державної служби геології та надр України від 15 грудня 2016 року № 482, внесені зміни до наказу Держгеонадр від 19 травня 2015 року № 122, в якому відповідно до Переліку, ДП "Торезантрацит" встановлений термін для усунення порушень в частині своєчасної сплати обов'язкових платежів до Державного бюджету до 01 травня 2017 року (а.с.27-28).
Наказом Держаної служби геології та надр України від 17 травня 2017 року № 231, внесені зміни до наказу Держгеонадр від 19 травня 2015 року № 122, в якому відповідно до Переліку, ДП "Торезантрацит" повторно встановлений термін для усунення порушень у сфері надрокористування до 01 вересня 2017 року (а.с.32-33).
Листом від 26 квітня 2017 року за № 6896/5/99-99-12-03-04-16, Державна фіскальна служба України звернулась до Державної служби геології та надр України щодо наявності податкового боргу та розгляду питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами ДП "Торезантрацит" (а.с.29-31).
Позивачем подано оголошення до офіційного вісника "Урядовий кур'єр" (№ 237 від 15 грудня 2017 року) в якому, Державна служба геології та надр України просить надати надрокористувача ДП "Торезантрацит" у 15-денний строк інформацію про згоду/незгоду на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом (а.с.37).
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що немає підстав для задоволення позову з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615.
Згідно п. 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра, та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Відповідно до п. 25 Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього, Державна служба геології та надр України видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.
Наказ Державної служби геології та надр України та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
На виконання п. 23 Порядку № 615 було подано оголошення від 15 грудня 2017 року № 237 позивачем до офіційного вісника "Урядовий кур'єр", в якому викладено, що ДП "Торезантрацит" повинно надати до Державної служби геології та надр України (згоду / не згоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами, у зв'язку з порушенням вимог передбачених спеціальними дозволами № 3167 від 18 вересня 2003 року, 3168 від 18 вересня 2003 року, № 3169 від 18 вересня 2003 року, № 4004 від 09 серпня 2006 року.
Сторонами до суду не було надано доказів щодо реалізації такого права, оскільки - ДП "Торезантрацит" знаходиться на території АТО, "Укрпошта" зупинила приймання і доставку поштових відправлень на територіях Донецької та Луганської областей у зв'язку з чим, за твердженням Позивача, дію дозволу повинен анулювати суд.
Інформація щодо згоди / не згоди відповідача чи інформація про усунення порушень не надходила, що не є порушенням угоди про умови користування надрами, за якими суд може надати дозвіл про припинення права користування надрами.
Згідно ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра підстави припинення права користування надрами визначенні статтею 26 Кодексу України про надра, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку, а відповідно до пункту 5 ст. 26 Кодексу України про надра - використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Тобто, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.
Таким чином, ознакою, яка об'єднує ці випадки, є неналежне використання права, зокрема, використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення строків виконання певних робіт тощо.
При цьому Позивач не надав інформації про згоду або заперечення Відповідача з приводу анулювання спеціального дозволу та взагалі не надав інформації про повідомлення ДП "Торезантрацит" про підстави анулювання дозволу.
В даному випадку, в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б підтверджували, що відповідач, письмово висловив свою незгоду із дією позивача щодо зупинення спеціального дозволу і такий лист чи повідомлення отримане позивачем, а з інших підстав суд позбавлений можливості анулювати спеціальний дозвіл на користування надрами, оскільки не може підміняти орган, який надав надра у користування, або перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Згідно із зазначеною інформацією, яка надана Позивачем, основною підставою для анулювання спеціального дозволу є затримка щорічного звітування перед ДНВП "Геоінформ України", інші підстави є похідними від основної підстави.
Відповідно до частини 3 статті 26 Кодексу України про надра законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Порядок анулювання спеціальних дозволів також передбачений пунктом 4, частини 7 статті 4-1 Закону України від 06.09.2005 № 2806-IV "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" (далі - Закон України - № 2806), згідно із якою дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.
Суд зазначає, що до матеріалів справи в обґрунтування позовних вимог позивачем не надано належних доказів на підтвердження порушення відповідачем ч. 1 ст. 26 Кодексу України передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті про надра, а саме: користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ й родовищ нафти та газу протягом 180 календарних днів не приступив до користування надрами.
Приймаючи до уваги відсутність об'єктивної інформації про неналежне використання права, використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення строків виконання певних робіт, користувач без поважних причин протягом двох років не розпочав користування надрами, суд приходить до висновку, що зазначені в статті 26 Кодексу України "Про надра", статті 4-1 Закону України № 2806 , підстави не передбачають в даному випадку право суду анулювати спеціальний дозвіл.
Суд зазначає, що розміщення повідомлення позивачем в "Урядовий кур'єр" не може вважатися належним підтвердженням факту не згоди ДП "Торезантрацит" з дією позивача щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, оскільки в матеріалах справи відсутні докази ознайомлення відповідача з цим оголошенням, а також, слід зауважити, що така процедура повідомлення відсутня і в Кодексі України про надра, і в Законі України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", за приписами яких здійснюється припинення права користування надрами.
Частиною другою ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою ст. 9 встановлені змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі. Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Крім того, згідно угоди з ДП "Торезантрацит" № 3169, пунктом 6 передбачено контроль за виконанням умов користування надрами та положень цієї угоди, підпунктом 6.4. Державної служби геології та надр України безпосередньо /або за поданням органів державного гірничого та санітарно епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби, у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, позивач має право :
- зупинити дію дозволу у випадках передбачених пунктом 22 порядку;
- припинити право користування надрами шляхом прийняття наказу про анулювання дозволу у випадках передбачених пунктом 23 порядку;
- зупинити та припинити право користування надрами шляхом прийняття наказу про анулювання дозволу в інших випадках, передбачених законодавством.
За таких обставин, системно проаналізувавши норми законодавства, надавши оцінку наявним у справі доказам, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
У зв'язку з відмовою в задоволенні позову, відсутні підстави для повернення судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 139, 193, 242-246, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Державної служби геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031, місце реєстрації: 03057, Київська область, м. Київ, вул. Антона Цедіка, буд. 16) до Державного підприємства "Торезантрацит" (код ЄДРПОУ 32366906, місце реєстрації: 86600, Донецька область, м. Торез, вул. Енгельса, буд. 88) про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 18 вересня 2003 року № 3169, наданого Державному підприємству "Торезантрацит" - відмовити.
Вступна та резолютивна частини рішення ухвалені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 10 липня 2018 року. Повний текст судового рішення складено 13 липня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Мозговая Н.А.