
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/13008/17 Суддя (судді) першої інстанції: Бояринцева М.А.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Кузьмишиної О.М.,
Суддів: Глущенко Я.Б.,
Пилипенко О.Є.,
за участю секретаря судового засідання Пушенко О.І.,
розглянувши у в відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом Релігійної організації «Християнська Місія Євангелізації та Милосердя «Еммануїл» до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправними та скасування рішення №0134661309 від 02.10.2017 року,-
В С Т А Н О В И В :
Релігійна організація «Християнська Місія Євангелізації та Милосердя «Еммануїл» звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві № 0134661309 від 2 жовтня 2017 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску щодо Релігійної організації «Християнська Місія Євангелізації та Милосердя «Еммануїл».
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 грудня 2017 року позов задоволено.
Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити постанову про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, посилаючись на те, що оскаржуване рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
У відповідності до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 2 жовтня 2017 року № 0134661309 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на підставі частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» накладено на Релігійну організацію «Християнська Місія Євангелізації та Милосердя «Еммануїл» штраф у розмірі 114 650,99 грн. та донараховано пеню в розмірі 29 256 грн.
Позивач вважаючи, що суми єдиного внеску списувались з рахунку Релігійної організації «Християнська Місія Євангелізації та Милосердя «Еммануїл» своєчасно, а тому рішення Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві № 0134661309 від 2 жовтня 2017 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є протиправним.
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно пункту 2 частини першої статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2464-VI) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пунктів 1, 4 частини другої статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
Згідно частини восьмої статті 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Пунктом 1 частини десятої статті 9 Закону № 2464-VI визначено, що днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
В разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч.11 ст.9 Закону № 2464-VI).
Пунктом 9 Порядку зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16 січня 2016 року № 6, у разі помилкової сплати сум єдиного внеску та/або сум застосованих фінансових санкцій на рахунок 3719 органу доходів і зборів, в якому Платник не перебуває на обліку, розрахунковий документ на перерахування таких Коштів на відповідний рахунок 3719 органу доходів і зборів, у якому Платник перебуває на обліку, оформлюється підрозділом органу доходів і зборів, відповідальним за ведення фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку, нижчого рівня за заявою Платника та передається управлінню (відділенню) Казначейства не пізніше двох робочих днів з дня надходження Висновку.
Згідно частини першої статті 12 Закону № 2464-VI завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Згідно частини другої статті 12 Закону № 2464-VI центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
У відповідності до п.2 ч.11 ст.25 Закону № 2464-VI (в редакції, яка діяла до 1 січня 2015 року) орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
У відповідності до п.2 ч.11 ст.25 Закону № 2464-VI (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Релігійною організацією «Християнська Місія Євангелізації та Милосердя «Еммануїл» в період лютий - серпень 2014 року сплачено єдиний внесок в розмірі 41 918,12 грн. на рахунок № 37192201002655, згідно платіжних доручень від 27 лютого 2014 року № 805, від 14 березня 2014 року № 821, від 28 березня 2014 року № 844, від 15 квітня 2014 року № 867, від 15 квітня 2014 року № 861, від 15 травня 2014 року № 893, від 30 травня 2014 року № 903, від 13 червня 2014 року № 914, від 28 серпня 2014 року № 335.
28 липня 2017 року Релігійна організація «Християнська Місія Євангелізації та Милосердя «Еммануїл» звернулася до начальника Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві із заявою від 26 липня 2017 року № 16, в якій просила перерахувати помилково сплачені кошти в сумі 41 918,12 грн. з рахунку № 37192201002655, відкритого у Державній податковій інспекції у Печерському районі Міндоходів м. Києва на рахунок № 37192201012656, відкритий у Державній податковій інспекції у Подільському районі м. Києва.
Кошти 11 серпня 2017 року перераховані на рахунок Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві, що підтверджується копією листа Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві від 15 листопада 2017 року.
02 жовтня 2017 року Головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Києві прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Колегією суддів під час апеляційного розгляду справи встановлено, що податковий орган згідно покладених на нього повноважень, не вчинив дій з метою своєчасного виявлення факту перерахування позивачем єдиного внеску до неналежної податкової інспекції.
Сума єдиного внеску своєчасно сплачена на рахунок Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві, з огляду на що відсутні підстави для застосування до позивача штрафних санкцій та пені.
Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом першої інстанції обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, зокрема, залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 229, 242, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві залишити без задоволення.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 грудня 2017 року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя: О.М. Кузьмишина
Судді: Я.Б.Глущенко
О.Є.Пилипенко
Повний текст постанови виготовлено 12.07.2018 року.