Рішення № 75249626, 11.07.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2018
Номер справи
497/517/18
Номер документу
75249626
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 497/517/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Стефанова С.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) звернувся до суду із позовом до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (надалі по тексту відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії комісії при Ізмаїльському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області у зв'язку з відмовою позивачу, як трактористу-машиністу безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції, в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

- скасувати рішення від 25 січня 2018 року (протокол № 1) та № 32 від 25 січня 2018 року комісії при Ізмаїльському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області у зв'язку з відмовою позивачу, як трактористу-машиністу безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції, в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов'язати відповідача провести позивачу призначення та виплату пенсії за віком на пільгових умовах як трактористу-машиністу починаючи з наступного дня після досягнення позивачем 55 років, тобто з 30 червня 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач в цілому зазначає, що відповідно до записів у трудовій книжці, з 1980 року по 03 грудня 1992 року він працював у колгоспі ім. Димитрова на посаді тракториста-машиніста та був безпосередньо зайнятим у виробництві сільськогосподарської продукції. 12 лютого 2000 року КСП «Калчево» було реорганізовано у багатопрофільний сільськогосподарський кооператив «Калчево», у зв'язку з чим позивач був звільнений із КСП «Калчево» та прийнятий на роботу в члени багатопрофільного сільськогосподарського кооперативу «Калчево». С 2000 року по 2010 рік включно позивач працював у багатопрофільному сільськогосподарському кооперативі «Калчево» на посаді тракториста-машиніста, безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції. З 04.05.2010 року по 10.09.2010 року позивач працював у ТОВ «Балкан-Плюс» на посаді тракториста-машиніста, безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції. Відповідно до п. 11 постанови Правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року, маючи загальний стаж роботи - більше 30 років (з 1980 року по 2010 рік, та як тракторист-машиніст безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції - більше 20 років), позивач 17 жовтня 2017 року звернувся з заявою та необхідним пакетом документів до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах. Як вказує позивач, 05 березня 2018 року він отримав від комісії при Ізмаїльському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області рішення від 25 січня 2018 року (протокол № 1) та № 32 від 25 січня 2018 року про результати розгляду його заяви, відповідно до якого йому було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з не підтвердженням його стажу роботи, не беручи до уваги наявність основного документу, який підтверджує трудовий стаж - трудової книжки, а також інших документів, які підтверджують право на дану пенсію. Вважаючи зазначені дії та рішення відповідача неправомірними та наявність у нього права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, позивач звернувся до суду із зазначеним позовом.

Ухвалою судді від 15.05.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Перше судове засідання призначено на 05 червня 2018 року о 10:30 годині.

04 червня 2018 року представником відповідача через канцелярію суду подано відзив на позов (вхід № 15641/18), відповідно до якого відповідач просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись в цілому на те, що за результатами перевірки наданих позивачем довідок, Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області рішенням № 32 від 25.01.2018 року відмовило позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ст. 114 розділу ХІУ Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як трактористу-машиністу, у зв'язку з тим, що у позивача відсутній необхідний стаж для призначення пенсії на пільгових умовах. У підтвердженні періоду роботи позивача на посаді тракториста - машиніста з 1983 року по 1988 рік, з 1992 року по 2010 рік відмовлено, оскільки в наявних шляхових листах відсутні записи по ОСОБА_1, в шляхових листах за 1999 рік за одним трактором закріплено два трактористи-машиністи. В інших шляхових листах не підтверджується зайнятість протягом повного польового періоду у виробництві сільськогосподарської продукції. Також у відзиві зазначено, що в особових рахунках позивача не вказана посада тракториста-машиніста. Стосовно закріплення за одним трактором двох трактористів відповідач зазначив, що роботи двох трактористів на одному тракторі виключають безпосередню зайнятість позивача у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду. Отже, страховий стаж позивача для призначення пенсії складає 25 років 11 місяців 11 днів. На підставі викладеного, відповідач вважає, що у позивача відсутній необхідний загальний і пільговий стаж, тому останній не має права на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 3 ст. 114 розділу ХІУ Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У судове засідання з'явилися позивач та його представник, подали заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, подав до суду клопотання про розгляд справи без участі відповідача.

З урахуванням зазначених обставин, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

17 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (тракторист-машиніст).

З огляду на копії трудових книжок ОСОБА_1 серії НОМЕР_1, серії НОМЕР_2, позивач з 1983 року по 1988 рік, з 1992 року по 2010 рік працював трактористом-машиністом в колгоспі ім. Димитрова (в подальшому - КСП, БСК «Кальчево»).

16 листопада 2017 року ГУ ПФУ в Одеській області складно акт № 8599 зустрічної перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії щодо ОСОБА_1 (а.с. 98-99).

25 січня 2018 року комісія при ГУ ПФУ в Одеській області розглянула заяву ОСОБА_1 про підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах та прийняла рішення (протокол № 1) про відмову ОСОБА_1 у підтвердженні періодів роботи на посаді тракториста-машиніста з 1983 по 1988, з 1992 по 2010 роки відповідно до п. "в" ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», оскільки за даними перевірки за 1991, 1992, 1994, 1996, 1997, 2000, 2001 роки в наявних шляхових листах відсутні записи по ОСОБА_1, а в наявних шляхових листах за 1999 рік за трактором закріплено 2 трактористи - машиністи, в інших не підтверджується зайнятість протягом повного польового періоду у виробництві сільськогосподарської продукції (а.с. 16).

25 січня 2018 року Ізмаїльським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області прийнято рішення № 32 про відмову у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах як трактористу-машиністу відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 18).

У вказаному рішенні зазначено, що документи, які розглядалися при визначенні права на пенсію: рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 25.01.2018 року (протокол № 1) про відмову у підтвердженні періодів роботи з 1983 по 2010 рік в колгоспі ім. Димитрова, реорганізованому в КСП/МСК «Калчево», копії трудових книжок НОМЕР_3, архівні довідки про стаж роботи від 22.06.2017 р. № 813/05-23, № 814/05-23, архівний витяг від 22.06.2017 р. № 815/05-23, к/копія атестата № НОМЕР_4, копія посвідчення тракториста-машиніста НОМЕР_5, акти зустрічних перевірок від 16.11.2017 р. № 8599 та № 8598, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 17.01.2018 р., архівна довідка про заробітну плату від 22.06.2017 р. №812/05-23.

Також у рішенні відповідачем зазначено, що при підрахунку страховий стаж ОСОБА_1 для призначення пенсії складає 25 років 11 місяців 11 днів.

Вирішуючи спір по суті, суд виходив з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Приписами п. "в" ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: в) трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Пунктами 3, 4 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року № 18-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 р. за № 1231/13105, підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.

Відповідно до п. 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

З огляду на викладені норми законодавства, визначальними обставинами для встановлення пільгового характеру спірного стажу є: 1) встановлення факту роботи позивача на посаді тракториста; 2) встановлення безпосередньої зайнятості позивача у виробництві сільськогосподарської продукції.

Відповідно до п.п.1, 2 роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7 «Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства» до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причепних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо). Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. Трактористи допоміжних сільських господарств, які не мають самостійного балансу і знаходяться в складі промислових, будівельних, транспортних та інших підприємств і організацій, мають право на пільгову пенсію при виконанні умов, передбачених пунктом 1 цього роз'яснення.

Суд зазначає, що позивач надав, як суду, так і відповідачам, докази які підтверджують факт його перебування на посаді тракториста-машиніста у вказаному вище періоді.

Проте, докази безпосередньої зайнятості позивача у виробництві сільськогосподарської продукції в оспорюваний період роботи на посаді тракториста - машиніста позивачем надано не було.

В матеріалах пенсійної справи позивача (копія якої надана представником відповідача) відсутні уточнюючі довідки колгоспу ім. Димитрова (в подальшому КСП, БСК «Кальчево»), ТОВ «Балкан-Плюс», в яких би було зазначено про безпосередню зайнятість позивача у виробництві сільськогосподарської продукції.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність дій відповідача та про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 242-246 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Cтефанов