Рішення № 75249483, 04.07.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2018
Номер справи
813/147/18
Номер документу
75249483
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/147/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі

головуючого-судді Карп'як О.О.,

секретар судового засідання Єрмакова Х.Р.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Винниківської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії ,-

встановив:

09.01.2018 на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 до Винниківської міської ради у якій позивач просить:

-визнати протиправною бездіяльність Винниківської міської ради щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку у м. Винники по вул. Сухомлинського (кадастровий номер земельної ділянки 4610160300:01:002:0112);

- зобов’язати Винниківську міську раду затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку у м. Винники по вул. Сухомлинського (кадастровий номер земельної ділянки 4610160300:01:002:0112) та надати її у власність ОСОБА_3

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку у м. Винники по вул. Сухомлинського (кадастровий номер земельної ділянки 4610160300:01:002:0112) та надати її у власність ОСОБА_3 та порушив передбачений законодавством порядок передачі у власність громадянам земельних ділянок із комунальної власності.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві, додаткових поясненнях, просить позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, вважає, що відповідач надав правомірну відповідь позивачу щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку у м. Винники по вул. Сухомлинського (кадастровий номер земельної ділянки 4610160300:01:002:0112) та надати її у власність ОСОБА_3, оскільки вказане питання про затвердження проекту землеустрою, Винниківська міська рада зможе розглянути лише після завершення робіт із виготовлення такого проекту землеустрою. Відтак, слід відмовити в позові.

Ухвалою від 31.01.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного провадження у судовому засіданні з викликом сторін на 01.03.2018.

Ухвалою від 01.03.2018 року розгляд справи відкладено до 14.03.2018 у зв’язку з неприбуттям сторін.

Ухвалою від 14.03.2018 року розгляд справи відкладено на 16.04.2018 у зв’язку з клопотанням відповідача.

Ухвалою від 16.04.2018 року розгляд справи відкладено на 07.05.2018 у зв’язку з неможливістю особистої участі представника позивача у засіданні.

Ухвалою від 07.05.2018 року розгляд справи відкладено на 16.05.2018 у зв’язку з клопотанням представника відповідача.

Ухвалою від 16.05.2018 року розгляд справи відкладено на 04.06.2018 у зв’язку з клопотанням представника відповідача.

04.06.2018 судове засідання по справі не відбулося у зв’язку з відрядженням судді та перенесено на 04.07.2018 року.

Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, з’ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Обставини справи.

16.06.2015 позивачем, ОСОБА_3, подана заява до Винниківської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо безоплатного відведення земельної ділянки у власність останньої.

25.06.2015 рішенням сесії Винниківської міської ради №1940 надано дозвіл на розроблення такої (а.с.13).

07.09.2015 рішенням сесії Винниківської міської ради №2082 на підставі рішення №1940 затверджено «детальний план території для розміщення групи індивідуальних житлових будинків по вул. Сахарова у м. Винники».

11.09.2015 позивачем подано заяву директору ТзОВ «Землевпорядний центр «Наділ» про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що розташована за адресою: м. Винники, вул. Сухомлинського.

02.11.2015 підписано Акт прийому-передачі виконаних робіт між ТзОВ «Землевпорядний центр «Наділ» та позивачем, ОСОБА_3, про виконання робіт з виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у м. Винники за вул. Сухомлинського (а.с.55).

30.09.2015 вказаний проект погоджено висновком відділу Держземагентсва у м. Львові Львівської області. (а.с. 60).

01.10.2015 здійснено державну реєстрацію вказаної земельної ділянки та присвоєно кадастровий номер 4610160300:01:002:0112. (а.с.57).

30.10.2017 позивачем подано заяву на ім’я міського голови м. Винник про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку у м. Винники за вул. Сухомлинського (а.с.58).

22.11.2017 листом виконавчого комітету Винниківської міської ради повідомлено позивача, ОСОБА_3, про те, що дана заява може бути розглянута лише після завершення робіт із виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки для влаштування парку «Вайнберг-парк» по вул. Родини Маркевичів у м. Винники, тим самим відклавши розгляд такої на невизначений строк (а.с.59).

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускається бездіяльності.

Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених чинним законодавством України.

Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною закону. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно зі статтею 121 Земельного кодексу України кожен громадянин України має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), в містах - не більше 0,10 гектара.

Стаття 118 Земельного кодексу України визначає Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

Згідно п.6 вказаного порядку громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Пункт 7 вказаної статті передбачає, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Статтею 186-1 передбачено обов’язок погодження з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельною ділянки у власність.

У пункті 9 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Як вбачається з листа Винниківської міської ради від 22.11.2017 №04-20-10-1096Д Винниківською міською радою розроблено та затверджено детальний план території по вул. Галицькій. Також прийнято рішення Винниківської міської ради від 05.10.2017 №1056 «Про внесення змін в рішення Винниківської міської ради №983 від 20.07.2017», яким надано дозвіл виконавчому комітету Винниківської міської ради на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 6,0га для влаштування парку «Вайнберг-парк» по вул.Родини Маркевичів у м. Винники.

Окрім того, позивача було повідомлено, що після завершення робіт із виготовлення такого проекту землеустрою, Винниківська міська рада зможе розглянути питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у м. Винники за вул. Сухомлинського та прийняти рішення по суті.

Відтак, суд зазначає, що Винниківська міська рада не відмовила позивачу у вирішенні питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у м. Винники за вул. Сухомлинського, а відклала розгляд даного питання по суті.

Таким чином звернення позивача з вимогами про визнати протиправною бездіяльність Винниківської міської ради щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку у м. Винники по вул. Сухомлинського (кадастровий номер земельної ділянки 4610160300:01:002:0112) та зобов’язати Винниківську міську раду затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку у м. Винники по вул. Сухомлинського (кадастровий номер земельної ділянки 4610160300:01:002:0112) та надати її у власність ОСОБА_3 є передчасними, оскільки рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою відповідачем щодо ОСОБА_3 не приймалося.

Відповідно до ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб"єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Згідно статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не приймалось рішення по суті поданої позивачем заяви від 30.10.2017 року, а отже, Винниківська міська рада не відмовляла ОСОБА_3 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку у м. Винники по вул. Сухомлинського та надання її у власність.

З вищезазначеного випливає, що вказані позовні вимоги є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_3 до Винниківської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов"язання вчинити дії, слід відмовити.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_3 до Винниківської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов"язання вчинити дії, - відмовити.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений та підписаний 12.07.2018 року.

Суддя Карп`як О.О.