Рішення № 7523806, 28.12.2009, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
28.12.2009
Номер справи
25/267
Номер документу
7523806
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          

28.12.09                                                                                           Справа№ 25/267

Господарський суд Львівської області, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу:

за позовом:Державної екологічної інспекції у Львівській області (м.Львів)

до відповідача:Відкритого акціонерного товариства по виготовленню покрівельних, ізоляційних та майолікових виробів “Львівпокізол” (м.Львів)

за участю третьої особи:ТзОВ НВК “Осма Ойл”

про :відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства в сумі 367,28 грн.

Суддя :В.М. Пазичев

При секретарі :І.Є.Башак

Представники сторін:

від позивача:Нирка М.М.-представник, довіреність від 09.12.2008 року №03-3158

від відповідача:Не з”явився

від третьої особи:Не з”явився

Представникам сторін, присутнім в судовому засіданні, роз’яснено їх права та обов’язки відповідно до ст.ст. 20, 22 ГПК України, зокрема, право заявляти відводи.

Суть спору: На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Державної екологічної інспекції в Львівській області (м.Львів) до Відкритого акціонерного товариства по виготовленню покрівельних, ізоляційних та майолікових виробів “Львівпокізол” (м.Львів) про відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства в сумі 367,28 грн.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 18.11.2009 року порушено провадження у справі і призначено до розгляду на 23.11.2009 року. Ухвалою від 23.11.2009 року розгляд справи відкладено до 27.11.2009 року, у зв”язку з неявкою представників сторін. Ухвалою від 27.11.2009 року розгляд справи відкладено до 18.12.2009 року. Ухвалою від 18.12.2009 року розгляд справи відкладено до 28.12.2009 року, у зв”язку з неявкою представника відповідача.

Позивач вимог ухвали суду про порушення провадження у справі від 18.11.2009 року, про відкладення від 23.11.2009 року, від 27.11.2009 року, від 18.12.2009 року не виконав повністю, явку повноважного представника в судове засідання забезпечив.

Представник позивача позов підтримав повністю, просив позовні вимоги задоволити з підстав, наведених у позовній заяві.

Відповідач вимог ухвали суду про порушення провадження у справі від 18.11.2009 року, про відкладення від 23.11.2009 року, від 27.11.2009 року, від 18.12.2009 року не виконав повністю, відзиву на позов не представив, явку повноважного представника забезпечив, хоча і був належно, відповідно до ст. 64 ГПК України, повідомлений про місце, дату і час розгляду справи, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення №4911891 від 19.11.2009 року, №4983914 від 27.11.2009 року, №5014753 від 22.12.2009 року, підписом уповноваженого представника на бланку про відкладення розгляду справи від 27.11.2009 року, а його явка була визнана судом та визначена в ухвалі суду обов”язковою.

27.11.2009 року за вх.№24661 відповідач подав відзив, в якому повністю заперечує позовні вимоги позивача.

Третя особа вимог ухвали суду про залучення до участі у справі від 27.11.2009 року, про відкладення від 18.12.2009 року не виконала повністю, відзиву на позов не представила, явку повноважного представника не забезпечила.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути спір, відповідно до ст. 75 ГПК України, за наявними у справі матеріалами, за відсутності представника відповідача.

Відповідно до ст. 85 ГПК України, рішення виготовлено, підписано та оголошено 28.12.2009 року.

Розглянувши матеріали і документи, подані сторонами, заслухавши пояснення представників сторін, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне:

Державна екологічна інспекція у Львівській області (надалі –позивач, інспекція) відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Львівській області, затвердженого наказом Мінприроди від 19.02.2007 року №55, є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції.

За твердженням позивача, Державною екологічною інспекцією у Львівській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Стрийським рубероїдним заводом Відкритого акціонерного товариства по виготовленню покрівельних, ізоляційних та майолікових виробів “Львівпокізол” (надалі –відповідач).

В ході проведення перевірки встановлено, що відповідач порушив вимоги ст.ст. 96, 164 Земельного кодексу України, ст.40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” при здійсненні землекористування Стрийським рубероїдним заводом ВАТ по виготовленню покрівельних, ізоляційних та майолікових виробів “Львівпокізол” на території Нежухівської сільської ради Стрийського району Львівської області, зокрема, забруднення земель хімічними речовинами (нафтопродуктами) в місці тимчасового зберігання модифікатора МГ (майданчик з відходами (гудрони), яке мало місце 26.06.2008 року. У зв”язку з цим відібрано 4 об”єднаних проб грунту, за наслідками дослідження яких виявлено забруднення грунту хімічними речовинами.

Розмір збитків, заподіяних Державі забрудненням земельних ресурсів, за твердженням позивача, розраховано згідно Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства і становить 367,28 грн.

Державною екологічною інспекцією у Львівській області 06.07.2009 року на адресу відповідача надіслано претензію №03-1962 про добровільне відшкодування збитків у сумі 367,28 грн., заподіяних Державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства. Дана претензія залишена відповідачем без відповіді та реагування.

У порушення норм чинного законодавства, відповідач вимоги належним чином не виконав, докази, що підтверджують відшкодування збитків, завданих Державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, не подав.

На думку позивача, відповідач безпідставно ухиляється від відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

27.11.2009 року за вх.№24661 відповідач подав відзив, в якому повністю заперечує позовні вимоги позивача з посиланням на те, що модифікатор, який спричинив забруднення, йому не належить. Однак доказів, що підтверджують обставини, на які посилається відповідач, незважаючи на вимоги суду, суду не представив.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного :

Згідно ст.14 Конституції України та ст.1 Земельного кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Державна екологічна інспекція у Львівській області реалізовує контрольні функції в системі органів Мінприроди України.

Державна екологічна інспекція в Львівській області (далі - Інспекція) відповідно до Положення про Державну екологічну інспекція в Львівській області, затвердженого наказом Мінприроди від 19.02.2007р. № 55, є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції.

Інспекція відповідно до покладених на неї завдань:

здійснює державний контроль за:

-          додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами;

-          додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами); виконанням вимог висновків державної екологічної експертизи у сфері використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди, скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, транскордонне переміщення об'єктів рослинного та тваринного світу;

-          виконує інші функції.

Інспекція має право:

- обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації, військові та оборонні об'єкти, об'єкти органів внутрішніх справ, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби у місцях їх постійної дислокації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки;

- складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом;

- уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991р. №1264-XII (із внесеними змінами і доповненнями), підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Згідно ст.211 Земельного кодексу України та ст.68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до п.15 ст.48 Закону України „Про державний бюджет України на 2009р.” від 26.12.2008р. №835-VI (із внесеними змінами і доповненнями), грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування. У зв”язку із тим, що шкода заподіяна на території Нежухівської сільської ради, відповідач зобов”язаний відшкодувати її до місцевого бюджету на рахунок Нежухівської сільської ради.

Матеріалами справи встановлено, що відповідачем не дотримано вимог законодавства про охорону довкілля та не подано суду доказів відшкодування завданих у зв”язку з цим збитків.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

На час розгляду справи, відповідач не подав докази відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства в сумі 367,28 грн., явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив.

Виконавши вимоги процесуального права, всебічно і повно перевіривши обставини справи в їх сукупності, дослідивши представлені сторонами докази, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, згідно роз”яснень Пленуму Верховного Суду України, вказаних у пункті 1 Постанови від 29 грудня 1976 року № 11 “Про судові рішення”, суд прийшов до висновку, що позов Державної екологічної інспекції в Львівській області (м.Львів) до Відкритого акціонерного товариства по виготовленню покрівельних, ізоляційних та майолікових виробів “Львівпокізол” (м.Львів) про відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства в сумі 367,28 грн. є обгрунтованим та підлягає до задоволення.

Згідно ст. 45 ГПК України, позовні заяви, заяви про вжиття запобіжних заходів і заяви про оскарження рішень, ухвал, постанов господарського суду оплачуються державним митом, крім випадків, встановлених законодавством.

Відповідно до ст.46 ГПК України, державне мито сплачується чи стягується в доход державного бюджету України в порядку і розмірі, встановлених законодавством України.

Згідно п. 27 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” від 21.01.1993 р. № 7-93, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях звільняються від сплати державного мита у справах про стягнення збитків, завданих державі порушенням природоохоронного законодавства

Згідно ст. 47-1 ГПК України, розмір витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу визначається Кабінетом Міністрів України за поданням Вищого господарського суду України.

Згідно п.”а” ч.2 ст.3 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” № 7-93 від 21.01.1993 року, ставки державного мита встановлюються в таких розмірах: із заяв майнового характеру, що подаються до господарських судів - 1 відсоток ціни позову, але не менше 6 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і не більше 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно п.27 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»від 21.01.1993 року №7-93, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях звільняються від сплати державного мита у справах про стягнення коштів на відшкодування збитків, завданих порушенням природоохоронного законодавства

Судові витрати, відповідно до ст. 49 ГПК України, слід покласти на відповідача, оскільки спір виник з його вини.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 14 Конституції України, ст.211 Земельного кодексу України, ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”від 25.06.1991р. №1264-XII (із внесеними змінами і доповненнями), ст.48 Закону України „Про державний бюджет України на 2009р.” від 26.12.2008р. №835-VI (із внесеними змінами і доповненнями) та ст.ст. 3, 12, 44, 47-1, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1.          Позов задоволити.

2.          Стягнути із Відкритого акціонерного товариства по виготовленню покрівельних, ізоляційних та майолікових виробів “Львівпокізол” (79000, м.Львів, вул.Підголоско,4 рах.№26003301365310 в Залізничному відділенні АК ПІБ м.Львова, МФО 325105, ідентифікаційний код юридичної особи - 00292735) через Державну екологічну інспекцію в Львівській області (вул. Стрийська, 98, м. Львів, 79026; код ЄДРПОУ 34943022) на користь місцевого бюджету Нежухівської сільської ради (р/р 31510921700649 в Стрийському УДК у Львівській області, ЄДРПОУ 25260601, МФО 825014, код платежу 24062100) – 367 (триста шістдесят сім) грн. 28 коп. збитків.

3.          Стягнути із Відкритого акціонерного товариства по виготовленню покрівельних, ізоляційних та майолікових виробів “Львівпокізол” (79000, м.Львів, вул.Підголоско,4 рах.№26003301365310 в Залізничному відділенні АК ПІБ м.Львова, МФО 325105, ідентифікаційний код юридичної особи - 00292735) на користь Державного бюджету України (№ рахунку 31119095700006, МФО 825014, код ЄДПОУ одержувача 22389406, банк одержувача ГУДКУ у Львівській області, одержувач УДК у Личаківському районі м.Львова) –102 (сто дві) грн. 00 коп. – державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. – витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу

4.          Накази видати в порядку ст. 116 ГПК України, після набрання рішенням законної сили.

Суддя