Рішення № 75237788, 13.06.2018, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
13.06.2018
Номер справи
766/6757/17
Номер документу
75237788
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 766/6757/17

н/п 2-а/766/536/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2018 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Майдан С.І.,

за участю секретаря Найдишак В.В.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши в загальному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Херсонської області про зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Прокуратури Херсонської області про зобов’язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що він є пенсіонер органів прокуратури, з 14.09.2001 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Херсоні, як отримувач пенсії за вислугою років, яку встановлено у розмірі 633 грн. відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 5 листопада 1991 року в редакції Закону України № 2663-III від 12 липня 2001 року «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру». 1 жовтня 2011 року ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001) було замінено двома частинами відповідно до п.4 п.2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011 року № 3668-УІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Оскільки трудовий стаж роботи позивача в прокуратурі області на посаді старшого прокурора відділу складав понад 20 років, пенсію йому було призначено в розмірі 90% від заробітку перед звільненням з роботи. До нього було включено посадовий оклад, доплати за класний чин та вислугу років, середньомісячна сума інших виплат за 60 місяців, яка була вищою від суми інших виплат останнього місяця роботи. Коригуючий коефіцієнт загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього при нарахуванні моєї пенсії не застосовувався. Після оформлення пенсії позивач продовжив працювати на посаді старшого прокурора відділу прокуратури області по 3 грудня 2007 року і неодноразово отримував довідки прокуратури області на перерахунок пенсії. Після звільнення позивача з роботи такі довідки не передавались, про зміну заробітної плати працюючих працівників прокуратури області йому не повідомлялось. У зв’язку з прийняттям нового КПК України, Законом України № 4652-УІ від 13 квітня 2012 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям КПК України» було змінено назву посади, з якої позивач звільнився на пенсію, зі «старшого прокурора відділу» на «прокурор відділу».

Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31 травня 2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» була збільшена заробітна плата працюючих прокурорсько-слідчих працівників прокуратури області, в тому числі і за посадою позивача. Про ці зміни йому не було повідомлено, довідка не надходила.

11 лютого 2017 року листом за вих. №05/1-2535-16 прокурором Херсонської області (регіональної прокуратури) позивачу було відмовлено в наданні довідок про заробітну плату прокурора відділу прокуратури області, які необхідні для перерахунку пенсії та які, на думку позивача, з вини працівників прокуратури йому своєчасно не були спрямовані, та додано копію довідки № 18/358 від 27 серпня 2012 року, з якої вбачалось, що заробітна плата старшого прокурора відділу складається: з посадового окладу у сумі 1 597 грн., надбавок за класний чин у сумі 135 грн. та вислугу років 40% у сумі 692 гри. 86 коп., інших виплат, які передбачені чинним законодавством у сумі 1 320 грн. 99 коп., а всього 3745 грн. 79 грн. При підрахунку сум інших виплат було застосовано коригуючий коефіцієнт загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. При цьому, коефіцієнт застосовувався до сум інших виплат, які були включені до заробітної плати при призначенні пенсії (надбавка, передбачена постановою КМУ № 2288 від 13.12.1999, матеріальна допомога до відпустки, передбачена постановою КМУ № 01- 3/2344-06 від 17.11.1999, премії, передбаченої постановою КМУ № 38 від 21.03.1993). Позивач вважає, що застосування вказаного коефіцієнта, порядок обчислення та застосування якого визначено ч.3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», є помилковим, а його помилкове застосування призвело до надання довідок з недостовірними даними про заробіток прокурора відділу прокуратури області за червень 2012 року. Позивач вважає, що станом на момент призначення пенсії законодавством було встановлено право на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, яке він має і по цей час, а отже і має право на отримання довідок для її перерахунку. В подальшому позивачем були доповнені позовні вимоги, з урахуванням яких він остаточно просить визнати дії прокурора регіональної прокуратури Херсонської області про відмову в наданні довідок про заробітну плату прокурора, відділу регіональної прокуратури Херсонської області, які необхідні для перерахунку пенсії, протиправними. Зобов’язати прокурора регіональної прокуратури Херсонської області надати ОСОБА_1 довідки про заробітну плату прокурора відділу регіональної прокуратури області за червень 2012 року, грудень 2015 року та січень 2017 року, вересень 2017 року, коли було підвищено заробітну плату працюючим працівникам прокуратури. У довідках відобразити розмір посадових окладів на вказаний час, надбавок до них за класний чин та 40% вислуги років, виплати, передбачені п. 1, 2 ст. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31 травня 2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників прокуратури» та інші виплати передбачені законодавством, якщо вони проводились, а також розмір грошової допомоги за кожен відпрацьований рік, визначений як складова інших виплат у заробітній платі, з якої обчислено та вперше призначено пенсію. В довідках за червень 2012 року та грудень 2015 року зазначити, що відомості про розмір заробітної плати прокурора відділу прокуратури області в раніше наданих довідках № 18/358 від 27.08.2012 та № 18/211 від 01.07.2016 недостовірні з причин помилкового застосування законодавства. Зобов’язати прокурора регіональної прокуратури Херсонської області надати довідку про заробітну плату за серпень 2001 року і у відповідності до діючого законодавства на той час, включити до суми заробітку, з якого обчислювалася пенсія, суми грошової допомоги у розмірі місячного (чинного) заробітку та розмір премії, виплата якої передбачена постановою КМУ № 38 від 21.03.1993 року. Зобов’язати прокурора Херсонської області надати довідки про заробітну плату прокурора відділу прокуратури області за травень 2002 року, за вересень 2003 року, за листопад 2004 року, за січень 2005 року, за травень 2006 року, за липень 2006 року, за червень 2007 року, за лютий 2008 року, коли постановами уряду та Указом Президента України збільшувались посадові оклади працюючих прокурорів відділу прокуратури області. В довідках про заробітну плату з якої перераховується пенсія, відобразити: розмір підвищеного посадового окладу працюючого прокурора відділу прокуратури області; розмір надбавок до нього за класний чин та сорок відсотків надбавки за вислугу років; суму інших виплат, яку обчислити з надбавки до посадового окладу (згідно з постановою КМУ № 2288 від 13.12.1999 року), премії (згідно з постановою КМУ № 38 від 21.03.1993 року), матеріальної допомоги до відпустки (згідно з постановою КМУ№ 01-3/2344-02-06 від 17.11.1999 року), матеріальну допомогу за кожен відпрацьований рік (згідно з ч.1 б ст.50-1 ЗУ №1789 від 05.11.1991 року «Про прокуратуру»), які є складовою заробітку працюючих прокурорів відділу; коефіцієнт загального підвищення посадового окладу та надбавок до нього; загальну суму заробітної плати, з якої перераховується пенсія. Стягнути із Державного бюджету, з якого фінансується утримання відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 640 гривень.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги з урахуванням уточнень підтримав, просив їх задовольнити з підстав зазначених у позові.

Представник прокуратури Херсонської області заперечував проти задоволення позовних вимог, надав відзив, у якому зазначив, що спільним листом Генеральної прокуратури України, Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 17.04.06 №18-656 визначено порядок перерахунку призначених пенсій з травня 2006 року. Такий порядок провадився неодноразово при кожному підвищенні посадових окладів прокурорсько-слідчим працівникам. За цей час зауважень щодо оформлення довідок та повноти інформації в них від позивача не надходило. Відмова Управління Пенсійного фонду України у здійсненні перерахунку призначеної пенсії відповідно до виданої позивачу довідки є підставою для звернення до суду щодо визнання дій Фонду неправомірними та зобов’язання здійснити відповідний перерахунок пенсії. Однак письмового підтвердження, що позивач звертався до Управління Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії не надано. Оскільки визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури покладено на Кабінет Міністрів України, тому до прийняття відповідного нормативно-правового акту підстав для повторної видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії заявнику не вбачається.

Крім того, упродовж 2017 року підвищення посадових окладів прокурорським працівниками не відбувалось. Розміри посадових окладів затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року, яка є чинною на цей час, з урахуванням постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» за №1013 від 09.12.2015 року.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонер органів прокуратури, з 14.09.2001 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Херсоні, та отримує пенсію за вислугою років, яку встановлено у розмірі 633 грн.12 коп., про що свідчить пенсійне посвідчення серії ААА № 9764475 від 13.11.2001 року, та в подальшому розмір якої перераховувався відповідно до вимог закону.

03.12.2007 року був звільнений з займаної посади на підставі наказ прокурора Херсонської області № 154-0 від 30.11.2007 року.

02.02.2017 року позивач звернувся до прокуратури Херсонської області з заявою щодо вирішення питання про надання довідок про заробітну плату старшого прокурора відділу прокуратури області для проведення перерахунку пенсії.

11 лютого 2017 року листом за вих. № 05/1-2535-16 прокурором Херсонської області (регіональної прокуратури) позивачу було відмовлено в наданні довідок про заробітну плату прокурора відділу прокуратури області, посилаючись на те, що п. 26 розділу VІ Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного Кодексу України установлено, що норми і положення ст.81, ч.16,17,18 ст.86, п.13,14 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та бюджетів загальнообов’язкового державного соціального страхування. Ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМ України. Однак такого порядку не прийнято. На цей час заробітна плата працівників прокуратури обчислюється з посадових окладів, встановлених постановою КМ України №505 від 31.05.2012 року з урахуванням постанови №1013 від 09.12.2015 року.

На думку позивача дії прокурора регіональної прокуратури Херсонської області про відмову в наданні довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії є протиправними та такими, що порушують норми Конституції України, які закріплюють права громадян на соціальний захист, в тому числі і пенсійні права, та які є нормами закону прямої дії.

Проте, таке ствердження позивача є безпідставним.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Права, принципи, підстави, механізм та умови призначення, перерахунку і виплати пенсії за вислугу років працівникам органів прокуратури визначені Законом України «Про прокуратуру»: до 15 липня 2015 року - Закон №1789-ХІІ, з цієї дати - Закон України від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ

У статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, за якою позивачу у цій справі призначено пенсію, було визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина тринадцята цієї статті).

Частина вісімнадцята цієї статті у редакції, чинній до 15 липня 2015 року передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята цієї статті).

31 травня 2012 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №505, якою затвердив схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1-5. Постановою №657 внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові №505 додатки 1,2 і 7 до неї викладено у новій редакції.

03 грудня 2003 року Міністерство праці та соціальної політики України та Головне управління державної служби України прийняли наказ №319/144 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2003 року за № 1134/8455), у якому, серед іншого, встановлено форму, зміст та зразок довідки, визначено, які елементи складу заробітної плати належить включати до неї, на підставі якого нормативного положення вона видається і для яких цілей (далі - порядок №319/144).

19 липня 2010 року Міністерство праці та соціальної політики України прийняло наказ № 195 «Про затвердження Порядку видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 серпня 2010 року за №675/17970). Пунктом 3 цього Порядку визначено, що якщо на момент виникнення права на перерахунок пенсії посада, з якої особа звільнена зі служби у зв'язку з виходом на пенсію, відсутня в схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного органу державної влади, до якого відряджалися особи для виконання службових обов'язків, довідки видають ці органи державної влади в порядку, визначеному пунктом 6 порядку №319/144.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Таким чином, після 01 січня 2015 року повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Уряду.

15 липня 2015 року набув чинності Закон №1697-VІІ, згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом: Закон № 1789-ХІІ, крім &l;;…&gI; частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, &?ь;…&?я;.

Отже, на час звернення позивача із заявою про надання довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність.

За частиною двадцятою статті 86 Закону №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.

Вказані норми матеріального права вже були проаналізовані Верховним Судом, зокрема, у справі №674/900/16-а та щодо пенсійного забезпечення прокурорсько-слідчих працівників у постанові від 20 лютого 2018 року викладено правову позицію про те, що з 01 січня 2015 року - дня набрання чинності Законом № 76-VIII, яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», а в подальшому у зв'язку із набранням чинності 15 липня 2015 року Закону №1697-VІІ, який містить аналогічну норму - Урядом не було прийнято відповідний нормативно-правовий акт, позаяк і не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, тому пенсії, призначені за статтею 501 Закону № 1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року №15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1» з пункту 1 цієї постанови виключені абзаци третій, четвертий. Зокрема, виключений абзац про довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Згідно з наказом Міністерства соціальної політики України, Національного агентства України з питань державної служби від 23 березня 2017 року №454/64 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за № 767/30635) наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03 грудня 2003 року № 319/144 визнаний таким, що втратив чинність. Наказ набув чинності з 21 липня 2017 року.

Згідно з пунктом 19 розділу І Закону №2148-VIII пункт 13 розділу XV Прикінцевих положень Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» викладений у редакції, за якою у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про прокуратуру», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до статті 101 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Таким чином, на час звернення позивача до прокуратури Херсонської області з проханням надати довідки про заробітну плату, складові якої відповідають заробітній платі працюючого працівника органів прокуратури, який обіймає посаду подібну до тої, що обіймав позивач, для здійснення перерахунку пенсії, нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб'єкта її видачі, немає. Відсутність цього акта зумовлена тим, що на рівні закону не передбачено (не врегульовано) можливості, умов і порядку перерахунку пенсії для непрацюючих пенсіонерів органів прокуратури, для досягнення мети якої й існує потреба у довідці з відомостями про заробітну плату.

Оскільки на час виникнення спірних правовідносин не прийнято і не діють нормативно-правові акти, що регламентують умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, вимоги позивача про визнання протиправними дії прокуратури Херсонської області з відмови видати довідки про заробітну плату та зобов'язати видати їх є безпідставними і задоволенню не підлягають. Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у зразковій адміністративній справі № 825/506/18 від 16 квітня 2018 року.

Керуючись ст.ст.241, 243, 246, 250, 295 КАС України, суд

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Прокуратури Херсонської області про зобов’язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: С.І.Майдан

Повний текст рішення суду виготовлений 02.07.2018 року.

Суддя: С.І. Майдан