Рішення № 75237714, 11.04.2018, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
11.04.2018
Номер справи
766/22921/17
Номер документу
75237714
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №766/22921/17

Пров. №2/766/4195/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.04.2018

Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючий суддя Гаврилов Д.В.,

секретар Рєпа А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Міського комунального підприємства "Херсонтеплоенерго" про розірвання договору та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

Позивач звернулась до суду з позовом до Міського комунального підприємства "Херсонтеплоенерго", в якому просила розірвати договір за особовим рахунком №2611001 про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води квартири, що знаходиться за адресою: м. Херсон, вул. Воронцовська (Комунарів), 2, кв. 1 та зобов'язати відповідача видати їй технічні умови на від'єднання від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання квартири АДРЕСА_1 (Комунарів) у м. Херсоні.

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач як власник квартири звернулась до Постійно діючої міжвідомчої комісії із заявою про відключення її квартири від мережі центрального опалення та отримала згоду. В подальшому звернувшись до відповідача із заявою про надання технічних умов для відключення, вона отримала відмову, яку вважає необґрунтованою та такою, що суперечить вимогам чинного законодавства. А вимога про розірвання договору на думку позивача підлягає задоволенню, як похідна від вимоги про зобов'язання видати технічні умови.

У судове засідання позивач не з'явилась, подала заяву, в якій просила розглянути справу без її участі, заявлені позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, у вирішенні позову покладався на розсуд суду.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню у зв'язку з наступним.

Судом встановлено, що на підставі договору купівлі-продажу від 19.04.2013 року позивач є власником квартири АДРЕСА_2.

У зв'язку з незадовільною якістю та рівнем послуг теплопостачання, позивач звернулась із заявою до Постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення (далі Комісія).

01.10.2015 року на засіданні Комісії позивачу було надано дозвіл на відключення від мереж ЦО та ГВП квартири АДРЕСА_3.

В подальшому позивач звернулась до МКП "Херсонтеплоенерго" із заявою про надання технічних умов для розробки проекту індивідуального теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, на яку нею отримано лист від 25.10.2017 року, яким відмовлено в задоволенні заяви відносно надання технічних умов на відключення від централізованого теплопостачання з посиланням на відсутність підстав для надання технічних умов.

Згідно положень ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватись об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону.

Частинами 1, 2 та 6 ст. 319 ЦК України визначено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Він має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Держава не повинна втручатись у здійснення власником права власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 ЗУ "Про теплопостачання" споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності (ч. 1 ст. 5 ЗУ "Про захист прав споживачів").

Аналіз вищезазначених положень законодавчих актів дає підстави стверджувати, що їх метою є максимально можливий захист споживача. Тобто законодавцем визначено пріоритет права споживача на свій розсуд обирати вид необхідних послуг, їх кількість та якість.

Пунктами 24 та 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.2005 року, визначено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 року затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.

Відповідно до положень п.п. 8-10 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1198 від 03.10.2007 року, надання технічних умов віднесено до компетенції теплопостачальної організації, якою в даному випадку є відповідач. Існуюча система централізованого теплопостачання та її технічні креслення знаходяться на балансі та у віддані відповідача, а технічні умови на від'єднання від центральної системи теплопостачання не є дозвільним документом.

Пунктом 11 цих Правил передбачено, що самовільне втручання в діючі системи теплопостачання і теплоспоживання забороняється.

Відповідно до п. 2.2. Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та постачання гарячої води, затвердженого рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради №212 від 19.08.2014 року, рішення про можливість відключення об'єкта відокремлення приймається з урахуванням фактичного стану мереж теплопостачання, газопостачання та електрозабезпечення міста тощо. Пунктом 2.3. наведеного Порядку визначено, що підставою для відмови у наданні дозволу на відключення об'єкта відокремлення є неможливість забезпечення, у разі відключення об'єкта відокремлення, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх будинків (секції, під'їзду) або їх окремих приміщень згідно з висновком теплопостачальної організації.

Враховуючи зазначене, вимоги до відповідача, як виконавця послуг, щодо надання технічних умов на від'єднання від мережі централізованого опалення є обґрунтованими та законними.

При цьому в матеріалах справи відсутні докази того, що відключення квартири позивача порушуватиме права та інтереси інших мешканців будинку та під'їзду та призведе до неможливості забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх будинків (секції, під'їзду) або їх окремих приміщень.

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Відмова відповідача не містить посилань на нормативні документи, якими закріплено право теплопостачальної організації відмовити споживачеві у видачі технічних умов відключення від централізованої мережі теплопостачання у разі видачі відповідного дозволу на відключення відповідною міжвідомчою комісією, а тому є неправомірною.

За вказаних обставин, вважає необхідним задовольнити позовні вимоги та зобов'язати, відповідача видати технічні умови на від'єднання від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання квартири №1 за адресою: м. Херсон, вул. Воронцовська (Комунарів), 2, а вимога щодо розірвання договору підлягає задоволенню, як похідна.

Керуючись ст. 41 Конституції України, ст. 24 ЗУ "Про теплопостачання", ст. 319, 651 ЦК України, ст.ст. 258, 259, 263, 264, 265, 354 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

Позовні вимоги задовольнити.

Розірвати договір за особовим рахунком №2611001 про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води квартири №1, що знаходиться за адресою: м. Херсон, вул. Воронцовська (Комунарів), 2, укладений між ОСОБА_1 та Міським комунальним підприємством "Херсонтеплоенерго".

Зобов'язати Міське комунальне підприємство "Херсонтеплоенерго" (місцезнаходження: м. Херсон, Острівське шосе, 1, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 31653320) видати ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 (Комунарів) АДРЕСА_4, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) технічні умови на від'єднання від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання квартири АДРЕСА_5 (Комунарів) у м. Херсоні.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Херсонської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяОСОБА_2