Рішення № 75237683, 08.06.2018, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
08.06.2018
Номер справи
766/6023/17
Номер документу
75237683
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 766/6023/17

н/п 2-а/766/522/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2018 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Майдан С.І.,

за участю секретаря Найдишак В.В.,

розглянувши в загальному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, поданим від імені та в інтересах ОСОБА_2, до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач 10.04.2017 року звернувся до суду з вказаним позовом від імені та в інтересах ОСОБА_2, в якому просив визнати незаконною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні щодо відмови у перерахунку, індексації та виплаті компенсації за невчасно виплачені суми пенсії ОСОБА_2; зобов’язати УПФ України в м. Херсоні провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 17.04.2013 року у зв’язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно з Постановою КМУ від 06.02.2008 року №34 «Про внесення зміни до деяких постанов Кабінету міністрів України», відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.200 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»; зобов’язати відповідача проводити перерахунок пенсії ОСОБА_2 надалі довічно при наступних змінах норм перерахунку пенсії державного службовця; зобов’язати відповідача провести індексацію перерахованої пенсії ОСОБА_2 з 17.04.2013 року, відповідно до Закону України « Про індексацію грощових доходів населення» та Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», й проводити її надалі довічно, відповідно до норм чинного законодавства; зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні виплатити компенсацію, розраховану за нормами Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати», за невчасно отриманні суми перерахунку й індексації пенсії з 17.04.2013 року; зобов’язати відповідача здійснити виплату сум перерахунку й індексації пенсії та сум компенсації за реквізитами банківського рахунку ОСОБА_2

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити. В останнє судове засідання надав заяву про розгляд справи за відсутності сторони позивача.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення заявлених позовних вимог. В останнє судове засідання не з’явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, просив відмовити у задоволенні позову з підстав, зазначених у відзиві.

Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлена.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФ України в м. Херсоні та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723 з 20.12.2002 року. З листопада 2007 року виплату пенсії позивачці було припинено, у зв’язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон.

Відповідно до постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.07.2014 року виплату пенсії ОСОБА_2, УПФ в м.Херсоні поновило, починаючи з 17.04.2013 року.

13.09.2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою з вимогами перерахунку, проіндексувати її пенсію і виплатити компенсацію за несвоєчасно отриманні суми перерахунку й індексації.

Відповідно до листа № 367/М-25 від 12.10.2016 року позивачу відмовлено в виконанні всіх заявлених вимог.

Відповідно до ч.2 ст. 37 Закону України "Про державну службу", в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно з ч.4 ст. 37 Закону України "Про державну службу", в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

З метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії Кабінет Міністрів України 31 травня 2000 року прийняв Постанову №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії", згідно з п.п.4, 5 якої, в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", за винятком працюючих, визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

В подальшому вказані правові норми зазнали змін як щодо права особи на отримання пенсії, так і щодо її розміру у відсотках до заробітку та порядку її призначення та перерахунку.

З 01 січня 2015 року ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" була чинною в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України", згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 змін, що вносились до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності 15 грудня 2015 року, у Постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії" п.4 виключено, абз.1 п.5 викладено в такій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".

Тому, з 01 січня 2015 року в Законі України "Про державну службу", та з 15 грудня 2015 року в Постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії" відсутні норми, які б регламентували умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям.

Крім того, з 1 травня 2016 року набрав чинності новий ОСОБА_3 України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII, яким встановлено інші правила щодо пенсійного забезпечення державних службовців.

Також, з 01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII, п.5 Прикінцевих положень якого передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-XII.

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" чинний, а до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, то, відповідно, з вказаної дати скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-XII.

Вирішуючи питання застосування вказаних вище норм права у часі правовідносини щодо перерахунку пенсій регулюються нормами права, чинними на момент виникнення права на такий перерахунок.

Дослідивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги позову є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.241, 243, 246, 250, 295 КАС України, Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993, суд

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, поданим від імені та в інтересах ОСОБА_2, до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: С.І.Майдан

Повний текст рішення суду виготовлений 19.06.2018 року.

Суддя: С.І.Майдан